تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۵:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جشنواره عمار| جشنواره مردمی در پی بیان مشکلات مردم و جواب به نیازهای جامعه هست

 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، ، هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار دیروز با حضور جمعی از شهروندان اهوازی در سینما اکسین اهواز برگزار گردید.

در اولین روز از جشنواره مردمی فیلم عمار ۱۹ فیلم در قالب‌های متمایز از قبیل تیزر کتاب، نماهنگ، مستند و فیلم  به نمایش گذاشته گردید. به منظور ارزیابی ابعاد متفاوت جشنواره مردمی عمار با محمود سواری خالق اثر مربی با مضمون مدافع حرم که در سال گذشته توانست به بخش اکران برسد به گفت‌وگو پرداختیم.

محمود سواری مستند ساز و فعال فرهنگی که از سال ۸۹ فعالیت فرهنگی خود در راستای ساخت‌های مستند را شروع نموده است در مورد ظهور جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: جشنواره عمار جواب به یک احتیاج بود زیرا از طریق این جشنواره به نیازهای هنر و سینمای جمهوری اسلامی جواب داده گردید.

وی اضافه کرد: اگر همه جشنواره‌ها از قبیل جشنواره‌هایی که در کشور برگزار می‌شوند را ارزیابی کنیم متوجه می‌شویم که این جشنواره‌ها برای حرفه‌ای‌ها طراحی شده بود به عنوان مثال جشنواره مردمی فیلم عمار همزمان با جشنواره فجر است در جشنواره فجر برای کسانی ساخته شده که حرفه کار فیلم و مستند هستند حتی بخش نگاه و تجربه جشنواره فجر فراتر از حداقل‌های علاقه‌مندان به ساخت فیلم و مستند هستند.

جشنواره عمار فرصتی برای شناخت استعدادها است

کارگردان فیلم کوتاه مربی گفت: جشنواره عمار از این حیث جشنواره مردمی فیلم عمار را جواب به احتیاج جامعه و علاقه‌مندان به ساخت فیلم و مستند تلقی می‌کنیم که شناخته شدن استعدادهای اشخاص و علاقه‌مندان به این حوزه می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار علت می‌شود به جای نگاه به تکنولوژی بیننده به هنر سینما نگاه گردد، عنوان‌کرد: در جشنواره مردمی فیلم عمار بنا براین است که هنر بر تکنولوژی ترجیح داده گردد و دیگر اینکه بعضی از مباحث را نمی‌توان در سینما عنوان نمود بنابراین بیان این مباحث نیازمند جشنواره‌ای مردمی است تا از طریق آن بتوان نظرات مردم را منعکس کرد.

سواری تصریح‌کرد: جشنواره مردمی فیلم عمار از دسته جشنواره‌هایی است که کارگردان می‌تواند با آزادی بیان به مباحث جامعه ورود نماید. فیلم سازان در اولین دور از جشنواره مردمی فیلم عمار  به ساخت فیلم‌ها و مستندهایی پرداختند که کسی به آن‌ها توجه نمی‌کرد چون جامعه در آن برهه‌ای  به سمت مستندسازی بدون مرز رفت.

جشنواره عمار در بعد فرهنگ جوابی به احتیاج رسانه‌ای جریان انقلاب است

وی اضافه کرد: جشنواره عمار بر خلاف سایر جشنواره‌ها که داوران حاضر به پذیرش فیلم‌های منتقدی نیستند با آغوشی باز و سعه صدر این نوع فیلم‌ها نیز استقبال می‌کند و نکته‌ای دیگر که می‌توان به آن اشاره نمود این است که ظهور جشنواره عمار در کنار جواب به احتیاج جامعه در بعد فرهنگ جوابی به احتیاج رسانه‌ای جریان انقلاب بود.

کارگردان فیلم کوتاه مربی دنبال کرد: متاسفانه تا پیش از جشنواره عمار تنها جشنواره مخصوص تفکر انقلاب، جشنواره سینما مقاومت بود که از برپایی هر ساله به دو سال یک بار تقلیل یافت و این جشنواره نیز زیادتر از اینکه شبیه  سینمای هنری و تجربی باشد به سینمای حرفه‌ای شبیه بود.

مسئله های سیاسی  سال ۸۸  کمک شایانی به ظهور جشنواره عمار کرد

وی با بیان اینکه شکل گیری بعضی از مسئله های سیاسی در سال ۸۸ نیز به مسئله ظهور یک جشنواره مردمی کمک کرد، گفت: در جشنواره مردمی عمار بر خلاف سایر جشنواره‌ها اشخاص غیر حرفه‌ای‌  نیز پذیرفته می‌شوند، در حقیقت تنها جشنواره‌ای که در آن آثار حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای برای اکران دارد جشنواره مردمی فیلم عمار است، در این جشنواره حتی شاهد موفقیت افرادی هستیم که تنها یک اثر برای اولین بار تهیه کردند، هستیم.

