تاریخ ارسال : ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حریرچی: گزینه‌ای به غیر از ادامه طرح تحول سلامت بر روی میز نداریم/هاشمی: طرح تحول سلامت نیاز به منابع مالی پایدار دارد

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شدبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت امشب (۱۰ مهرماه) در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی منابع مالی به عنوان چالش طرح تحول سلامت پرداختند. 

همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به چالش اصلی طرح تحول سلامت گفت: افزایش تعرفه‌های پزشکی تاثیر به سزایی در مسیر و روند اجرای طرح تحول سلامت داشته است.

وی ادامه داد : طرح تحول سلامت را برای ایجاد رضایت صوری و صرفی اجرا نکردیم بلکه نیاز ملی بود  تا ساختار مریض را اصلاح کنیم.

 هاشمی با اشاره به اینکه دولت باید برای این طرح پول تزریق کند، افزود: دولت و سازمان برنامه و بودجه باید کمربندها را برای تزریق پول محکم ببندند لذا این طرح نیاز به منابع پایدار دارد.

 عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه در بین کشورها در شاخص سلامت جزء کشورهای پیشرو هستیم و در شاخص‌های بین‌المللی شرایط خوبی از نظر حوزه سلامت پیدا کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: حسن اجرای قوانین به عهده دولت است لذا باید پایدارسازی منابع صورت گیرد.

هاشمی گفت: بیمه‌ها ردیف بودجه خاصی ندارند و بیشتر در درآمد و هزینه خلاصه می‌شوند، اگر بخواهیم صنعت بیمه را شکوفا کنیم نیاز به بازنگری دارد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: ما تلاش کردیم که بیمه‌ها زیر نظر بهداشت باشد اما تاکنون عملی نشده و مشکلات فنی داریم که یکی از انها استقرار نظام ارجا و نظام پزشک خانواده است.

موهبتی مدیر بیمه سلامت نیز گفت: منابع بیمه سلامت از بیمه عمومی کشور تامین می‌شود ،هم اکنون وضعیت مطلوبی داریم و ۶۲۰ میلیارد تومان بدهی داریم .عقب ماندگی پرداختی‌ها وجود دارد.

وی علت این بدهی‌ها را واقعی ندیدن سرانه‌ها و هزینه‌ها برشمرد و گفت:  11 میلیون نفری که به صورت رایگان بیمه شدن، سرانه آنها دیده نشد و بخش دیگری از این بدهی‌ها به هم پوشانی ما با بیمه تامین اجتماعی باز می‌گردد.

وی بیان کرد: اگر می‌خواهیم تحولی ایجاد کنیم منابع را شناسایی کنیم  و یارانه سلامت را به کسانی که مستحق آن هستند، اختصاص دهیم.

هاشمی در خصوص منابع مالی پایدار تاکید کرد: محل دخانیات می تواند منابع را تامین کند و دولت در برخی موارد تعلل می‌کند چرا که قانون برای اجراست و دولت این کار را بر عهده دارد.

عضو کمسیون بهداشت افزود: مجلس نظارت لازم را انجام می‌دهد. در یکسال اخیر همتی برای اجرای قانون دیده نشده و خودشان قول داده‌اند که ۴ هزار میلیارد در بخش دارو تزریق کنند که هنوز خبری از آن نیست.

 هاشمی تاکید کرد: طرح تحول را موفق می دانم اما اگر دولت حمایت نکند  آن را نگران کننده می بینم.

حریرچی افزود: مبلغ قابل توجهی بدهی در ابعاد مختلف داریم که بالای ۱۵ هزار میلیارد بدهی و ۱۸ هزار میلیارد طلب داریم و این موضوع نشان می‌دهد وزارت بهداشت در عین اینکه خدمات ارائه داده بالای ۳ هزار میلیارد تراز مثبت دارد.

حریرچی بیان کرد: باید واقع بین باشیم ما هیچ کالای خارجی را نسبت به کالای مناسب داخلی ترجیح نمی‌دهیم، افزون بر این  هاشمی در وزارت بهداشت صرفه جویی را مبنا قرار داده است.

در حال تکمیل…


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68134

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.