تاریخ ارسال : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جواب محسن هاشمی به ژست «انتخابات آزاد» تاج زاده/ روایت پوتین از رباعیات عمر خیام/ بازارگرمی جهانگیری برای سهام واگذار نشده به مردم

سرویس سیاست مشرق – روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

********

کیهان

تعطیلی کارخانه ها یعنی ایجاد اشتغال؟!

کارشناسان و فعالین اقتصادی اعتقاد دارند اشتغالزایی در تولید و صنعت کاهش یافته و آمارهای دولت در این باره با حقیقت متناسب نیست.

روزنامه نخبگان با اشاره به آمار ریاست جمهور مبنی بر تولید ۲ میلیون شغل در دولت یازدهم درج کرد: به نظر می آید ادعای ایجاد هر ساله ۵۰۰ هزار شغل در کشور بدون در نظر گرفتن آمار بیکاری، بیکار شدن کارگران، افزایش میزان تقاضای کار، تورم و مولفه های با اهمیت دیگری مطرح می گردد.

در بهمن سال گذشته، ریاست سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده ۹۵۰ هزار مجال شغلی در برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار دارد، وعده داد که نرخ بیکاری تک رقمی می گردد. البته وعده های محمدباقر نوبخت نه فقط پژوهشگر نشد، لکن پاییز سال کنونی با اظهار نگرانی از کاهش اشتغال جوانان در منطقه های روستایی اعلام نمود که در حال حاضر، هر خانه سه بیکار دارد.

گرچه معلوم نیست که محاسبه میزان اشتغالزایی در کشور با کدام معیار سنجیده می گردد و آیا اعلام این ارقام و ارقام طبق معیار یک ساعت کار در هفته تعیین شده یا شاخص دیگری، اما به هرحال آنچه ظاهر جامعه نشان می دهد، روزبه روز بر میزان فارغ التحصیلان بیکار افزوده می گردد. بر این تعداد باید تعطیلی کارگاه های تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ و بیکاری تعداد قابل ملاحظه کارگران را نیز اضافه کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در عکس العمل به سخنان ریاست جمهور گفت: «ما در این حوزه با آمارهای متناقض روبه رو هستیم و این آمار هم نادرست هست. در هیچ زمانی به اندازه مقطع کنونی نرخ اشتغال پایین و نرخ بیکاری بالا نبوده هست و ما با لشکر بیکاران روبه رو هستیم. معلوم نیست این عدد را از کجا می آورند؟»! اکبر امینی مهر، اقتصاددان در ارتباط با حسن روحانی در مورد ایجاد دو میلیون شغل خالص در مدت چهار سال گفت: «باید دید تشریح جناب ریاست جمهور از شاغل چیست. بر طبق مرکز آمار که یک ساعت در هفته را کار می داند شاید بتوان این تعداد را درست دانست، ولی با توجه به آنچه در ذهن من هست کسی شاغل هست که بتواند نیازهای متعارف و معمولی یک خانواده متوسط را تامین کند. بر طبق این تشریح ظواهر نشان می دهد که این مقدار شغل ایجاد نشده هست.»

» وی تصریح نمود: «کاش دولتمردان آمار دقیق تری عرضه می دادند تا معلوم گردد این تعداد در کدام بخش استخدام شده اند. در بخش های دولتی که جذبی صورت نگرفته هست. حدود ۷۰ درصد شهرک ها تعطیل هستند و مابقی نیز با همه حجم خود کار نمی کنند. تولید در کشور فعال نیست.»

ناراضی کردن دو مرتبه مردم مثل سال ۷۴ هنر نیست

» دستیار اقتصادی ریاست جمهور، ضمن تخطئه دولت پیش از دولت روحانی و انداختن همه مسیولیت ها به گردن آن دولت گفت احیای امید و بازسازی سرمایه اجتماعی با اهمیت ترین اولویت کشور هست.

مسعود نیلی در صحبت با روزنامه ایران، با پرش از رکورد تورم ۴۹/۶ درصدی در دولت کارگزاران سازندگی که دست پخت وی و هم طیفانش بود و مورد اعتراض های عمومی گردید، مدعی گردید نابسامانی اقتصادی صرفاً محصول کارکرد دولت های نهم و دهم هست.

