تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جنگ افزارهایی که امکان دارد در هجوم به سوریه استفاده گردند

وب سایت گجت نیوز – رضا موسوی: امکان دارد تا چند ساعت آینده آمریکا و متحدانش به دستاویز حمله شیمیایی اخیری که در سوریه انجام شد، حمله به سوریه را شروع کنند. در این نوشتار شما را با بعضی از جنگ افزارهایی که امکان دارد در این حمله استفاده گردند آشنا می‌کنیم.

در حال حاضر کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آمریکا و متحدانش در نزدیکی سواحل سوریه و در آماده باش کامل برای حمله به سوریه هستند. اما این کشورها از چه جنگ افزارهایی برای حمله استفاده خواهند کرد؟

ایالات متحده آمریکا
نیروی دریایی و سپاه تفنگداران دریای آمریکا

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوندشلیک موشک تاماهاوک در جریان حمله به پایگه هوایی شعیرات

اما این کشورها از چه جنگ افزارهایی برای حمله استفاده خواهند کرد؟در حمله موشکی که ماه آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی توسط نیروی دریایی آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات سوریه انجام شد، نیروی دریایی آمریکا مجموعا ۵۹ موشک کروز دوربرد تاماهاوک (Tomahawk) با برد بیشتر از ۱۷۰۰ کیلومتر را از دو ناوشکن کلاس آرلی برک (Arleigh Burke) به نام‌های یواس‌اس پورتر (USS Porter) با شناسه DDG-78 و یواس‌اس راس (USS Ross) با شناسه DDG-71 را از دریای مدیترانه به سمت فرودگاه شعیرات شلیک و آن را موشک باران کرد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک تاماهاوک از دانلد کوک. توپ سینه و یکی از سیستم های فالانکس نیز در عکس دیده می‌شوند.

در حال حاضر این دو ناوشکن در شمال اقیانوس اطلس هستند و نمی‌توانند در حمله به سوریه و عملیات احتمالی بر علیه ارتش سوریه شرکت دارا باشند. اما به جای آن‌ها حالا یک ناوشکن دیگر از کلاس‌ آرلی برک به نام‌های یواس‌اس دانلد کوک (USS Donald Cook) با شناسه DDG-75 در منطقه حاضر است. یک ناوشکن دیگر از همین کلاس به اسم یواس‌اس لابون (USS Laboon) با شناسه DDG-58 نیز وارد منطقه شده است. این ناوشکن‌های ۱۵۴ متری دارای چند ده موشک کروز تاماهاوک هستند و می‌توانند در حمله به سوریه، جایگاه ها نظامی متفاوت این کشور را مورد هدف قرار دهند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک RIM-156A SM-2ER از پرتابگر عمودی

این کشتی‌ها علاوه بر این دارای موشک‌های پدافند هوایی دوربرد RIM-67 نرمال ۲ (SM-2ER) هستند که با آن می‌توانند هر نوع هواگرد (همچون جنگنده) و موشکی را هدف قرار دهند؛ برد این موشک در مدل RIM-156A SM-2ER بلاک ۴ که از سال ۱۹۹۸ وارد خدمت در نیروی دریایی آمریکا گردید بیشتر از ۴۶۰ کیلومتر است. دو ناوشکن ذکر شده می‌توانند با این موشک‌ها جنگنده‌های سوریه ای و روسی و علاوه بر این موشک‌های ضد‌کشتی شلیک گردیده از سوی آنان را هدف قرار دهند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

سیستم دفاع نزدیک فالانکس ساخت آمریکا که آخرین خط دفاعی یک ناو جنگی شمرده می‌شود.

سیستم پدافند نزدیک و دفاع نقطه‌‌ای آمریکایی فالانکس (Phalanx) نیز از دیگر جنگ افزارهای انتصاب شده روی این ناوشکن‌هاست که وظیفه آن درگیری با موشک‌های کروز ضدکشتی در برد کوتاه است. فالانکس سریع‌ترین سیستم دفاع نزدیک نقطه‌ای است و در حالتی که موشک ضدکشتی موفق به عبور از سد نرمال ۲ شود، در فاز آخر با فالانکس مواجه می‌شود. فالانکس علاوه بر این می‌تواند هواگردهای سرنشین دار و بدون سرنشین و علاوه بر این شناورهای سطحی کوچک را نیز هدف قرار دهد. هر ناوشکن کلاس آرلی برک دو سیستم فالانکس دارد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک هارپون

موشک ضد کشتی آمریکایی RGM-84 هارپون (Harpoon) نیز نیزه این ناوشکن‌ها برای هدف قرار دادن شناورهای دشمن است. این موشک بیشتر از ۱۵۰ کیلومتر برد داشته و می‌تواند هر شناور سبک تا سنگین را هدف قرار دهد و از کار انداخته و یا از بین ببرد. هر ناوشکن ۸ هارپون آماده شلیک دارد. با این موشک می‌توان اغراض ساحلی را نیز هدف قرار داد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک موشک ضد زیردریایی RUM-139 VL-ASROC؛ توپ ۱۲۷ میلی‌متری نیز در عکس دیده می‌شود.

