تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

“حکیمان تجربی” شناسنامه دار می گردند

دکتر محمود خدادوست در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد اولویت های سال ۹۷ دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، اظهار کرد: در سال ۹۶ دو حکم برای ادغام خدمات طب ایرانی در نظام تندرستی در برنامه ششم توسعه تصویب گردید. در پی این احکام در سال ۹۷ کوشش می نماییم آنان را عملیاتی کنیم. علاوه بر آن در سال ۹۶ مصوبه ای از شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت گرفتیم که طی آن دو واحد درسی آشنایی با طب ایرانی برای گروه های پزشکی اجباری می گردد.

وی دنبال کرد: در حال حاضر در حال تولید محتوای مناسب برای این رشته ها هستیم و امید داریم تعلیم این واحد از مهر ۹۷ در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، توانبخشی، تغذیه، پرستاری و مامایی شروع گردد. با توجه به اینکه موظف شده ایم خدمات طب ایرانی را در نظام تندرستی ادغام کنیم، همه پزشکان و دست اندرکاران نظام تندرستی باید با استعداد های طب ایرانی آشنا گردند. برنامه ریزی این کار از سال ۹۶ شروع شده و در سال ۹۷ نیز آن را ادامه می دهیم.

حکیمان شناسنامه دار می گردند

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در مورد برنامه این وزارتخانه برای کنترل تخلف های طب ایرانی اظهار کرد: گروهی از کسانی که دانش و مهارت خاصی در این زمینه دارند، به استناد قانون جاری کشور چون پزشک نیستند و مدرک ندارند، توان ندارند مداخله درمانی انجام دهند. حدس کرده ایم این اشخاص در سلامتکده های طب ایرانی که مسئول فنی آن متخصص طب ایرانی می باشند، شناسنامه دار شوند و با مسیولیت پزشک، تجربه و مهارت خود را به دیگران جابه جا کنند.

به گفته خدادوست، در صورت ابلاغ این آیین نامه کمیته هایی در دانشگاه های علوم پزشکی برای تایید و معرفی این اشخاص به سلامتکده های طب ایرانی تشکیل می گردد.

چه کسانی متخصص ها مجاز طب ایرانی می باشند؟ مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت علاوه بر این افزود: قرار هست مهارت پزشکان عمومی با دوره های کوتاه مدت طب ایرانی افزایش پیدا نماید تا آنان بتوانند در کنار طب رایج، از این حجم استفاده نمایند. در سال ۹۷ این کار با سرعت بیشتری ادامه پیدا می نماید. پس از ابلاغ آیین نامه این طرح، تنها کسانی توان دارند کار طب ایرانی انجام دهند که یا متخصص طب ایرانی باشند یا دوره های کوتاه مدت مهارتی را در جایگاه ها مجاز وزارت بهداشت گذرانده باشند. این جایگاه ها نیز دانشکده های طب ایرانی و انجمن علمی طب ایرانی می باشند. گسترش سلامتکده های طب ایرانی در سال ۹۷ خدادوست با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای گسترش سلامتکده های طب ایرانی در سال ۹۷، تصریح نمود: از آنجا که اقبال مردم به استفاده از طب ایرانی افزایش یافته، رویکرد معاونت معالجه وزارت بهداشت نیز توسعه سلامتکده های طب ایرانی هست؛ به همین سبب پیشنهاد شده تمام متخصص ها طب ایرانی که مسیولیت فنی این سلامتکده ها را بر عهده دارند، بتوانند در هر دو بخش سلامتکده های دانشگاهی و خصوصی طب ایرانی فعالیت دارا باشند.
این جایگاه ها نیز دانشکده های طب ایرانی و انجمن علمی طب ایرانی می باشند. وی علاوه بر این افزود: در حال حاضر زیادی از فارغ التحصیلان که توان دارند مسیولیت فنی این جایگاه ها را برعهده گیرند، به طور تمام وقت در دانشگاه فعالیت می کنند؛ به همین سبب سلامتکده های خصوصی طب ایرانی فعال، از تعداد انگشتان یک دست نیز کمتر می باشند. در سلامتکده ها جایگاه ها عرضه فرآورده های طبیعی نیز وجود دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت ۳۰ سلامتکده طب ایرانی در کشور، تصریح نمود: از سال گذشته راه اندازی ۲۰ سلامتکده طب ایرانی شروع شده هست که بعضی از آنان در شش ماه اول سال ۹۷ و عده ای دیگر تا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسند. با این اقدام با تعداد زیادی از سلامتکده های طب ایرانی با مسیولیت فنی متخصص ها طب ایرانی مواجه می گردیم.   ورود خدمات طب ایرانی به خانه های بهداشت

در سلامتکده ها جایگاه ها عرضه فرآورده های طبیعی نیز وجود دارد. توسعه سلامتکده های طب ایرانی دانشگاهی و خصوصی نیز در سال ۹۷ انجام می گردد. خدادوست با اشاره به ورود خدمات و آموزه های طب ایرانی به خانه های بهداشت برای اصلاح سبک زندگی مردم، دنبال کرد: توقع داریم در سال ۹۷ زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی برای اجرای این طرح به ما ملحق شوند. بر طبق این برنامه تا انتهاء برنامه ششم توسعه ۱۰۰ درصد خانه های بهداشت باید این آموزه ها را جابه جایی دهند. نشست های متعددی با دبیرخانه شورای عالی بیمه در مورد بیمه ویزیت و خدمات طب ایرانی برگزار شده و مقدمات بیمه شدن این خدمات فراهم شده هست.

این دبیرخانه قول داده هست که در نخستین جلسه خود ویزیت طب ایرانی تحت پوشش بیمه می رود. به تدریج نیز کوشش می نماییم خدمات طب ایرانی نیز بیمه گردد.

خدادوست در ادامه به اضافه شدن دو خدمت طب ایرانی در ویرایش سوم کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات، تصریح نمود: یکی دیگر از اقداماتی که تاحالا در راستای طب ایرانی انجام شده، ایجاد ادارات طب ایرانی در معاونت های معالجه، اداره فرآورده های طبیعی و پست های کارشناس و کارشناس مسئول در معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور بوده هست. این رشته ها از مقطع دیپلم برای مقطع ها کاردانی و کارشناسی دانشجو می گیرد و دانشجوهای در دانشکده های طب ایرانی تحصیل می کنند.

هنوز همه دانشگاه ها این پست را تشکیل نداده اند و با توجه به ابلاغی که به دانشگاه ها انجام شده، در ماه های اول سال ۹۷ مستقر خواهند گردید. ما در حال حاضر منحصرا آخرین حلقه یعنی متخصص طب ایرانی را در این حوزه داریم و مستلزم توسعه هماهنگ این هست که در رشته های پشتیبان نیز بتوانیم نیروهای کارشناس قوی دارا باشیم. به گفته مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، رشته فرآورده های طبیعی در جلسه شورای عالی و برنامه ریزی وزارت بهداشت تصویب شده و توقع داریم در سال ۹۷ به تدریج بعضی از رشته های پشتیبان دیگر من جمله رشته نگهدارى بالینی طب ایرانی، ماساژ و تغذیه طب ایرانی به تدریج تصویب شوند. این رشته ها از مقطع دیپلم برای مقطع ها کاردانی و کارشناسی دانشجو می گیرد و دانشجوهای در دانشکده های طب ایرانی تحصیل می کنند. امید داریم این برنامه نیز در سال ۹۷ اجرایی گردد.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94511

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.