نیلی در ادامه می گوید رشد اقتصادی که سال ۹۵ رخ داده، زمان قصد دارد تا آثار آن دیده گردد. وی پس از سیاه نمایی طولانی بر علیه دولت نهم و دهم و سفیدنمایی خلاف واقع کارکرد دولت های سازندگی و اصلاحات و دولت فعلی می گوید: به عقیده من گلوگاه ما امید هست؛ آمارهای اقتصادی نیست. با اهمیت این هست تا تا چه اندازه شرایط عمومی کشور توان دارد این امید را احیا و ایجاد کند؟ و این مسئله ای نیست که مردم فقط امروز با آن رو به رو باشند؛ سالها است با آن مواجهند. بنابراین انتظارشان این هست که برایشان ترسیم گردد چه زمانی قرار هست کدام مشکل حل گردد و کارهایی که قرار هست مشکلات را حل کند، چگونه پیش می رود؟ این قاعدتاً با اهمیت ترین سؤال مردم هست. اگر جواب قابل قبولی به این سؤال داده گردد، مردم خواهند توانست مشکلات را تحمل کنند. در این میان اتفاق دیگری نیز در کشور بوقوع ملحق شده هست و آن این که برآیند فضای رسانه ای کشور این مبحث را به مردم القا کرده که مسئولین شما مشکل دارند؛ یا حقوق بالا می گیرند یا درگیر مسائل فساد مالی هستند. و این در حالی هست که در دنیا این کار را نمی کند.

وی پس از آن خواستار گفت وگوی ملی و کنار هم قرار گرفتن مسئولین مثل لویی جرگه افغانستان گردید و گفت: اما اگر این شرایط فراهم نشود و گفت وگوی ملی شکل نگیرد، طبیعتاً مشکلات بغرنج تر خواهد گردید و با عدم حل آنان و عدم حرکت رو به جلو شاهد انباشت مشکلات و مطالبات می باشیم. باید زبان صحبت با همدیگر را تشریح کنیم و به دغدغه های همه طرف ها احترام بگذاریم. این که مدام به همدیگر بگوییم من خادم هستم و تو خائن؛ در چنین فضای گفتمانی مشکلات حل نخواهد گردید. اگر مؤسسات مالی امروز دچار مشکل شده اند، هشداری هست که امکان دارد بانک ها هم با چنین مشکلی رو به رو گردند. اگر تظاهرات مردم را در دی ماه شاهد بودیم، هم اخطار این هست که امکان دارد زیادتر و بزرگ تر گردد و ابعاد گسترده تری به خود بگیرد.

سخنان ضد و نقیض دستیار اقتصادی روحانی در حالی هست که بعضی دولتمردان فعلی بیشترین نقش را در سیاه نمایی و ناامید کردن مردم داشته اند؛ ضمن اینکه در کنار این رویکرد نادرست، به مدیریت مجلل، رانتی و طایفه و خود بازی سیاسی اصرار داشته اند. سال کنونی نیز نحوه تنظیم لایحه بودجه توسط دولت نمایش داد دولت دنبال نوعی خودکامگی در تصمیم گیری (نه صحبت و مفاهمه) هست، آن هم در شکل تندرو و شکست خورده آزادسازی نرخ ها و تأمین هزینه های حزب و جاری دولت از جیب مردم. به عنوان مثال دولت به دنبال حذف یارانه نیمی از مردم و افزایش نرخ حامل های انرژی حتی تا ۵۰ درصد بود؛ روش شکست خورده ای به علت مشورت های نادرست بعضی لیبرال های اقتصادی حاضر در دولت فعلی، در سال ۷۴ اجرا گردید و به رکورد تورمی بی پیشینه (۴۹/۶) انجامید.

با این اوصاف، سوء تدبیرهای دولت فعلی در رها نمودن اقتصاد و مدیریت و نشستن به امید غرب، رفتن در همان بیراهه سال ۷۴ هست و با این حال عجیب هست که دستیار ریاست جمهور، اقدام به فرافکنی و حداکثر حدس ناخشنودی مردم می کند!

مسئولان دولتی در سال ۹۴، سال های ۹۵ و ۹۶ را اوج رشد و رونق اقتصادی شرح کرده بودند و حدس موخر آقای نیلی، اقرار به وارونه بودن تمام آن وعده ها بوده هست.
 

بازارگرمی جالب جهانگیری برای سهام واگذار نشده به مردم

در حالی که با گذشت بیشتر از ۱۰ سال هنوز نیمی از اقساط دولت به عنوان شرط آزادسازی سهام پرداخت نشده هست، معاون اول ریاست جمهور از مردم خواست سهام عدالت ۲/۵ میلیون تومانی خود را نفروشند، چون امکان دارد برای اموری مثل وثیقه کاربرد داشته باشد!

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «جوان» مهلت ۱۰ ساله طرح سهام عدالت برای آزادسازی سهام در حالی به انتهاء دست یافته هست که نیمی از اقساط سهام عدالت به دولت هنوز پرداخت نشده هست و اگر بنا بر قول معاون اول اعتبار سهام عدالت را ۲/۵ میلیون تومان برای عرضه فرض کنیم مجموع اقساط پرداخت نشده دولت بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان می گردد که تا پرداخت این مبلغ آزادسازی و فروش سهام عدالت بی معنی هست.

