تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حذف یارانه نقدی با شیب ملایم/ارزش جدید ۱۰ هزار میلیاردی جایگزین افزایش نرخ بنزین گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق، به زوایای تازه ای از نحوه تصویب بندهای متفاوت لایحه بودجه سال ۹۷ در کمیسیون تلفیق اشاره می کند. او معتقد هست تصمیم اعضای کمیسیون تلفیق در مورد عدم افزایش نرخ حامل های انرژی یک موضع قابل دفاع بوده و طبق شرایط روز جامعه و مطالبات عموم مردم اتخاذ شده هست. یوسف نژاد تاکید دارد ارزش جایگزین برای تکمیل مراجع مورد احتیاج دولت برای برنامه تولید اشتغال سال ۹۷ فراهم شده هست.

یکی از تصمیم های با اهمیت کمیسیون تلفیق مخالفت با افزایش نرخ حاملهای انرژی اعم از بنزین و گازوییل بود. این در حالی بود که بعضی نهادهای کارشناسی من جمله مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهاد جایگزین استفاده کارت سوخت را مطرح کرده اند، چه گردید که کمیسیون، تصمیم به حذف کل مراجع ۱۷ هزار میلیارد تومانی ایده ای دولت که قرار بود از مسیر افزایش نرخ حاملها تایمن گردد، گرفت؟

این در حالی بود که بعضی نهادهای کارشناسی من جمله مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهاد جایگزین استفاده کارت سوخت را مطرح کرده اند، چه گردید که کمیسیون، تصمیم به حذف کل مراجع ۱۷ هزار میلیارد تومانی ایده ای دولت که قرار بود از مسیر افزایش نرخ حاملها تایمن گردد، گرفت؟یوسف نژاد: باید از لحاظ عقلی این مبحث سنجیده می گردید که افزایش نرخ حامل های انرژی مثل بنزین و گازوئیل چه اثری بر متن جامعه خواهد داشت؟ در همان زمان تصویب بندهای متفاوت لایحه بودجه فضای کف جامعه و اعتراضات مشخص بود و پالس های لازم را به اعضای کمیسیون داد. ما نیز به نمایندگی از مردم در مجلس و کمیسیون تلفیق حضور داشتیم بدین ترتیب کوشش کردیم مصوباتی دارا باشیم که به سود قشر پایین و متوسط جامعه باشد. نرخ حامل های انرژی بر زندگی همه اقشار موثر هست به عنوان مثال افزایش نرخ بنزین توان دارد روی نرخ یک آب معدنی هم اثر بگذارد اما افزایش بعضی نرخ ها مثل عارضه ها خارج شدن از کشور بر زندگی اقشار خاص موثر هست و کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت در این خصوص ها پیشنهاد دولت را قبول کند و بدین ترتیب قسمتی از عارضه ها خارج شدن از کشور با افزایش مواجه گردید.

 چرا دولت از اختیار قانونی خود برای افزایش نرخ بنزین در سالهای گذشته استفاده نکرد؟

یوسف نژاد: دولت در طی ۳ سال گذشته اختیار قانونی افزایش نرخ بنزین را داشت و می توانست به طور پلکانی نرخ را از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان افزایش دهد اما دولت افزایش نرخ را اعمال نکرد. اما دولت در قالب لایحه بودجه برای  سال ۹۷ توصیه نمود که افزایش نرخ حامل های انرژی از مسیر مصوبه مجلس صورت پذیرد که ما نیز به عنوان نماینده های مردم این نوع افزایش را به صلاح جامعه ندانستیم و با آن مخالفت کردیم.

با توجه به حذف درآمد حاصل از افزایش نرخ حامل های انرژی، مراجع جایگزین برای طرح تولید و اشتغال در سال ۹۷،  از چه محلی تامین می گردد؟

یوسف نژاد: دولت تاکید داشت منابعی بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید در سال ۹۷ تامین گردد اما به هر ترتیب مجلس صلاح مشاهده کرد ۱۷ هزار میلیارد تومان از طریق افزایش نرخ حامل های انرژی تامین گردد. اما در کمیسیون تلفیق کوشش گردید تا مراجع جایگزین ۱۷ هزار میلیارد تومانی که با آن مخالفت شده بود ایجاد گردد. به عنوان مثال از محل کمک های فنی و اعتباری پیشنهاد گردید در حد ۱۰ هزار میلیارد تومان در مسیر تولید و اشتغال سال ۹۷ استفاده گردد و بدین ترتیب تاحالا حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان برای برنامه اشتغالزایی دولت فراهم شده هست.

مبحث عدم موافقت با سهمیه بندی بنزین در سال ۹۷ از سوی دولت مطرح گردید یا کمیسیون تلفیق؟

یوسف نژاد: عدم موافقت با سهمیه بندی بنزین نظر خود کمیسیون تلفیق بوده و دولت اصلا به این مبحث ورود نکرده بود. البته همچنان امکان دارد که در صحن علنی مجلس بعضی نمایندگان پیشنهاد سهمیه بندی بنزین را مطرح نمایند و حتی با فضاسازی این مبحث رای هم بیاورد.

به مبحث پرداخت یارانه های نقدی وارد شویم، از قول شما در گفتگویی نقل شده بود که حذف یارانه ۳۳ میلیون نفر یک شایعه هست؟!

