تاریخ ارسال : ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۰۳:۰۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حمله گاز انبری به جلیلی به بهانه برجام !

برخی از حامیان دولت به جای آنکه پاسخ منطقی و مستدل به آن حضور بدهند سعید جلیلی را «سیاسی» دانسته و به تخریب شخصیت وی با عبارت‌هایی مانند «شائبه‌هایی دال بر عدم تسلط وی به زبان انگلیسی» و «خیز جلیلی برای انتخابات مجلس دهم و ریاست جمهوری دوازدهم» یاد کرده‌اند.

شلمچه نیوز- سعید همتی؛ نزدیک به ۱۰ روز است که اخبار مربوط به سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت کشور در کانون توجهات شخصیت‌ها و روزنامه‌های طیف تجدیدنظرطلب قرار گرفته به شکلی که هر چند ساعت یک بار باید منتظر موضع‌گیری یکی از وابستگان این جریان علیه جلیلی باشیم. این حمله همه جانبه یا گازانبری به جلیلی اگرچه بهانه‌اش برجام است اما پشت پرده‌ای هم دارد.
دلیل ظاهری هجمه‌ها به جلیلی هم سه بار حضور وی در کمیسیون ویژه برجام و ارائه نظرات کارشناسی و فنی به منتخبان ملت بوده؛ موضوعی که عصبانیت و پرخاشگری دولتمردان و طیف مدعی اصلاحات را به همراه داشته و منجر به آن شده تا مانند زمان تبلیغات منتهی به انتخابات سال ۹۲ وی مورد شدیدترین حملات و تخریب‌ها قرار بگیرد.
دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی که طی دو سال مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم یک بار هم به ارائه نظر در این باره نپرداخته بود تا شائبه برخورد جناحی و فردی بین جلیلی- ظریف مطرح نشود این روزها با مجموعه‌ای از دلایل و اسناد و مدارک به نقاط ضعف حقوقی، فنی و سیاسی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ پرداخت، روشی که توانست نگاه تازه‌ای از توافق هسته‌ای را پیش روی جامعه قرار دهد.
حال در مقابل نقدهای جدی مسئول سابق پرونده هسته‌ای برخی از حامیان دولت به جای آنکه پاسخ منطقی و مستدل به آن حضور بدهند سعید جلیلی را «سیاسی» دانسته و به تخریب شخصیت وی با عبارت‌هایی مانند «شائبه‌هایی دال بر عدم تسلط وی به زبان انگلیسی» و «خیز جلیلی برای انتخابات مجلس دهم و ریاست جمهوری دوازدهم» یاد کرده‌اند. این در شرایطی است که بهارستان یکی از ارکان بررسی قانونی برجام محسوب می‌شود و تلاش خود را برای برگزاری جلسات تخصصی پیرامون برجام انجام داده و دعوت از کارشناسان مختلف هم با همین هدف صورت گرفته است؛ رویکردی که به نظر می‌رسد اهداف جریانی خاص که تلاش می‌کرد با مسکوت گذاشتن برخی مفاد چالش‌برانگیز برجام برای پیروزی در انتخابات پیش رو با برگ مذاکرات بازی کند، را با مانع روبه‌رو ساخته است.۱۰ روز تخریب مستمر جلیلی
موج هراس و نگرانی جماعت تجدیدنظرطلب از حضور جلیلی در کمیسیون ویژه برجام را می‌توان در شماره‌های اخیر روزنامه‌های زنجیره‌ای به خوبی رؤیت کرد، به گونه‌ای که بارها عکس جلیلی به عنوان تصویر نخست صفحات این روزنامه‌ها انتخاب شد و حداقل ۵۰ بار در قالب گزارش و یادداشت و گفت‌وگو این رسانه‌ها به تخطئه اظهارات وی پرداختند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود.
روزنامه اعتماد در یکی از شماره‌های خود با درج تیتر «‌استفاده از اطلاعات جلیلی برای پاسخگویی به عراقچی» نوشت: «‌اطلاعات فنی جلیلی برای مقابله بهتر با عراقچی؛ این تاکتیکی است که دیروز رسماً در کمیسیون برجام رونمایی شد… دریافت پاسخ‌هایشان از سوی جلیلی برای داشتن دستی پر در مقابل عراقچی.»
این روزنامه در ادامه با تخریب رویکرد کنونی این کمیسیون می‌نویسد: «‌این یعنی همان «مناظره هسته‌ای» بدون رویارویی مستقیم. مناظره‌ای که در جلسه دیروز کمیسیون برجام خود جلیلی و تیم همراه او هم نشان دادند کاملاً برای آن آماده و مشتاق هستند… جلیلی برای نشان دادن اشتیاقش به چنین مصافی در دومین حضورش در بهارستان بعد از توافق هسته‌ای حمله‌ای تمام‌عیار را به برجام کلید زد و از چشمپوشی روی «صد حق مسلم» ایران در این توافق سخن گفت.»
