تاریخ ارسال : ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حال ناخوش مدرسه ها سیستان وبلوچستان+ عکس ها

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سال‌هاست که سیستان و بلوچستان به عنوان محروم‌ترین استان کشور در بحث فضای آموزشی شناخته می‌شود. مسئولین ذی ربط نیز به این مساله معترف هستند و آن گونه که محمد مهدی زاهدی ریاست کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس اقرار می‌کند: در کل کشور حدود ۱۲۰ هزار کلاس درس احتیاج به تعمیر، بازسازی و خراب کردن دارد و بیشترین مدرسه ها کپری در جنوب استان کرمان و سیستان‌وبلوچستان قرار دارد از۱۲۰ هزار کلاس درس در کشور بیشترین مدرسه ها تخریبی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند به‌گونه‌ای که حدود ۱۸ هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که۶ هزار کلاس درس تخریبی هست.

گرچه محرومیت‌های آموزشی در استان سیستان و بلوچستان، سبب شد شورای رسیدگی به منطقه های محروم در وزارت آموزش‌وپرورش تشکیل گردد تا با معیت معاونت توسعه روستایی برای برطرف محرومیت از چهار استان کشور من جمله سیستان‌وبلوچستان گام بردارد اما با تمام تلاش‌های انجام شده این شورا راه به جایی دوئل وطبق گفته‌های حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی این شورا به سبب عدم تخصیص بودجه کافی راه به جایی دوئل و تعطیل گردید.

محمد نعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی که جدیدا فیلم بازدید او از مدرسه ها محروم جنوب استان سیستان‌و بلوچستان در فضای سایبری منتشر گردیده هست، نسبت به وضع فضاهای آموزشی سیستان و بلوچستان در مرکز و جنوب استان گلایه‌های زیادی را دارد و در این ارتباط می‌گوید: دهها بار به وزرای متفاوت آموزش و پرورش یادآور شدیم اما  سازمان برنامه و بودجه توجهی ندارد و سازمان نوسازی, توسعه و تجهیز مدرسه ها نیز عدالت را در توزیع اعتبارات رعایت نمی‌کند. مدرسه ها در جنوب استان سیستان و بلوچستان وضع غیراستانداردی دارند و پایین‌ترین شاخص‌های آموزشی را می بینیم که با رویه فعلی اصلاح نمی‌شود و امیدی هم به اصلاح این رویه نداریم.

در همین ارتباط کمپینی با عنوان "تو آرزو کن سقف مدرسه‌ات با من" به منظور ساخت مدرسه برای دانش‌آموزان روستای سیدآباد استان سیستان‌وبلوچستان متشکل هست.

ماجرا از این قرار هست که دانش‌آموزان دو کلاس درس (پنجم و ششم) مدرسه‌ روستای سیدآباد، به سبب نبود فضای کافی خارج از محیط مدرسه و زیر آلاچیق تحصیل می‌کنند علاوه بر این آب و سرویس بهداشتی برای آنان وجود ندارد و اکنون این کمپین در کوشش هست که با استفاده از حجم فضای سایبری این بار همکاری دانشجوهای و جوانان را برای ساخت مدرسه شش کلاسه روستای سید‌آباد جلب کند.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تسنیم، وضع نامناسب مدرسه ها علاوه بر منطقه های محروم کشور در کلان شهری مثل تهران نیز به عنوان یک معضل وجود دارد و بر طبق گفته‌های مدیرکل آموزش وپرورش تهران، ۷۰۰ مدرسه در پایتخت وجود دارد که با یک طوفان دچار ریزش می‌شوند و تحصیل دانش‌آموزان زیر سقف این مدرسه ها می‌تواند تهدیدی جدی باشد.

در شرایطی که بر طبق گفته‌های مسئولین آموزش وپرورش ۳۰ درصد مدرسه ها کشور امنیت کافی را ندارند، بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدرسه ها کشور در لایحه بودجه سال ۹۷ کاهش چشمگیری داشته هست به گونه‌ای که اعتبارات در حوزه نوسازی و تجهیز مدرسه ها بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته هست در چنین شرایطی معلوم نیست که وضع، یک هزار کلاس خست و گلی حدود دوهزار کلاس درس کانکسی که قرار بود تا انتهاء سال ۹۷ حذف شوند، چه خواهد گردید؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83281

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.