تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جمهوری اسلامی: چهارشنبه سوریه ای، منحصرا خرافات هست

روزنامه جمهوری اسلامی درج کرد: چهارشنبه سوریه ای سالها است برای مردم به یک دردسر حقیقی مبدل شده هست.

بعضی گفته‌اند «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که اسم یکی از روزهای هفته‌است و سوریه ای در زبان کُردی که به معنای سرخ هست ساخته شده‌است (این مطلب سندیت تاریخی و علمی ندارد) که در آن آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود. عده‌ای نیز چهارشنبه سوریه ای را به زرتشت و زرتشتیان نسبت داده‌اند.ولی دکتر کورش نیکنام موبد زرتشتی و محقق در آداب و سنن ایران باستان، عقیده دارد که چهارشنبه سوریه ای هیچ رابطه ای با ایران باستان و زرتشتیان ندارد.

جالب‌ترین سرمنشا مدعایی که برای برپایی مراسم چهارشنبه سوریه ای گفته شده، قیام مختار ثقفی هست که به خون خواهی شهدای کربلا قیام کرده هست. اینکه ایرانیان از دیرباز، در روز چهارشنبه آخر سال، اقداماتی را انجام می‌دهند، بدون اینکه چرایی کارهای خود را بدانند.

علاوه بر این در منابعی دیگر گفته شده که در روزشمار قدیم اعراب، چهارشنبه روز نا‌مبارکی بوده، بنابراین اهتمام می‌کردند شب چهارشنبه را با جشن و سرور بگذرانند و در آن شب و روز دست از معامله و اکتساب و کار بکشند.

حقیقت اینست که مراسم چهارشنبه سوریه ای هر منشایی که داشته باشد، یک فرهنگ نیست و ریشه علمی و آئینی قابل اعتنایی ندارد بویژه آن که با حاشیه های قبح نیز آلوده شده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91545

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.