تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خبر خوش برای سرمایه گذاران در بافت های کهنه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بر طبق آمار رسمی‌کشور، هم‌اکنون ۱۴۰ هزار هکتار بافت کهنه در کشور و ۷۰ هزار هکتار بافت کهنه در شهر تهران به‌صورت مصوب وجود دارد که بیشتر از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران در این بافت‌های کهنه یا ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیر‌رسمی‌زندگی می‌کنند. طبق طرح جدید دولت، افرادی که مالک خانه کهنه می باشند، بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای واحد آن‌ها نوسازی می‌شود، بدین صورت که تسهیلاتی به توسعه گر‌ها پرداخت می‌شود که در سایه آن به نفع خود برسند و پس از آن مردم به این ساختمان‌ها جابه جا می‌شوند و خانه‌های کهنه آن‌ها خراب شده تا به نحو اصولی بازسازی گردد.
شب دوشنبه (۲ بهمن‌ماه ۹۶) رییس جمهوری در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی اعلام نمود که تقریبا در محله‌هایی که بافت کهنه وجود دارد آنجایی که می‌توانیم زمین را اختصاص دهیم یا زمین دولتی یا شهرداری و یا ذی ربط به نهاد‌های عمومی، زمین مجانی برای احداث ساختمان در اختیار توسعه‌گر‌ها قرار می‌دهیم و افرادی که در بافت‌های کهنه می باشند را به صورت مجانی به این ساختمان‌ها جابه جا می‌کنیم، هر کسی صد متر ساختمان دارد، هر متر ساختمانی ۱.۲ ۲ در ساختمان جدید شرایط مسکونی را بدون پرداخت هزینه فراهم می‌کنیم، یعنی مردم به صورت مجانی داخل ساختمان می‌شوند و ساختمان‌های قدیمی‌آن‌ها خراب کردن شده و مبدل به پارک و فضای لازم برای زندگی مردم خواهد گردید.     این ساختمانی که توسعه گر می‌سازد معادل این، یک ساختمان دیگر هم در همان زمینی که در اختیارش می‌گذاریم، می‌سازد که در سایه آن ساختمان معادلش خرج خودش را در می‌آورد و به نفع هم می‌رسد در ساختمان معادل که تهی هست ما تسهیلاتی را در اختیار می‌گذاریم یعنی ضمانت می‌کنیم که این ساختمان فوری به فروش برسد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار اشخاص قرار می‌دهیم تا اینکه به خانه‌اولی‌ها یا هر کسی که خانه می‌خواهد به زندگی‌شان برسند. نخستین کلنگ نوسازی بافت کهنه در دهه فجر و در بهمن‌ماه در تهران و در بعضی از شهرستان‌ها زده خواهدشد، اما هوشنگ عشایری سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری خبر از آغاز نوسازی بافت‌های کهنه از شهریور ماه ۹۷ داد و در مورد مدل اقتصادی که دولت برای توسعه‌گران بافت‌های کهنه مدنظر داشته هست به عرضه نکته هایی پرداخت.
آغاز نوسازی بافت‌های کهنه از شهریورماه ۹۷
هوشنگ عشایری سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تک تک محلاتی که قرار هست در بافت‌های ناکارآمد بازسازی گردند مشخص شده، ابزار‌ها و مراجع مورد احتیاج هم در لایحه بودجه ۱۳۹۷ حدس و تقدیم مجلس شده هست و در انتظار تصویب هستیم. حدس ما این هست که شهریورماه این طرح آغاز گردد، در نتیجه از الان تا شهریورماه مدلی در نظر گرفته‌ایم که به عنوان پشتوانه طرح پیشگام هست. بدین صورت که زمین های دولتی در اختیار خود را که از قبل خریداری کرده‌ایم در اختیار توسعه گران قرار دهیم و آن‌ها آغاز به ساخت و ساز می‌کنند.
