تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جمهوری اسلامی همیشه بر اساس عزت، حکمت و مصلحت عمل می‌‌کند

جمهوری اسلامی همیشه بر اساس عزت، حکمت و مصلحت عمل می‌‌کندبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، عصر سه شنبه در دیدار آقای بروت پاخور، رئیس جمهور اسلوونی، برجام را یک تعهد و توافق بین‌المللی دانست و گفت: اگر حرف‌های ترامپ ملاک شود که او ناتو، تجارت جهانی و عهدنامه پاریس برای محیط زیست را هم قبول ندارد!
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از سیاست‌های ترامپ و همراهی اقلیتی جنگ‌طلب با او، افزود: اگر چه مردم امریکا می‌دانند چه کار کنند، اما روزهای سخت امریکا با ترامپ هم بعید نیست و اعتراضات مردمی، به خصوص در کالیفرنیا نشانه‌های بدی برای آینده است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در خصوص آینده روابط ایران و امریکا، گفت: ایران حتی در زمان امام راحل تا الان همیشه تأکید می‌کرد که امریکا باید دست از زورگویی‌ها بردارد، البته دفاع مردم ایران را در زمان جنگ با عراق دیدید که در مراحل پایانی به مقابله مستقیم روی آورده بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سؤال رئیس‌جمهور اسلوونی مبنی بر اینکه «آینده روابط ایران و امریکا چه می‌شود؟»، به تشریح اقدامات خصمانه امریکا در سال‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی درقبال مردم ایران پرداخت و افزود: حتی پس از پیروزی انقلاب روابط خود را با امریکا قطع نکردیم و حدود ۵۰۰۰ مستشار امریکایی با خانواده‌ها و وسایل خویش با امنیت کامل از فرودگاه‌های ما به کشورشان رفتند.
وی درباره تسخیر سفارت امریکا، گفت: کم‌کم گروهک‌های مسلح که نمونه آنها همین منافقین هستند که الان در حمایت غربی‌ها هستند، برای اقدامات تروریستی و براندازی با سفارت امریکا رفت‌وآمد داشتند که دانشجویان انقلابی عصبانی شدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، علاوه بر نقش امریکا در طرح‌ریزی کودتای پایگاه نوژه علیه انقلاب اسلامی، به بدعهدی‌های مالی امریکا در زمان رژیم پهلوی اشاره کرد و افزود: قرار بود به ایران تجهیزات پیشرفته نظامی بدهد، اما نداد، در حالی که پولش را گرفته و الان سال هاست که به ایران بدهکار است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنانش، نظام اسلامی را ملهم از آیین اسلام دانست و با تشریح وصیت پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع)، گفت: پیامبر اسلام به جانشین خود تأکید می‌کنند که بعد از من، اگر مردم شما را خواستند، حکومت کن و اگر نخواستند، کارشان را به خودشان واگذار کن.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر حاکمیت دین در کشور و اکثریت مطلق مسلمانان در ایران، افزود: چون انقلاب اسلامی را براساس تعالیم اسلام می‌دانستیم، دو ماه پس از پیروزی انقلاب، برای تعیین نوع حکومت، رفراندم برگزار کردیم تا مردم از بین جمهوری، جمهوری دموکراتیک و جمهوری اسلامی، یکی را انتخاب کنند که بیش از ۹۹ درصد به جمهوری اسلامی رأی دادند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان اینکه «قانون اساسی ما پس از تدوین و تصویب در مجلس خبرگان قانون اساسی به رأی عمومی گذاشته شد»، گفت: در قانون اساسی همه امور کشور ریشه در تصمیم مردم دارد، به گونه‌ای که از رهبری به عنوان شخص اول کشور، تا رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس خبرگان و پارلمان و شوراهای شهرها و روستاها، به شکل مستقیم و غیرمستقیم با رأی مردم انتخاب می‌شوند.
وی در توضیح جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: در خیلی از کشورها دادگاه قانون اساسی دارند و براساس نظام ما، وقتی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان که مسئول تطبیق مصوبات مجلس با دین و قانون اساسی است، اختلاف پیش بیاید، برای داوری به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌آید که معمولاً مسئولان باتجربه عضو مجمع تشخیص هستند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان تفاوت‌ها و شباهت‌های استنباط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی از دین و دخالت شرع در تصمیم سازی‌ها گفت: ما معتقدیم اسلام کلیات مترقی برای اداره جامعه را دارد و غربی‌ها که تجربه تلخ دخالت کلیساها و مانع‌تراشی‌های آنها را در مسیر علم و دانش دارند، به گونه‌ای دیگر فکر می‌کنند.
در آغاز این دیدار، آقای بروت پاخور، با بیان اهداف سفر خود به ایران، گفت: بهترین خبر این است که چهارشنبه سفارت اسلوونی در ایران بازگشایی می‌شود که این نشان از تعهد کشور متبوعم برای گسترش روابط با کشور شماست.
رئیس جمهور اسلوونی، با بیان اینکه «اخیراً در جلسه‌ای درباره نظام دموکراسی بحث می‌کردیم»، افزود: در آن جلسه یکی از استادان دانشگاه می‌گفت که نظام حاکم بر ایران کاملاً دموکراسی است.
وی با اشاره به زوایای قانونگذاری و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها در ایران، گفت: وقتی نظام شما را مطالعه کردم، متوجه شدم که هم مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم شخص جنابعالی جایگاه مهمی در کشور دارید و به همین مقدار، در نظام بین‌‌المللی شناخته شده هستید.
رئیس جمهور اسلوونی در ادامه از احتمالات روابط ایران و امریکا پرسید و وقتی پاسخ‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شنید، خاطرنشان کرد: حرف‌های شما را قبول دارم، چون ترامپ که گفته ناتو را به این صورت قبول ندارم، در حالی که ما عضو ناتو هستیم و صبر می‌کنیم تا مواضع عاقلانه بگیرد.
آقای پاخور در پایان گفت: خواستار روابط گسترده‌تر با ایران هستیم و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در پاسخ اظهار داشت: ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با کشور اسلوونی ندارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31066

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.