تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جواب دو مرتبه آستان قدس به جوابیه مطهری

روزنامه شرق؛ جواب آستان قدس رضوی به نامه موخر علی مطهری را منتشر نمود.  چند روز پیش، آقای دکتر علی مطهری طی سخنانی در کنگره حزب همبستگی به طور بسیط و بدون تفکیک خاصی، در مورد پرداخت مالیات توسط آستان قدس شبهه ای وارد کرد و گفت: «معنی ندارد بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است».  در جواب به این اظهارنظر کلی، ارتباطات عمومی آستان، در جوابیه ای تأکید کرد:
    اولا، آستان قدس رضوی، مالیات تکلیفی و بر اعتبار افزوده را به طور کامل پرداخت می نماید.
..) ) از پرداخت مالیات معاف اند.
ثالثا، مؤسسات و شرکت های آستان، بر طبق نظر صریح امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از پرداخت مالیات معاف می باشند اما بنا بر سفارش حضرت آیت الله خامنه ای این مالیات به طور جمعی- خرجی محاسبه و پرداخت می گردد.
در کمال خوشبختی آقای علی مطهری در جوابی که تهیه و منتشر کرده، سخنان اولیه خود که به طور یکپارچه آستان قدس را به عدم پرداخت مالیات متهم کرده بود، این چنین تصحیح کرده هست: «سخن من در مورد مالیات آستان قدس ناظر به نذورات و موقوفات یا ناظر به مالیات تکلیفی و مالیات بر اعتبار افزوده نبود».
وی در ادامه سخنان خود را منحصر به مالیات مؤسسات و شرکت های آستان قدس نموده و البته اقرار کرده هست: «اگر این معافیت را در بخش شرکت ها و مؤسسات موقوفه آستان فرضا به سبب وقف بودن آنان قبول کنیم در بخش شرکت ها و مؤسسات خصوصی آن قابل قبول نیست».
بخش اول این جمله آقای مطهری نیز یک قدم به جلوست و وی اقرار کرده که معاف از مالیات بودن شرکت ها و مؤسسات موقوفه آستان را می پذیرد.
اما جناب آقای مطهری در نهایت شبهه خود را این چنین منحصر کرده که: «معافیت مالیاتی در بخش شرکت ها و مؤسسات خصوصی آن (آستان قدس) قابل قبول نیست».
طرفه اینکه علی الظاهر فرمان صریح امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درخصوص شرکت ها و مؤسسات آستان قدس را که عینا عرضه شد، ندیده و یا خود را به ندیدن زده اند.
به کارگیری واژه ای غیرواقعی و بدون مبنای حقوقی تحت عنوان «شرکت ها  و مؤسسات خصوصی آستان قدس» هم از سوی آقای مطهری جای تعجب زیاد دارد. آستان قدس رضوی و مایملک آن کلیتی یکپارچه هست و به هیچ شخص واقعی تعلق ندارد که بخواهد ذیل آن شرکت و مؤسسه خصوصی داشته باشد. اصولا مگر می گردد ذیل یک مجموعه عمومی، شرکت خصوصی ایجاد کرد؟
اصولا مگر می گردد ذیل یک مجموعه عمومی، شرکت خصوصی ایجاد کرد؟ جهت اطلاع آقای علی مطهری، قاطبه مؤسسات و شرکت های آستان قدس رضوی، ماهیت وقفی یا منشأ وقفی دارند. شرکت های کشت و صنعت آستان که بالاترین دارایی های آستان ذی ربط بدان هاست، موقوفه و دارای وقف نامه می باشند.

آقای مطهری در بخش دیگری از جوابیه خود، تبیین کرده هست: «استفاده این شرکت ها از ابزارها عمومی و امنیتی که حکومت ایجاد نموده هست……به طور مثال استفاده شرکتی که از آستان قدس از ابزارها یک شهرک صنعتی می کند از حقوق عامه هست چه طور جبران می گردد؟».

  این بیان نظر آقای مطهری در کمال تأسف دو مرتبه هم متاثر از همان ذهنیت نادرست وی هست که آستان را شرکت خصوصی تلقی می کند.
البته شرکت ها و مؤسسات منسوب به آستان قدس جز در مورد ها معافیت های قانونی (مثل همه مجموعه های همانند دیگر) پرداخت های مالی متعارف از پول آب و برق و گاز گرفته تا مالیات کارکنان و…

 
 علی ایحال، فعالیت های آستان قدس رضوی و مؤسسات و شرکت های منسوب، تماما منطبق بر چارچوب های قانونی و دستورات صریح حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده و در حوزه مالیاتی نیز دستگاه های مرجع و قانونی من جمله سازمان امور مالیاتی کشور هیچ شبهه ای در این مورد ندارند و همکاری با آنان در این مورد تماما روشن و واضح هست.

والعاقبه للمتقین 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83593

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.