تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حقایقی جالب و غیر قابل باور در مورد زالو و پرورش آن

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ متین فرهنگ‌پور دکترای مدیریت اکتساب و کار یکی از ۴ نفری هست که در ایران مجوز قانونی بهره‌برداری و پرورش زالو را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی دریافت کرده و با علاقه خاصی که به این حرفه دارد زالو را حیوانی مفید برای انسان‌ها می‌داند.

او از صید غیرقانونی که موجب انقراض نسل زالوهای اصیل ایرانی در شمال کشور شده گله دارد و معتقد هست سازمان‌های متولی باید برای برخورد قانونی با صیادان غیرقانونی زالو وارد عمل گردند.

با همه اینها در این گفت‌وگو با دکتر فرهنگ‌پور از ساز و کار پرورش زالو و کاربردهای متفاوت آن در طب سنتی و صنعت های پرسیدیم. مصاحبه‌ای که به باور من سطر به سطرش جالب و خواندنی و البته قابل تامل هست.

آقای فرهنگ‌پور! اولین سوالم از شما این هست که این همه جانور برای پرورش. به چه سبب زالو؟

به چه سبب زالو؟ببینید، از ۲۵۰۰ پارسال، زالو برای مسائل درمانی معروف و از آن استفاده هم می‌کردند. این روش درمانی ابتدا در چین وجود داشت و ابوعلی سینا اولین کسی بود که زالودرمانی را در ایران رایج شدن داد و در کتاب قانون نیز به آن اشاره کرد، در نتیجه با گذشت زمان زالو مورد استفاده درمانی پیدا نمود و امروزه بیشتر از ٣٠٠ مریضی با این حیوان معالجه می‌شود.

زالو به مکیدن خون آدم معروف هست. سر و کار داشتن با این موجود برای اکتساب و کار، عجیب یا سخت نبود؟

سر و کار داشتن با این موجود برای اکتساب و کار، عجیب یا سخت نبود؟تخصص من اکتساب و کار هست در نتیجه همیشه در پی کارهایی می‌روم که شاید برای عده‌ای سخت و حتی عجیب به نظر برسد. باید بگویم من کلا خلاف جهت آب شنا می‌کرده‌ام؛ ضمن اینکه پس از قانونی‌شدن پرورش زالو در ایران، جذابیت درآمدزایی‌اش هم یکی از فاکتورهای انتخاب من برای این کار بود.

وزارت بهداشت دولت نهم مخالفت‌های بسیاری با طب سنتی به‌خصوص زالودرمانی داشت. کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت کابینه اول محمود احمدی‌نژاد یکی از کسانی بود که صراحتا اعلام نمود زالودرمانی مستندات علمی ندارد در نتیجه مداخله در امور پزشکی تلقی شده و گناه هست. الان فضای این کار و پرورش زالو برای مسائل درمانی از نظر وزارت بهداشت قانونی شده هست؟

الان فضای این کار و پرورش زالو برای مسائل درمانی از نظر وزارت بهداشت قانونی شده هست؟بله، در دهه گذشته مخالفت‌هایی با این صنعت وجود داشت اما در سال‌های موخر این فضا بازتر گردید و درحال‌ حاضر به غیر از من سه نفر دیگر نیز به طور قانونی مجوز بهره‌برداری و پرورش زالو را دارند. با این وجود، بیشتر از ۵٠٠ کارگاه پرورش زالو در کشور وجود دارد که به طور غیرقانونی و خانگی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

یعنی شما مجوز فعالیت دارید؟

بله، مجوز گرفته‌ایم. متولی این کار سازمان نظام مهندسی و کشاورزی مراجع طبیعی هست. ما نیز از این طریق اقدام کردیم و پس از تأیید شیلات استان بر طبق نامه‌ها و استعلاماتی که سازمان نظام مهندسی انجام داد از نظام دامپزشکی مجوز فعالیت دریافت نمودیم.

مجوز قانونی برای پرورش زالو راه سخت و پیچیده‌ای دارد؟ منظورم این هست که چون به هر کسی مجوز فعالیت نمی‌دهند عده‌ای وادار شده‌اند به طور خانگی دست به پرورش زالو بزنند؟

مراحل مختلفی دارد اما سخت نیست و منحصرا باید شرایطش را دارا باشی. به طور مثال باید تحصیلاتت لیسانس مربوط یا فوق‌لیسانس غیرمرتبط با پیشینه کار باشد یا متراژ کارگاه بر طبق استانداردهای سازمان بوده و حریم و فاصله کارگاه پرورش زالو از دامپزشکی و مرغداری‌ها و منازل مسکونی مراعات گردد.