یک توپ خودکار ۱۲۷ میلی‌متری نیز در سینه هر کشتی وجود دارد که بیشنه برد آتشش بین ۲۴ تا ۴۰ کیلومتر بوده و می‌تواند ۲۰ گلوله در دقیقه شلیک کند؛ با این توپ می‌توان اغراض ساحلی، دریایی و حتی هوایی را هدف قرار داد. دو توپ خودکار ۲۵ میلی‌متری با برد آتش ۷ کیلومتر و آهنگ آتش ۵۰۰ گلوله در دقیقه نیز از دیگر توپ‌های هر یک از این ناوها می‌باشند که آنان نیز چندمنظوره بوده و می‌توان هرچیزی را با آنان هدف قرار داد. ۴ ۴ تیربار سنگین ۱۲٫۷ ۷ میلی‌متری نیز از دیگر جنگ افزارهای هر یک از ناوشکن‌ها هستند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک اژدر از ناوشکن

این ناوشکن‌ها برای مقابله با تهدیدات زیرسطحی نیز دارای ۲ پرتابگر ۳ لوله برای شلیک اژدر هستند و هر کدام مجموعا ۶ اژدر آماده شلیک دارند. موشک ضد زیردریایی RUM-139 VL-ASROC با برد ۲۵ کیلومتر نیز دیگر جنگ افزار ضد زیردریایی این ناوشکن‌هاست. این موشک می‌تواند بعد از شلیک یک اژدر را به فاصله ۲۵ کیلومتری از کشتی برساند و پس از ان نیز اژدر با موتور خود به سمت هدف برود. سیستم‌های اخلالگری و جنگ الکترونیک، رادارها، سونارها، سیستم‌های پرت کننده پادکار و هدف کاذب برای ضاله کردن موشک و اژدرهای دشمن نیز من جمله امکانات این کشتی‌ها هستند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک موشک AGM-114 هلفایر (Hellfire) از هلیکوپتر سی‌ هاوک

هرکدام از این کشتی‌ها دو فروند هلیکوپتر چندمنظوره و ضد زیردریایی/ضدکشتی مدل MH-60R سی هاوک (Seahawk) دارد که می‌توانند عملیات جستجو و رهایی نیز انجام دهند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یواس‌اس نیویورک

یک کشتی دیگر که آمریکا به آن ناحیه اعزام کرده است کشتی ترابری دوزیست (آبی-خاکی) یواس‌اس نیویورک (USS New York) با شناسه LPD-21 است. این کشتی ۲۱۰ متری از کلاس سن آنتونیو (San Antonio) بوده و ۱۲ هلیکوپتر دربردارنده هلیکوپترهای ترابری سنگین آمریکایی CH-53E سوپر استالیون (Super Stallion)، هواپیمای‌های ترابری پروانه چرخان آمریکایی MV-22B آسپری (Osprey)، هلیکوپترهای چندمنظوره و ترابری متوسط آمریکایی UH-1 ایروکوا (Iroquois) و علاوه بر این چهار فروند هلیکوپتر تهاجمی آمریکایی AH-1J سی‌کبرا (SeaCobra) دارد. این کشتی علاوه بر این برای دفاع از خود دارای ۲ توپ خودکار ۳۰ میلی‌متری و دو سیستم دفاع نزدیک است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

دو فروند LCAC و AAV در یک قاب

علاوه بر این هلیکوپترها ۲ فروند هاورکرافت LCAC نیز دارد که هرکدام می‌تواند بیشتر از ۷۵ تن بار را به ساحل جابه جا کنند. ۱۴ ۱۴ خودروی نفربر زرهی تهاجمی دوزیست AAV-P7/A1 AAV نیز در کشتی حاضر هستند. این هلیکوپترها و شناورها وظیفه جابه جایی ۸۰۰ تفنگدار دریایی را به ساحل به منظور انجام عملیات هجوم ساحلی عهده دارند. البته بعید است سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در خاک سوریه نیرو پیاده کند. هرچند هم حالا ارتش آمریکا در سوریه دارای چند پایگاه است و نیروهایش در خاک این کشور حاضر هستند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یواس‌اس جورجیا

