تاریخ ارسال : ۰۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۲۲:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

رییس جمهور در سازمان ملل چه گفت؟

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در نشست سران توسعه پایدار ۲۰۱۵ در نیویورک سخنرانی کرد.

به گزارش شلمچه نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در اجلاس سران جهانی برای توسعه پایدار در سخنانی، گفت: گروه‌های تروریستی، «اهداف توسعه پایدار» را زیر پا می‌گذارند و تداوم این وضعیت به فقر و تخریب بیشتر محیط زیست می‌انجامد.

متن کامل سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی به‌شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

آقای رئیس، عالیجنابان؛

در آغاز سخنم لازم می‌دانم با ابراز تأسف شدید از حادثه دلخراشی که برای هزاران نفر مسلمان و از جمله ایرانیان، در منا در روز پنجشنبه رخ داد، مراتب تسلیت خود را به خانواده‌هایی که در سوگ درگذشتگان این مصیبت عزادار شده‌اند، ابراز و بر ضرورت رسیدگی سریع نسبت به آسیب‌دیدگان و همچنین بررسی علل و عوامل این حادثه و حوادث مشابه در مراسم حج امسال تأکید نمایم.

عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان

مشکلات محیط زیست، به ما انسان‌های کره زمین آموخته است که همگی در یک کشتی نشسته‌ایم و بدانیم که هرآن‌چه دیگران انجام می‌دهند، بر سرنوشت ما نیز مؤثر است و نمی‌توان صرف‌نظر از این‌‌که دیگران چگونه زندگی می‌کنند، به امنیت و آسایش خود دل بست. بدون همکاری گسترده در سه سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌ المللی، دست یافتن به «اهداف توسعه پایدار» بسیار دشوار است. این همکاری باید ملهم از آگاهی ناشی از سرنوشت واحد و تعهد مشترک در قبال مسئولیت‌های مهم انسانی باشد.

سرنوشت مشترک، مستلزم هدف مشترک است، اما به‌معنای یکسان بودن مسئولیت‌های همه نیست. دست‌یابی به آرمان‌های توسعه پایدار بعد از ۲۰۱۵ بدون لحاظ کردن مسئولیت کشورها و سهم آن‌ها در پیدایش وضعیت فعلی محیط زیست، ناممکن بوده و به مناقشه‌ای بی‌حاصل می‌انجامد.

حضار محترم

همان‌طور که در «اجلاس سران تغییرات آب و هوا» گفتم، منطقه غرب آسیا تنها با شرایط اقلیمی گرم‌تر و چالش‌های خشکسالی ممتد و گسترده مواجه نیست، بلکه با فاجعه تروریسم و خشونت افراطی نیز دست به گریبان است. به‌عبارتی، خشونت علیه طبیعت و انسان‌ها، دو فاجعه بزرگ منطقه غرب آسیاست.

من دو سال پیش زمانی که از «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» سخن گفتم؛ هر دو فاجعه و تأثیر متقابل آن‌ها را مد نظر داشتم. تروریست‌ها در سرزمین‌های فقیر و زخم‌‌خورده از بحران‌های محیط زیستی؛ رشد کرده، تکثیر شده و چون ریزگردها به‌راحتی مرزها را در می‌نوردند. گروه‌های تروریستی، «اهداف توسعه پایدار» را زیر پا می‌گذارند و تداوم این وضعیت به فقر و تخریب بیشتر محیط زیست می‌انجامد. تروریسم و خشونت، ضمن خسارت آشکار به محیط زیست، توسعه پایدار را از دستور کار کشورها خارج کرده و منابع کشورها را صرف مبارزه با ناامنی می‌کند.

خانم‌ها و آقایان

جمهوری اسلامی ایران پیش از این، مجدّانه و عمیقاً به تحقق اهداف توسعه هزاره، یاری رسانده و مشارکت فعالی در تدوین دستور کار توسعه پس از ۲۰۱۵ داشته و از این به بعد نیز همکاری سازنده‌ای برای اجرای تعهدات خود در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد داشت. دولت من به‌عنوان دولت محیط زیستی، سیاست‌های خود را براساس رویکردی متوازن میان توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست تنظیم می‌کند.

افزایش آشکار حساسیت‌های زیست‌محیطی میان اقشار مختلف مردم کشورم، وارد کردن آموزش‌های محیط زیستی به برنامه درسی مدارس، بازنگری جدی در سیاست‌های سدسازی، احیای تالاب‌های در خطر و تلاش شبانه‌روزی برای احیای دریاچه‌های در خطر نابودی، تنها بخش کوچکی از التزام این دولت به اهداف توسعه پایدار است.

فرایند طی‌‌شده در دو سال گذشته و حصول توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵، شرایط مساعدی برای همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله در زمینه محیط زیست فراهم آورده است. ما مشتاقیم از طریق دیپلماسی فعال محیط زیستی با همسایگان خود در زمینه توسعه پایدار منطقه‌ای همکاری کنیم و در سایه روابط سازنده با دیگر کشورها و همکاری‌های فناور

از توجه شما سپاسگزارم.

انه، انتقال دانش و مشارکت در فعالیت‌های علمی مشترک، سهم خود را در ساختن جهانی پایدارتر و مصون از تهدیدهای محیط زیستی ایفا کنیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=1507

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.