طب سنتی با علم پزشکی مغایرت دارد. به همین سبب عده‌ای از صاحب‌نظران به زالودرمانی انتقاد می‌کنند. این مبحث مشکلی برای کار شما پیش نیاورده هست؟

این مبحث مشکلی برای کار شما پیش نیاورده هست؟راستش همیشه تنش و اختلاف نظرهایی بین طب سنتی و پزشکی نوین وجود دارد. با این وجود، ما اعتقاد داریم این دو طب در کنار هم مفید می باشند و می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. ببینید، همین زالودرمانی به‌عنوان یک طب سنتی در خیلی از کشورهای دنیا معمول هست. به طور مثال در بیمارستان‌های ترکیه علاوه بر بانک خون، بانک زالو هم وجود دارد و برای معالجه خیلی از بیماری‌ها من جمله سکته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زالوها را از کجا می‌آورید؟

استان‌های گلستان، مازندران و گیلان خوب ترین نژاد زالوها را دارند. ما نیز اولین زالوها را از آن منطقه صید کردیم.

فکر می‌کنم صید موجودی کوچک با ظاهری مهیب مثل زالو کار دشواری هست. آنان را چگونه صید می‌کنند؟

آنان را چگونه صید می‌کنند؟زالوها در شالیزارها، مرداب‌ها و باتلاق‌ها زندگی می‌کنند. آنان فعالیتشان در تاریکی هست و در روشنایی پنهان می‌شوند. در نتیجه وقتی هوا تاریک می‌شود صیادان لباس‌های ویژه ای می‌پوشند و به منطقه های زندگی زالوها می‌روند. در این شرایط زالوها بیرون می‌آیند و به صیاد می‌چسبند و در همین هنگام به اصطلاح شکار می‌شوند.

صید زالوها مشکلی برای انقراض نسلشان به وجود نمی‌آورد؟

راستش مداخله افرادی که به طور غیرقانونی و بدون داشتن مجوز زالوها را صید می‌کنند و به فروش می‌رسانند این خطر را برای نسل زالوهای ایرانی رقم می‌زند. به همین سبب نسل زالوهای استان گلستان و گیلان کم‌کم در حال نابود شدن هست و در حال حاضر زالو در استان مازندران زیادتر پیدا می‌شود. به همین‌ سبب هست که پرورش زالو ارزش ویژه‌ای دارد و ما در کنار صید زالوها آنان را پرورش می‌دهیم تا دو مرتبه تولید مثل کنند و نسلشان منقرض نشود.

چگونه می‌توان جلوی صید بی‌رویه زالوها را گرفت؟

ببینید، سازمان محیط ‌زیست باید با کمک وزارت بهداشت و شیلات هر استان مجوزهای قانونی صید و پرورش زالو را بدهد تا جلوی صید غیرقانونی و بی‌رویه زالو گرفته و با متخلفان هم برخورد قانونی گردد.

به نظر می آید بازار فروش زالو سودآور هست که عده‌ای بدون داشتن مجوز قانونی دست به صید و پرورش این حیوان می‌زنند.

بله، صنعت های جانبی که از خاصیت‌های زالو تولید می‌شود خیلی درآمدزاست؛ مثل تولید صابون و کِرِم‌های متفاوت. از سوی دیگر عده‌ای زالوها را صید و به کشورهایی مثل ترکیه و روسیه صادر می‌کنند.

اظهار کردید که در ایران منحصرا چهار نفر در صنعت پرورش زالو و فروش آن به طور قانونی مجوز دارند اما از سوی دیگر زالوهایی هم از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود. می‌خواهم بدانم آیا این صنعت هم مثل خیلی از صنعت های دیگر بازار خارجی‌اش داغ‌تر هست یا نه، بازار زالو دست خود ایرانی‌هاست؟

می‌خواهم بدانم آیا این صنعت هم مثل خیلی از صنعت های دیگر بازار خارجی‌اش داغ‌تر هست یا نه، بازار زالو دست خود ایرانی‌هاست؟به این سبب که مجوزها ظرف دو ‌سال موخر به پرورش‌دهندگان داده شده هست، متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم بازار ارائه و درخواست ها را در دست دریافت کنیم. با این وجود، قاچاق زالو از کشورهای ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان خیلی فراوان هست و هنوز هم به هر دلیلی نتوانسته‌اند جلوی قاچاق زالو را دریافت کنند. با این وجود زالوهای وارداتی در بحث معالجه خیلی طرفدار ندارند و بیشتر پزشکان طب سنتی ترجیح می‌دهند از زالوهای ایرانی استفاده نمایند. به همین سبب زالوهای وارداتی طبق معمول با زالوهای شمال کشور مخلوط و به‌عنوان زالوی ایرانی به بازار ارائه می‌شود!

