تاریخ ارسال : ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حوادث جاده ای و بی تدبیری مسئولین!

کشورمان از حادثه خیزترین کشورهایی است که می توان آن را رکورد دار حوادث جاده ای نیز برشمرد که این آمار نشان از ضعف و ناتوانی مسئولین در کنترل و کاهش حوادث جاده ای دارد.

به گزارش شلمچه نیوز، کشور ما در حوزه حمل و نقل یکی از بالاترین میزان فوت و مجروح شدن را در بین کشورهای جهان دارد. در حالی که در دنیا به ازای هر ۱۰ هزار خودرو حدود ۹ نفر و در اتحادیه اروپا ۱۳ نفر کشته می‌شوند، اما در ایران به ازای همان مقدار خودرو نزدیک به ۳۷ نفر جان خود را از دست می دهند.

اگر میانگین ۲۳ تا ۲۷ هزار کشته درحوادث رانندگی در طول سال را همراه بامیانگین ۲۵۰ هزار زخمی این حوادث ( رقم حدودی)  در نظر بگیریم، گویی هر سال در ایران یک زلزله بزرگ با این مقدار کشته و زخمی اتفاق می‌افتد. هم‌چنین تعداد تلفات جاده‌ای کشور در سال با تلفات یک جنگ تمام عیار برابری ‌می‌کند.

 

 

در تحلیل این موضوع باید گفت بدون شک سکانداران این مسئولین فاقد تخصص لازم و عدم توانایی در اتخاذ برنامه های مناسب برای مهندسی کردن ترافیک و مسیرهای جاده ای هستند.

 

در سویی دیگر واردات خودروها و وجود جاده های غیراستاندارد موجب شده که جاده های کشورمان بوی مرگ بدهند و بهترین فرزندان این مملکت قربانی اینگونه حوادث می شوند.

 

میزان خسارات مالی و صدمات جانی در این بحث نشان از ناامن بودن وضعیت حمل و نقل و ترافیک کشورمان دارد که مانع از جذب توریست و احیای صنعت توریست پذیری شود.

 

 

باید اذعان داشت متأسفانه هیچ یک از مسئولین کشورمان هم در برابر سیل قربانیان حوادث جاده ای حاضر به پاسخگویی و پذیرش اشتباهات مدیریتی و محاسباتی خود نیستند.

 

متأسفانه نمایندگان همیشه در خواب این مملکت در مجلس شورای اسلامی از احوالات مردم بی خبر و هیچگاه با خانواده های قربانیان احساس همدردی نمی کنند در سویی دیگر صدا و سیما نیز به هیچ عنوان در این محور به دنبال برنامه های سازنده و حتی انعکاس تبعات بی مسئولیتی مدیران در قبال ناامنی جاده ها نیست.

 

باید در تکمیل این دیدگاه اشاره داشت صدا و سیما تنها اقدام به پخش برنامه ای با موضوعیت تخلفات جاده ای رانندگان می کند اما همین رسانه ملی حاضر نیست از جاده های ناامن و نبود بستر لازم برای تردد این همه اتومبیل در کشورمان برنامه ای تهیه و پخش کند و متأسفانه همواره توپ در زمین مردم است.

 

رسانه ملی ما بیشتر از آنکه به دنبال این معضل اجتماعی و ملی باشد به رسانه فوتبالی ها تبدیل شده و به جزئی ترین امورات فوتبالیستان همچون جشن تولد ، قلیان کشی ها و … می پردازد و بعد مدعی بیگانه بودن ۸۵ درصد مردم با رسانه ملی و سوق آنها به رسانه های ماهواره ای است!

 

 

این تحلیل خبری حاکیست محور های شمالی، این جاده های زیبای سر سبز که در تعطیلات مختلف سال به خصوص نوروز پر ترافیک و پر حادثه هستند، محورهای هراز، کندوان و سوادکوه از پرخطرترین محورهای استان های شمالی هستند که از میان این محورهای پرخطر، محور هراز بیشترین خطرات را در پی دارد و مسافران و گردشگران نوروزی با احتیاط از این محور تردد کنند. در محدوده گدوک تا ورسک به دلیل مه آلود بودن و دارا بودن پیچ‌های خطرناک شاهد تلفات جانی بسیاری هستیم. هموطنان باید با سرعت مطمئنه در این محور تردد کنند.

جاده های نا امن و پر خطر کشور مان کم نیستند و فقط به همین مسیر هایی که ما نام بردیم ختم نمی شوند، در خیلی از محور ها و جاده های به دلایل مختلف از جمله کمبود علائم راهنمایی رانندگی،نداشتن گارد ریل یا استاندارد نبودن آسفالت جاده ها و یا پر و پیچ و خم بودن مسیر، ایمنی کاملی برای مسافرت کردن نمی بینیم ، اما ایمنی را پیش تر از همه این ها، ما خودمان به وجود می آوریم، یادمان باشد در ابتدا از سالم بودن وسیله نقلیه مطمئن شویم ، حقوق دیگران را در جاده رعایت کنیم، مراقب شیطنت های کودکانمان در حین رانندگی باشیم و تحت هر شرایطی آرام و با آرامش برانیم. مهم تر از همه از جاده و زیبایی های بهاره و سر سبزی ها در این فصل لذت ببریم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74010

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.