تاریخ ارسال : ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حقایقی از کارنامه ۱۶ ساله رضاخان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، در نوشتار زیر قسمتی از تغییرات و اقداماتی که منتسب به رضاخان بوده یا وی مجری آنان بوده هست را مورد مداقه و بازخوانی قرار می­ دهیم تا از زاویه­ ای جدید، این کارهای مورد بازبینی دو مرتبه قرار گیرد.جدا از چگونگی به قدرت رسیدن رضاخان و خلع وی از سلطنت و نقشی که نیروهای خارجی در این مورد ایفا کردند، موافقین با کارکرد او در طول ۱۶ ساله سلطنت وی، به مواردی مشابه برقرار کردن خدمت نظام وظیفه برای ایجاد ارتشی به مراتب بزرگتر از گروه قلیل قزاق و امنیه، استقرار امنیت و قلع و قمع متجاسرین، تأسیس وزارت­خانه ­های جدید، ایجاد راه ها و گذرگاه­ ها و به ویژه ایجاد خط راه آهن سراسری، توسعه خطوط هوایی و تلگراف، احداث بانک و چند مورد دیگر، اشاره می­ کنند.

زیادتر بخوانید:

ذلت رضاخان در واقعه ی واگذاری جزایر خلیج فارس به انگلستان

شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که شخص محمدرضا پهلوی، از زمره نخستین افرادی بوده که در رابطه با بیان کارهای منتسب به رضاشاه اعتراض داشته و بخشی از نخستین مدعیان در این­ خصوص بوده هست. حسین خطیبی ریاست جمعیت شیر و خورشید در خاطراتش می نویسد: «در این اواخر اگر کسی در مورد پدرش [رضا شاه] و لیاقت و کاردانی او سخنی اظهار می کرد مورد پسند او واقع نمی شد». [۱]

تأسیس حکومت پهلوی

[۱]تا اواخر قرن نوزدهم روس­ ها سودای‏ تصرف کامل ایران و رسیدن به آب­ های‏ گرم خلیج ‏فارس را در سر داشته و به‏ هیچ قیمتی حاضر نبودند انگلستان، یا هر دولت دیگر اروپائی را در تملک نهایی‏ این کشور، سهیم سازند. اما از اوایل‏ قرن ۲۰ به بعد به دلیل توسعه­ قدرت‏ نظامی و صنعتی آلمان و ناتوانی نسبی‏ روسیه در قاره آسیا و خاور دور، روس­ ها ناچار گردیدند که با حریف خود(بریتانیای کبیر)کنار بیایند و اختلافات دیرین خود را در قاره آسیا با عقد قرارداد ۱۹۰۷م. به باعث این قرارداد، سرتاسر خاک‏ ایران به سه منطقه­ متفاوت نفوذ اقتصادی روس، نفوذ اقتصادی‏ انگلستان و منطقه بی­ طرف، تقسیم گردید. اما هنوز یک سال از آغاز جنگ‏ بین الملل اول، نگذشته بود که خاک ایران‏ برای دومین بار و طی قرارداد ۱۹۱۵ میان روسیه و انگلستان‏ تقسیم گردید.

در انتهاء جنگ بین الملل، آلمان‏ مغلوب به عنوان یک قدرت بزرگ نظامی‏ از عرصه سیاست ­های شرق نزدیک، بیرون‏ رفته بود. روسیه دچار انقلاب کمونیستی‏ شده و انگلستان را از قید پیمان­ هایی‏ که سابقاً با دولت تزاری داشت، به کلی‏ آزاد کرده بود. در نتیجه انگلیسی ­ها، این شرایط تاریخی را غنیمتی برای خود ­دانستند که با یکسره کردن تکلیف کشور ایران به سود خود، خیال شان را از بابت این کشور و هندوستان، تا ابد راحت سازند.

آنان، به فکر ایجاد زنجیره ‏ای از کشورهای حایل بودند که روسیه را از هند جدا کند. تحت این شرایط قرارداد ۱۹۱۹م. میان کشورهای ایران و انگلستان امضاء گردید که ایرانیان از آن به عنوان «قرارداد وثوق­ الدوله» یاد می کنند. [۲]  [۲] مخالفت نمایندگان مجلس شورای ملی با این قرارداد استعماری، انحطاط کامل حکومت احمد پادشاه قاجار و ترس استیلای بلشویک ­ها بر ایران، سیاستمداران انگلیسی را متقاعد کرد که بایستی نسبت به تغییر رژیم ایران اقدام کنند.