مشتری‌های زالو و در حقیقت افرادی که آنان را از شما می‌خرند چه افرادی و با چه مشاغلی می باشند؟

به همین سبب زالوهای وارداتی طبق معمول با زالوهای شمال کشور مخلوط و به‌عنوان زالوی ایرانی به بازار ارائه می‌شود!کلینیک‌ها و پزشکان طب سنتی و عطاری‌ها. گاها هم پیش می‌آید که افرادی به طور شخصی زالو را خریداری می‌کنند تا به طور خانگی برای معالجه مورد استفاده قرار دهند.

زالوها در ایران چه انواعی دارند و به گفته معروف کدام نوعشان برای معالجه مرغوب‌تر هست؟

در ایران ١۵ گونه زالو وجود دارد اما منحصرا دو مدل از آنان به نام‌های اورینتالیس و مدیسینالیس از نژادهای اصیل ایرانی می باشند که خاصیت درمانی دارند. گونه‌های دیگر این خاصیت را ندارند چون که حتی بعضی‌هایشان گوشت‌خوار و بعضی‌هایشان سمی می باشند. البته شناختن زالوها کار راحتی هست و طبق ظاهر، اندازه و رنگشان می‌توان نژاد و گونه‌شان را تشخیص داد.

یک زالوی خوب، اصیل و درمانگر چه شکلی هست؟

ابوعلی سینا اعتقاد داشت که باید از زالویی استفاده گردد که در زیستگاه قورباغه باشد. زالویی خوب تر هست که کرک و پشم نداشته و رنگش سبز تیره باشد و قرمز و نارنجی نباشد.

در باور عمومی زالو یک حیوان مهیب و گاها چندش‌آور هست. نگاه شما به آنان چیست؟

نگاه شما به آنان چیست؟از دور این‌طور هست. اگر یک‌بار این حیوان را در دستتان بگیرید و با او ارتباط ایجاد کنید، متوجه می‌شوید که چقدر دوست‌داشتنی هست. در باور عمومی به این سبب که زالو از خون تغذیه می‌کند، زالوصفت درخصوص انسان‌هایی که از دیگران بهره‌کشی می‌کنند به کار می‌رود. زالو در ازای خونی که می‌مکد دارویی وارد بدن می‌کند که خصوصیت درمانی دارد و این صفتی هست که خیلی از انسان‌ها ندارند.

در طول این سال‌ها که با زالو سر و کار داشته‌اید تابه‌حال مشکل و خطری برای شما ایجاد نکرده‌اند؟

شما که زالوها را برای مصارف درمانی پرورش می‌دهید و به استفاده‌کنندگان می‌فروشید، خودتان هم تابه‌حال زالودرمانی کرده‌اید؟

بله، برای معالجه لثه‌ام زالودرمانی کردم و کمتر از ٢۴ ساعت عفونت لثه‌ام رفع گردید.

غذای زالو منحصرا خون هست؟

بله.

چگونه این غذا را برای زالوهایتان تهیه می‌کنید؟

ببینید، هرچند وقتی نام زالو می‌آید عده‌ای از مردم این حیوان را در حال مکیدن خون آدم گمان می‌کنند اما در حقیقت تغذیه آنان از خون دام هست. با این‌حال تهیه خون دام برای زالوهای پرورشی مشکلی بوده که تاحالا در دستورالعمل دامپزشکی نبوده هست. با همه اینها دامپزشکی کل کشور و شیلات قرار هست در این زمینه به ما کمک کنند تا دام‌ها پیش از اینکه به کشتارگاه بروند بتوانیم خونشان را دریافت کنیم و داخل کیسه‌های وکیوم‌شده حفظ کنیم و بتوانیم برای تغذیه زالوهای کارگاهمان از آنان استفاده نماییم.

خانواده‌تان با این مبحث مشکلی ندارند؟

به هیچ‌عنوان. خانواده‌ام به من کمک هم می‌کنند.

