تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حواله دادن منتقدان به خدا بجای عمل به وظایف، تسکین دهنده درد خانواده‌های قربانیان منا نیست!

آنچه واضح است اینکه حواله دادن منتقدان به خدا به جای عمل به وظایف نمی‌تواند در ایجاد آرامش برای خانواده‌های نزدیک به ۵۰۰ قربانی ایرانی فاجعه‌ی منا موثر باشد.

به گزارش شلمچه نیوز، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در واکنش به انفعال دستگاه دیپلماسی کشور در قبال فاجعه‌ی منا بیانیه‌ای صادر کرد.

دربخشی از این بیانیه آمده است: «متاسفانه درحالی که ملت ایران عزادار عزیزان خود است که تشنه کام و مظلومانه در مسلخ منا قربانی می‌شدند، مسئولین بلندپایه‌ی دولتی سرگرم گشت و گذار نه چندان ثمربخش در راهروهای سازمان ملل بودند و در شرایطی که وزارت امورخارجه مسئولیت مستقیم دفاع کنسولی از حقوق شهروندان آسیب دیده در این فاجعه را دارد، جناب وزیر محترم دو هفته‌ی تمام در نیویورک اطراق کرده و وزارت تحت مدیریت خود را در این شرایط بحرانی بدون سرپرست باقی گذاشته است.»

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی با اشاره به اقدام ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر واگذار کردن منتقدان به خدا به جای پاسخگویی به مطالبات مردم آورده است: «اگرچه شکی نیست که همه‌ی ما درمورد اقدامات خود در پیشگاه خداوند قهار مسئولیم اما قطعا وظیفه‌ی مسئولین حکومت اسلامی بسیار سنگین‌تر و پاسخگویی به اشتباهاتشان در پیشگاه خداوند دشوارتر خواهد بود. آنچه واضح است اینکه حواله دادن منتقدان به خدا به جای عمل به وظایف نمی‌تواند در ایجاد آرامش برای خانواده‌های نزدیک به ۵۰۰ قربانی ایرانی فاجعه‌ی منا موثر باشد.»

متن کامل این بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هرچه از فاجعه‌ی خونبار و تاسف‌آور منا می‌گذرد، عمق و شدت این جنایت هولناک که جهان اسلام را به سوگ نشانده و عید بزرگ آنان را به عزا بدل کرد، بیش از پیش آشکار می شود. فاجعه‌ای که منجر به از دست رفتن هزاران تن از حجاجی شد که به عشق زیارت حرم امن الهی مهمان این خان رحمت شده بودند و در این میان خانواده‌های نزدیک به ۵۰۰ زائر ایرانی نیز برای ابد چشم به راه بازگشت مسافرشان خواهند ماند.

در این  شرایط عاملان بی‌کفایت این فاجعه‌ی هولناک که با سلطنت خانوادگی و قرون وسطایی خود، چندین سال است حرمین شریفین را تحت اشغال داشته و با جمود فکری و خشونت ذاتی دهه‌هاست آرزوی یک زیارت توام با آرامش را بر دل مسلمانان باقی گذاشته‌اند؛ نه تنها از وقوع این جنایت عذرخواهی نکرده و مسئولیت مستقیم خود در ایجاد آن و تبدیل کردنش به بحرانی تمام عیار را نمی‌پذیرند بلکه با متهم کردن جان باختگان بی‌گناه و مظلوم، در جایگاه مطالبه‌کننده ایستاده اند!

در هیاهوی این گستاخی کم‌سابقه اما دستگاه سیاست خارجی کشورمان در انفعالی مطلق به سر می‌برد و از همه‌ی گزینه‌های دیپلماتیکی که می‌توانست برای حل هرچه سریعتر این فاجعه و اجبار رژیم سعودی به پاسخگویی استفاده کند صرفا به احضار کاردار این رژیم در ایران بسنده کرده است.

با کمال تاسف باید گفت درشرایطی که جمهوری اسلامی ایران و شهروندان شریف آن اصلی‌ترین قربانیان این فاجعه‌ی عظیم هستند اما هیچ عزم جدی و تحرک قابل توجهی از سوی دولت برای احقاق حقوق این شهروندان مشاهده نمی‌شود.

متاسفانه درحالی که ملت ایران عزادار عزیزان خود است که تشنه کام و مظلومانه در مسلخ منا قربانی می‌شدند، مسئولین بلندپایه‌ی دولتی سرگرم گشت و گذار نه چندان ثمربخش در راهروهای سازمان ملل بودند و در شرایطی که وزارت امورخارجه مسئولیت مستقیم دفاع کنسولی از حقوق شهروندان آسیب دیده در این فاجعه را دارد، جناب وزیر محترم دو هفته‌ی تمام در نیویورک اطراق کرده و وزارت تحت مدیریت خود را در این شرایط بحرانی بدون سرپرست باقی گذاشته است.

به نظر نمی رسد این خواسته‌ی افکارعمومی ملت ایران که بلندپایه‌ترین مقام سیاست خارجی کشور در این شرایط بحرانی به جای پرسه‌زدن‌های اتفاقی در راهروهای سازمان ملل که به انجام کارهای «غلط تصادفی» منجر می‌شود، تمام توان دستگاه دیپلماسی کشور را برای احقاق حقوق از دست رفته‌ی شهروندان ایرانی بسیج کند؛ انتظار زیادی باشد.

