تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جزییات خدمات دندانپزشکی دولتی برای مریض ها خاص/کمک ۸۰۰هزار تومانی به تالاسمی ها و هموفیلی

دکتر راضیه حنطوش زاده در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به ارزش مبحث عرضه خدمات دندان پزشکی در مریض ها خاص، اظهار کرد: عرضه این خدمت در ارتقا کیفیت زندگی مریض ها خاص تاثیر بسزایی دارد؛ چراکه این خدمت جزء مواردی هست که بیمه ها هم آن را تقبل نمی کنند. بر همین اساس برطرف مشکلات دندان پزشکی به طور مستمر برای مریض ها خاص مشکل ساز هست. این درحالیست که این مریض ها به دریافت این خدمات احتیاج مخصوصی دارند. به عنوان مثال اگر در حوزه مریض ها هموفیلی بهداشت دهان و دندان رعایت نشود و مشکلات دندان پزشکی برای این مریض ها ایجاد گردد، منحصرا احتیاج به یک خدمت دندان پزشکی و هزینه دندان پزشکی را در پی ندارد، لکن این مشکل استفاده زیاد فرآورده های انعقادی را هم در پی خواهد داشت.

در نتیجه برای کمک به مریض ها خاص در حوزه خدمات دندان پزشکی، علاوه بر عرضه خدمات درمانی، به خدمات پیشگیرانه برای محافظت بهداشت دهان و دندان آنان احتیاج داریم. حتی باید بدانیم که در بیمارانی مثل هموفیلی ها امکان دارد رشد دندان ها هم با خونریزی همراه باشد. بر همین اساس در وزارت بهداشت یکسری خدمات را در قالب بسته های جامع درمانی برای این مریض ها تشریح کردیم، اما برای عرضه این خدمات به طور تخصصی قطعا باید از اداره دندان وزارتخانه کمک دریافت کنیم که البته قرار شده آنان هم کمک کنند و مراکزی به این قصد در سال ۹۷ راه اندازی گردد.

حنطوش زاده با بیان اینکه در مریض ها تالاسمی امکان دارد این مریض ها تا سن بلوغ مشکلی در دندان شان نداشته باشند، اما بعدا مشکلاتی برایشان ایجاد گردد که نیازمند خدمات ارتودنسی باشند، اظهار کرد: باید توجه کرد که این نوع خدمت شاید تحولات فک در یک فرد معمولی زیبایی شمرده گردد، اما در مریض تالاسمی اقدامی درمانی هست؛ زیرا در صورت انجام ندادن آن، بعدا این مریض ها را دچار مشکلات تنفسی می کند.

کارشناس هموفیلی اداره مریض ها خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه بر همین اساس برای خدمات دندان پزشکی مریض ها خاص بسته هایی را طراحی نمودیم و با مشارکت اداره دندان پزشکی وزارتخانه آن را پیش خواهیم برد، دنبال کرد: برنامه عملیاتی اداره کل دندان پزشکی در این زمینه تجهیز جایگاه ها دندان پزشکی بوده هست. بر همین اساس با اداره مریض ها خاص مشارکت کردند و استعلامی از تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام گردید تا دانشگاه ها به ما اعلام کنند که آیا فضاهایی برای عرضه خدمات دندان پزشکی به مریض ها خاص در اختیار دارند، به چه صورت هست و در کجا و قرار دارند. در نتیجه تمام این اطلاعات را دریافت و به اداره دندان پزشکی عرضه کردیم تا در عرضه برنامه عملیاتی شان برای تجهیز دندان پزشکی های کل کشور، نگاهی به جایگاه ها ویژه مریض ها خاص دارا باشند.

حنطوش زاده با بیان اینکه شرایط ایده آل این هست که هر دانشگاهی یک مرکز دندان پزشکی برای عرضه خدمت به مریض ها خاص داشته باشد، اظهار کرد: البته در حال حاضر حدود ۷۰ درصد دانشگاه های علوم پزشکی در کشور دارای دانشکده دندان پزشکی بوده و آمادگی عرضه خدمت به مریض ها خاص را دارا می باشند. باید توجه کرد که با صرف داشتن یک یونیت و یک اتاق، منحصرا میتوان خدمات اولیه را در این حوزه عرضه داد، اما اقدامات تخصصی دندان پزشکی که برای مریض ها خاص گاها باید تحت بیهوشی صورت پذیرد، باید در مراکزی با امکانات کامل و دارای دانشکده دندان پزشکی عرضه گردد.

وی تاکید کرد: به هر حال ما تمام اطلاعات را به اداره دندان پزشکی جابه جا کردیم و امید داریم طرح آنان مبنی بر راه اندازی و تجهیز جایگاه ها دندان پزشکی مریض ها خاص سال کنونی اجرا گردد. بر این اساس این برآوردها را در ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی ارزیابی کردیم و بر طبق استعلام، این دانشگاه ها ۹۰ یونیت دندان پزشکی برای عرضه خدمت به مریض ها خاص از ما خواسته اند و در امکانات جانبی هم درخواست هایی را داشته اند.

حنطوش زاده علاوه بر این اظهار کرد: البته در بودجه عملکردی اداره مریض ها خاص وزارت بهداشت نیز عددی بالغ بر ۸۰۰ هزار تومان برای کمک به هر مریض هموفیلی و تالاسمی در حوزه دهان و دندان حدس شده هست. یعنی مریض ها خدمت مورد نیازشان را به میزان لازم و با تعرفه دولتی دریافت می کنند و علاوه بر آن هم ما به هر یک از آنان ۸۰۰ هزار تومان در این حوزه کمک می کنیم.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95414

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.