تاریخ ارسال : ۲۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حکومت اسپانسرها

اسپانسر یا همان حامی مالی به فرد، شرکت یا سازمانی گفته‌می‌شود که تمام یا بخشی از هزینه‌ها را برای برگزاری یک رویداد اعم از ورزشی، فرهنگی و هنری در ازای تبلیغات برای مدتی برعهده می‌گیرد. در واقع وظیفه اسپانسر حمایت مالی در ازای تبلیغاتی است که برای آن می‌شود. مسئله مهمی که البته امروزه به طور کامل تغییر ماهیت داده!

 

به گزارش شلمچه نیوز، اسپانسرها در تمام دنیا، شرکت‌ها یا سازمان‌ها یا حتی افرادی هستند که از جیب هزینه می‌کنند که البته استفاده آن را هم در قبال تبلیغاتی که برای آنها می‌شود، می‌برند و جاده‌ای دو طرفه را طی می‌کنند که از یک سو برای خودشان سودآور است و از سوی دیگر برای طرف قراردادشان که هزینه‌هایش را پرداخت می‌کنند. اما آنچه طی چند سال اخیر در خصوص اسپانسرینگ در فوتبال و حتی والیبال می‌بینیم، ‌شکلی کاملاً متفاوت از تعاریف لغوی و حتی تجاری اسپانسر است. به طور مثال، اسپانسری که طی یکی دو سال اخیر حمایت مالی سرخ‌آبی‌های پایتخت را به عهده گرفته‌است و حالا به جای حمایت از آنها در حال حکومت کردن بر آنان است، به شیوه‌ای کاملاً متفاوت کار می‌کند و بیش از آنکه یک اسپانسر باشد که از جیب خود هزینه می‌کند، یک کارگزار است که از جیب مردم برای این دو تیم خرج می‌کند. البته بعد از آنکه سهم قابل توجه و هنگفت خود را از جیب هواداران این دو تیم برداشت می‌کند. اسپانسری که طی ماه‌های اخیر قدرت و دامنه اختیاراتش به قدری گسترده‌تر شده که حتی زمان دیدار رسمی فوتبال ایران را نیز تغییر می‌دهد!

حکومت جای حمایت

طی چند هفته از لیگ برتر این اسپانسر، در اقدامی غیر‌متعارف، بازیکنان پرسپولیس و استقلال را ممنوع المصاحبه و تأکید کرد هر گونه تخطی از این دستور، ‌با جریمه مواجه خواهد شد. مسئله‌ای که تعجب همگان را به دنبال داشت. اتفاقی که چندی بعد، توسط همین اسپانسر در رشته‌هایی چون والیبال و حتی کشتی نیز رخ داد تا نشان از قدرت این حامی مالی داشته باشد. اما شاید مهم‌ترین مسئله، ‌تصمیم ناگهانی این کارگزار برای برپایی دربی دوستانه سرخ‌آبی‌های پایتخت بود. تصمیمی که بسیاری بر این باور بودند که هرگز عملی نخواهد شد؛ چراکه به دلیل حساسیت بالای دیدارهای دو تیم، ‌برگزاری این بازی در دورانی که بازیکنان به آمادگی کامل نرسیده‌اند، ریسک بزرگی است که عواقب خوبی هم برای تیم بازنده نخواهد داشت. علاوه برآن، بالا بودن تعداد مصدومان دو تیم و حضور برخی از نفرات آنها در اردوی تیم امید، دست سرخ‌آبی‌ها را برای این بازی خالی کرده و احتمال برپایی آن را کم‌رنگ می‌کرد. خصوصاً که بعد از موافقت فدراسیون فوتبال آلمان با برگزاری این دیدار در تاریخ ۲۵ تیر، اسپانسر با توجیه‌های خود زمان بازی را نیز به ۳۱تیرماه تغییر داده بود. یعنی درست یک روز بعد از بازی سوپرجام بین پرسپولیس و نفت تهران، ‌قهرمانان لیگ برتر و جام حذفی که از دیگر موانع بر سر برگزاری این بازی دوستانه بود.

