تاریخ ارسال : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حیوان گزیدگی ۱۷۰ هزار نفر در کشور/مریضی هاری در کمین هست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، حسین عرفانی دوشنبه شب در حاشیه برپایی کارگاه آموزشی کنترل مریضی های زئونوز (بیماری های مشترک آدم و حیوان) با حضور مراقبان تندرستی جایگاه ها جامع تندرستی و کارشناسان مریضی ها در سالن شهید ذکریا رفسنجان گفت: آنچه باعث شد در رفسنجان حضور دارا باشم در کمال تأسف مورد مرگ مرد ۵۸ ساله ای بود که به دلیل مریضی هاری در پی گزش سگ ولگرد رخ داده هست.

وی اضافه کرد: هاری یک مریضی کشنده هست که اگر فردی به آن دچار گردد مبتلا به مرگ وی می گردد اما در کمال خوشبختی دسترسی به واکسن و سرم این مریضی را داریم که اگر فرد سریعا پس از گزش مراجعه کند و واکسن دریافت کند قطع به یقین توان دارد در پیشگیری از مریضی تاثیرگذار باشد.

وی تصریح نمود: مریضی هاری امروزه در سطح دنیا خیلی مورد توجه قرار گرفته سازمان جهانی بهداشت هدف گذاری کرده که در سال ۲۰۳۰ میلادی مورد ها مرگ به دلیل هاری در آدم ها به دلیل گزش سگ را به صفر برساند.

ریاست اداره زئونوز وزارت بهداشت دنبال کرد: وقتی که تحولات اکوسیستم خود در کشور بویژه در جنوب شرقی کشور من جمله رفسنجان را می بنییم در کمال تأسف تعداد سگ های ولگرد و بلاصاحب در معابر و اماکن عمومی بیشتر از گذشته هست.

عرفانی اضافه کرد: مسئول کنترل و تألیف سگ ها در نقاط شهری با شهرداری ها و در روستاها با دهیاری ها هست که نظر ما این هست که سگ ها را طبق اصول اخلاقی به شیوه های حیوان دوستانه تألیف کنند که به مردم عارضه نرسانند.

وی ابراز کرد: امکان دارد ابزارها ما در بعضی منطقه های به حدی نباشد که کار به روش حیوان دوستانه صورت پذیرد که در اینجا بین دو راهی انتخاب قرار می گیریم که بین تندرستی آدم ها و برخورد با سگ های ولگرد کدام یک انتخاب نماییم.

این مسئول تصریح نمود: این شهروندی که به دلیل گزش سگ مرگ کرده مبتلا به این مریضی شده بود.

ریاست اداره زئونوز وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی تصریح نمود: در برخورد با سگ ها به شیوه های اخلاقی یکی از روش ها تألیف سگ های ولگرد هست که نتیجه گرفتیم طبق اصول و شیوه های درست و اخلاقی مدیریت گردد وسگ های ولگرد را تألیف کرد.

عرفانی عنوان داشت: واکسیناسیون حیوانات راهکار دوم هست که سگ های صاحبدار و سگ های گله باید دو مورد موردنظر باشد که اولا مسؤولیت سگ با مالک آن هست دوما با مراجعه به دامپزشکی سگ خود را واکسینه کنند که اگر سگ با حیوانات هار رابطه ای داشت هاری را به صاحبانش جابه جا نکند.

ریاست اداره زئونوز وزارت بهداشت اطلاع داد: هر ساله حدود ۱۷۰ هزار نفر از هموطنان در کشور مورد گزش حیوانات قرار می گیرند و واکسن هاری دریافت می کنند.

عرفانی گفت: وزارت بهداشت با تعهدی که دارد واکسن و سرم را به هر نرخ تهیه و به طور رایگان در اختیار مردم قرار می دهد اما وقتی که به این تعداد می نگریم رتبه سنی این ۱۷۰ هزار نفر از مدرسه و در نوجوانی بوده و در پسران زیادتر هست که مورد گزش قرار می گیرند که باید به آنان آموخت سگ ها را تحریک نکنند.

وی تصریح نمود: علاوه بر این در کمال تأسف بعضی افراد، سگ ها را در منزل خود نگه می دارند که علاوه بر هاری مریضی های مختلفی وجود دارد که توان دارند جابه جا کنند.

وی گفته بود: وقتی که سگ در شرع ما نجس محسوب شده مسلماً حکمتی پشت آن بوده هست علاوه بر این همستر و گربه هم غیربهداشتی هست بنابراین باید به سمت زندگی توأم با تندرستی پیش برویم.

ریاست اداره زئونوز وزارت بهداشت گفت: کنترل مریضی های زئونوز احتیاج به یک برنامه خوب دارد که باید قطعا به طور مشترک با وزارتخانه های کشور، بهداشت، آموزش و پرورش و کمک دهیاری ها شهرداری ها، بنیاد مسکن …


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96291

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.