این روزنامه صفحه ۳ خود را به همین موضوع اختصاص داده و با انتخاب عبارت کنایی «مهمانان ناخوانده در کمیسیون بررسی برجام» ادعا می‌کند که انتقادها به حضور نمایندگان غیرعضو در جلسات کمیسیون ویژه ادامه دارد در حالی که حضور برخی دیگر از نمایندگان ملت مطابق قانون و با هماهنگی قبلی صورت گرفته است. در این گزارش با ادبیاتی تخریبی می‌خوانیم: «‌جلسه پشت جلسه. روایت این روزهای کمیسیونی است که برای بررسی برجام به صورت ویژه تشکیل شده است… مجلس تعطیل است اما جلسات کمیسیون ویژه برقرار است».
آرمان روزنامه خانوادگی ‌هاشمی رفسنجانی هم از جمله دیگر روزنامه‌های زنجیره‌ای است که در گزارش‌های خود به تخریب توأم کمیسیون و جلیلی پرداخته. این روزنامه در گزارش خود تحت عنوان «‌کمیسیون کارشناسی یا محل تخریب سیاسی» تلاش می‌کند تا اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان را رودرروی منتخبان ملت قرار دهد و دوقطبی کاذب در جامعه را تشدید کند، آن هم با به کارگیری این ادبیات: «‌آسمان همان آسمان است، موضوع هم همان که بود، انرژی هسته‌ای، توافق، برجام، منافع ملی، غنی‌سازی، تحریم و سانتریفیوژ، بازهم دیپلمات‌ها یک سوی میز هستند، آماده و مصمم، این بار اما عرصه چانه‌زنی، خاک بیگانه نیست، حریم خانه خودی است. این بار در برابر رقیب خارجی صف‌آرایی نکرده‌اند بلکه آمده‌اند تا در برابر نمایندگان، در خانه ملت از دستاوردها بگویند و نقد کارشناسی بشنوند اما باز هم مرغ دلواپسان یک پا دارد…»
هفته‌نامه صدا ارگان رسمی حزب کارگزاران که بودجه سرسام‌آوری در بخش توسعه رسانه‌های خود هزینه کرده است هم در شماره ۵۱ خود با گرافیکی توهین‌آمیز از سعید جلیلی و تیتر «بازگشت جلیلی»، مانند دیگر همفکران خود، بدون آنکه پاسخی مستدل و منطقی به انتقادات جدی جلیلی بدهد تلاش کرده تا حضور وی در کمیسیون برجام را سیاسی و با هدف بازگشت به قدرت القا نماید!
در یکی از مطالب چاپ شده در این هفته‌نامه محمد قوچانی در سرمقاله‌ای با عنوان «استقبال از بازگشت سعید جلیلی» به این جمع‌بندی رسیده است که «مخالفت سعید جلیلی با توافق هسته‌ای به سود اصلاح‌طلبان و به ضرر اصولگرایان است.»
قوچانی در تحلیل خود آورده است: «فرآیند انتخابات مجلس دهم از همین هفته گذشته آغاز شد و اولین میتینگ آن هم در مجلس و تلویزیون کلید خورد. جلیلی بازهم یک پاس گل طلایی به اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان داد. توپ لو رفت و دروازه باز شد. چه اصولگرایان بخواهند و چه نخواهند سعید جلیلی گل سرسبد آنان است و معیار تشخص موافقان و مخالفان دولت در انتخابات مجلس دهم. جلیلی یک نشانه است؛ نشانه مخالفت با دولت روحانی.»
این هفته‌نامه همچنین در مطلب دیگری با عنوان «سعید جلیلی از پرده برون آمد» تلاش می‌کند که موضع‌گیری‌های وی را صرفاً سیاسی- انتخاباتی جلوه دهد. روزنامه آرمان هم روز گذشته در گزارش یک خود به موضوع بررسی برجام در کمیسیون ویژه برجام پرداخته و در گزارشی با عنوان «ادعای جدید جلیلی پاسخ ظریف» می‌نویسد: «سعید جلیلی که در دوران شش‌ سال مسئولیتش در پرونده هسته‌ای کمتر به توضیح درباره روند مذاکرات خود پرداخته بود در سومین جلسه حضورش در کمیسیون ویژه برجام فقط در نوبت صبح پنج ساعت سخنرانی کرد که جان کلام او یک جمله بود: «برجام ایران را به هدف خود در لغو تحریم‌ها نمی‌رساند.» این جدیدترین ادعای جلیلی بود که حتی با ادعای قبلی‌اش که زمینه توافق هسته‌ای در مذاکرات وی فراهم شده زمین تا آسمان فاصله داشت.»
