تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حقوق شهروندی ابزار ای برای اجراء قدرت دولت هست/قانون مطبوعات کشورکارآیی ضروری را ندارد

حقوق شهروندی ابزار ای برای اجراء قدرت دولت هست ///// لایحه نظام رسانه ای، پشتیبانی یا تنگنا /////

دولت بزرگ ترین شاکی روزنامه نگاران هست

دولت بزرگ ترین شاکی روزنامه نگاران هست وحید آگاه عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در اظهاراتی به نقد لایحه نظام رسانه ای پرداخت.

وی با اشاره به این مطلب که دولت بیشترین شکایت را از روزنامه نگاران دارد؛ عنوان کرد: اصحاب رسانه احتیاجی به دولت ندارند این در حالی هست که روزنامه نگاران اکثر از هر صنف دیگری احتیاج به آزادی دارند. 

آگاه با طرح این پرسش که واقعا چه خلایی در نظام اعمالی داشتیم که به نظام رسانه ای احتیاج پیدا کردیم؟ عنوان کرد:  نظام رسانه ای یک سیستم واحد برای کنترل مدیر مسئول، سردبیر و خبرنگار طراحی کرده هست اما آیا ماده ۱۳۱ قانون کار که به انجن های صنفی، کارفرمایی و کارگری می پردازد و برای حل مشکلات اصحاب رسانه قدر کفایت نبود؟

تیراژ روزنامه ها زیاد غم انگیز است 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه، امروزه تیراژ روزنامه ها و مطبوعات زیاد غم انگیز هست اضافه کرد: به چه سبب ضروری هست انرژی و وقت زیاد بسیاری برای تشکیل یک اداره و در بوروکراسی اداری هدر داده شود؟ 

  تیراژ روزنامه ها زیاد غم انگیز است  بهروز رضوی فر عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به لایحه نظام رسانه و در دفع از آن عنوان کرد: اصحاب رسانه ضروری هست بتوانند در مقابل حاکمیت از حقوق خود دفاع کنند و در مقابل آن پاسخگو باشند. 

  رضوی فر با اشاره به اینکه در دولت دهم در تدوین یک لایحه برای دفاع از حقوق اصحاب رسانه همکاری داشته هست، عنوان کرد: مقدمه لایحه موخر و متنی که امروز شاهد هستیم از جنبه حقوقی قابل انتقاد هست.  

    عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی  با اشاره به اینکه در ماده ۲۳ لایحه نظام رسانه ای سابق، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صرفا می توانست در نشست ها شورا شرکت کند عنوان کرد: در لایحه ای که اخیرا دولت عرضه کرده هست، بایدجلسات شورای نظام رسانه ای با اذن وزیر برگزار گردد. 

   

 

  گیتا علی آبادی رییس دفتر پژوهش ها و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه لایحه نظام رسانه ای قبول کنندگان و رد کنندگان بسیاری دارد عنوان کرد: قبول کنندگان به پشتیبانی دولت از روزنامه نگاران و اصحاب رسانه اشاره می کنند اما رد کنندگان، این لایحه را عاملی در اختیار حکومت می دانند که به ابزار آن تنگنا هایی را برای اصحاب رسانه ایجاد خواهند کرد. 

    محمد ناصر واقعیت معاون اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حول فلسفه لایحه نظام رسانه ای عنوان کرد: وجود یک لایحه توان دارد جهت گیری مشخصی را برای مدیران تشخیص کند. 

حقیقت با اشاره به اینکه هزاران نفر در رسانه های نوشتاری، روزنامه ها و مجلات فعالیت می  

فردی وظیفه لایحه نظام رسانه ای را به عهده نمی گیرد

خسرو آگاه عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه لایحه نظام رسانه ای به کودک سر روانه می ماند که فردی مسئولیتش را به عهده نمی گیرد؛ عنوان کرد: قوه قضاییه بعنوان نهادی مستقل فعالیت می کند؛ اگر یک خبرنگار به سببی متهم یا دستگیری گردد، این لایحه چه طور توان دارد به پشتیبانی از خبرنگار بپردازد؟ 

آ  فردی وظیفه لایحه نظام رسانه ای را به عهده نمی گیرد آگاه با اشاره به اینکه نظام سراسر دولتی نمیتواند لایحه ای برای خبرنگاران مهیا کند عنوان کرد: با تصویب این لایحه، اگر خبرنگاری که در بندعباس شاغل هست، بخواهد در تهران فعالیت کند، نیازمند  مجوز جابه جایی هست.  

  وی در ادامه با اشاره به افزایش کنترل و نظارت ها بر کارکرد خبرنگاران و روزنامه نگاران عنوان کرد: در این لایحه، هیئت صادر کردن پروانه حدس شده هست. آیا این جریان به آزادی می انجامد؟ 

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تعدد ارگان ها در لایحه نظام رسانه ای عنوان کرد: یک ساختار فربه و کهنه که برای موسیقی، تئاتر  و سینما  ناکارآمد بوده است؛ چه طور توان دارد آزادی را به خبرنگاران بدهد؟ 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77371

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.