حال باید از اسحاق جهانگیری سؤال کرد که در ابتدا چگونه اعتبار ۲/۵ میلیون تومانی قسمت را محاسبه کرده و پس از آن مگر می گردد سهام عدالت را فروخت که وی از مردم درخواست کرده سهام عدالت خود را نفروشند. اسحاق جهانگیری در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت نظرات خود را در مورد این سهام اعلام نمود، اما جالب ترین بخش از صحبت های وی آنجا بود که گفت: «از وقتی که لایحه نحوه آزادسازی  سهام عدالت از سوی مجلس تصویب گردید، مشمولان این سهام نسبت به نحوه مدیریت سهام خودمختار می باشند اما اعتبار این سهام در حال حاضر ۲/۵ میلیون تومان و برای یک خانوار پنج نفره حدود ۱۲/۵ میلیون تومان هست و سفارش می کنم این سهام را نفروشید، چون که توان دارید از آن به عنوان وثیقه یا سایر کاربردها بهره بگیرید!»

اسحاق جهانگیری در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت نظرات خود را در مورد این سهام اعلام نمود، اما جالب ترین بخش از صحبت های وی آنجا بود که گفت: «از وقتی که لایحه نحوه آزادسازی  سهام عدالت از سوی مجلس تصویب گردید، مشمولان این سهام نسبت به نحوه مدیریت سهام خودمختار می باشند اما اعتبار این سهام در حال حاضر ۲/۵ میلیون تومان و برای یک خانوار پنج نفره حدود ۱۲/۵ میلیون تومان هست و سفارش می کنم این سهام را نفروشید، چون که توان دارید از آن به عنوان وثیقه یا سایر کاربردها بهره بگیرید!» جهانگیری دنبال کرد: تمام کوشش دولت این بود که کسی که سهامدار هست، بتواند این دارایی را با اختیار خود به فروش برساند یا سود خود را دریافت کند و این در حالی هست که کسی که ۱۰ گوسفند دارد. توان دارد در کنار آنان این سهام را نیز جزء دارایی های خود محسوب کرد. وی خطاب به مشمولان سهام عدالت عنوان نمود: هیچ کس امروز توان ندارد منتی بر سردارندگان سهام عدالت و دریافت سود نقدی ۱۵۰ هزار یا ۷۵ هزار تومانی بگذارد تا وقتی که این سهام در اختیار مردم هست. باید سود سهام خود را بگیرند و انتظار می رود سودآوری متاثر از کارکرد سال۹۶ شرکت ها از سال ۹۵ خوب تر باشد.

دلیل ناتوانی کارکرد اقتصادی تیم دولت یا مدیریت روحانی؟!

آیا ریاست جمهور به این فکر افتاده هست که با گذشت یک سال از روی کارآمدن دولت خود تیم اقتصادی اش را تغییر دهد؟ این سؤال در حالی مطرح می گردد که تیم اقتصادی دولت نخست او در چهار پارسال بدون تغییر ماند. آیا اگر تحولی در کار باشد به علت افت کارکرد دولت می باشد؟

آیا اگر تحولی در کار باشد به علت افت کارکرد دولت می باشد؟ سایت فرارو در این باره نظر کارشناسان اقتصادی را جویا گردید.
فرشاد فاطمی، اقتصاددان و استاد دانشگاه تغییر تیم اقتصادی دولت را در هر زمان و در جهت بهبود کارکرد یا افزایش سازگاری امری طبیعی می داند و می گوید: خیلی از مباحثی که در مورد تغییر تیم اقتصادی دولت انتشار می یابد در اصل آرزوها و سفارش های آنالیز گران هست نه لزوماً خبرهایی که تأیید کننده تغییر در دولت باشد. به نظر می رسید اگر قرار بود تحولی در تیم اقتصادی دولت صورت پذیرد منطقی بود که یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری انجام می گردید و نه یک سال بعد. هر چند که تغییر در جهت بهبود ترکیب تیم اقتصادی، امری فرخنده برای هر دولت می باشد. علی میرزاخانی، کارشناس دیگری هست که معتقد هست بین دو تیم اقتصادی حسن روحانی اختلاف چندانی وجود ندارد.سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به فرارو می گوید: ما در کمال تأسف التهاباتی در بعضی بازارها تماشا کردیم. این التهابات قابل حدس و پیش گیری بودند. اما این مهارت در تیم اقتصادی دیده نشد. به همین دلیل لازم هست که یک بازبینی در تیم اقتصادی دولت دوم حسن روحانی انجام گیرد.