روزنامه ابتکار هم روز گذشته خط تخریبی علیه جلیلی را رها نکرده و در گزارشی می‌نویسد: «سعید جلیلی که در دوران مسئولیتش چندان علاقه‌ای به تعامل با مجلس‌نشینان نداشت، دیروز در سومین و احتمالاً آخرین حضورش در کمیسیون برجام به قدری حرف برای گفتن داشت که رئیس کمیسیون چندین بار در مورد پایان وقتش به وی تذکر داد. سعید جلیلی که بیش از ۹۰ درصد استناداتش به محتوای برجام بر اساس متن فارسی این توافق بود، در مواردی که به متن انگلیسی مراجعه می‌کرد اظهاراتش به نسبت استنادهای صالحی، ظریف و عراقچی روان نبود.»
روزنامه آفتاب یزد هم در بین رسانه‌ها به رویکرد زرد‌مآبانه مشهور است هم از این قافله جا نمانده و در گزارشی با عنوان «سعید جلیلی در کمیسیون بررسی برجام ضمن تخریب توافق هسته‌ای به دفاع از عملکرد خود پرداخت» عبارت «ادعای ‌تحقیر نظام!» را برجسته کرده و در ادامه نوشته: «از وارد ساختن هیچ هجمه‌ای دریغ ننمودند، با تیرهایشان برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و تیم مذاکره‌کننده را نشانه رفتند و تا توانستند عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی را در جلساتی با عنوان «بررسی برجام» برای پیشبرد منافع جناحی‌شان تیرباران کردند، فریادها و داد و فغان‌ها سر دادند و تمام حربه‌هایشان را به کار بستند تا آنچه را که دیپلمات‌های هسته‌ای کشورمان پس از ۲۴ ماه به دست آوردند، تخریب نمایند، و آنقدر داد سخن دادند تا صدای عباس عراقچی را در‌آوردند و وی در پاسخ به آنها گفت: «اگر اهانت کنید، جواب می‌دهم»… اما چند روز بعد همین آقایان حاضر در کمیسیون ویژه بررسی برجام در حالی که لبخندی بر لبانشان نشسته است و مهر سکوت بر لبانشان زده‌اند، نظاره‌گر دفاعیات یکی از دوستانشان بودند که زمانی بر مسند قدرت نشسته بود و نتوانسته بود دستاوردی چون برجام که نظر مثبت تمامی سران و بزرگان نظام را به خود جلب کرده است، به دست بیاورد، اکنون برای توجیه عملکرد خود و تخریب برجام به هر دستاویزی متصل می‌شود.»
این روزنامه در ادامه بیان می‌کند: «روز گذشته صدا و سیما جلسه اخیر کمیسیون برجام را با حضور سعید جلیلی، رئیس سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای‌مان پخش نمود که در آن جلیلی دو کار مهم را انجام داد: ابتدا تخریب برجام و سپس تقدیر و تشکر از عملکرد خود!»واقعیت تخریب‌ها چیست؟
رویکرد مورد اشاره جریان تجدیدنظرطلب و تأکید آنها بر اینکه اظهارات کارشناسی جلیلی صرفاً سیاسی است، در حالی خط ثابت رسانه‌های این جریان است که مسئول سابق پرونده هسته‌ای طی ۲۴ ماه گذشته هیچ گاه حاضر به بیان انتقادات علیه تیم هسته‌ای فعلی نبوده و با وجود چنین شرایطی چگونه می‌توان ادعا کرد که جلیلی قصد تخریب زحمات دولتمردان یازدهم را دارد. اما سؤال اساسی این است که چرا حامیان دولت به جای رد انتقادات جدی جلیلی رو به سوی مستندات و ادله نمی‌آوردند و تنها به تخریب و تخطئه علیه وی روی آورده‌اند، آیا این به معنای شکننده بودن و ضعف‌های مبنایی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نیست. آیا برخورد کنونی این جماعت با دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی که نماینده بخشی از افکار عمومی جامعه است ترس از اصولگرایی و چهره‌های منسوب به این جریان نیست با توجه به آنکه یکی از موانع رسیدن تجدیدنظرطلبان به قدرت وجود رقیبی به نام اصولگرایان است؟
آنچه در این میان هویداست این است که حامیان کنونی دولت در تلاشند تا ضمن تخریب چهره‌های انقلابی کشور، همه گزینه‌های احتمالی رقیب در آوردگاه‌های انتخاباتی پیش رو را از هم‌اکنون منکوب کرده و در مقابل بتوانند با برگ «توافق هسته‌ای همان فتح‌الفتوح است» و همچنین با پنهان کردن برخی مفاد برجام و قطعنامه از مردم آرای انتخاباتی را به سوی خود جلب کنند؛ آن‌هم در شرایطی که اتخاذ چنین روش و رفتاری تنها به دو قطبی کردن جامعه و آگاهی نیافتن مردم از چالش‌های توافق احتمالی ختم خواهد شد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=728

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.