تاریخ ارسال : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حمایت مینو خالقی تا انتخابات ۹۶!

حافظه تاریخی ملت به خوبی می‌دانند که تأکید بر بدعت‌های قانونی یا کوتاهی در اجرای قانون که عادت برخی شده، نتیجه‌ای جز اتفاقات سال ۸۸ نخواهد داشت و برخی اظهارنظرها قطعاً زمینه‌ساز ناآرامی و تنش در جامعه خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، طی چند روز گذشته تصاویری منتسب به «مینو خالقی» یکی از نامزدهای منتخب حوزه انتخابیه اصفهان با حجم انبوه در شبکه‌های اجتماعی در حال پخش بوده و دلیل رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان نیز انتشار این تصاویر مطرح شده است.

اواخر اسفند ماه سال ۹۴ بود که اخباری مبنی بر رد صلاحیت منتخب سوم اصفهان از سوی شورای نگهبان در رسانه‌ها منتشر شد که دلیل آن نیز رسیدن اسناد و مدارک جدیدی از مینو خالقی به شورای نگهبان عنوان شده بود.

با انتشار وسیع این خبر در رسانه‌های کشور، عملکرد احزابی خاص در مواجهه با این خبر در نوع خود جالب بوده و تعجب همگان را در برخورد با نامزد لیست امید در حوزه انتخابیه اصفهان برانگیخت.

* از تلاش برای ورود نفر ششم تا حمایت همه جانبه از رفتار غیرقانونی

طرفداران و سردمداران لیست امید در اصفهان بعد از این اتفاق از جایگزینی فرد ششم انتخابات حوزه انتخابیه اصفهان (علی آجدانی) به جای منتخب سوم اصفهان سخن به میان آوردند و بیان کردند با توجه به اینکه آجدانی بیش از ۲۵ درصد آرای مردم اصفهان را کسب کرده است، پس باید به عنوان منتخب پنجم مردم اصفهان و به جای نفر سوم بر روی کرسی سبز بهارستان بنشیند.

این نوع عملکرد به گونه‌ای بود که این جریان نه تنها تلاشی برای پیگیری موضوع رد صلاحیت خالقی (که بعداً از سوی شورای نگهبان «ابطال آرا » عنوان شد) انجام نگرفت، بلکه این موضوع را تمام شده دانسته و به دنبال تحمیل نامزد بعدی این لیست به شورای نگهبان برای راه‌یابی به مجلس شورای اسلامی بودند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در شب ۲۲ بهمن و هم‌زمان با اعلام اسامی لیست امید حوزه انتخابیه اصفهان، اختلافاتی میان اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در اصفهان علی‌الخصوص به عدم وجود نام «علی آجدانی» در لیست امید به وجود آمد و حزب اعتدال و توسعه اصفهان قصد اعلام لیست جداگانه‌ای را داشت که با جایگیری نام آجدانی در لیست، قضایا فیصله پیدا می‌کند.

اما با گذشت زمان و سواستفاده‌ شبکه‌های ماهواره‌ای و معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران از این قضیه، شورای نگهبان نظر قطعی خود را اعلام کرد و تعیین تکلیف آخرین نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی را به برگزاری انتخابات میان دوره‌ای همزمان با انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری موکول کرد و بیان داشت که دلایل ابطال آرای منتخب سوم اصفهان به خود وی ارجاع داده شده است.

اما در این مدت، وزارت کشور که مسؤول اجرای دور دوم انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی بود، از پیگیری موضوع منتخب سوم اصفهان کنار نکشیده و همواره اعلام می‌کرد که استنباط حقوقی ما با شورای نگهبان در مورد این قضیه متفاوت بوده و موضوع وی باید در مجلس شورای اسلامی و همزمان با بررسی اعتبار‌نامه‌های منتخبین بررسی شود.