او ادامه می دهد: ما در تیم اقتصادی اشخاص با سواد، توانمند و دارای مهارت های مدیریتی داریم. اما من اعتقاد دارم خروجی تیم اقتصادی به صورت کلی ایراد دارد. البته این به معنای ایراد در مورد اشخاص نیست. اما سؤال آنجاست که ایراد تیم اقتصادی دوم دولت روحانی به اشخاص برمی گردد یا به کم بودن اختیارات آنان؟ بعضاً گفته می گردد که ریاست جمهور شخصاً در مورد سیاست های اقتصادی نظر دارند و تیم اقتصادی اختیارات لازم را ندارد. اما اگر ریاست جمهور اختیارات لازم را به تیم اقتصادی خود داده هست و این تیم نتوانسته از التهابات جلوگیری کند در حالی که میتوان حدس زد که ما در سال آینده بزنگاه های دیگری هم داشته باشیم، لازم هست سیاست های دیگری برای جلوگیری از این التهابات مدنظر داشته گردد. بدین ترتیب اگر در ارزیابی این نبود مهارت به این نتیجه برسیم که تیم اقتصادی قدرت جلوگیری از التهابات را ندارد باید یک بازبینی در تیم اقتصادی دولت انجام گیرد.

میرزاخانی ادامه می دهد: مستلزم اینکه تیم اقتصادی کارکرد و کارایی خوبی داشته باشد سه خصوصیت هست: اشراف تئوریک بر مسائل، آشنایی با فنون سیاست و مهارت های مدیریتی. تیم اقتصادی دولت های اول و دوم آقای روحانی در دو مورد اول مشکل دارد. وقتی سیاست گذاری های اقتصادی ایراد داشته باشد، مهارت های مدیریتی خیلی توان ندارد به بهبود وضع یا جلوگیری از بروز مشکلات کمک کند. ما فکر منسجمی را در اداره مسئله های اقتصادی در تیم اول و دوم شاهد نبودیم. اگر سیاست های اقتصادی را به صورت یک پکیج موردنظر داشته باشیم، سیاست های پولی، سیاست های مالی و سیاست های ارزی و تجاری این پکیج را تشکیل می دهند. تنها چیزی که شاید بتوانیم بگوییم دولت به صورت نیم بند به آن پایبند بوده سیاست های پولی بوده هست. در طول این سال ها ما نه سیاست ارزی که پشت آن فکر مشخصی باشد داشتیم، نه سیاست مالی و نه در سیاست های تجاری روند با ثباتی را تماشا کردیم که بتوانیم نتیجه گیری کنیم که فکری پشت این سیاست ها وجود دارد. به همین دلیل من تفاوتی بین دو تیم اقتصادی آقای روحانی قائل نیستم. اعتقاد دارم که ما در مراحل اول دچار مشکل هستیم.

میرزاخانی در ارتباط با تغییر تیم اقتصادی نیز می گوید: این جای سؤال هست که آیا ریاست جمهور اختیارات لازم را به تیم اقتصادی خود داده هست یا نه؟ البته همان گونه که اظهار کردم فکر پیش پیروز اقتصادی ای در تیم اقتصادی رویت نمی کنیم. این نشان می دهد که در تیم اقتصادی هم مشکلاتی وجود دارد. اگر این مشکلات را متوجه تیم اقتصادی بدانیم، تغییر در این تیم لازم هست. اما اگر ریاست جمهور اختیارات لازم را نداده هست مشکل باید در این زمینه حل گردد. به هر حال سیاست های ارزی، پولی و مالی فنونی دارند که باید اختیارات لازم به تیم اقتصادی داده گردد و به آنان اعتماد گردد.

جواب محسن هاشمی به ژست «انتخابات آزاد» تاج زاده

ریاست ستاد انتخابات در دولت اصلاحات می گوید هر کس بگوید انتخابات آزاد می خواهیم و با مهندسی انتخابات مخالف هستیم، قطعا از آن استقبال می نماییم.

مصطفی تاج زاده در گفت و گو با روزنامه سازندگی می گوید: هر کسی که بگوید انتخابات آزاد می خواهیم، با مهندسی انتخابات مخالف هستیم و قوه قضائیه باید غیرحزبی و سالم گردد، قطعا از آن استقبال می نماییم. چون شعار ما مبدل معاند به مخالف و مخالف به قبول کننده هست. همین اکنون اگر آقای مصباح هم بیاید و بگوید رهایی کشور در انتخابات آزاد هست، نامه می نویسم و از او تشکر می نمایم. بنابراین، ما برای گسترش گفتمان اصلاح طلبی از هر که معیت کند، استقبال می نماییم.

وی اضافه می کند: تظاهرات دی ماه افق های تازه ای را برای همه گشود و ما توان داریم از حجم های جدید بهره بریم. با اهمیت ترین آنان انتخابات آزاد هست. به همین دلیل منتقد کسانی هستم که کوشش می نمایند انتخابات را مقابل تظاهرات بگذارند. تظاهرات، مکمل انتخابات هست. به همین دلیل اکنون توان داریم به سمت انتخابات آزاد حرکت کنیم.