زمین در یک فضای رقابتی در اختیار توسعه گران قرار داده می‌شود
عشایری در جواب به این سؤال که چه نوع مدل اقتصادی برای توسعه گران در نظر گرفته‌اید، اظهار کرد: مدل اقتصادی این هست که برای زمین هیچ گونه ارزش‌گذاری اولیه تعیین نمی‌کنیم. زمین را در یک فضای رقابتی در اختیار توسعه‌گران قرار می‌دهیم. آن‌ها در این فضا نرخ ایده ای ساخت را به ما می‌دهند. کسی که پایین ترین نرخ ایده ای را بدهد پیروز فعالیت در آن محله خواهد گردید. پس از اینکه پروژه به اتمام رسید مطالبه توسعه گر از ما، میزان هزینه‌ای که طبق قیمت‌ها داده به اضافه ۱۸ درصد نفع می باشد. به عبارتی نرخ کارشناسی خانه‌ای که ساخته شده را تعیین می‌کنیم و طبق هزینه‌ای که کرده به اضافه ۱۸ درصد نفع به وی پرداخت می‌کنیم، مابقی اگر چیزی باقی ماند برای دولت هست اگر هم چیزی نماند ما به هدف خود که بالا بردن کیفیت محله هست رسیده‌ایم. اگر هم توسعه گران اضافه برارزش ریالی پروژه هزینه کرده باشند ما به صورت نقدی یا غیرنقدی از زمین های دیگر خود به آن‌ها پرداخت خواهیم کرد.
ضمانت نفع ۱۸ درصدی توسعه گران
وی تاکید کرد: با این روش، ما در عمل به توسعه گران ضمانت نفع می‌دهیم. یعنی به‌جز هزینه پیمانکاری‌اش، ۱۸ درصد نفع را ضمانت می‌کنیم. هیچگونه خطر سرمایه‌گذاری به آن‌ها تحمیل نمی‌شود و منحصرا خطر فروش باقی می‌ماند. در کمال خوشبختی با تسهیلات ۸ درصدی که برای مدل درخواست ها پیش‌بینی کرده‌ایم و حدود ۳۰۰ هزار نفر که در صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت اسم کرده‌اند نشان می‌دهد درخواست ها وجود دارد و این خطر هم به شکلی از بین رفته هست.
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری اطلاع داد: در دهه فجر مشابه مدلی که چندی پیش در محله سیروس آغاز کردیم چند پروژه را در شهر‌های یزد و بوشهر آغاز می‌کنیم.
سه گام در حوزه کالبدی و یک قدم در حوزه غیرکالبدی
عشایری با اشاره به صحبت‌های رییس جمهور درخصوص بافت کهنه، اظهار کرد: همان گونه که دکتر روحانی در صحبت‌های خود برای مردم اعلام کردند، با توجه به مطالبه گری عمومی‌که درمورد بافت‌های ناکارآمد شهری در کل کشور به وجود آمده، دولت برنامه کاری خود را در این بافت‌ها به طور جدی دنبال می‌کند. برای مبحث چهار گام را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که سه گام در حوزه کالبدی و یک قدم در حوزه غیرکالبدی هست.
نگاه ما هم هم‌اکنون محله محور هست
وی، برنامه‌های کالبدی را دربردارنده نوسازی و بهسازی مسکن، بالا بردن خدمات روبنایی و بالا بردن خدمات زیربنایی دانست و اظهار کرد: جریان غیرکالبدی هم بالا بردن توانمندی‌های اجتماعی، اقتصادی و نهادی این محلات هست. نگاه ما هم هم‌اکنون محله محور هست، نه اینکه تنها به ساخت مسکن پرداخت کنیم. در حقیقت وقتی می‌گوییم محله سیروس یعنی پروژه‌ای که هم باید مسکن ساخته گردد، هم زیربنایی، روبنایی و هم جریان توانمندی اقتصادی اجتماعی اتفاق افتد.
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری درخصوص تسهیلات ارایه شده به تقاضا کنندگان در بافت‌های کهنه، اظهار کرد: خرید در مدل درخواست ها تنها صندوق پس انداز مسکن یکم هست و دولت برنامه دیگری ندارد. اگر قرار باشد دولت نقش حمایتی داشته باشد در جبران کسری این صندوق پشتیبانی می‌کند. یعنی اگر در وسط کار درخواست ها به بالاتر از حد تخمین ما برسد دولت آنجا جبران می‌کند که بانک بتواند گردش مالی‌اش را راه بیاندازد.