در این زمینه، حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور در حاشیه مراسم ختم والده همسر رئیس جمهور در جمع خبرنگاران درباره ابطال آرای خالقی اعلام کرد: در این زمینه برداشت حقوقی وزارت کشور با شورای نگهبان متفاوت است.

در پاسخ به این گونه اظهار نظرها، نجات‌الله ابراهیمیان عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌ها درباره علت ابطال آرای منتخب نفر سوم اصفهان گفت: با توجه به مستندات جدیدی که درباره صلاحیت منتخب سوم اصفهان به شورای نگهبان ارائه شد، وی رد صلاحیت شده و این موضوع ربطی به شکل رأی‌گیری و صندوق‌ها و انتخابات ندارد.

وی تأکید کرده بود که علت ابطال آرا، رد صلاحیت خالقی بوده است و البته از آنجا که دلایل رد صلاحیت شخص به خود وی اعلام می‌شود، بنابراین قانوناً نمی‌توان این مسائل را بیان کرد.

* وقتی وزیر دولت روحانی تهدید به استیضاح می‌شود

اما با آغاز صدور اعتبارنامه‌های منتخبین ملت از سوی وزارت کشور، فشاری به این نهاد برای صدور اعتبارنامه‌ منتخب سوم اصفهان شروع شد و حتی کار به جایی رسید که علی مطهری (منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی) وزیر کشور را تهدید به استیضاح کرد و از فعالیت چند نماینده برای پیگیری قضیه مینو خالقی خبر داد.

دفاع تمام قد برخی از مسؤولان نظام از منتخب سوم اصفهان و تاختن به عملکرد شورای نگهبان و غیرقانونی نامیدن این موضوع به اظهارات وزیر کشور، سخنگوی وزارت کشور، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور و برخی از نمایندگان و سیاسیون ختم نشده و رئیس جمهور شخصاً وارد گود شد.

بعد از اینکه اخباری مبنی بر عدم امضای اعتبارنامه خالقی منتشر شد؛ حسن روحانی در همایش روز ملی شوراها که در سالن اجلاس سران برگزار شد، به عدم صدور اعتبارنامه یکی از منتخبان مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و گفت: در مجلس، قانون اساسی می‌گوید نماینده‌ای که با رأی حوزه انتخابیه خودش انتخاب می‌شود و به محض اینکه رأی آورد و در مجلس اعتبارنامه‌اش تصویب شد؛ این وسط چیز دیگری نداریم.

وی تأکید کرد: بعد از رأی مردم و صحت انتخابات مرحله بعد دیگر اعتبارنامه باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند مداخله کند.

اما پروژه فشار به شورای نگهبان و تحمیل جو عملکرد غیرقانونی یک نهاد قانونی و تطبیق‌دهنده قوانین مصوب در مجلس با قانون اساسی باز تمام نشد و محمدرضا عارف، منتخب اول مردم تهران در دوره دهم انتخابات مجلس شوری اسلامی نیز وارد عرصه شد و در سخنرانی خود در دانشگاه خوارزمی، اظهار کرد: متأسفانه علی‌رغم فضای خوبی که در پس از انتخابات ایجاد شده است ما با بداخلاقی‌هایی روبه‌رو هستیم و در این مورد می‌توان به مسایلی که در مورد منتخب مردم اصفهان شکل گرفته است، اشاره کرد.

وی با اشاره به ابطال آرای منتخب سوم اصفهان گفت: یکی از منتخبین اصفهان توسط مردم انتخاب شده است اما با تفسیری، وی معرفی نمی‌شود در حالی که ماده ۳۰ آیین‌نامه مجلس شفاف در این مورد، مسئله را روشن کرده است.

عارف به استناد ماده ۳۰ آیین‌نامه مجلس گفت: طبق این قانون اگر سندی پس از رأی یک منتخب پیدا شد، باید در موقع بررسی اعتبارنامه‌ها بررسی شود؛ بنده نیز دوم فروردین‌ماه با منتخب سوم اصفهان جلسه داشته‌ام اما چون مبنای ما آرامش بود مسئله را رسانه‌ای نکردیم.