این ژست دفاع از انتخابات در حالی هست که تاج زاده یکی از سرتیم های ترور شخصیت هاشمی در انتخابات مجلس ششم (بهمن ۱۳۷۸) و پس از آن تقلب بر علیه وی بود. این حقیقت را محسن هاشمی، فرزند ارشد و ریاست دفتر آقای هاشمی ۹ دی ماه ۱۳۹۱ در گفت و گو با روزنامه بهار افشا کرد.

محسن هاشمی در مورد تقلب مسئولان وزارت کشور دولت اصلاحات – که تاج زاده معاون وزیر و ریاست ستاد انتخابات آن بود – بیان کرد: «نمی توان خیلی از مسائل را بدیهی مطرح نمود چون باعث کدورت اصلاح طلبان می گردد… آیت الله هاشمی در انتخابات مجلس ششم بیستم گردید، اگر صندوق ها را باز می کردیم شاید انتخابات تهران باطل می گردید. کتابی هست به نام «انصراف» که حاج آقا علل انصراف شان را از انتخابات مجلس ششم نوشته اند. آن موقع مسئول انتخابات لیست را می قرائت کرد ولی نام وی را نمی قرائت کرد.» » فرزند ارشد هاشمی علاوه بر این افزود «من مدام ارتباط برقرار کردم و اظهار کردم به چه سبب نمی خوانید گفت: ما هنوز به رأی آیت الله هاشمی شک داریم، بعد شکایت گردید و یک بساطی راه انداختند که اگر یادتان باشد کاریکاتور «آقاسی» را کشیدند. من آن موقع ریاست دفتر حاج آقا بودم، به شورای نگهبان شکایت گردید. بعضی از صندوق ها را باز کردند و هر صندوقی که باز می گردید رأی های آن مخدوش بود و باطل اعلام می گردید. تا ۳۰ درصد بازشماری گردید و حاج آقا بیستم گردید، بعد اظهار کردند دیگر ادامه ندهید چون وادار می گردند انتخابات تهران را باطل کنند. وقتی از ۳۰ به ۲۰ رسیدند نگاه کردند انتخابات در تهران مخدوش هست. تندرو های اصلاح طلبان و اجرایی های آنان تقلب کرده بودند».

ایران

ابراز تأسف معاون اول ریاست جمهوری  از محکومیت زیباکلام

معاون اول ریاست جمهوری با اظهار تأسف از محکومیت صادق زیباکلام، ابراز امیدواری نمود که حکم صادر گردیده بر علیه این استاد دانشگاه در دادگاه تجدید نظر کنسل گردد. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «ایران»، اسحاق جهانگیری در صفحه شخصی خود در توئیتر درج کرد: «‏از خبر محکومیت ‎دکتر صادق زیباکلام، استاد منتقد و دلسوز و فعال دانشگاه متأسف گردیدم. جامعه نیازمند ‎اظهارنظر و نقد منصفانه نخبگان و دانشگاهیان هست. امید دارم با کنسل این حکم در مراحل تجدید نظر، راه بر این لزوم و بهره مندی از دیدگاه های خیرخواهانه وی و امثال وی همچنان باز بماند.» » صادق زیباکلام اخیراً به ۱۸ ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت کامل از فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شده هست. حسن پاشازاده، ریاست شعبه ۱۰۲۳ دادگاه عمومی و جزایی روز پنجشنبه در مورد محکومیت صادق زیباکلام با بیان اینکه «در صادر کردن یک حکم جنجال رسانه ای و اظهارنظر اشخاص موضوعیتی ندارد»، به «میزان» گفت: در ماده ۵۰۰ قانون تعزیرات تصریح شده هر کس بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به سود گروه ها و سازمان های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد گردید.  

روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 رئیس جمهوری روسیه در فیلم خود به نام «پوتین» روایتی از رباعیات عمر خیام بیان کرد. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین گفت: اگر می خواهی حکیم باشی، با مردم با ملاطفت مشی کن، حکمت خود را برای هیچ کس ناگوار نکن. به گفته گوینده فیلم، «این بیت از خیام از اصول با اهمیت زندگی ریاست جمهوری روسیه شده هست.»

محکومیت یک تبعه ایران در امریکا به ۲۵ سال حبس

»دادگاهی در امریکا یک شهروند ایرانی-امریکایی را به اتهام کوشش برای خرید موشک های ضدهوایی و قطعات یدکی هواپیماهای نظامی برای حکومت ایران مجرم شناخت و او را به تحمل ۲۵ سال حبس محکوم نمود. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، این حکم را روز چهارشنبه قاضی منطقه «منهتن» در نیویورک بر علیه «رضا اولنگیان» که ۵۷ سال سن دارد، صادر نمود. بنا بر گزارش ها، اولنگیان اکتبر سال ۲۰۱۲ در استونی دستگیر و مارس ۲۰۱۳ به ایالات متحده امریکا مسترد شده هست.