دیگر عضو نیروی دریایی آمریکا که در آب‌های مدیترانه حاضر است و به آن ناحیه اعزام شده است نیز زیردریایی موشک انداز آمریکایی یواس‌اس جورجیا (USS Georgia) با شناسه SSGN-729 است که در حمله به سوریه حاضر خواهد بود. این زیردریایی از کلاس زیردریایی‌های موشک انداز اوهایو (Ohio) بوده،‌ اما برخلاف دیگر اعضای این کلاس دارای موشک کروز تاماهاوک است؛ درحالی که دیگر اعضای این کلاس دارای موشک‌های بالستیک هسته ای هستند. یواس‌اس جورجیا دارای ۱۵۴ موشک تاماهاوک با برد ۱۷۰۰ کیلومتر است و می‌تواند مثل دو ناوشکن موجود در منطقه، اغراض زمینی گوناگونی مثل فرودگاه‌ها، سنگرها، پادگان‌ها، زاغه‌های مهمات و… را هدف قرار دهد. این زیردریایی علاوه بر این ۴ لوله ۵۳۳ میلی‌متری برای شلیک اژدرهای مارک ۴۸ دارد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

هری اس. ترومن

ترومنو اما اصلی‌ترین بخش از نیروهای آمریکایی که در حال حرکت به سمت سوریه هستند، ناو گروه هواپیمابر تهاجمی هشتم نیروی دریایی است. این ناو گروه تهاجمی دربردارنده ابرناو هواپیمابر یواس‌اس هری‌ اس. ترومن (USS Harry S. Truman) Truman) با شناسه CVN-75، چهار ناوشکن دیگر از کلاس آرلی برک و دو ناو جنگی به نام‌های یواس‌اس هوئه سیتی (USS Hué City) با شناسه CG 66 و یو‌اس‌اس نورماندی (USS Normandy) با شناسه CG-60 از کلاس تیکاندروگا (Ticonderoga) است. علاوه بر این دو ناوشکن دیگر از کلاس آرلی برک نیز عازم منطقه هستند و به زودی به ناو گروه هری اس.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک SM-3 از یک ناو کلاس تیکاندروگا

ابر ناو هواپیمابر هری اس. ترومن دارای ۹۰ هواگرد دربردارنده جنگنده‌، هواپیماهای ترابری، هلیکوپترهای ترابری و ضد زیردریایی/ضد کشتی و علاوه بر این هواپیماهای پیش هشدار و کنترل هوابرد (آواکس) است که برای حمله به سوریه وارد میدان می‌شوند. دو ناو جنگی یواس‌اس هوئه سیتی و یواس‌اس نورماندی نیز دارای توان آتشی زیادتر از ناوشکن‌هاست و علاوه بر تسلیحاتی که ناوشکن‌ها همراه دارند، به موشک‌های پاد بالستیک RIM-161 نرمال ۳ (SM-3) مسلح هستند. این موشک‌های پدافندی موظف هستند تا موشک‌های بالستیک را خارج از جو منهدم کنند. البته یواس‌اس دانلد کوک نیز به احتمال زیاد به SM-3 مسلح است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

RIM-162 ESSM

موشک پدافند هوایی میان‌برد RIM-162 ESSM با برد بیشتر از ۵۰ کیلومتر نیز از دیگر جنگ افزار ها این دو ناو جنگی کلاس تیکاندروگا است که برای زدن هر نوع هواگرد، موشک‌های کروز ضدکشتی فراصوت با توان رزمایش بالا و علاوه بر این موشک‌های بالستیک طراحی شده است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک SM-6