در همین رابطه، در اواسط ژانویه­ ۱۹۲۱م. « «ژنرال آیرون‏ ساید»[۳] انگلیسی به این نتیجه رسید که برای غلبه بر مشکلات حکومت انگلستان در ایران و حفظ آرامش جاده‏ هایی که قوای تحت‏ فرماندهی وی می ‏بایست از طریق آنان عقب ‏نشینی کند، تنها یک راه حل وجود دارد و آن هم برقرار کردن یک «دیکتاتوری‏ نظامی» در ایران هست.[۴] [۴] در نتیجه، رضاخان قزاق را عملاً در رأس لشکر قرار داد و تصمیم گرفت پیش از آنکه قوای بریتانیا خاک ایران را ترک کند، به افسران‏ ضد کمونیست لشکر قزاق اذن دهد که‏ به­ سوی پایتخت پیش روند و زمام‏ حکومت را به دست گیرند. [۵]

انتخاب رضاخان و آغاز سلطنت پهلوی

[۵]یکی از مباحث با اهمیت در مورد رضاخان که تاحالا کمتر مد نظر واقع شده هست، مبحث ملیت و تابعیت وی نسبت به کشور ایران  هست. به عبارتی صریح ­تر، آیا رضاخان یک فرد ایرانی الاصل بوده هست؟ در جواب به این با اهمیت، می­ توان به خاطرات خانم تاج الملوک، مادر محمدرضا پهلوی مراجعه و استناد کرد که در بر دارنده نکات بسیار قابل تأملی حول ایرانی نبودن رضاخان و مهاجر بودن خانواده والدین محمدرضا هست.

وی در مورد چگونگی آمدنش به ایران می گوید: «پدر مرحومم افسر عالی رده دیویزیون قزاق بود … در آن موقع ایران ارتش با نظم نداشت و تزار روسیه یک لشکر از قزاق ها را به­ واسطه درخواست پادشاه قاجار به ایران فرستاده بود. کسانی که در این لشکر خدمت می کردند عموماً از اتباع قفقازیه بودند، ولی فرماندهی آنان با افسران روس بود».

زیادتر بخوانید:

انگلستان چه طور و به چه سبب رضاخان را به قدرت رساند؟

وی در جائی دیگر از خاطراتش عنوان داشته: «قوای قزاق در آستانه فروپاشی نظام تزاری در روسیه، توسط انگلیسی ها در ایران سازماندهی گردید و مجدداً آنان را به کشور خودشان گسیل داشتند تا مانع از برتری انقلاب بلشویک­ ها شوند». تاج الملوک ادامه می دهد: «پدرم همراه قزاق ها و انگلیسی ها رفت و چند ماهی در جبهه های متفرقه مبارزه کرد و خسته و کوفته به ایران برگشت. این سرباز فداکار کسی نبود مگر رضاشاه، همسر آینده بنده. پدرم در طول اقامت در جبهه جنگ با انقلابیون روسیه (در اطراف بادکوبه)، از این سرباز خوشش آمده و وی را به خدمت شخصی خود گرفته بود. رضا گرچه در ایران متولد و بزرگ شده بود، اما او هم از یک خانواده مهاجر بادکوبه ای بود».[۶]

[۶]محمدقلی مجد در مورد جابه جایی سلطنت از قاجار به پهلوی و نقش بنیادی انگلستان در به تخت نشاندن رضاشاه و تثبیت موقعیت او می نویسد: در ژوئیه ۱۹۱۸، بریتانیای کبیر کابینه حسن وثوق الدوله را به قدرت رساند و در فاصله اوت تا دسامبر ۱۹۱۸ چندین بار کوشش ها برای ساقط کردن آن را ناکام گذاشت. [۷] [۷] تا ژانویه ۱۹۱۹، موقعیت کابینه «نامتزلزل» به نظر می رسید. بریتانیا آزاد بود تا با تأسیس یک دیکتاتوری نظامی که با کودتای ۲۱ فوریه ۱۹۲۱ انجام گرفت، کنترل مؤثرتر ایران را به دست آورده، حفظ نماید. این کودتا یک افسر گمنام قزاق، کلنل رضا را به قدرت رساند، که «فرمانده کل» گردید، و کمی بعد وزیر جنگ. با کمک انگلیسی ها یک ارتش بزرگ پایدار تأسیس گردید که کنترل دولت را به نقاط دوردست گسترش داد و به سلاحی مخوف بر علیه مخالفان وزیر جنگ تبدیل گردد.