استعفا نجفی ربطی به مراسم برج میلاد و احضار به دادسرا ندارد

  مشاور رسانه ای شهردار تهران تصریح کرد: استعفای نجفی این پیام مخفی منفی را به جامعه داد که چون با اختاپوس فساد در شهرداری درافتاد و مقبول نیفتاد، ناچار دستاویز مریضی را پیش کشید. غلامعلی رجایی در رشته توئیت های خود درج کرد: شهرداری در بهشت هست و نجفی در شهرداری. پس نجفی در بهشت هست! کسی دلش قصد ندارد «داوطلبانه» از بهشت بیرون برود! بخصوص اینکه «نجفی» هم باشد! وی با بیان اینکه از نزدیک در جریان استعفای دکتر نجفی شهردار تهران هستم، گفت: این استعفا غیراختیاری! ربطی به مراسم برج میلاد و احضار وی به دادسرای تهران ندارد.

آرمان

عکس العمل آشنا به سخنان کریمی قدوسی

مشاور ریاست جمهور در متنی تلگرامی به سخنان کریمی قدوسی عکس العمل نمایش داد. در فیلمی که جدیدا منتشر شده، قدوسی از روی تلفن همراه موبایلش، پاراف تند روحانی خطاب به ستاد کل نیروهای مسلح در مورد بودجه نظامی را می قرائت کرد. حسام الدین آشنا در عکس العمل به این اظهاراتش درج کرد: مکررا در سخنان بعضی تندروان داخلی تامل کرده ام و در بعضی مورد ها به عیان رویت کرده ام که آنان -احتمالا ناآگاهانه- منویات سرسخت ترین دشمنان انقلاب اسلامی را با بیانی به ظاهر بسیار انقلابی ترویج می کنند؛ آنگاه دشمنان به سخنان آنان استناد کرده و بر آتش خصومت می دمند. آنان نه فقط حاضر هستند به علت یک دستمال قیصریه را به آتش بکشند لکن حاضر هستند برای گرم کردن یک مجلس خلوت، مکاتبه ای را که مدعی هستند بین دو مقام ارشد نظام مبادله شده هست از روی تلفن همراه هوشمند خود قرائت کنند. واقعا که تلفن همراه از شما هوشمندتر هست.

توقیف پهپاد مشکوک بالای جیرفت

فرمانده سپاه ناحیه جیرفت اعلام نمود: شامگاه چهارشنبه یک دستگاه کوادکوپتر(هلی شات) که اقدام به فیلمبرداری از منطقه های نظامی و حساس شهرستان جیرفت می کرد با سازگاری دستگاه قضایی و دادستان محترم توسط نیروهای گمنام اطلاعات این ناحیه متوقف گردید. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، سرهنگ پاسدار محمدرضااستایی اضافه کرد: این کوادکوپتر به سازمان اطلاعات سپاه ثارالله جابه جایی داده گردید تا ارزیابی های لازم در این زمینه صورت گیرد. سرهنگ استایی افزود: با توجه به کارهای جاسوسی موخر احتمال می رود این پهپاد جهت کارهای خرابکارانه به کار گرفته شده باشد. وی در انتهاء اخطار داد: پرواز هرگونه پرنده ای به ویژه این نوع پهپادها و هلی شات ها که جدیدا تعداد آنان خیلی هم فراوان شده و توان دارد زیادی از اماکن را با خطر رو به رو کند، پیامدهای امنیتی به دنبال دارد و تقاضا کنندگان باید نسبت به دریافت مجوز در این باره اقدام کنند و در غیر اینصورت علاوه بر توقیف دستگاه ذکر شده با فرد مالک کوادکوپتر نیز برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

برپایی اجلاس ایران و دانمارک در تهران

اجلاس مشترک کنسولی جمهوری اسلامی ایران و دانمارک به ریاست مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان و معاون وزیر در کوچ و همگرایی دانمارک در تهران برگزار گردید. در این اجلاس روسای هیات های ایران و دانمارک، ضمن استقبال از مشارکت های مثبت دو کشور بویژه در راستای کنسولی، در مورد بعضی مسائل و مشکلات کنسولی اتباع دوکشور من جمله لزوم آسان سازی و تسریع در صادر کردن روادید، مشارکت جهت جلوگیری از ورود و اقامت غیر مجاز اتباع طرفین صحبت و رایزنی کردند.

