تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۹:۵۵ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حجابِ موحدان در فراسوی فطرت

مرتضی شیرازی زاده از نویسندگان و  از طلاب جوان و فرهیخته ی حوزه علمیه قم  در یادداشتی درباره ی مقوله ی حجاب،  ضمن بررسی اهمیت والای آن، دلیل مقابله ی با این امر مهم را عدم آگاهی و مخالفت با فطرت بشری و حقیقت توحید دانست و تغییر رویه ی برخی صاحب نظران را با در نظر گرفتن مسأله ی توحید سهل و آسان دانست.

به گزارش شلمچه نیوز، مرتضی شیرازی زاده این نویسنده جوان معتقد است شاهرگ اصلی معیوب جامعه امروز ضعف بنیادی در مساله ی اعتقادات است اگر دلسوزان جامعه به جای پرداختن به علل دیگری مانند سینما و مُد به صحبت کردن مردم و برگرداندن مردم به فطرت خویش باشند و با تقویت بنیادها اعتقادی مردم مخصوصا در زمینه توحید که بیشترین و قویترین استدلالات در این زمینه توسط ائمه اطهار علیهم السلام بیان شد بپردازند خود به خود مساله بی حجابی نیز حل خواهد شد.
متن کامل این مقاله را در زیر می خوانید:
بسم الله الرحمن الرحیم
رفتارهای آدمی آینه و زاییده ی تفکرات اوست، و این تفکرات نیز تحت تاثیر اجتماعی است که آدمی در آن رشد و بالندگی پیدا می کند.
جسم و جان بشر خواه در اقیانوسِ آرامِ توحید محور رشد کند یا در باتلاق متعفن “کفر”،در  میان  امواج سیل آسای تفکراتی که از سوی تمام این جوامع به سمت او سرازیر میشود، کشتی نجاتی به نام “فطرت” هماره همراه اوست.
در این میان انبیای الهی که سفیران معبودِ متعال اند،مردم را همواره به سوی پروردگارشان فرا می خوانند،حال آیا دعوت آنان به سوی خداوند تنها مربوط به امور معنویست و آنان تنها به ذکر اشکال معنوی و عبادی ارتباط میان خالق مخلوق بسنده می کنند؟
پاسخ آن است که این امر کاملا محال است زیرا  بشر که موجودی اجتماعیست نمیتواند خود را به طور کلی محصور در عبادات کند و انزوا پیشه سازد برای همین دستورات معنوی ادیان آسمانی در رابطه با ارتباط خالق و مخلوق منحصر در عبادات نیست بلکه فرامین این ادیان ناظر بر اجتماع بشریست و قوانین آنان به گونه ایست که بشر حتی در معاملات اقتصادی خود نیز بتواند به قرب ملکوت الهی برسد.
آنچه با دقت و تتبع در متون اصلی ادیان آسمانی به دست می آید در یک کلام آن است که “حقیقت تمام ادیان آسمانی منطبق است با فطرت الهی و تمام شرایع این ادیان انسان را به همان فطرت پاک خدادی خود نزدیک میسازد و هرچه بشر به این فطرت الهی نزدیک گردد به قرب معنوی و ملکوتی بیشتری دست خواهد یافت”.
در روزهای اخیر  بحث پیرامون مساله “حجاب” و یا “محدوده ی حجاب شرعی” و یا عنوان “حجاب اجباری” در میان بسیاری از اقشار جامعه به گوش میخورد،و بالاخص در میان قشر جوان و دانشگاهی  و حوزوی مورد نظر و اختلاف است.
عده ای از نویسندگان و نظریه پردازان با عینک و تفکرات شخصی خود به این موضوع پرداخته اند و حجاب یا پوشش راآنطور که خود می خواستند تفسیر نموده اند.
برخی از دل سوزان مساله ی حجاب نیز از روی دل سوزی دست به رفتارهایی اشتباه و تفسیراتی غلط در مساله حجاب زده اند که بی نتیجه بوده است. در این مقاله ما قصد داریم با منطق قرآن کریم که کتاب فطرت بشریست به علت اصلی پیرامون بد حجابی یا بی حجابی به پردازیم و راه حل آن را نیز بیان کنیم.
همانطور که در ابتدای این نوشتار بیان کردیم تفکر یا به عبارت دیگر اعتقاد آدمی رفتار او را می سازد و هر رفتاری تبلیغ اعتقادیست مثلا از جمله منهیات دین اسلام بلند ساختن شارب و یا پوشیدن لباس شهرت است بخاطر آنکه این دو رفتار بازگو کننده اعتقاد جوامع منحرف از حقیقت است و به طور کلی در دین مبین اسلام هرگونه تشبه به جوامع انحرافی از منهیات است.
خدای متعال زیربنای اصلی و خطِ مشترکِ اعتقادیِ تمامِ ادیانِ حقیقی را اعتقاد به وجود خدای یگانه بر می شمارد. قرآن کریم خط اصلی انحرافات اقوام گذشته را فاصله گرفتن آنان از جهان بینی توحیدی میداند. قرآن کریم بیش از سه هزار بار به بیان مساله توحید و ضرورت اعتقاد به آن می پردازد وهمچنین معلمان حقیقی این کتاب آسمانی نیز توحید را امری مهم در سرنوشت اعتقادی و رفتاری اقوام بشری بیان نموده اند.
