تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جدیدترین شماره ماهنامه «سینما و ادبیات» روی دکه رفت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، اینگمار برگمان، کارگردان سوئدی مبحث محوری بخش سینمای جهان این شماره است که از ابعاد متمایز مولفه های سینمایی و فیلم های مکرر این سینماگر مطرح جهانی را مورد واکاوی قرار داده است.

سینمای تجربی و تجربه گرایی مبحث بخش سینمای ایران این شماره سینما و ادبیات است. جواب به سوالاتی از این دست را که آیا سینمای تجربه گرای امروز عملاً موجودیت دارد؟ به چه سبب این جریان در سینمای ما در اکران، رابطه با بیننده و ساخت فرم های بدیع در روایت نتوانسته در جایگاه حقیقی خود بنشیند؟، توان دارید در میزگرد ابوالحسن داوودی، علی سرتیپی، شهرام مکری، جواد طوسی و در مقالات عباس بهارلو، محسن خیمه دوز، امیرحسین علم الهدی، شاهین شجری کهن، نیوشا صدر بخوانید.

بخش ادبیات در این شماره موضوع جنسیت و نوشتن؛ اثرگذاری جنسیت نویسنده بر نوشتار را انتخاب نموده است. آیا با خواندن یک متن میتوان جنسیت نویسنده اش را حدس کرد؟ آیا طرح یک روایت خاص وقتی از دید یک زن مطرح می گردد با طرح آن از طریق یک نویسنده مرد فرق دارد؟ فرخنده آقایی، مهسا محبعلی، منیرالدین بیروتی و محمدرضا گودرزی در میزگرد و احمد اخوت، شاپور بهیان، محمدرضا پورجعفری، کامران جمالی، محمود حدادی، ابوتراب خسروی …

عنوان پرونده مخصوص مجله مزین به اسم عبدالحسین صنعتی زاده است؛ یکی از خالقان و بدعت گذاران رمان در ژانرهای علمی – تخیلی، آرمانشهری، تاریخی، فمینیستی و رمان چند ژانری که اثرگذاری بسزایی در ادبیات پیشرفته ایران داشته است و با انتشار همزمان چند اثر از وی همراه است.

بخش هیروگلیف این شماره به نقل قول غیرمستقیم آزاد پرداخته است که به وضعیتی در روایت اشاره می کند که طرز گفتار راوی از روش های متعارف اول شخص و سوم شخص منحرف می گردد و با به کار بردن قیدها، صفات، یا جمله معترضه هایی غیرمنتظره مسیر روایت تغییر می کند. حالتی که به شکلی مثل خط روی خط افتادن در تلفن است.

اما پیشنهاد بخش کتاب مجله در این شماره به خوانندگان رمان تهرانی ها نوشته امیرحسین خورشیدفر است. رمانی که به شکلی یکی از تاثیرگذارترین رمان های چند ساله موخر به حساب می آید، در میزگرد؛ مشیت علایی، مهسا محبعلی، کیهان خانجانی و خلیل درمنکی رأی های متفاوتی را درباره این رمان بیان کرده اند.

بخش هنر و سیاست؛ بخش تازه اضافه شده به مجله است و برای اولین شماره خود نئولیبرالیسم و نسبتش با هالیوود را برگزیده است. این شماره سینما و ادبیات، علاوه بر این در بر دارنده این شماره سینما و ادبیات، علاوه بر این در بر دارنده گفتگوی متمایز رضا عامری با محمدرضا کاتب درباره ادبیات امروز ایران و رمان هایش است.

شصت و پنجمین شماره مجله «سینما و ادبیات» (دی و بهمن ۹۶) با بهای ۱۰ هزار تومان منتشر گردیده و روی دکه رفته است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84898

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.