زالوها را خانه هم می‌برید؟

برای بستگانم که به خانه‌مان می‌آیند و می‌خواهیم درمانی برایشان انجام دهیم گاهی زالوها را به خانه هم می‌برم. (با خنده)

زالوها بیمار هم می‌شوند؟

(با خنده)بله، بیماری‌های عفونی و قارچ و باکتری امراض زالو هست.

شما معتقدید که زالو با مکیدن خون آدم دارویی وارد بدن او می‌کند که این دوا موجب معالجه مریضی می‌شود اما سوالی که برای من پیش آمد این هست که اگر یک‌نفر به مریضی عفونی خاصی مثل ایدز مبتلا باشد، آیا زالو با مکیدن خون این فرد، ویروس اچ‌آی‌وی را به اشخاص دیگری که بعدا تحت‌درمان قرار می‌گیرند، جابه جا نمی‌کند؟

زالو یک خاصیتی دارد و آن هم این هست که اگر تغذیه کامل گردد تا دو سه ماه نیازی به غذا ندارد. حتی زالو قدرت اینکه تا دو سال هم غذا نخورد را دارد و در حقیقت در این مدت همان چیزی را که خورده هست، به مرور زمان هضم می‌کند در نتیجه زالو وقتی غذا یعنی همان خون را می‌مکد، دیگر میل به هیچ چیزی ندارد. در این فاصله هم خونی که خورده هست، در بدنش تماما تجزیه می‌شود. با همه اینها هنوز پاسخ مشخصی برای این مبحث وجود ندارد، یعنی نه می‌توانیم بگوییم صددرصد ناقل مریضی هست و نه می‌توانیم بگوییم نیست!

یعنی ممکن است مریضی یا ویروسی مثل اچ‌آی‌وی را به آدم جابه جا کند؟

با همه اینها هنوز پاسخ مشخصی برای این مبحث وجود ندارد، یعنی نه می‌توانیم بگوییم صددرصد ناقل مریضی هست و نه می‌توانیم بگوییم نیست!بله، احتمالش وجود دارد.

با این حساب، شما به‌عنوان یک پرورش‌دهنده زالو کار پرخطری دارید.

زالوهایی که ما داریم شناسنامه دارند یعنی می‌دانیم چه زمانی و با چه چیزی تغذیه شده‌اند. ضمن اینکه بستری که برایشان فراهم کرده‌ایم، از لحاظ آب و گیاهانی که در آن پرورش پیدا می‌کنند، خیالمان را راحت می‌کند که زالوهای ما، زالوهای سالمی می باشند. از همه مهم‌تر این هست که وقتی زالوها وارد بازار می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیگر به پرورشگاه برنمی‌گردند و همان جا به پزشکان گفته می‌شود که آنان را معدوم کنند.

اظهار کردید زالوها شناسنامه دارند. شناسنامه‌دار بودن زالو به چه معناست؟

شناسنامه‌دار بودن زالو به چه معناست؟یعنی اینکه در حقیقت بدانیم چه زمانی تغذیه شده‌اند و دست کم باید سه تا چهار ماه از تغذیه‌شان گذشته باشد تا بتوانیم برای معالجه از آنان استفاده نماییم. اینکه زالو چه غذایی و خون چه دامی را خورده هست هم یکی از فاکتورهای شناسنامه‌ای آنهاست، در نتیجه همه اینها ارزیابی می‌شود و آن موقع برای هر کدام از زالوها یک شناسنامه طبق نژاد و گونه‌شان تهیه می‌کنیم.

زالو در قفس و محیط در بسته‌ای حفظ می‌شود؟

خیر، زالو به اکسیژن احتیاج دارد، به همین خاطر در بطری‌های ویژه شیشه‌ای هشت تا ١٠ لیتری یا آکواریوم و وان حفظ می‌شود. البته طبق معمول روی این فضا را با توری می‌پوشانند.

هزینه حفظ از زالوها چقدر هست؟

چون تغذیه زالوها زمان‌بر هست و طبق معمول هر دو ماه یک بار احتیاج به غذا دارند، در نتیجه هزینه روزانه‌ای که برای حفظ از آنان می‌شود، تنها هزینه آبی هست که محل نگهداری‌شان لازم دارد.

یک زالو از کجا می‌داند که وقتی برای معالجه مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید چه دردی را معالجه کند؟

ما برای نخستین‌بار در ایران زالوهای متخصص تولید می‌کنیم یعنی آخرین تغذیه‌اش را چیزی که خودمان بخواهیم به این حیوان می‌دهیم. این کار موجب می‌شود بتوانیم برای انواع بیماری‌ها، زالوهای ویژه به همان معالجه را بدهیم، به طور مثال برای بیماری‌های گرفتگی عروق یک نوع زالو می‌دهیم یا افرادی که درد مفاصل دارند، از یک نوع زالوی دیگر استفاده می‌کنند.