* پیامک دعوت شام لیست امید برای منتخبی با آرای باطل شده

با این وجود و ورود تمام قد مسؤولان نظام به این قضیه، روز شنبه ضیافت شام رئیس جمهور با منتخبین مجلس دهم برگزار خواهد شد که قبل از این مراسم نشستی به منظور تشکیل فراکسیون امید در مجلس دهم برگزار می‌شود که بر اساس تصاویر منتشر شده در فضای مجازی محمدرضا عارف شخصاً از منتخب سوم اصفهان برای شرکت در این نشست دعوت پیامکی به عمل آورده است.

متن پیامک به این شرح است:

«خواهر گرامی سرکار خانم مینو خالقی

منتخب محترم مردم شریف اصفهان

با سلام

احتراما به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون تشکیل فراکسیون امید مجلس دهم، از سرکار عالی دعوت می‌نمایم در نشست هم‌اندیشی منتخبین لیست امید شرکت فرمایید.

ضمناً پس از پایان برنامه، به اتفاق در ضیافت شام رئیس جمهور محترم شرکت خواهیم نمود.

محمدرضا عارف»

باید توجه داشت که این هجمه همه جانبه و این پیگیری غیرعادی مسئله‌ای که قانون در آن فصل‌الخطاب است، افکار عمومی را به سمت و سوی نگاه‌های بلندمدت و اهدافی خاص می‌کشاند. جایی که برای فشار بر نهادهای قانونی یا ادامه‌دار شدن سناریو ابطال آرا باید حتی منتظر ماه‌های آغازین سال ۹۶ و مقدمات انتخابات ریاست جمهوری هم باشیم.

نکته دیگر وجهه‌سازی بی‌مورد برای برخی از بخش‌های مدیریتی کشور است که تصور می‌شود پافشاری بر موضوعی غیرقانونی سبب ارتقای وجهه در بین مردم نخواهد شد، در حالی که قطعاً چنین نخواهد بود و مردم همچنان شورای نگهبان را همان مجموعه ناظر بر انتخابات ۸۸ می‌دانند که برخی از منتخبین و فعالان دو انتخابات اخیر قانونی بودن فرایندی که خود از آن انتخاب شدند را در فتنه ۸۸ زیر سوال بردند؛ اما شورای نگهبان پیش و پس از آن فرایند نیز بر صحت و دقت برگزاری انتخابات صحه گذاشت و با تمام قدرت از آرا و حق مردم دفاع کرد.

در چنین شرایطی است که حافظه تاریخی ملت به خوبی می‌دانند که تأکید بر بدعت‌های قانونی یا کوتاهی در اجرای قانون که عادت برخی شده، نتیجه‌ای جز اتفاقات سال ۸۸ نخواهد داشت و برخی اظهارنظرها قطعاً زمینه‌ساز ناآرامی و تنش در جامعه خواهد بود.

بهره‌برداری غیرقانونی از اتفاقات و هزینه کرد برخی از افراد به قیمت نگاه‌های بلند مدت و خرج کردن این اعتبار در جایی دیگر قطعاً بر سرمایه اجتماعی کشور تأثیرگذار بوده و موجبات بی‌اعتمادی مردم به برخی از مسئولان خواهد شد.

موضوع رد صلاحیت یا ابطال آرای منتخب سوم اصفهان، موضوع استراتژیک و مشکلی بدون راه‌حل برای دولت و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نبوده و نیست؛ به هر حال قانون در این باب مشخص بوده و فصل‌الخطاب – همان طور که همگی می‌دانند – نظر شورای نگهبان خواهد بود و کاملاً واضح و مبرهن است که شخص خالقی برای احقاق حقوق خویش در صورت ضایع شدن حقوقش باید به صورت قانونی اقدام کرده و حقوق خویش را بگیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=16202

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.