تاریخ ارسال : ۰۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر معظم انقلاب دیدارکردند +تصاویر

جمعی از شاعران کشور همزمان با میلاد مبارک امام حسن(ع) به دیدار مقام معظم رهبری رفته و سروده‌های خود را در محضر ایشان قرائت کردند.

به گزارش شلمچه نیوز، در شب ولادت خجسته‌ کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار و پیش از اذان مغرب، تعدادی از شاعران و حاضران با رهبر انقلاب به صورت جداگانه ملاقات کرده و آثار مکتوبشان را به ایشان تقدیم کردند.

در ادامه و پس از اذان مغرب، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و حاضران روزه‌ی خود را در کنار رهبر انقلاب افطار کردند.

این دیدار با قرائت اشعار تعدادی از شاعران کشورمان و همچنین تعدادی از شاعران پارسی‌گو از کشورهای دیگر در حضور رهبر انقلاب برگزار شد. در این جلسه علاوه بر حضور شاعرانی از سراسر کشور، شاعرانی از کشورهای افغانستان، پاکستان و هندوستان نیز حضور دارند.

در دیدار امشب شاعران با رهبر معظم انقلاب شاعران پیشکسوتی مانند عباس براتی‌پور، محمدعلی مجاهدی، جواد محقق، علی موسوی گرمارودی، مرتضی امیری اسفندقه و شاعران جوان‌تری مانند علی داودی، علیرضا قزوه، مهدی سیار، اسماعیل امینی و… حضور دارند. غایب بزرگ امسال، زنده‌یاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب است که فرزندان این شاعر به نیابت از پدر در این جلسه حضور دارند.

 

نیمه ماه مبارک برای هر شاعر انقلابی یادآور لحظات خوشی است که بسیاری آن را چشیده‌اند و بسیاری دیگر در آروزی درک آن هستند. حضور رهبر معظم انقلاب در میان شاعران و اهل قلم، مربوط و محدود به سال‌های اخیر نیست، ایشان به روایت خود شاعرانی چون اخوان ثالث و امیری فیروزکوهی، پای ثابت برخی از انجمن‌ها در مشهد و بعد در تهران بودند. دیدار شاعران با ایشان در دوره ریاست جمهوری و در زمان رهبری نیز ادامه داشت و مشغله‌ها مانع حذف این نوع جلسات نشده است. هرچند البته استمرار این نوع جلسات خود پیام دیگری غیر از ادب‌دوستی رهبر معظم انقلاب دارد و آن اهتمام ویژه ایشان به شعر به عنوان یک میراث ملی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های ادبی کشور در مقوله شعر انقلاب و متعهد است.

در دوره رهبری ایشان طبق سنتی چند ساله شاعران در نیمه ماه مبارک گرد هم آمده و برخی از آنها تازه‌ترین سروده‌های خود را در محضر رهبر انقلاب قرائت کرده و در نهایت، سخنان رهبر معظم انقلاب درباره شعر و جریان‌های ادبی در کشور حسن ختام مجلس است.

امسال نیز مطابق سنت هر ساله تعدادی از شاعران از سراسر کشور به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند. جلسه مطابق هر سال در دو بخش بود؛ بخش نخست به شاعران اختصاص داشت که تعدادی از آنها سروده‌های خود را قرائت کردند و بخش دیگر به سخنان مقام معظم رهبری درباره شعر و وضعیت شعر کشور. امسال در جلسه دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب شاعرانی چون عباس براتی‌پور، علی موسوی گرمارودی، زکریا اخلاقی، فاضل نظری، اسماعیل امینی، محمدعلی مؤدب، علی داودی، ناصر فیض، محمدعلی مجاهدی، علیرضا قزوه و … حضور داشتند. همچنین مسئولان فرهنگی کشور مانند علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی از دیگر حاضران در این جلسه بودند. علاوه بر این، شاعرانی از کشورهای افغانستان، پاکستان و هندوستان نیز حضور داشتند.
حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب که بارها رهبر معظم انقلاب او را با عنوان «حمید» خطاب می فرمودند، غایب بزرگ این دیدار بود. در این جلسه محسن ممتحنی، فرزند ارشد حمید سبزواری به نیابت از پدر حضور داشت.