شاید خالی از لطف نباشد که به مسئولین دیپلماسی کشور یادآوری شود که دیپلماسی صرفا پرسه زنی در اطراف کاخ های ابرقدرتهای جنایتکار و دل بستن به این جنایت‌پیشه‌گان نیست و شاید وزارت خارجه فراموش کرده است که ریاست جنبش بسیار مهم عدم تعهد با عضویت بیش از ۱۰۰ کشور دنیا در اختیار ایران است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از این ظرفیت بسیار مهم برای پیگیری این فاجعه استفاده کند.

تجربه ثابت کرده است که ابعاد فاجعه‌ی منا با زانوزدن مقابل امیر کویت و یا درخواست ملاقات با وزیر بی‌نزاکت امورخارجه‌ی رژیم سعودی روشن نخواهد شد. باید به مسئولین سیاست خارجی کشور یادآوری کرد که دنیای واقعی با جهان خیالی ساخته ی ذهن برخی افراد متفاوت است. در این دنیای واقعی برخلاف تصورات غلط حاکم بر ذهن برخی افراد، کشورهای گستاخی وجود دارند که با «زبان احترام متقابل» بیگانه بوده، در مقابل کوچکترین وادادگی و عقب‌نشینی، جری‌تر شده و چندین گام به پیش می‌آیند. اما در برابر ابراز اقتدار به لرزه افتاده و حاضر به پذیرش خواسته‌ی به حق مظلومان هستند. شاهد مثال این مسئله، دستپاچگی رژیم سعودی در برابر زبان اقتدار رهبر معظم انقلاب است.

برای ملت ایران قابل تحمل نیست که مسئولین سیاست خارجی کشورشان به بهانه‌ی تنش‌زدایی و تعامل با دنیا کار را به جای برسانند که رژیم حقیر و ضعیف سعودی پس از زمینه‌چینی برای قتل‌عام حجاج نه تنها حاضر به عذرخواهی یا پاسخگویی نباشد بلکه به درخواست ملاقات وزیر امورخارجه‌ی کشورمان نیز وقعی ننهاده و حتی حاضر به پذیرش وزیر فرهنگ و ارشاد برای بررسی وضعیت حجاج ایرانی نباشد.

ملت رشید ایران نمی‌تواند شاهد انفعالی باشد که برخی جاخوش کردگان در دستگاه دیپلماسی با برداشت نادرست و احساسی از سیاست خارجی حتی برای ورود وزیر بهداشت به عربستان، دست به دامن وساطت سایر کشورهای منطقه شده و این پیام غلط را به دشمنان ارسال کنند که دولت ایران حتی توان دفاع از حقوق شهروندان خود را نیز ندارد.

مسئولین وزارت خارجه باید پاسخ دهند که احضار چهارباره‌ی کاردار عربستان به وزارت خارجه چه تحولی در رفتار این رژیم گستاخ ایجاد کرده و اگر تغییری ایجاد نکرده برنامه‌ی جایگزین این وزارت خانه برای مجبور کردن آل سعود به پذیرش مسئولیت خود و روشن شدن ابعاد فاجعه چیست؟

جناب دکتر ظریف در قبال انتقادات وارد به سیاستهایش بازهم به جای پاسخگویی و اقناع افکار عمومی به بیان سخنان شاعرانه بسنده کرده و منتقدان را به عذاب خدا حواله داده‌اند! اگرچه شکی نیست که همه‌ی ما درمورد اقدامات خود در پیشگاه خداوند قهار مسئولیم اما قطعا وظیفه‌ی مسئولین حکومت اسلامی بسیار سنگین‌تر و پاسخگویی به اشتباهاتشان در پیشگاه خداوند دشوارتر خواهد بود. آنچه واضح است اینکه حواله دادن منتقدان به خدا به جای عمل به وظایف نمی‌تواند در ایجاد آرامش برای خانواده‌های نزدیک به ۵۰۰ قربانی ایرانی فاجعه‌ی منا موثر باشد.

با این تفاسیر دانشجویان انقلابی ایران مصرانه از دولت به ویژه دستگاه دیپلماسی می‌خواهند تا به انفعال عذاب‌دهنده‌ی فعلی پایان داده و پیگیری تشکیل هیئت حقیقت‌یاب اسلامی را در اولویت کاری خود قرار دهد تا شاید با مجازات مقصرین فاجعه، قدری از سنگینی داغ بازماندگان قربانیان کاسته شود.

خواسته‌ی شفاف مردم ایران و جنبش دانشجویی این است که برنامه عملیاتی دولت برای وادار کردن عربستان به عذرخواهی از ملت ایران و بررسی حقوقی و قضایی واقعه‌ی منا در دادگاه صالحه‌ی بین‌گاه صالحه‌ی بین‌المللی که منجر به کشف حقیقت و مجازات عاملین جنایت باشد توسط دستگاه دیپلماسی کشور در اسرع وقت اجرا گردد.

بدیهی است دانشجویان مسلمان ایران بر این خواسته‌ی به حق و حداقلی خود ایستادگی کرده و کوتاه نخواهند آمد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=2471

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.