درگذشت مشاور ریاست قوه قضائیه

ریاست قوه قضائیه طی پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شفیعی را تسلیت گفت: در این پیام آمده هست: خبر درگذشت حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ احمد شفیعی که در طول عمر شریفشان خدمات شایانی را در دستگاه قضایی کشور به یادگار گذاشتند، باعث تاسف اینجانب گردید.این ضایعه مولمه را به خانواده محترم وی و کارکنان شریف دستگاه قضایی تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و برای بازماندگان حوصله جمیل و اجر جزیل مسالت می نمایم.

تصویب برنامه ای بر علیه ایران در مجلس آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه کارهای کینه توزانه خود بر علیه ایران برنامه ای فراحزبی را تحت عنوان پاسخگویی در ازای حقوق بشر و گروگان گیری ایران به تصویب رساند که هدف آن افزایش تحریم ها بر علیه ایران به دستاویز بی پایه نقض حقوق بشر هست. با تصویب این طرح در کمیته ارتباطات بیگانه مجلس نمایندگان، در فاز بعدی این طرح باید در صحن مجلس نمایندگان به تصویب برسد و به سنا ارسال گردد. در صورت تصویب طرح ذکر شده در سنا، به قانون مبدل می گردد و برای دولت ترامپ لازم الاجرا می باشد این طرح ایران را به گروگان گیری و دستگیری شهروندان آمریکا متهم می کند و از وزیر خارجه آمریکا خواسته که حداکثر ۱۲۰ روز پس از اجرایی شدن طرح، گزارشی دربردارنده راهبردهای ایده ای برای جلوگیری از کارهای ایران در این زمینه ها عرضه کند.

به چه سبب توکلی تهدید به اعتراض خیابانی کرد؟

احمد توکلی با بیان این که من انسان شفافی بودم و همه دوره زندگی ام با فساد و پنهانکاری جنگیدم، گفت: چگونه من به فکر شفافیت نبودم؟ وقتی سازمان دیده بان شفافیت و عدالت تأسیس گردید، اختیارات قانونی برای اجرای این مسأله امکان پذیر گردید. خبرآنلاین درج کرد: وی اضافه کرد: در حقیقت به فکر ما رسید بر طبق آیین نامه ١٣٨۴ و ١٣٩۵ سازمان‎های مردم نهاد، توان داریم درخواست جواز راهپیمایی و تجمع کنیم. ما از این امکان مدنی و دینی می خواهیم استفاده نماییم و آن را به سمت انجام وظیفه همه قوا اعم از کشوری و لشکری و حتی سازمان های عمومی غیردولتی سوق بدهیم تا در همه امور کارگزاران حکومت به استثنای وزارت اطلاعات و دستگاه هایی که باید اطلاعاتشان محافظت گردد، شفافیت پیدا نماید. پیشتر برای شفافیت، فردی اقدام می کردم، اما اکنون بر طبق قانون بنیادی سازمان تشکیل دادیم، جمع گردیدیم. دیدگاه امام نیز آن بود که اگر امربه سرشناس و نهی از منکر فردی اثر نکند، یارگیری واجب هست. در حقیقت این هم یک شکل جمعی امر به سرشناس و نهی از منکر هست.

روایت پوتین از رباعیات خیام

ریاست جمهور روسیه در فیلم خود به نام «پوتین»، روایتی از رباعیات خیام بیان کرد. ایرنا درج کرد؛ ولادیمیر پوتین در بخش دوم فیلم «پوتین» که روز پنج شنبه در فضای سایبری منتشز شد، نکات مهمی از زندگی و تفکرات خود را بیان کرد. پوتین در این فیلم که در قالب صحبت با آندره کوندراشوف خبرنگار شبکه روسیه۱تهیه شده، گفت: اگر می خواهی حکیم باشی، با مردم با ملاطفت مشی کن، حکمت خود را برای هیچ کس ناگوار نکن. گوینده فیلم گفت: این بیت از خیام، جزء اصول با اهمیت زندگی ریاست جمهور روسیه شده هست.

به وضع موجود راضی نباشید

..امامی کاشانی امام جمعه تهران با اشاره به شرایط موجود کشور با تاکید بر اینکه نباید به وضع فعلی راضی باشیم، گفت: ما بویژه مسئولین موظف هستیم برای مردم و حل مشکلات آنان فکر و کوشش کنیم. ما نباید بگوییم که توان نداریم یک مشکل را حل نماییم لکن همان طور که مقام معظم رهبری نیز فرموده اند در جمهوری اسلامی همه مشکلات حل شدنی هستند و ان شاءا…مشکلات کشور حل خواهد گردید. بر همه مسئولین و دست اندرکاران جامعه وظیفه هست که برای خدا کار کنند و با اهتمام زیادتر و عشق و علاقه در خدمت مردم باشند.