جلسه امسال شاعران نیز همانند سال‌های گذشته با حاشیه‌های جالبی همراه بود. قبل از برگزاری جلسه شعرخوانی، یکی از هنرمندان کشور، تابلوی نقاشی با طرحی از حاج احمد متوسلیان به رهبر معظم انقلاب تقدیم شد. این تابلو که کار دانیال فرخ، از هنرمندان متعهد کشور است، تصویری از این فرمانده دلیر سال‌های دفاع مقدس را در آغوش رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد.

محمدمهدی سیار، شاعر جوان کشور، در این دیدار تعدادی از سروده‌های خود را قرائت کرد که به این شرح است:
چگونه در خیابانهای تهران زنده می مانم؟

مرا در خانه قلبی هست…با آن زنده می مانم

مرا در گوشه این شهر آرام و قراری هست

که تا شب اینچنین ایلان و ویلان زنده می مانم

هوای دیگری دارم… نفسهای من اینجا نیست

اگر با دود و دم در این خیابان زنده می مانم

شرابی خانگی دائم رگم را گرم می دارد

که با سکرش زمستان تا زمستان زنده می مانم

بدون عشق بی دینم، بدون عشق میمیرم

بدین سان زندگی کردم، بدین سان زنده می مانم

هوهو زنان بیا نفست حق!
پیر سپیدجامه رقصان!
ای برف!… ای شگرف!
آن کثرت همیشگی شیء و رنگ را
یک باره از بسیط زمین پاک کرده ای
کولاک کرده ای!

همچنین در بخش دیگری از این مراسم، نیلوفر بختیاری، از شاعران جوان کشور، سروده ای را درباره «ماهواره» و پیامدهای منفی آن بر ذهن مخاطب خواند:
باز شب شد، بی هدف، بی دیدن ماه و ستاره

پای خود ما را نشاند این جعبۀ جادو دوباره
خندۀ خواهر، غم مادر، اجیرِ قصه‌گو شد

دور هم بودیم، امّا ذهن‌هامان در اجاره
بس که شب‌ها این شبح‌ها را به خود تشبیه کردیم،

آدم هر قصه‌ای شد از من و تو استعاره
چیست پشتِ پرده‌های نخ‌نمای این نمایش؟

قصه‌هایی نیمه‌کاره، قهرمانی بی‌قواره
سرنوشتی را که باید آبی یکدست باشد،

حیف، پنهان کرده نعشِ ابرهای پاره‎پاره
در جهانِ مردگان، شب زنده‌داری کافی‌ات نیست؟

پیر شد بختِ جوان تو، به پای ماهواره

غلامعلی حداد عادل که امسال مجموعه شعر «هنوز هم» را از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسانده است، قصیده ای در نعت حضرت رسول خواند که بخش‌هایی از آن به این شرح است:
محمّدا به که مانی، محمّدا به چه مانی
«جهان و هر چه درو هست صورت‌اند و تو جانی»

حکایتی که تو داری به هیچ چامه نگنجد
فزون ز طاقتِ اندیشه و زبان و بیانی

ندانمت چه بنامم، ندانمت چه بخوانم
که هرچه گویم و خوانم، چو بنگرم، به از آنی

تو در خیال نیایی، تو در قیاس نگنجی
که خود حقیقت برتر ز فهم و وهم و گمانی

تویی که رشتۀ پیوند آسمان و زمینی
تویی که پنجرۀ روشنِ زمین و زمانی

تویی که صاحب خُلق عظیم و طبع کریمی
تویی که صاحب صبر جمیل و قدر گرانی

تویی که در شبِ تاریکِ دهر، نور امیدی
تویی که در تن دنیای خسته، روح و روانی

پیام‌آورِ توحید و عدل و حکمت و عقلی
رسول رحمت پروردگار عالمیانی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=19179

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.