با همه توضیح هایی که در ارتباط با زالو و فوایدش اظهار کردید، همچنان اعتقاد دارم پرورش زالو یکی از شغل ها عجیب و حتی مهیب هست. (با خنده) برای شما منحصرا علاقه به یک کار سخت و متمایز سبب کلیدی انتخاب این شغل بود یا نه، نفع و درآمد این کار هم وسوسه‌برانگیز هست؟

(با خنده) برای شما منحصرا علاقه به یک کار سخت و متمایز سبب کلیدی انتخاب این شغل بود یا نه، نفع و درآمد این کار هم وسوسه‌برانگیز هست؟این کار صبر و صبر بسیاری می‌خواهد و این‌طور نیست که یک‌شبه نفع بسیاری از این کار به دست بیاوری اما بالطبع اگر این صبر را به خرج دهیم و علاقه‌مند باشیم، درآمد خوبی دارد، در نتیجه به افرادی که می‌خواهند وارد این کار گردند، باید بگویم که از لحظه‌ای که این کار را آغاز می‌کنند، دست کم ١٢ تا ١۴ ماه زمان می‌برد تا به درآمد و نفع برسند.

به نظر شما به‌عنوان کسی که در این حوزه تجربه بسیاری دارید، اشخاص علاقه‌مند یا جویای کار برای وارد شدن به شغل پرورش زالو به چقدر سرمایه احتیاج دارند؟

اگر بخواهند مجوز دریافت کنند و به نحو قانونی کار کنند، به فضای کارگاهی و یک‌سری لوازم و وسیله احتیاج دارند، در نتیجه دست کم سرمایه‌ای که می‌خواهد بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ ‌میلیون تومان هست. اما افرادی می باشند که از کارگاه‌های خانگی که البته غیرقانونی هم می باشند، این کار را آغاز می‌کنند. این اشخاص هم به دست کم ٣٠‌ میلیون تومان سرمایه و یک مساحت ۴٠ متری برای پرورش زالو احتیاج دارند. به‌هرحال افرادی که به اصطلاح به طور خانگی دست به پرورش زالو می‌زنند، باید به این نکته توجه دارا باشند که محیط پرورش این حیوان هرگز در خانه‌های مسکونی نیست چراکه مکان پرورش زالو باید آرام و بی‌سروصدا باشد و در صورت عدم‌ رعایت این نکته جلوی تولید مثل آنان گرفته می‌شود، ضمن اینکه زالو در محیط دربسته‌ای حفظ نمی‌شود، در نتیجه احتمال فرار و خارج‌شدن آنان از محلی که حفظ می‌شوند، وجود دارد و بالطبع این مبحث برای ساکنان خانه‌های مسکونی خوشایند نخواهد بود.

آقای فرهنگ‌پور! شما با علاقه خاصی از پرورش زالو گفت وگو می‌کنید. می‌خواهم از دردسرهای کارتان هم بگویید.

این کار خطر خیلی بالایی دارد و این یکی از دردسرهای پرورش زالو هست. به طور مثال اگر زالوها کنترل همه روزه نداشته باشند و بیماری‌هایشان تشخیص داده نشود، به مشکل تلفات می‌خوریم و امکان دارد در عرض دو ماه نصف یا حتی کل زالوها از بین بروند. در نتیجه، این کار بدون دانش و تجربه بسیار دردسرساز خواهد بود، ضمن اینکه این صنعت هنوز در کشور شناخته نشده و احتیاج داریم سازمان‌های متفاوت برای این مشکل به افرادی که در این حرفه فعالیت می‌کنند، کمک کنند. این کار موجب می‌شود جلوی قاچاق و صید بی‌رویه زالوها نیز گرفته گردد. پرورش زالو یکی از الگوهای اقتصاد مقاومتی هست چراکه همه فاکتورهای ایرانی‌بودن را دارد و ما به هیچ وسیله بیگانه در این صنعت احتیاج نداریم. سر انجام با پشتیبانی از این صنعت دردسرهای پرورش زالو در ایران از بین می‌رود و می‌توانیم یک زالوی تماما سالم را برای استفاده تحویل جامعه دهیم.

مرجع: ایسنا


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95412

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.