میهن امروز

طرح سؤال از ریاست جمهور به پس از نوروز موکول گردید

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: طرح سؤال از ریاست جمهور به پس از عید نوروز موکول گردید.
اکبر رنجبرزاده در صحبت با آوای سیدجمال؛ از موکول شدن طرح سؤال از ریاست جمهور به پس از عید نوروز اطلاع داد و گفت:  طرح سؤال از ریاست جمهور ربطی به استیضاح موخر ندارد. وی تصریح نمود: ابتدا قرار بر این بود این مبحث روز یکشنبه در صحن مطرح گردد که بر طبق قانون مجلس پس از طرح مبحث ۷۲ ساعت مجال برای در دستور کار قرار گرفتنش وجود دارد که این زمان تعیین شده به استیضاح ۳ وزیر برخورد کرد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس با بیان اینکـه بعضی نمایندگان اصرار به دوفوریتی بودن طرح داشتند، اضافه کرد: بعضی دیگر از نمایندگان اما اصرار به بحث بیشتری در مورد این مبحث در داخل کمیسیون دارند. وی اضافه کرد: ابتدا قرار بر این بود سؤال از ریاست جمهور در ۵ کانون صورت پذیرد که پس از بحث در کمیسیون های ذی ربط و تغییر تعداد امضاها از محوریت افتاد. رنجبرزاده در انتهاء گفت: مؤسسه مالی کاسپین سوژه ای هست که ریاست جمهور پس از تعطیلات جوابگوی آن می باشد و اینک در کمیسیون ها در حال بحث هست.

دولت انگلستان باید خسارت های وارده به سفارت ایران را جبران کند

نقوی حسینی گفت: دولت انگلستان باید خسارت های وارده به سفارت ایران را جبران کند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس شورای اسلامی در صحبت با تسنیم با اشاره به هجوم عده ای از عناصر طرفدار فرقه شیرازی ها به سفارت ایران در لندن، گفت: این فرقه سالها است تحت پشتیبانی دولت انگلستان در حال فعالیت هست و دولت انگلستان، رسانه و ابزارها در اختیار اعضای این فرقه قرار داده هست؛ دلارهای نفتی رژیم آل سعود نیز در جهت تقویت این فرقه هزینه می گردد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اهتمام بر اینکه دولت انگلستان باید پاسخگوی کوتاهی خود در این مسئله باشد، تصریح نمود: دستگاه دیپلماسی باید با جدیت این مسئله را پیگیری کند و خواستار پاسخگویی مسؤولان دولت انگلستان باشد. نقوی حسینی در انتهاء با بیان اینکه دولت انگلستان باید از دولت و مردم ایران معذرت خواهی کند، افزود: دولت انگلستان باید خسارت های وارده به سفارت ایران را جبران کند.

وزارت اطلاعات به کارگیری دوتابعیتی ها را تکذیب نمود

ارتباطات عمومی وزارت اطلاعات طی اطلاعیه ای به اشتغال بعضی اشخاص دوتابعیتی در دستگاه های متفاوت عکس العمل نمایش داد. در این بیانیه آمده هست: به دنبال سخنان و درج بعضی مطالب در رسانه ها مبنی بر اشتغال و نصب اشخاص دوتابعیتی در پست های دولتی، به آگاهی می رساند وزارت اطلاعات حسب وظیفه ها و مأموریت ذاتی خود تاحالا مبحث شناسایی افرادی را که در مظان دوتابعیتی بودند،  با جدیت در دستور کار داشته و در فرآیند ارزیابی های اطلاعاتی، عده ای از اشخاص دارای تابعیت مضاعف، تقاضاکننده نصب و اشتغال در بخش های  دولتی  شناسایی گردیده اند که پس از ارزیابی های به عمل آمده  با نصب آنان در پست های دولتی  مخالفت شده هست. لازم به توضیح هست که منطبق با گزارشاتی که طی مراحل متفاوت به مسؤولان ذی ربط و بویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، کمیسیون امینت ملی و سیاست بیگانه، هیأت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و دادستان محترم کل کشور ارسال گردیده هست، نصب اشخاص دوتابعیتی در پست های مدیریتی و انتصابی  تکذیب می گردد. علاوه بر آن، حتی بعضی از کسانی که قبلاً در پست های مدیریتی منصوب شده و یا پس از نصب، اقدام به اخذ  تابعیت کرده بودند، پس از شناسایی، اعلام نظر صریح و قاطع و پیگیری وزارت اطلاعات، با مشارکت رؤسای محترم سازمان های ذی ربط، از پست های مدیریتی عزل و برکنار گردیده اند.

گفتنی هست، پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استناد به گزارش شلمچه نیوز به نقل از وزارت اطلاعات، از حضور بیشتر از ۲۰۰ شخص دوتابعیتی در دستگاه های دولتی خبر داده و خواستار برخورد با این اشخاص شده بودند. این در حالی هست که وزیر اطلاعات مدعی عدم وجود اشخاص دوتابعیتی در دولت شده بود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92071

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.