اگر رفتار آدمی را به بدن انسان تشبیه کنیم همان طور که پس از بروز اختلالی در بدن انسان اطباء یکی از علل اصلی هرگونه اختلالی در بدن انسان را رگ “اعصاب” میدانند، “توحید” نیز در اختلالات پیش آمده در رفتار آدمی همان نقش اعصاب را دارد،در واقع ضعف جوامع انسانی در زمینه مساله ی اعتقاد به خداوند است که خود به خود سبب بروز مشکلات دیگر نیز می شود اما در حقیقت علت تمام مشکلات جمعی بشر  ضعف او در مساله توحید و اعتقاد به  خداوند متعال است.
برخی در رساله ها و مقاله ها و کتب خویش،یکی از مهمترین علل پیدایش و بروز و ظهور پدیده ی بی حجابی را مساله ی “گسترش رسانه های جمعی و ماهواره ها” بیان کرده اند، اما در واقع این تاثیر پذیری نامناسب جامعه از رسانه در زمینه مساله ی بی حجابی خود بر اثر ضعف مخاطبین در اعتقاد به خدای یگانه است زیرا انسانی که اعتقاد راسخ به ذات باریتعالی داشته باشد موثر از هیچ حزبی و رسانه ای نمی شود از این روست مولای متقیان امیرالمومنین فرموده اند “المومن کالجبل الراسخ لا تحرکه العواصف” آری اگر درخت تنومند ایمان به باری تعالی در دل ما ریشه دوانده باشد با بادهای زود گذر دنیا اثری نمی پذیرد.
یکی از آیات مربوط به مساله ی حجاب در قرآن کریم  آیه سی از سوره نور است خداوند در این آیه خداوند ابتدا مردان جامعه را مورد خطاب قرار داده و میفرماید” قلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ” خطاب اوّل در کلام الهی ابتدا ناظر بر مردان جامعه است  و خداوند آنان را امر به چشم فرو نگه داشتن از نگاه به نوامیس دیگران میکند،حال سوال  ما از کسانی که امروز علت اصلی بروز بی حجابی را هر مساله ای جز ضعف در جهان بینی توحیدی بیان کرده اند این است آیا اینکه مردی نگاه به نوامیس دیگران نیاندازد جز با اعتقاد راسخ او به ذات اقدس الهی میسر است و آیا هر کسی که نگاه ناروا به نوامیس مردم میاندازد جز آن است که در ریشه های اعتقادی او به ذات اقدس الهی کمبودی وجود دارد؟؟
سوال دیگری ما طبق مبنای معتقدین به بی حجابی داریم آن است که اگر امروز ما تئوری نگاه آزادنه و بهره وری بی حد و اندازه ی مردان در جامعه را مطرح کنیم و بگوییم خداوند مرد را دارای قوه ی جنسی قرار داده و مرد باید بروز و ظهور آنرا در جامعه عیان کند لذا چرا ما بیاییم و مانع از استفاده ی مردان از هر زنی که میخواهند شویم؟؟ و نام این تفکر را بگذاریم مبارزه ی با خویشتن داری و در مردان چنان چه امروز ما شاهد آنیم که مدعیان بی حجابی میگویند خداوند زن را زیبا آفریده و پوشش مانع از بروز و ظهور این زیبایی می شود، واسلام مخالف با آزادی زن است ما در پاسخ همین سخن سابق میگوییم که اگر بناست آزادی تحقق یابد این آزادی تنها متعلق به قشر مونث جامعه نیست بلکه طبق این مبنا مردان نیز باید این حق را هم برای مرد قائل شویم که آزاد باشد هر موقع دلش خواست به هر زنی نگاه تلذذ آمیز کند و از قوه ی شهوتش هر موقع خواست آزادانه در هر ساعت و مکان زمانی استفاده کند زیرا ا نمیخواهیم مرد اسیر در حجابِ تقوا و خویشتن داری باشد…
حال آیا این نظر مطابق با فطرت آدمی هست آیا عقل این منطق را می پذیرد؟؟؟؟
شاهرگ اصلی معیوب جامعه امروز ضعف بنیادی در مساله ی اعتقادات است اگر دلسوزان جامعه به جای پرداختن به علل دیگری مانند سینما و مُد به صحبت کردن مردم و برگرداندن مردم به فطرت خویش باشند و با تقویت بنیادها اعتقادی مردم مخصوصا در زمینه توحید که بیشترین  و قویترین استدلالات در این زمینه توسط ائمه اطهار علیهم السلام بیان شد بپردازند خود به خود مساله بی حجابی نیز حل خواهد شد.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94724

برچسب ها:
, ,


  • رویا صادقی ۱۳۹۷-۰۱-۱۷ - ۱۶:۳۳ - پاسخ دادن

    جالب بود

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.