تاریخ ارسال : ۲۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جنگ ۳۳ روزه؛ تلاشی ناکام برای حذف حزب‌الله و سلاح مقاومت

گروه امنیتی – دفاعی خبرگزاری تسنیم: ساعت ۹:۰۵ روز ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۰۶ ( ۲۱تیر سال ۸۵) گروهی از رزمندگان حزب‌الله لبنان در پی جنایات اسرائیل، با نفوذ در منطقه مرزی میان لبنان و فلسطین اشغالی، به کاروانی از نظامیان اسرائیلی حمله کرده و ۲ تن از سربازان این رژیم را به اسارت گرفتند.

در آن زمان شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد که این عملیات، آنقدر اسرائیلی‌ها را تحقیر کند که سرآغاز جنگی بزرگ شود که ۳۳ روز به طول بیانجامد و در آن یکی از مدعی‌ترین ارتش‌های دنیا به مصاف یک گروه کوچک برود که در مقیاس نظامی قابل مقایسه با یکدیگر نبودند.

در جریان این جنگ، رزمندگان حزب الله توانستند با توسل به شیوه‌های منحصر به فرد خود و با اشراف اطلاعاتی بالا، توان خود را به رخ ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بکشند و در نهایت به اذعان دوست و دشمن، ارتش اسرائیل نتواند به اهداف از پیش اعلام شده‌اش دست یابد.

جنگ ۳۳ روزه که به جنگ تموز هم شهرت دارد، دارای ویژگی‌های متعددی است؛ از جمله این اینکه در جریان این جنگ بود که برای اولین بار عمق خاک سرزمین‌های اشغالی مورد اصابت راکت‌های حزب‌الله قرار گرفت. همچنین در این جنگ، تاکتیک اسرائیلی‌ها مبنی بر حمله غافلگیر کننده  از طریق برتری مطلق هوایی و حملات سنگین توپخانه‌ای با شکست روبرو شد و حزب الله نشان داد در طول سال‌های پس از تاسیسش و نبردهای خود با اسرائیل،‌ به خوبی با تاکتیک‌ها و روش‌های آنها آشنایی پیدا کرده و برای مقابله با آن، روش‌های منحصر به فردی ابداع کرده است.

خبرگزاری تسنیم قصد دارد تا به مناسبت فرارسیدن یازدهمین سالگرد پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه در پرونده‌ای به بررسی ابعاد جدیدی از این نبرد بپردازد.

اسنادی که بعد از جنگ ۳۳ روزه منتشر شد، به‌خوبی نشان می‌دهد بر خلاف ادعاها درباره آغازگر این نبرد، رژیم صهیونیستی از مدت‌ها پیش در تدارک آغاز جنگی تمام عیار علیه حزب الله برای از بین بردن این سازمان و خلع سلاح آن جهت پیشبرد اهداف خود در منطقه با هماهنگی کامل آمریکا بود که حزب الله لبنان با توان اطلاعاتی خود توانسته بود به اطلاعاتی در این باره دست یافته و سریعا در یک عملیات دقیق، ۲ تن از سربازان این رژیم را به اسارت بگیرد تا شاید بتواند از این طریق، مانع از آغاز جنگ شود و یا دست کم، دست برتر را در جنگ داشته باشد.

شاید تعبیر کاندولیزا رایس وزیر وقت امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه جنگ اسرائیل با حزب الله درد زایمان "خاورمیانه جدید" است، دقیق‌ترین نشانه بر مقاصد اصلی طراحان این جنگ و برنامه‌ریزی قبلی برای آغاز این جنگ باشد.

فرض طراحان آمریکایی و صهیونیستی بر این بود که حزب‌الله لبنان در این جنگ به طور کامل نابود خواهد شد و یا حداقل با خلع سلاحش، این گروه تبدیل به یک گروه سیاسی و منزوی در لبنان خواهد شد.

اما اشراف اطلاعاتی و اقدام به موقع عملیاتی حزب‌الله منجر به این شد که تمام معادلات و برنامه‌ریزی‌ها برای آن منطقه بهم بخورد و حالا با اسارت ۲ سرباز ارتش اسرائیل، ابتکار عمل در اختیار حزب‌الله بود.

بخش‌های بعدی این پرونده در روزهای آتی منتشر می‌شود . . .


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56467

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.