در بین ناوشکن‌های اعزام شده همراه ناوگروه هشتم نیز یکی از آن‌ها به اسم یواس‌اس فارست شرمن (USS Forrest Sherman) با شناسه DDG-98 نیز به موشک‌های RIM-162 ESSM مسلح است. علاوه بر این یکی دیگر از آن‌ها به اسم یواس‌اس بالکلی (USS Bulkeley) با شناسه DDG-84 به موشک‌های پدافند هوایی فرا افق آمریکایی RIM-174 نرمال ۶ (SM-6) مسلح است. این موشک‌ها تا ۵۰۰ کیلومتر برد داشته می‌توانند هر نوع هواگرد، موشک‌های کروز ضد کشتی، موشک‌های بالستیک و حتی کشتی‌های سبک و فوق سنگین دشمن را هدف قرار دهند. نرمال ۶ دوربردترین موشک پدافندی است و به لطف انعطاف پذیری عملیاتی بالا و ویژگی‌های فنی مدرن، می‌توان لقب برترین موشک پدافند هوایی ساخته شده تا به امروز را به آن اختصاص داد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یواس‌اس دوایت دی. آیزرنهاور

آیزرنهاورهمچنین دیگر ابر ناوهواپیمابر نیروی دریایی آمریکا به اسم یواس‌ای دوایت دی. آیزنهاور (USS Dwight D. Eisenhower) Eisenhower) با شناسه CVN-69 که هم حالا بهمراه ناو گروه هواپیمابر تهاجمی خود نامیده شده به ناو گروه هواپیمابر تهاجمی دهم در آب‌های مدیترانه حاضر هستند نیز در آماده باش به سر می‌برند. این ناو گروه هواپیمابر تهاجمی نیز از نظر امکانات و توان رزمی همانند ناو گروه هواپیمابر تهاجمی یواس‌اس هری‌ اس. ترومن است و در حمله به سوریه شرکت ‌می‌کند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

تصویرهایی از هواپیماهای جاسوسی و F-22 آمریکایی بالای سوریه

در حال حاضر هواپیماهای گشت دریایی، شناسایی، جنگ الکترونیک، جاسوسی و اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا نیز در نزدیکی سوریه، بالای آب‌های این کشور و در آسمان سوریه پرواز نموده و مشغول تألیف اطلاعات هستند. نکته جالب اینجاست آن دسته از هواپیماهایی که در خاک سوریه پرواز می‌کردند توسط جنگنده پیروزی هوایی پنهانکار و رادارگریز نسل ۵ آمریکایی F-22 رپتور (Raptor) مربوط به نیروی هوایی آمریکا معیت و محافظ می‌شدند.

نیروی هوایی آمریکا

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

دو فروند F-15E در کنار یک فروند بمب افکن راهبردی پنهانکار و رادارگریز آمریکایی B-2 اسپیریت (Spirit)

نیروی هوایی آمریکا نیز می‌تواند از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه به سوریه حمله نماید. این نیرو علاوه بر این چند پایگاه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق دارد که آنان نیز می‌توانند در حمله به سوریه شرکت کنند. نیروی هوایی آمریکا دو روز پیش ۱۸ فروند جنگنده چندمنظوره و تهاجمی نسل ۴٫۵ ۵ آمریکایی F-15E استرایک ایگل (Strike Eagle) را در اردن مستقر کرد. طبق بعضی گزارش‌های تایید نشده نیز نیروی هوایی آمریکا بمب افکن‌های راهبردی خود را به بریتانیا اعزام کرده است.
فرانسه

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

رافال سی با یک بارگذاری رزمی مناسب برای حمله به اغراض زمینی در برد بالا

فرانسه می‌تواند جنگنده‌های چندمنظوره نسل ۴٫۵ ۵ فرانسوی رافال سی (Rafale C) مربوط به نیروی هوایی خود را با سوخت‌گیری هوایی به سوریه رسانده و با آنان حمله هوایی انجام دهد. البته رسانه‌های ترکیه‌ای مدعی هستند نیروی هوایی فرانسه چند ده فروند رافال سی خود را به پایگاه هوایی اکروتیری در قبرس اعزام کرده است. گفته می‌شود این جنگنده‌ها صبح امروز بالای سوریه پرواز شناسایی داشته‌اند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک Scalp MdCn از آکیتن

نیروی دریایی فرانسه نیز یک ناوچه به اسم آکیتن (Aquitaine) با شناسه D650 در مدیترانه شرقی دارد که در حمله احتمالی به سوریه حاضر خواهد بود. این ناوچه ۱۴۲ متری دارای ۱۶ موشک کروز اروپایی اسکالپ (Scalp) یا همان MdCn با برد بیشتر از ۱۴۰۰ کیلومتر که نقشی مثل تاماهاوک دارد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک آستر ۱۵

موشک‌های پدافند هوایی اروپایی آستر ۱۵ (Aster 15) با برد بیشتر از ۳۰ کیلومتر نیز از دیگر جنگ افزار ها این ناوچه هستند که وظیفه شکار انواع هواگردهای با و بدون سرنشین و علاوه بر این موشک‌های کروز ضدکشتی را عهده دارند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