مماشات غیرمتعارف
سکوت مسئولان دو باشگاه در شرایطی که نارضایتی از مصاحبه بازیکنان دو تیم کاملاً مشهود بود، ‌نشان از قدرت حکومت این اسپانسر بر دو باشگاه نامی فوتبال ایران بود. اگر چه افتخاری، ‌سرپرست باشگاه استقلال در خصوص اعمال نفوذ جالب توجه اسپانسر بر دو باشگاه مطرح پایتخت گفته بود که برای برپایی دربی ۸۵ تحت فشار نیستند، اما قدرت واقعی اسپانسر سرخ‌آبی‌ها و اعمال نفوذ آن زمانی بیش از قبل به چشم آمد که باوجود تهدید‌های سازمان لیگ به جریمه پرسپولیس در صورت عدم حضور در سوپرجام و تأکید برعدم تغییر زمان این دیدار، روز گذشته فتاحی، ‌مسئول کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ از مماشات با سرخ‌آبی‌ها در این زمینه خبر داد: «‌باتوجه به اینکه برگزاری دربی خارج از ایران برای دو باشگاه سرخ آبی درآمدزایی به همراه خواهد داشت تصمیم گرفتیم در این زمینه به آنها کمک کنیم و بعد از جلسه‌ای که با مدیران این تیم خواهیم داشت تاریخ قطعی سوپرجام را مشخص می‌کنیم.‌» کوتاه آمدن سازمان لیگ البته خیلی هم عجیب نبود.
البته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال نیز در مراسم بدرقه تیم امید تلویحاً اعلام کرده‌بود که با دو باشگاه سرخابی کنار خواهد آمد.از یک سوی این دیدار نیز نفتی‌های تهران هستند که باید دید با تغییر زمان این بازی موافقت می‌کنند؟ اما شایعه بازگشت سرخپوشان در تاریخ ۲۵ تیر به تهران می‌تواند شایعه برگزاری سوپرجام در تاریخ ۲۸ تیر که چندی پیش مطرح شده بود را پررنگ‌تر کند.
دوستانه به خرج مردم!

استقلالی‌ها پنج‌شنبه برای مصاف با پرسپولیس راهی آلمان می‌شوند تا ۳۱ تیر‌ماه، در ورزشگاه آرمینیا بیله‌فلد به مصاف پرسپولیس بروند. دیدار دوستانه‌ای که بعد از ۳۷ سال برگزار می‌شود و گفته می‌شود که پخش تلویزیونی نخواهد داشت. اولین بازی دوستانه دو تیم به ۱۶ فروردین ۱۳۴۷ برمی‌گردد که با تساوی بدون گل به پایان رسید. این بازی، ‌در واقع اولین بازی رسمی در تاریخ تیم فوتبال پرسپولیس نیز بود. بعد از آن سرخ‌آبی‌های پایتخت سه دیدار دوستانه دیگر نیز در سوم مهر ۱۳۴۹، ۲۵ آبان ۱۳۵۸ و ۱۳ تیر ۱۳۵۹ انجام دادند. بعد از آن اما این دو تیم دیگر هرگز در دیدارهای دوستانه به مصاف هم نرفتند. البته پرسپولیس و استقلال دو بازی دیگر نیز یکی سال ۵۲ و دیگری در سال ۹۰ انجام دادند که اولی در رقابت‌های جام اتحاد باشگاه‌ها بود و دومی در جام ولایت که هیچ کدام دیدار دوستانه نبود. برگزاری این دیدار دوستانه که می‌تواند پنجمین مصاف دوستانه سرخ‌آبی‌ها باشد، ‌به خودی خود اتفاق خوبی است. اما مسئله نحوه برگزاری آن و حکم دادن اسپانسری است که در حالی برای فوتبال ایران و دو باشگاه مطرح آن تعیین تکلیف می‌کند که دستش برای تأمین هزینه‌ها در جیب ملت است و از جیب خود خرج نمی‌کند! مسئله‌ای که بسیار نگران کننده است. خصوصاً با توجه به دامنه اختیاراتی که طی این مدت از این حامی مالی که بیشتر یک کارگزار است تا اسپانسر، ‌دیده شده است.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56806

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.