در ۱۸ ژوئیه ۱۹۲۴، معاون کنسول آمریکا در تهران کشته شد. [۸] [۸] این کشتن دستاویز شایسته ای به دست رضاخان داد تا حکومت نظامی اعلام نماید و مخالفانش را دستگیری نماید. در نوامبر ۱۹۲۴، رضاخان اردوکشی نظامی بر علیه شیخ متمرد محمره (شیخ خزعل)، از تحت الحمایگان قدیمی انگلستان را، فرماندهی کرد. در آوریل ۱۹۲۵، شیخ خزعل از بصره برگشت؛ دستگیر و روانه تهران گردید. واگذاری شیخ محمره قسمتی از سیاست انگلستان برای قربانی کردن «قبیله سالاران کوچک» به سود دولت مرکزی و به رهبری رضاخان بود. درنهایت رضاخان در سال ۱۳۰۴ شمسی برابر با سال ۱۹۲۵ میلادی، شش سال پس از عدم توفیق انگلیسی­ ها در انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ وثوق الدوله با ایران، به سلطنت دست یافته و حکومت پهلوی را بنیاد نهاد.

بررسی خدمات منتسب به رضاخان

قسمت اعظم و مهمی از کارهای رضا خان که در طول مدت ۱۶ سال سلطنتش انجام گردید، برنامه مد نظر انگلیسی­ ها بود که ۶ سال پیش از به سلطنت رسیدنش در قالب قرارداد ۱۹۱۹ به دولت ایران تحمیل شده بود که با هوشیاری آزاد مردان، علمای دینی و نمایندگان مجلس ایران، دسیسه آنان خنثی شد.

عده ای از تعهدها انگلیسی­ ها در این قرارداد عبارت بودند از:

– – دولت انگلستان با قاطعیت هر چه تمام تر تعهداتی را که مکرراً در پیشین برای احترام مطلق استقلال و تمامیت ایران کرده هست، تکرار می کند.

– – دولت انگلستان خدمات هر عده مستشار متخصص را که برای لزوم استخدام آنان در ادارات مختلفه بین دولتین توافق حاصل گردد به خرج دولت ایران تهیه خواهد کرد.

– – دولت انگلستان به خرج دولت ایران مالک منصبان، ذخایر و مهمات جدید را برای تشکیل قوه متحدالشکل که دولت ایران ایجاد آن را برای حفظ نظم در دامنه سرحدات در نظر دارد، تهیه خواهد کرد.

– – دولت انگلستان با تصدیق کامل احتیاجات سریع دولت ایران به ترقی وسایل حمل ونقل که باعث تأمین و توسعه می باشد حاضر هست با دولت ایران موافقت کرده و کارهای مشترکه ایران و انگلستان درمورد تأمین حفظ راه آهن یا اقسام دیگر وسایل نقلیه تشویق نماید.

بادقت در این مطالب، کارکرد رضاخان در مسائلی که از دید بعضی مثبت تلقی می گردد مورد بررسی و بررسی قرار می گیرد.

۱- ۱- تمامیت ارضی ایران: دولت انگلستان بر کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی و هند، سیطره مطلق داشت، ضمن آنکه عده ای از این کشورها، مستعمره انگلستان شمرده می گردیدند. پر بدیهی هست که تأمین منفعت های انگلیسی­ ها ایجاب می­ کرد که در ایران و سایر کشورها، هرگونه مشی تجزیه طلبانه که می­ توانست باعث تغییر این وضع گردد، با شدیدترین وجه سرکوب گردد. این اقدام، با ساقط شدن امپراطوری عثمانی و ایجاد زمینه برای بوجود آمدن چندین کشور جدید در منطقه غرب قاره آسیا و شمال آفریقا، روند جدی­ تری نیز به خود گرفت. به عبارتی، دوره ملوک الطوایفی گذشته بود و کشورهای بزرگ استعماری، مشابه انگلستان و فرانسه، ترجیح می دادند تا با یک دولت مرکزی رو در رو باشند.

