تاریخ ارسال : ۰۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جولان قاتل خاموش در استان مرکزی در سایه غفلت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ درحالیکه بار‌ها کارشناسان امنیت بر اطمینان از انتصاب و عملکرد صحیح وسایل گاز سوز تاکید کرده اند و علی رغم توصیه‌های مکرر، هراز چندگاهی شاهد مرگ بر اثر استنشاق گازمونواکسید کربن در استان مرکزی هستیم که به دلیل انتصاب ناصحیح وسایل گاز سوز و عملکرد مناسب این وسایل روی می‌دهد.

روز گذشته حدود یک هفته بعد از مرگ خاموش پسر جوان ۱۷ ساله در نیمور شهرستان محلات،  سرهنگ محمود خلجی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی از مرگ ۲ مرد جوان با گاز منو اکسید کربن اطلاع داد.

سرهنگ خلجی با اظهار این که در این سانحه در یک منزل ویلایی در باغات یکی از روستا‌های اطراف شهر غرق آباد ساوه ۲ مرد به دلیل تنفس گاز منواکسید کربن مرگ کردند اضافه کرد: در بررسی‌های انجام شده دلیل این سانحه استفاده از بخاری گازی و عدم انتصاب لوله بخاری اعلام گردید.

این سانحه علاوه بر این که خانواده‌ها را داغدار کرد موجب تاثر و تالم دیگر اشخاص جامعه گردید و همگان را در تعجب واداشت که چه مرگ نابهنگامی برای این دو اتفاق افتاد.

آزاد مدیر ارتباطات عمومی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی ساوه هم  ضمن تایید این سانحه اظهار کرد: در این سانحه دو مرد حدودا ۳۰ و ۴۰ ساله به دلیل تنفس گاز منواکسید کربن مرگ کردندو باحضور نیرو‌های امدادی و پلیس در محل، اجساد این ۲ نفر به پزشکی قانونی جابه جا گردید.

جدی نگرفتن سفارش کارشناسان امنیت از حساس ترین علت  مرگ خاموش

اما ضمن تسلیت مرگ این عزیزان به خانواده‌های فاجعه دیده لازم هست اظهار کرد:جدی نگرفتن سفارش کارشناسان امنیت از حساس ترین دلیل این مرگ و میر‌های درد ناک و نابهنگام هست که سال کنونی روز به روز بر تعداد آن‌ها در استان مرکزی افزوده می‌شود.

رضایی مدیر کل پزشکی قانونی استان مرکزی تعداد فوتی‌های متاثر از گاز مونوکسید کربن در ۱۲ ماه سال ۹۵ در این استان را ۱۶ نفر اعلام نمود.

این درحالی هست که  تعداد فوتی‌های مرگ خاموش در استان مرکزی که بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود باوجود طی شدن ۹ ماه از ۹۶ به عدد ۱۵ می‌رسد یعنی در ۹ ماه سال کنونی تقریبا برابر۱۲ ماه  سال ۹۵ قربانی قاتل خاموش در استان مرکزی داشتیم.

همگی یادمان هست درسال‌هایی که قربانیان مرگ خاموش بسیار شده بودحضور شخصیت  کارتونی  آقای امنیت هم در تلویزیون بسیار گردید.

علاوه بر هشیاری مردم مدیران هم لازم هست تدبیر و همت کنند

شاید اطلاع رسانی کم و نا کافی را بتوان سبب جدی نگرفتن توصیه‌های امنیت از سوی مردم  دانست و در این زمینه مدیران هم لازم هست تدبیر و همت کنند.

البته برپایه آمار مدیران مانند این که افزایش مرگ خاموش یک اپیدمی سراسری هست.

علی شمس مدیریت مؤسسه تندرستی پرفسور سمیعی ۲۲ آذر۹۶ در سمینار پیشگیری از گازگرفتگی در استان گلستان اظهار کرد: در سال گذشته اکثر از ۸۰۰ نفر در اثر گازگرفتگی مرگ کردند و سالیانه ۸۰ هزار نفر به این دلیل دچار مسمومیت می گردند.

با همه این حرف‌هایی که گفته گردید بازهم تاکید می‌شود که با آغاز زمستان کارشناسان سفارش می‌کنند مشترکان گاز ضمن رعایت اصول امنیت موقع استفاده از وسایل گرمایشی لوله‌های هواکش را چک کنند تا از مسدود نبودن آن مطمئن گردند.

رضایی مدیر کل پزشکی قانونی استان مرکزی سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ را از علایم گاز گرفتگی عنوان نمود و اضافه کرد: شهروندان این نشانه ها را جدی دریافت کنند و در صورت رو به رو ابتدا امنیت را رعایت نموده و فورا پنجره‌ها را باز کنندتا دچار گاز گرفتگی نشوند.

انتهای پیام / ج


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81116

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.