تاریخ ارسال : ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حادثه پلاسکو؛ تلنگری برای تصویب مدیریت یکپارچه شهری

 سرویس جامعه مشرق – بی شک برای ایجاد پیوستگی و ایجاد نظم در هر مجموعه ای نیازمند مدیریتی واحد هستیم که متولی هرگونه اقدامات لازم باشد. تاکید بر وجود مدیریت واحد باعث شده تا نقاط قوت و ضعف هر مجموعه ای به خوبی مشخص گردیده و راهکارهای مناسب برای حل مشکلات به صورت سیستماتیک ایجاد گردد.  متاسفانه یکی از دلایل عدم موفقیت در برخی از مجموعه های کلان مدیریتی به ویژه در ادارات دولتی، حضور نهادهای مختلف در یک معضل خاص بوده است. در ظاهر هر یک از نهادها در جلوگیری از بحران ها و آسیب های احتمالی دخیل بوده اند و سهمی را دارا می باشند ولی دقیقا پس از وقوع رخدادی هریک از آنها با شانه خالی کردن از مسئولیت، تقصیرها را بر گردن دیگری می اندازند. این شیوه مدیریتی از دیرباز تا به امروز موجب وقوع بسیاری از نارسایی ها در کشور شده به نحوی که مردم نیز نمی دانند برای حل مشکلاتشان به کدام مرجع رسمی و منبع مطمئن مراجعه نمایند.  اگرچه کاغذ بازی ها و بروکراتیک اداری بی مورد به نوبه خود سهمی در عدم رسیدگی به مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم داشته ولی مسئولیت گریزی و حضور نهادهای مختلف در هریک از موضوعات سهم بسیار بالاتری را به خود اختصاص می دهند. یکی از اصلی ترین حوزه هایی که با چندگانگی مدیریتی همراه بوده مدیریت کلان شهری همچون تهران می باشد. در زمان وقوع آلودگی هوا در این کلان شهر، سازمان محیط زیست تقصیرها را بر گردن شهرداری تهران انداخته و از آن طرف، شهرداری تهران خواهان تصویب قوانین متقن در افزایش قدرت اجرایی به منظور بهبود وضعیت آلودگی هواست. آلودگی هوا، ترافیک، آسیب های اجتماعی و هزاران هزار موضوع دیگر در شهر تهران به عنوان موضوعات چالش برانگیزی بوده که متولیان بسیاری را درگیر خود می نماید.
حادثه پلاسکو، تلنگری برای تصویب مدیریت یکپارچه شهریدر همین زمینه چندین بار شهرداری تهران به وضع مدیریت یکپارچه شهری به منظور بهبود مدیریت این کلان شهر اشاره داشته و در آخرین اظهارات، ناصر امانی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری با اشاره به موضع پیگیری مستمر ایجاد مدیریت یکپارچه شهری توسط شهرداری تهران طی چند سال گذشته، اظهار داشت: بهبود مدیریت واکنش در شرایط حادثه و ارتقا ارائه خدمات شهری نیاز به ایجاد یکپارچگی در سیستم های کنترل و مدیریت شهر دارد به گونه ای که به محض وقوع حادثه از کنترل ترافیک تا اعزام و هدایت خودروهای امدادی و انتظامی همگی همزمان و با مدیریت یکپارچه صورت پذیرد.  
اگرچه پس از اظهارات مکرر مسئولین مدیریت شهری و ابلاغ لایحه ای در این زمینه؛ هیچ گونه توجهی توسط مسئولین دولتی و یا نمایندگان مجلس نشده، ولی به نظر می رسد با وقوع حادثه پلاسکو جای آن دارد تا دوباره این موضوع به عنوان یکی از اصلی ترین و بنیادی ترین مسائل شهری مورد توجه همه نهادها قرار گیرد.  حادثه پلاسکو به همگان ثابت کرده که کلان شهری همچون تهران نیازمند مدیریت یکپارچه شهری بوده تا چندگانگی مدیریتی باعث مقصریابی های متعدد نگردد. در ماجرای ساختمان پلاسکو، شهرداری تهران بارها اخطارهای لازم را به مستاجران و مالکین این ساختمان داده بوده ولی با بی توجهی انها مواجه گردیده است. پس از عدم توجه مالکان این ساختمان، رونوشت اخطارها به نهادهای قضایی و وزارت کشور و کار داده شده تا تمهیدات لازم را در این باره صورت دهند.  عدم اولویت قرار گرفتن اخطارهای متعدد و نامه نگاری های شهرداری تهران توسط دیگر نهادهایی که ضابطین قضایی بوده اند، موجب شده تا پرونده ساختمان پلاسکو به وقتی دیگر موکول شده و حالا با فروریختن این ساختمان دیگر پرونده ای همچون رسیدگی به ایمنی ساختمان پلاسکو مختومه گردیده است.  این حادثه و سایر حوادثی از این قبیل هشداری است برای فعالیت در جهت پیشگیری از فجایع کلان و بزرگتر که هر لحظه ممکن است در تهران و شهرهای بزرگ روی دهد. در کشورهای پیشرفته همه سازمان های حاکمیتی مانند پلیس و سازمان های امدادی و خدماتی مانند اورژانس در کنترل و مدیریت شهردار است.  
اهمیت این اختیارات را نه تنها شامل عوامل پیش گیرنده بوده بلکه در زمان وقوع حادثه نیز اگر اورژانس و دیگر نهادها تحت امر مدیریت واحدی فرماندهی می شدند طبیعتا حضور هریک از نهادهای ذی ربط در صحنه حادثه با سرعت عمل بیشتری مواجه می شد. اگر مجوزهای قانونی به شهرداری تهران به عنوان تنها نهاد متولی مدیریت کلان شهری همچون تهران داده می شد که به عنوان ضابط قضایی خود اقدام به ایمن سازی و یا انسداد ساختمان های فرسوده بنماید، شاید هنوز شاهد استواری ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری بودیم.  مدیریت یکپارچه شهری نه تنها متولی همه امور را مشخص می کند بلکه در صورت وقوع حادثه ای ناگوار، شاهد مقصریابی و یا فرار از مسئولیت نخواهیم بود. در حال حاضر هیچ یک از نهادهای ضابط اجرایی از جمله وزارت کشور و یا وزارت کار واکنشی در برابر اخطارهای متعدد شهرداری تهران نشان نداده و سکوت پیشه کرده اند در حالی که شاید بتوان گفت بخش اعظمی از کوتاهی ها و سهل انگاری ها بر اساس ماده ۱۰۵ قانون کار بر گردن این نهادها بوده است.
به نظر می رسد برای جلوگیری از حوادثی مشابه با ساختمان پلاسکو، نمایندگان مجلس باید نسبت به تدوین مدیریت یکپارچه شهری و تصویب مفاد قانونی آن، اقدامی عاجل نمایند. کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان متولی چنین امری می تواند با حضور نمایندگانی از وزارت کشور و شهرداری تهران به طرحی جامع و کلان دست پیدا کند تا در صورت وقوع هرگونه حادثه ای در شهر تهران سهم و میزان مسئولیت هریک از نهادها به ویژه شهرداری تهران مشخص گردد. طرحی که سالها قبل در کشورهای اروپایی و آمریکایی اجرایی شده است.
 
 
 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=40168

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.