۲- ۲- استقرار مستشاران خارجی در ادارات: پس از روی کار آمدن حکومت پهلوی، استفاده از مستشاران کشورهای متفاوت امری الزامی و متداول بود. به­ گونه ­ای که برای صنعت چای کاری از چینی­ ها، راه­ اندازی و تشکیل ژاندارمری با کمک سوئدی ­ها، اخذ فنون روغن زیتون گیری از طریق یونانی­ ها، ساخت هواپیما توسط آلمانی ها، ساخت توپخانه توسط فرانسویان و اتریشی ها و برای ساخت ذوب آهن از مستشاران و کارشناسان روسی کمک گرفته شده هست. در دوره رضاخان در مقطع آموزش و پرورش و علاوه بر این، تعلیم عالی نیز از مستشاران فرانسوی بهره­ جستند.

در جلسه ۱۰ تیر ۱۳۱۰ هیأت وزیران به ریاست “مهدی قلی­ خان هدایت” در جلسه ۱۰ تیر ۱۳۱۰ هیأت وزیران به ریاست “مهدی قلی­ خان هدایت” تصویب کرد که یک کمپانی بلژیکی کارخانه برق را در تهران دایر کند. قسمت این شرکت ۵۰ درصد و قسمت دولت نیز ۵۰ درصد مدنظر داشته گردید. در سال ۱۳۱۸ لایحه انعقاد قراردادهای اکتشاف و استخراج بعضی معادن ایران با یک شرکت هلندی به منظور گسترش صنعت های و معادن به مجلس تقدیم گردید. در این قانون آمده هست که شرکت و کارمندانش از پشتیبانی قانونی بهر­مند می باشند. [۹]

[۹]در تاریخ ۳ تیر ۱۳۰۷ لایحه­ ای از جانب دولت در مورد استخدام یک نفر متخصص کاغذسازی از ایتالیا جهت تأسیس کارخانه کاغذسازی در ایران مطرح گردید. [۱۰]  [۱۰] علاوه بر این، در سال ۱۳۱۹هیأت وزیران به ریاست «احمد متین دفتری» به پیشنهاد وزارت پیشه و هنر استخدام ده نفر متخصص خارجی در راستای راه ­اندازی و توسعه کارخانه های قندسازی را تصویب کرد.

بدین ترتیب بانک ملی ایران توسط آلمان­ ها قبضه گردید و به تدریج کلیه معاملات داخلی و خارجی کشور زیر نظارت آنان جای گرفت. علاوه بر این مناصب و مقام­ هایی چون مدیریت صنعت های دفاعی و سرپرستی مدرسه فنی تهران نیز به متخصصان آلمانی واگذار شده بود. [۱۱] [۱۱] نخستین مستشار ورزشی ایران نیز یک انگلیسی به اسم «جان هاکر» [۱۲] بود.

علاوه بر این، دولت ایران، از ایالات متحده آمریکا هم برای بازسازی نیروی پلیس (شهربانی) درخواست مستشار کرد و دولت آمریکا یک غیرنظامی به ­نام «استفن تیمرمن» [۱۳] را به ایران اعزام کرد. مدت قرارداد تیمرمن دو سال بود. همراه تیمرمن، یک آمریکایی دیگر به اسم «جیمز شریدن» [۱۴] نیز در سپتامبر ۱۹۴۲ به عنوان مشاور خوراک و تدارکات به ایران اعزام گردید.[۱۵]

۳- [۱۵]۳- تشکیل ارتش: پیش از رضاشاه هم تلاش های بسیاری برای تشکیل نیروهای مسلح پیشرفته در ایران شده بود. از زمان پادشاه عباس صفوی شاهد این هستیم که به فکر ایجاد یک نیروی مسلح با نظم که دولتی و در اختیار پادشاه باشد افتاده بودند. به همین سبب نیروی شاهسون ها در زمان پادشاه عباس تشکیل گردید و بعدها نادرشاه افشار نیز نیروی نظامی قوی ایجاد نمود. در زمان عباس میرزا ولیعهد قرار گردید نظام جدید اروپایی وارد ایران گردد. او یک نیروی مسلح ایجاد نمود با سبک و لباس متحد الشکل و در حقیقت نحوه تعلیم و جنگ افزار اروپایی ها و فرانسوی ها که به اقتباس از ارتش ناپلئون بود و در دوره ناصرالدین پادشاه مدرسه ها نظامی متعددی در ایران درست گردید.

