تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جداکردن علوم سیاسی ازریشه غیرمذهبی،تسلط بالایی برکاردیگران میخواهد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران کنگره قرآن و علوم آدمی صبح امروز در مکان این همایش در شهر قم منتشر گردید.

متن این پیام به توصیف ذیل هست:

«بسم الله الرّحمن الرّحیم

یکی از عیوب کار ما اهل حوزه، همیشه انفرادی کار کردن بوده؛ حتّی آنجایی هم که جمعیّتی از ما جمع می گردیدند -فرض کنید پای یک درس- هر کدام برای خودشان کار می کردند. کار مشترک ماها منحصر بوده در مباحثه که یک درس را دو نفر، سه نفر با همدیگر مباحثه کنند؛ وَالّا در -به اصطلاح- عملکرد علمی و گرفتن محصول علمی، مشارکت مشترک و هم تفکری در بین مجموعه های حوزوی ما رایج نبوده. درحالی که در دنیا -به خصوص دنیای غرب- این جوری نیست؛ آنجا اقدامات مشترک، بسیار انجام می گیرد. خب، پیدا هست که این جور کار کردن آثارش خیلی خوب تر و زیادتر هست. با مسرت ملاحظه می شود که حوزه در این جهت دارد حرکت می کند؛ یعنی این کار شما مصداقی از همین مشارکت هست. کاری بشود که این به مفهومی حقیقی کلمه مشارکت باشد؛ یعنی همه با هم مشارکت کنند، ذهن ها به مساعدت یکدیگر بیایند و یک محصول مطلوبی خارج بیاید.

نکته  دوّم این هست که در این کنگره  شما دو قسمت ارزشمند وجود دارد: یکی قرآن؛ یکی علوم آدمی.

یک نکته  دیگر این هست که امروز در کشور، جاهایی و جایگاه های وجود دارد که برای علوم آدمی دارند تلاش و کار می کنند، هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی هست، هم خارج شورای عالی انقلاب فرهنگی هست؛ قسمت های گوناگونی در راستای  علوم آدمی دارند کار می کنند. هدف شان هم همین است؛ اکنون نام کارشان را قرآن و علوم آدمی یا مثل این ها نگذاشته اند، بلکه دارند در جهت سوق دادن مسائل و مباحث علوم آدمی به طرف آموزه های اسلامی کار می کنند. از این ها استفاده بشود؛ یعنی مشارکت بشود با این مجموعه ها. ما احتیاج داریم به اینکه از محصول افکار یکدیگر استفاده کنیم؛ یعنی هم اکنون کسانی می باشند، دارند کار می کنند، کوشش می کنند -البتّه من نمی دانم، اکنون در گزارش حضرتعالی و آقا، این نبود که با جایگاه ها گوناگون مشارکت و رابطه دارید یا ندارید؛ اگر باشد که چه خوب تر، اگر نیست حتماً بگردید- این عناصر را پیدا کنید، این جایگاه ها را پیدا کنید و با این ها مشارکت کنید، از تجربه هایشان استفاده بشود؛ این ها کار کرده اند.

خب این خیلی ارزشمند است؛ این یک تسلّط بنیادی بر اقدامات بقیه ضروری دارد؛ ما ضروری هست بدانیم که بقیه در این زمینه ها چه کرده اند. [ [دانستن] اقداماتی که آنان انجام داده اند، توسعه هایی که آنان انجام داده اند، از مسائلی هست که مورد احتیاج است؛ ضروری هست کار بشود.

یک نکته  دیگر هم این هست که امروز در دنیای اسلام هم در این زمینه ها متفکّرینی دارند کار می کنند؛ در دنیای عرب به طور مثال کسانی می باشند که دارند کار می کنند، در شبه قارّه -در هندوستان- فضلائی می باشند که دارند در این زمینه ها کار می کنند، از این ها غفلت نشود. اکنون با مسرت کنگره  شما بین المللی هست و این کاری هم که از شما برمی آید -همکاری و هم دلی با متفکّرین دنیای اسلام- از خیلی از جایگاه ها دانشگاهی دیگر ما بر نمی آید؛ یعنی این جامعهالمصطفی این خصوصیّت را دارد که میتواند در یک سطح گسترده بین المللی یک مساله را مطرح کند و بهره گیری کند.

ما از خیلی از این ها بی خبریم؛ کمااینکه آنان هم نسبت به اقداماتی که در اینجا شده اطّلاعی ندارند؛ یعنی واقعاً در طول این سی چهل سال پس از انقلاب، مطلوب اقداماتی انجام گرفته؛ ما نیز متقاعد نیستیم، احساس کم بودن می کنیم، جنابعالی هم اشاره کردید، بنده هم عقیده ام همین هست که ما کم کاری داریم؛ امّا در نهایت در همین حالت کم کاری، اقدامات مطلوبی انجام گرفته، ما کتاب های مطلوبی داریم؛ اقدامات باارزشی انجام گرفته؛ اکنون آدم می نگرد در همین حوزه  قم و در برخی جاهای دیگر، مقالاتی که نوشته شده، کتاب هایی که نوشته شده، درس هایی که داده شده، بعضاً خیلی باارزش هست، خیلی مطلوب هست. این ها هم خبر ندارند؛ در دنیای اسلام غالباً مطّلع نیستند از اقداماتی که ما اینجا کرده ایم و انجام گرفته. این مشارکت بین المللی هم به عقیده من یکی از قسمت های خیلی مطلوبی هست که توان دارد بر این کنگره مترتّب بشود.

حقّاً و انصافاً این اقداماتی که امروز به ابزار  فضلای جوان و نواندیش شهر قم دارد انجام می گیرد خیلی ارزشمند است؛ خیلی.

والسّلام علیکم و رحمهالله


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76936

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.