توپ ۷۶ میلی‌متری موجود در سینه کشتی آکتین

این ناوچه یک توپ خودکار ۷۶ میلی‌متری در سینه خود دارد که بیشتر از ۲۰ کیلومتر برد داشته و آهنگ آتشش نیز تا ۱۲۰ گلوله در دقیقه است. علاوه بر این ۲ توپ خودکار ۳۰ میلی‌متری نیز دارد. ناوچه می‌تواند با این توپ‌های ۷۶ و ۳۰ میلی‌متری خود اغراض گوناگون ساحلی، دریایی و حتی هوایی را هدف قرار دهد. این ناوچه دو تیربار سنگین ۱۲٫۷ ۷ میلی‌متری نیز دارد که با آ‌ن‌ها می‌تواند شناورهای سبک و علاوه بر این هواگردهایی مثل هلیکوپترها و پهپادها را هدف قرار دهد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

شلیک اگزوسه

این ناوچه علاوه بر این ۸ موشک کروز ضدکشتی فرانسوی اگزوسه (Exocet) آماده شلیک دارد. اگزوسه بیشتر از ۱۸۰ کیلومتر برد داشته و نقشی همانند هارپون دارد. پرتابگر برای شلیک اژدرهای ایتالیایی MU90 با برد بیشتر از ۲۵ کیلومتر نیز جنگ افزار ها ضد زیردریایی این ناوچه هستند؛ این ناوچه ۱۹ اژدر آماده شلیک دارد. مثل آمریکا و فرانسه، بریتانیا نیز حضور پر رنگی در سوریه داشته و تا ۱۳ فوریه ۲۰۱۸ میلادی بیشتر از ۱۷۰۰ حمله هوایی بر علیه داعش در عراق و سوریه انجام داده است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

آکتین و هلیکوپتر NH90 در یک قاب

این کشتی علاوه بر این یک یا دو فروند هلیکوپتر ترابری و چندمنظوره اروپایی NH90 NFH کایمان (Caïman) همراه خود داشته که می‌توانند نقش ضدکشتی/ضد زیردریایی، ترابری و جابه جایی بار، جستجو و رهایی و… را انجام دهد

بریتانیا

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یک فروند پاناویا تورنادو در اکروتیری

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا یک پایگاه هوایی به اسم اکروتیری در قبرس دارد و حمله خود به سوریه را از این پایگاه انجام می‌دهد. این پایگاه پذیرای جنگنده‌های چندمنظوره نسل ۴٫

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یوروفایتر تایفون (بالایی) و پاناویا تورنادو بریتانیایی

۵ اروپایی یوروفایتر تایفون (Eurofighter Typhoon) و جنگنده چندمنظوره و تهاجمی نسل ۴ اروپایی پاناویا تورنادو (Panavia Tornado) نمونه GR4A است.۵ ناوچه هسن؛ توپ ۷۶ میلی‌متری سینه کشتی و یکی از دو سیستم RIM-116 RAM به خوبی در عکس دیده می‌شوند.

آلمان

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

آلمان در عملیات احتمالی حضور نخواهد داشت، اما یک ناوچه نیروی دریایی این کشور به اسم هِسِن (Hessen) با شناسه F221 و از کلاس زاکسن (Sachsen) نیز تا میانه مسیر همراه ناو گروه تهاجمی هشتم می باشد.

هسن یک ناوچه بسیار مدرن با وظیفه کلیدی فراهم نمودن پدافند هوایی است. البته معلوم نیست این ناو همراه با ناو گروه آمریکایی به منطقه عملیات آید یا خیر. این ناوچه دارای توپ ۷۶ میلی‌متری همانند ناوچه فرانسوی، دو توپ ۲۷ میلی‌متری BK-27، موشک‌های پدافند هوایی SM-2 و ESSM، هشت موشک ضدکشتی هارپون آماده شلیک، اژدرهای MU90 و دو سیستم پدافند نزدیک و نقطه‌ای RIM-116 RAM که وظیفه نابود شدن هواگردها و موشک‌های کروز ضدکشتی را برعهده دارد. این ناوچه به سیستم‌های الکترونیکی گوناگونی دربردارنده رادارها،‌ سونارها، سیستم‌های جنگ الکترونیک و… مجهز است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