این فکر و جریان از قبل وجود داشت و رضاشاه روی این خیز سوار گردید. رضاخان در برهه ای به سلطنت در ایران رسید که جنگ جهانی اول به انتهاء دست یافته بود و تقریباً در تمامی کشورهای جهان مبحث لزوم داشتن یک قوای مسلح منسجم و سازماندهی شده که بتوان آن را ارتش نامید، کاملاً پذیرفته گردیده بود. اما پس از به سلطنت رسیدن رضاشاه، کار ویژه ارتش دچار تغییر می­ گردد و این ارتش به ابزاری برای سرکوب مردم تبدیل گردد در حالی که همین ارتش در شهریور سال ۱۳۲۰، اقدام خاص و مهمی در برخورد با قوای خارجی انجام نداد. از این روست که به تدریج ارتش ایران در زمان رضا پادشاه، جنبه ملی اش را از دست می دهد.

۴- ۴- توسعه راه­ ها و خط آهن: یکی از مهمترین لایحه هایی که در سال ۱۳۰۵ شمسی به مجلس عرضه گردید، لایحه تأسیس راه آهن سراسری بود. بر طبق این قانون دولت موظف گردید که برای تهیه مقدمات لازم این مسأله را به اطلاع ممالک خارجی برساند و در این زمینه با شرکت­ های خارجی مکاتبه کند. علاوه بر این برای تهیه مقدمات کار از متخصصان داخلی و مهندسان کشورهای بی­ طرف استفاده بشود.

تا سال ها راه آهن سراسری ایران تنها به عنوان یک خط حمل و نقل داخلی برجای ماند و به دلیل تنگنا ارتباطات ایران و وحدت شوروی هرگز به صورت عمده و مقرون به صرفه از این خط استفاده نشد. دولت بریتانیا از همان ابتدا معتقد بود که این خط آهن از شمال به جنوب کشیده گردد، تا بتواند جهت هجوم احتمالی به روسیه و شوروی پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ استفاده گردد.

حسین مکی در کتاب تاریخ بیست ساله ایران نقل می کند که احمدشاه نیز در جواب به پیشنهاد انگلیسی ها برای مفتوح ساختن باب مذاکره در مورد کشیدن راه آهن اظهار کرد: «راه آهنی که به صلاح و صرفه ایران هست، راه آهنی هست که از دزداب (زاهدان فعلی) آغاز می گردد و مسیر آن به اصفهان و تهران باشد و از آنجا به اراک و کرمانشاه متصل گردد، یعنی از شرق به غرب ایران، چنانکه از زمان داریوش هم راه تجارت هندوستان در قاره آسیا و سواحل مدیترانه همین راه بوده هست و این راه برای ملت ایران نهایت صرفه را از لحاظ تجارت خواهد داشت، ولی راه آهن عراق به منتج خزر منحصرا جنبه نظامی و سوق الجیشی دارد و من توان ندارم پول ملت را گرفته یا از کشورهای خارج وام گرفته و صرف راه آهنی که منحصرا جنبه نظامی دارد نمایم.» 

» با اینکه همگان به سودمندی راه آهن شرق و غرب چه از لحاظ تجاری و چه از لحاظ نظامی، آگاه بوده و باور داشتند که این مسیر کاربردهای بسیاری دارد، ولی رضاشاه آن را قبول نکرد. دنیس رایت در کتاب انگلیس­ ها در میان ایرانیان می نویسد: «جولیوس دو رویتر از میان جنبه های مکرر امتیاز گسترده و همه جانبه ای که در سال ۱۸۷۲ از پادشاه اکتساب کرده بود، در وهله نخست به راه آهنی دل بسته بود که امید داشت بین دریای خزر و خلیج فارس بکشد. دولت بریتانیا از خطری که روسیه را متوجه ایران ساخته بود، بیشتر از پیش دلواپس شده بود. سخت عقیده داشت که چنانچه راه آهنی بین خلیج فارس و درون ایران موجود نباشد، کمک نظامی بریتانیا به ایران در صورت هجوم روسیه از شمال غیرممکن می باشد.»