این فعال فرهنگی در جواب به سوالی مبنی بر اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار تا به حال چه میزان توانسته خلاء‌های موجود در جامعه را پوشش دهد، گفت: همه نظام‌های اجتماعی که برای یک اجتماع وجود دارد در جشنواره مردمی فیلم عمار استعداد ارزیابی دارند در حالی که سینما محدودیت‌هایی دارد جشنواره عمار این محدودیت‌ها را کنار زد.

اکران فیلم‌های محدودیت‌دار سینما در جشنواره عمار

وی با بیان اینکه اغلب فیلم‌های اکران گردیده در جشنواره عمار به سبب تنگنا در سینما اکران نمی‌شوند، گفت: در جشنواره عمار نگاه اسلامی مطرح است درحالی که سینما این نوع نگاه را نمی‌پذیرد اما جشنواره مردمی فیلم عمار در حال اثبات این نوع نگاه در جامعه است.

کارگردان فیلم کوتاه مربی دنبال کرد: همین که یک فیلم در جشنواره عمار تولید گردیده بود اما در سینما آن را نپذیرفتند در یک منزل یک روستایی در سیستان و بلوچستان اکران گردید یعنی اینکه مردم این جشنواره را  پذیرفته اند.

وی اضافه کرد: در استان خوزستان نیز این جشنواره در حسینیه‌ها، مساجد، خانه‌ها و فرهنگسراها مورد استقبال جای گرفت و این بدان معناست که حرف‌ها و فیلم‌های اکران گردیده در جشنواره عمار مردم پسند، علمی و حقیقی هستند.

متاسفانه  به درستی از سانسور برداشت نشده است

وی اضافه کرد: در جشنواره مردمی فیلم عمار نه فقط سانسور کمتر مورد توجه قرار گرفته لکن فیلمی در این دوره اکران گردید که نوع نگاهش با نگاه متصدی جشنواره متمایز بود.

جشنواره عمار علی رغم پرداختن به مسئله های سیاسی جامعه سیاسی نیست

این فعال فرهنگی در جواب به پرسشی مبنی بر اینکه می‌توان به جشنواره عمار را سیاسی عنوان نمود، گفت: اگر منظور جشنواره‌ای که به مسئله های سیاسی می‌پردازد باید گفت بله جشنواره عمار اینچنین است اما این جشنواره اصلا سیاسی مشی نمی‌کند و تصمیم‌گیریهایش طبق جناح خاصی نیست.

وی با بیان اینکه عمار علی رغم اینکه سیاسی نیست اما به مسائل سیاست می‌پردازد، عنوان ‌کرد: جشنواره عمار مردمی و مستقل از دولت‌ها است و کسانی که در راس حاضر هستند اشخاص فعال اجتماعی و سیاسی هستند اما هیچ یک سیاسی و سیاست‌مدار نیستند.

سواری تصریح‌کرد: راس هرم جشنواره عمار شاید تفکرات سیاسی داشتند اما عملا سیاسی نیستند و به صورت آزاد کار می‌کنند.

وی در ادامه جشنواره عمار را مورد نقد قرار داد و بیان‌کرد: البته به این جشنواره نقدهایی نیز وارد است به طور مثال امکان دارد که بعضی از آثار بر خلاف سلیقه بعضی باشد و اکران نشود اما تعداد آثار تعداد بسیاری نیستند که ما بخواهیم اصل جشنواره را زیر سؤال ببریم.

کارگردان فیلم کوتاه مربی تصریح‌کرد: ما باید به جایی برسیم که در جشنواره مردمی فیلم عمار این قبیل افکار را نابود کنیم و آزادانه‌تر برخورد نماییم زیرا ما در یک فضای هنری در حال فعالیت هستیم و اگر ما بخواهیم هنر را محدود کنیم در حقیقت افکار خودمان را محمدود کرده‌‌ایم.

تنها انتظار ما از مسئولین بالا بردن آستانه صبرشان است

وی با اشاره به رشد هشتمین دوره جشنواره مردمی عمار نسبت به سال‌های گذشته گفت: در علم جامعه شناسی ملاک ارزیابی آمار است و برای پی بردن به مقبولیت و رشد این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته باید به آمار نگاه کرد، تعداد فیلم‌های ارسال شده در جشنواره عمار در سال‌های گذشته تا به حال معرف رشد و مقبولیت این جشنواره هستند و سال کنونی نیز به تبع تعداد بیشتری ارسال و تعداد بیشتری نیز اکران گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84867

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.