رادار SMART L

اما گل سرسبد امکانات الکترونیکی آن رادار آرایه فازی فعال SMART-L ساخت هلند است که تقریبا ۵۰۰ کیلومتر برد دارد. این رادار می‌تواند اغراض پنهانکار و رادارگریز را نیز کشف کند. آنتن این رادار دارای ابعاد ۴٫ ۴ × 8.4 4 متر است.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یک فروند سی لینکس در عرشه پرواز یک ناوچه از کلاس ساچسن

این ناوچه علاوه بر این دو هلیکوپتر NH90 و یا سی لینکس Mk.88A 88A انگلیسی است. این هلیکوپترها نقش ضدکشتی/ضد زیردریایی، ترابری و جابه جایی بار، جستجو و رهایی و… را انجام ‌می‌دهد

کشورهای عربی

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

یک فروند F-15SA عربستانی

این هلیکوپترها نقش ضدکشتی/ضد زیردریایی، ترابری و جابه جایی بار، جستجو و رهایی و… را انجام ‌می‌دهدبرخی منبع های خبری منسوب به عربستان و قطر خبر از رایزنی این دو کشور برای حضور در حمله احتمالی به سوریه دارند. در صورت حمله به سوریه، این دو کشور با نیروی هوایی خود حاضر خواهند بود.

اسرائیل

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

جنگنده‌های چندمنظوره نسل ۴٫۵ آمریکایی F-16I سوفا و F-15I رم نیروی هوایی اسرائیل

۵ آمریکایی F-16I سوفا و F-15I رم نیروی هوایی اسرائیلاسرائیل نیز در اماده باش است و ضمن استقرار سیستم پدافندی ضد مهمات گنبد آهنین در بلندی‌های جولان و در نزدیکی مرز با سوریه مسقر کرده است؛ وظیفه این سیستم سرنگونی گلوله‌های خمپاره،‌ توپخانه، راکت و علاوه بر این هواگردهای در برد کوتاه است. جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل نیز به طور مسلح مشغول گشت زنی در آسمان لبنان هستند.

روسیه

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

آواکس A-50 روسی

البته روسیه قرار نیست در حمله به سوریه شرکت داشته باشد و اگر در درگیری احتمالی شرکت کند، تنها امکان دارد عده ای از موشک‌های کروز شلیک گردیده را هدف قرار دهد. با این وجود رو‌س‌ها نیز برای اعلام حضور اقداماتی انجام داده‌اند. گفته می‌شود روس‌ها یکی از دو هواپیمای آواکس A-50 مربوط به نیروی هوایی خود که در سوریه دارند را در آسمان این کشور به پرواز در آورده‌اند.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

عکسی از سوخوی Su-34 روسی بالای سوریه که به نظر به موشک ضد کشتی (احتمالا خا-۳۵) مسلح است.

علاوه بر این عکسی از یک جنگنده-بمب افکن تهاجمی روسی سوخوی Su-34 نیروی هوایی روسیه مسلح به موشک‌های ضدکشتی در اینترنت منتشر شده است که البته تایید صحت عکس امکان ندارد. علاوه بر این گزارش‌هایی مبنی بر اعزام یک فروند هواپیمای گشت دریایی و ضدزیردریایی روسی ایلوشین Il-38 مربوط به نیروی دریایی روسیه نیز وارد سوریه شده تا تحرکات شناورهای غربی حاظر در منطقه را زیر نظر بگیرد.

جنگ افزارهایی که امکان دارد در حمله به سوریه استفاده شوند

سر انجام باید اضافه کرد علی رغم شاخ و شانه کشیدن روس‌ها و طرفین غربی برای یکدیگر، احتمال درگیری آنان صفر است و تنها حمله به خود سوریه و ارتش این کشور امکان دارد. زیرا خود آن‌ها به خوبی می‌دانند اگر جرقه جنگی بینشان صورت گیرد، آتشی به پا می‌شود که امکان دارد تا سوزاندن کل زمین بسوزد. شرق و غرب حتی در دوران پرتنش جنگ سرد نیز، در حالی که در هر دو طرف افراطیون طرفدار جنگ نیز حضور داشتند، از درگیری مستقیم با یکدیگر اجتناب کرده و تنها به طور نیابتی می‌جنگیدند. حتی در زمان بحران موشکی کوبا نیز طرفین وارد جنگ نشدند.

ناگفته نماند از آنجا که حمله به سوریه محتمل است، شرکت‌های هواپیمایی نیز برای محافظت امنیت هواپیما و مسافرانشان، از پرواز بالای سوریه اجتناب می‌کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95685

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.