در سال ۱۳۰۳ “کمیسیون راه ­آهن جمعیت ملیون ایرانی” »در سال ۱۳۰۳ “کمیسیون راه ­آهن جمعیت ملیون ایرانی” طی نامه­ ای به هیأت دولت توصیه نمود که برای احداث راه­ آهن و تأمین هزینه ­های آن مالیاتی برای قند و شکر وضع گردد تا از محل مالیات ذکر شده مخارج احداث راه ­آهن تأمین گردد. پس از آن هیأت دولت این پیشنهاد را به شکل لایحه­ ای به مجلس شورای ملی تقدیم کرد که “وزارت مالیه و فواید عامه” پس از آن هیأت دولت این پیشنهاد را به شکل لایحه­ ای به مجلس شورای ملی تقدیم کرد که “وزارت مالیه و فواید عامه” مأمور اجرای قانون مزبور گردید. به این ­ترتیب در ۲۰ بهمن ۱۳۰۴ نقشه ­برداری و ساختمان راه ­آهن به تصویب مجلس رسید و برای این کار «پولند» مهندس امریکایی با یازده نفر مهندس دیگر استخدام گردیدند. روز یکشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ در بیرون دروازه گمرک، کلنگ راه آهن بر زمین زده گردید و تکمیل آن ۱۱ سال به طول انجامید و هزینه آن عمدتاً از محل مالیات مخصوصی که بر چای و قند و شکر تأمین گردید.

با بررسی هایی که انجام شد میتوان اظهار کرد، گرچه قرارداد ۱۹۱۹ در تیرماه ۱۲۹۹ کنسل گردید، اما انگلستان با روی کار آوردن رضاخان تمام بندهای این قرارداد را به شکل دیگری و از طریق رضاخان اجرایی کند.

پی درج کرد ها:

 ۱-  ۱- حسین خطیبی، رنج رایگان، به تأکید مرتضی رسولی پور، تهران، نشر نوگل، ۱۳۸۳: صص۳۴۶ ـ ۳۴۸.

۲-  ۲-  جواد شیخ الاسلامی، سندهای محرمانه وزارت خارجه بریتانیا در مورد قرارداد ۱۹۱۹م ـ پیشگفتار، ج۱، ص۱۲.

۳-  General William Edmund Ironside.

۴- ۴- زنده یاد آیت­ الله العظمی بهجت فرمودند: برای امام خمینی(ره) نقل کردم از شخصی که حضور داشته در جلسه­ ای که سفیر انگلستان نزد میرزا کوچک خان بوده و از میرزا می­ خواسته با آنان مشارکت کند تا وی را به حکومت برسانند. میرزا می­ گوید: حکومتی که شما شالوده­ اش را بریزید، پایدار نمی­ ماند. اگر قبول نکردی دیگری که “رذل ترین” سفیر انگلستان اظهار کرد: ما طمع ارضی به کشور شما نداریم ولی طمع در منفعت های داریم.

۵- ..(۲۵)، ۵- جواد شیخ الاسلامی، سیمای‏ احمد پادشاه قاجار.

۶-

۷- Majd, Iraq in World War I. Mohammad Gholi Majd, Persia in world war I and Its Conquest By Great Britain. University Press of America, ۲۰۰۳, ۲۶۳-۲۷۵.

۸- Majd, Oil and the Killing of the American Consul in Tehran. ۲۳۹-۳۲۰.

۹- حسین محبوبی اردکانی، تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران، تهران، دانشگاه تهران، ۱۳۷۶: صص ۳۵۴- ۳۴۷؛

۱۰- محمد ترکمان، مدرس در پنج دوره تقنینیه، تهران، مؤسسه پژوهشی و پژوهش ها فرهنگی، ۱۳۷۴: ۵۹۹؛

۱۱- علی زرگر، تاریخ ارتباطات سیاسی ایران و انگلستان، ترجمه کاوه بیات، تهران، انتشارات پروین، ۱۳۷۲: ۳۶۰؛

۱۲- Jhon Hacker.

۱۳-  Stephen Tymerman.

۱۴- James Sheridan.

۱۵- ۶- تاج الملوک، ملکه، همسر رضاپهلوی پادشاه ایران، خاطرات ملکه پهلوی (تاج الملوک پهلوی)/ گفت و گو کنندگان ملیحه خسروداد، تورج انصاری و محمودعلی باتمانقلیج، بنیاد تاریخ شفاهی (معاصر)، تهران: به آفرین، نیویورک: نیما، چاپ اول، ۱۳۸۰، ص ۲۱ و ص۲۶.م ریکس، هیأت­ های نظامی ایالات متحده در ایران از ۱۹۴۳ تا ۱۹۷۸ اقتصاد، سیاسی، کمک نظامی، ترجمه فرهاد ساسانی، شماره ۱۹، تهران، فصلنامه پژوهش ها تاریخی، ۱۳۸۶: ۱۳۶؛

مرجع: مرکز سندهای انقلاب اسلامی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88847

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.