تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جزیات بسته ایده ای وزارت ارشاد برای مهار آشفتگی تولید و نرخ کاغذ

وی اضافه کرد: گرچه بحث کاغذ، مبحثی فرابخشی هست، ما بعنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف هستیم نسبت به تهیه منفعت های این قشر که با ما مربوط می باشند، کوشش کنیم. از سه سال سابق تا هم حالا بحث افزایش تعرفه گمرکی کاغذ بشدت مورد مطالبه دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده هست.

تنها دستاورد افزایش تعرفه کاغذ، ایجاد التهاب در بازار این محصول است

امیرزاده پس از ان با اشاره به مطرح شدن دو مرتبه این ایده از سوی بعضی فعالان حوزه تولید کاغذ در کشور، اضافه کرد: مشکلی که امروز زمینه را برای قرائت های غیرفنی در حوزه افزایش نرخ کاغذ ایجاد می کند، استفاده از اهرم تعرفه هست با این هدف که بتوانند به زعم خود میزان تولید کاغذ را در کشور بالا ببرند.

طبق آمارهای رسمی در مورد وضع تولید کاغذ در کشور با دقت به میزان استفاده آن، کاغذ کالایی واردات کانون است؛ متاسفانه در حال حاضر حتی حجم نامی کارخانه های تولیدکننده کاغذ، جوابگوی زیادتر از ۱۵ درصد احتیاج کشور نیستاین مقام مسئول در وزارت ارشاد در توضیح دلیل مخالفت این وزارت خانه با افزایش تعرفه گمرکی کاغذ و به گفته او معیت تشکل های نشر و استفاده کنندگان کاغذ با وزارت ارشاد در این مسیر هم اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی در مورد وضع تولید کاغذ در کشور با دقت به میزان استفاده آن، کاغذ کالایی واردات کانون است؛ متاسفانه در حال حاضر حتی حجم نامی کارخانه های تولیدکننده کاغذ، جوابگوی زیادتر از ۱۵ درصد احتیاج کشور به کاغذ در حوزه تولید کتاب های درسی، غیردرسی، عمومی و علاوه بر این نشریات و روزنامه ها، نیست.

وی با اظهار اینکه ما یا میزان تولید کاغذ در کشور را به طور چشمگیری افزایش دهیم یا اینکه واردات کاغذ را اداره کنیم، تاکید کرد: ما هم پذیرفته ایم که تقویت تولید درونی کاغذ و پشتیبانی از کارخانه های تولیدکننده کاغذ، مبحثی ملی و پسندیده هست، اما آن چیزی که بر دلواپسی های استفاده کنندگان کاغذ افزوده، این هست که همین میزان کاغذی هم که در داخل تولید می گردد، کیفیت ضروری برای استفاده در حوزه تولید کتاب و روزنامه را ندارد. در مجموع نمی گردد با استفاده از اهرم تعرفه گمرکی کاربران پرشمار حوزه استفاده کاغذ را وادار کرد که از کاغذ غیراستاندارد استفاده کنند.

افزایش تعرفه کاغذ، نرخ کتاب را دست کم سه برابر زیادتر خواهد کرد

پیشنهادهای مشخص وزارت ارشاد به تولیدکنندگان کاغذ

مشاور اعمالی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تیمی به همین مقصود در اتاق بازرگانی ایران متشکل و وی نیز به نمایندگی از این وزارت خانه در نشست ها این تیم شرکت می کند، دنبال کرد: قطعی شده هست که بسته ایده ای در مبحث تولید کاغذ درونی عرضه گردد که ما این بسته را عرضه کرده ایم. ما در حوزه احیای حجم مقررات موجود به سود تولیدکنندگان درونی کاغذ، خواستار تعمیم بند ۲۰ ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم به تولیدکنندگان کاغذ شده ایم که طبق این بند و در صورت اجرا، قسمتی از معافیت های مالیاتی تولیدکنندگان کاغذ، افزایش خواهد یافت.

ضروری هست این حقیقت را قبول کنیم که کاغذ تولید داخل در حال حاضر چه از دیدگاه کمی و چه از دیدگاه کیفی، جوابگوی احتیاج کاربران آن نیست و از این رو، اصرار به افزیش نرخ تعرفه واردات کاغذ، اصرار بجایی نیستوی اضافه کرد: مبحث دیگری که در بسته ایده ای ما در این تیم عرضه شده، افزودن بحث صادرات فرآورده ها جانبی کارخانه های تولیدکننده کاغذ از قبیل خمیر یا بسته های کاغذ به مواد مشمول قانون برطرف موانع تولید رقابت پذیر با هدف ارتقای نظام پولی کشور هست. مساله دیگر به راهبرد تشویقی برمی گردد که از آن جمله میتوان به تخصیص مخصوص در حامل های انرژی از مسیر احتساب تعرفه همانند با جایگاه ها فرهنگی برای آن قسمت از تولید درونی کاغذ که مبادرت به تولید کاغذ چاپ و تحریر می کند، اشاره کرد.

پیشنهاد الزام آور برای ناشران دولتی و ایده ترغیبی برای ناشران خصوصی

این مقام مسئول در وزارت ارشاد در ادامه با اظهار اینکه ما برای تولید کاغذ درونی اصلاً نیازمند افزایش تعرفه واردات آن نیستیم، تاکید کرد: بسیاری از حجم های قانونی در اختیار وجود دارد که اگر احیا گردند، چندین و چند برابر زیادتر از افزایش تعرفه وارداتی در این زمینه، مؤثر هست. ما ضروری هست این حقیقت را قبول کنیم که کاغذ تولید داخل در حال حاضر چه از دیدگاه کمی و چه از دیدگاه کیفی، جوابگوی احتیاج کاربران آن نیست و از این رو، اصرار به افزیش نرخ تعرفه واردات کاغذ، اصرار بجایی نیست؛ درکنار اینکه شرایط فعلی بازار کاغذ ایجاب می کند که ثبات و آرامش در آن وجود دارا باشد. این در حالی هست که در همین مدت کوتاه که بحث افزایش تعرفه واردات کاغذ دو مرتبه بر سر زبان ها افتاده، شاهد افزایش ۲۰ درصدی نرخ کاغذ بوده ایم.

برخی دوستان مصوبه سال ۱۳۸۵ شورای اقتصاد را به نوع ای نامطلوب تفسیر می کنند


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77364

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.