تاریخ ارسال : ۰۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حنای ایرانی در خارج رنگی ندارد!

ظریف با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه در حال اعزام هیئتی ویژه به عربستان است، گفت: از دیروز با مقامات سعودی در نیویورک چند بار تماس گرفته ایم ولی متاسفانه موفق نشدیم هماهنگی جدی با سعودی های مقیم در نیویورک انجام دهیم.

به گزارش شلمچه نیوز، پس از فاجعه منا تمامی امید مردم ایران برای پیگیری وضعیت مفقودین و علت حادثع به دستگاه دیپلماسی دوخته شده است. دستگاهی که به نظر می رسد پس از دولت دهم با شعار “بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی” به کار خود ادامه داد.

جنتی: دولت عربستان  اخیرا فشارهای زیادی را بر زائران ایرانی وارد کرده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هنوز تصور درستی از حادثه وجود ندارد و اطلاعات ناقصی در دسترس است گفت :   از کشته شدگان حادثه در فرودگاه مهرآباد تهران استقبال رسمی خواهد شد و پیکرهای آنها با استقبال مردم واحترام تشییع می شوند.

وی در مورد اینکه عنوان می‌شود، برخی از مفقودین جزو دستگیرشدگان هستند، همانند خبرنگاران گفت: اطلاعاتی دراین باره ندارم اما دولت عربستان در طول این چند روز اخیر فشارهای زیادی را بر زائران ایرانی وارد کرده است و من بعید نمی‌دانم برخی خبرنگاران ایرانی را بازداشت کرده باشند. این موضوع از روش‌های عربستان دور از انتظار نیست.

وی همچنین تصریح کرد با توجه به فشار عربستان بر روی زائران ایرانی ممکن است تعدادی از مفقودین از جمله خبرنگاران توسط سعودی ها بازداشت شده باشند.  بسیاری از مسئولین کشور این حادثه را به مردم و خانواده های داغ دیده تسلیت گفتند و خواستار خدمات رسانی فوری به آنان شدند.

     ظریف: ۴ بار با عربستان تماس گرفتم ویزا صادر نمی کنند!

روزنامه سعودی «الحیات» چاپ لندن، امروز یکشنبه خبر داد که «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان «درخواست شفاهی» «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران را برای دیدار نپذیرفت.

درخواست رد شده زیرا «به شکلی متکبرانه و در غیر جای خود مطرح شده است». این را منابع مطلع به الحیات گفته و توضیح داده‌اند که طرف ایرانی «طبق عرف معمول» خواستار دیدار نشده‌ است که شامل برنامه مشخص برای دیدار بوده باشد بلکه درخواست محدود بوده است به بررسی اتفاقات حج نه امور سیاسی منطقه مثل سوریه و یمن و این چیزی بود که عربستان آن را «نامقبول» خواند و با آن موافقت نکرد.

ظریف نیز همچنین با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه در حال اعزام هیئتی ویژه به عربستان است، گفت: از دیروز با مقامات سعودی در نیویورک چند بار تماس گرفته ایم ولی متاسفانه موفق نشدیم هماهنگی جدی با سعودی های مقیم در نیویورک انجام دهیم.

ظریف به تماس های مکرر خود با عربستان اشاره کرد و گفت روز جمعه ۴ بار با عربستان تماس گرفته است اما سعودی ها از صدور روادید برای هیات ایرانی خودداری می کنند. ظریف دیروز در گفت وگو با اخبار ساعت ۱۵ شبکه خبر درباره عدم صدور روادید برای هیات ویژه ایرانی از سوی عربستان به منظور سفر به این کشور گفت: ما از ابتدای قضیه هم با مسؤولان سفارت در تماس بودیم که روز گذشته ۴ بار با سفارت تماس گرفته شده و موضوع حجاج ایرانی پیگیری شد. همچنین امروز آقای امیر عبداللهیان کاردار عربستان را احضار کرده و موضوع را پیگیری می کنیم. امور در ریاض، مکه، جده، تهران و نیویورک در حال پیگیری است.

عزت به پاسپورت ایرانی بازگشت!

در دوسال گذشته انواع و اقسام تحقیر ها توسط بیگانگان به ایرانی ها در خارج از کشور را شاهد بودیم که این امر مغایرت اساسی با وعده های دولت یازدهم دارد. وعده هایی که طی آن روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود گفت:قول می‌دهم که اعتبار و  احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم. وی همچنین مدعی شد: من عزت و غرور ملی ایرانیان را بازخواهم گرداند. من مجددا قدرت ملی را به این کشور به کمک همت شما جوانان برمی‌گردانم.

حال باید دید دستگاه دیپلماسی در راستای محقق کردن این وعده چه اقدامی را در پیش گرفته است. از ماجرای تجاوز به دختر ایرانی در استرلیا تا تجاوز به دونوجوان در جده و همچنین چندین رویداد تاسف بار مثل فاجعه منا خود گویای این امر است که حنای ایرانی در خارج کشور دیگر رنگی ندارد.

 

میدان۷۲


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=1555

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.