یوسف نژاد: من نگفتم که حذف یارانه ۳۳ میلیون نفر یک شایعه هست چون که در پیشنهادات دولت هم اشاره ای به حذف ۳۳ میلیون نفر نشده هست. در نتیجهء ارقام و ارقام مذکور در لایحه هم حذف ۳۳ میلیون نفر نیست چون که دولت توان دارد در ۵ یا ۷ ماه آینده بعضی آیتم های طرح هدفمندی یارانه ها را تغییر یا افزایش دهد. در حقیقت این اختیار را دولت دارد و توان دارد پیشنهاد تکمیلی خود را به مجلس عرضه کند.

اما وقتی برای یارانه نقدی ۲۳ هزار میلیارد تومان مدنظر داشته شده به معنای حذف ۳۳ میلیون یارانه بگیر هست…

یوسف نژاد: ما به دولت توصیه نمودیم درخصوص حذف یارانه بگیران عجله نکند و فرآیند حذف را با یک شیب ملایم ادامه دهد.

شما در مجلس مراجع را کم کردید چگونه از دولت می خواهید در حذف یارانه ها عجله نکند؟

یوسف نژاد: به هر حال دولت توان دارد این کار را انجام دهد چون که از ۳۷ هزار میلیارد تومان ارزش طرح هدفمندی، ۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی، ۷ هزار میلیارد تومان مروبط به مبارزه با فقر مطلق، ۳٫۷ ۷ هزار میلیارد تومان طرح تندرستی و ۳٫۳ ۳ میلیارد تومان برای خرید گندم و یارانه نان مدنظر داشته شده هست و دولت اختیار جابجایی این مراجع را دارد.

علی الظاهر به لحاظ قانونی امکان انتقالی مراجع وجود ندارد، این انتقال مراجع با پشتوانه قانونی انجام خواهد گردید؟

یوسف نژاد: بله

مبحث واضح سازی درآمدهای طرح هدفمندی در قالب یک  جدول و عدد ۸۷ هزار میلیارد تومان که به عنوان درامد ناخالص در این جدول مذکور، چیست؟

یوسف نژاد: چنین گزارشی که دربردارنده جدولی باشد که در آن به عدد ۸۷ هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد طرح هدفمندی یارانه ها اشاره شده باشد، در مصوبات کمیسیون و گزارش نهایی  وجود ندارد.

به هر حال سؤال با اهمیت تر آن هست که به چه سبب دولت نباید در لایحه خود جدول کامل مراجع و مصارف را منتشر کند؟ به هر حال بعضی نمایندگان شاخص مجلس من جمله ریاست کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه نقدهای جدی به واضح نبودن مراجع و پرداختهای هدفمندی وارد کرده هست.

یوسف نژاد: من عضو کمیسیون تلفیق و سخنگوی آن هستم و اطمینان دارم که چنین جدولی در مصوبات کمیسیون وجود نداشته هست. مبحث از این قرار هست که درآمدهای هدفمندی ۸۷ یا ۸۸ هزار میلیارد تومان هست که بعد از کسر هزینه ها رقم ۳۶ هزار میلیارد تومان که مابه التفاوت نرخ حامل های انرژی هست به دست می آید اما این درآمدها ذی ربط به شرکت های دولتی مثل شرکت نفت هست و در بودجه هم می آید البته باید در قسمت شرکت ها و بانک های دولتی این ارقام لحاظ شده باشد. از طرف دیگر به نظر می آید جدول مورد اشاره شما ذی ربط به سندهای پشتیبان مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه باشد. ..

مبحث حذف بودجه ریزگردها در جدول ذیل بند «و» در شبکه های اجتماعی با بازخوردهای منفی بسیاری مواجه گردید، به چه سبب اعضای کمیسیون رای به حذف این جدول که مراجع ۲۰ هزار میلیارد تومانی در آن پیشنهاد  شده بود، دادند؟

یوسف نژاد: از آنجا که برای برداشت از مراجع صندوق توسعه ملی به اجازه رهبری احتیاج هست اصلا ارزیابی این جدول قابل طرح نبود. هر چند که دولت برداشت ۲۰ هزار میلیارد تومانی از مراجع صندوق را در قالب یک جدول در تبصره ۴ گنجانده بود اما اعضای کمیسیون نمی توانستند بدون اجازه رهبری برای برداشت از مراجع صندوق در مورد اجزای آن نظر بدهند. به همین سبب این جدول از همان ابتدا حذف گردید.

در مورد مراجع جایگزین طرح تولید و اشتغال و فروش حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق و املاک تملیکی چه رخدادی افتاد؟ چون که در ابتدا این منابع  با پیشنهاد یکی از نمایندگان مطرح و  مورد تصویب جای گرفت اما در متن پایانی مصوبات کمیسیون تلفیق اثری از این مراجع دیده نشد؟ ایا انتقادها رسانه ها منتج به عقب نشینی کمیسیون تلفیق گردید؟

یوسف نژاد: ابتدا مبحث درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی از فروش اموال تملیکی (از جمله فروش کالای قاچاق) در کمیسیون تلفیق تصویب گردید اما با ارزیابی های مجددی که انجام شد و رای گیری که از اعضا به عمل آمد به حذف این درآمد رای دادیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84658

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.