تخصیص وام ۵۰ میلیونی با نفع ۹ درصد به سازندگان
عشایری تاکید کرد: به‌جز صندوق یکم برای جریان خرید هیچگونه برنامه دیگری نداریم ولی برای جریان تولید و کمک به توسعه گران برای ساخت ایده ای که ما در صندوق و قانون بودجه ایده ای در لایحه بودجه ۹۷ به مجلس دادیم پیش‌بینی کردیم که وام دو ساله با نفع ۹ درصد به سازندگان بدهیم. پیش‌بینی کردیم ۱۰۰ هزار واحد در سال باید تولید گردد و وام ۵۰ میلیون تومانی می‌دهیم که می‌شود ۵ هزار میلیارد تومان. از این رقم ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قسمت دولت باشد با نفع صفر درصد و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آورده بانک‌ها باشد با نفع ۱۸ درصد. میانگین آن می‌شود ۹ درصد و ۵ هزار میلیارد تومان تقسیم بر ۱۰۰ هزار واحد که می‌شود ۵۰ میلیون تومان وام، در نتیجه برای هر یک واحد ساخته شده توسط توسعه گر در صورت تصویب این پیشنهاد ما در مجلس، قرار هست وام ۵۰ میلیون تومانی به سازندگان بدهیم.
تسهیلات ۸ درصد؛ ایده آل‌ترین مدل برای خرید مسکن
وی، تسهیلات ۸ درصد را ایده آل‌ترین مدل برای خرید مسکن دانست و اظهار کرد: در بافت کهنه محدودیت‌هایی که در صندوق پس انداز مسکن یکم نظیر خانه اولی بودن یا زوجین بودن وجود ندارد و این شروط را برداشته‌ایم. ۵ ۵ درصد کمتر از بقیه نقاط تسهیلات بگیرد که در حقیقت ایده آل‌ترین نوع، مدل ما در جریان درخواست ها هست.
عشایری در جواب به این سؤال که آیا در جریان بهسازی و نوسازی به بافت‌های تاریخی عارضه وارد نمی‌شود، اظهار کرد: ما دست کم در ۴ تا ۵ سال موخر ثابت کرده‌ایم که اگر حساسیت ما نسبت به بافت‌های با ارزش تاریخی، زیادتر از میراث فرهنگی نباشد، کمتر از آن‌ها نسبت به ساختار حفاظتی میراث فرهنگی در محلات تاریخی تعصب نداریم. این را ثابت نمودیم و از ارشد‌ترین فرد وزارت خانه که آقای وزیر باشد تا کوچکترین آن‌ها که بنده باشم ثابت کرده‌ایم که حافظ میراث تاریخی و با ارزش خودمان در بافت‌های تاریخی هستیم.
مسکن در توانایی را دنبال می‌کنیم
وی دنبال کرد: اگر در طرح نوسازی به یک خانه یا یک مکان با ارزش برخوردید کردیم صد در صد باید مراقبت کنیم. در بافت تاریخی تماما با سازگاری میراث فرهنگی جلو می‌رویم جلو و اگر برنامه ای بیاید در کمیته‌های فنی میراث فرهنگی بحث می‌شود. در آن جا رویکردی متمایز از بافت کهنه دنبال می‌کنیم و برای همین الزام کردیم طرح‌ها باید قطعا تایید و تصویب گردد.
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری در جواب به این سؤال که آیا مسکن اجتماعی در برنامه‌های شما وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: خیر، جامعه هدف ما در بافت‌های ناکارآمد شهری جامعه‌ای متوسط، تداعی و تلقی می‌شود و مسکن در توانایی را دنبال می‌کنیم.
ضمانت نفع سازنده بار‌ها عنوان شده، اما اجرایی نشده هست
درحالی دولت در طرح جدید خود در نوسازی بافت کهنه اعلامکرده هست که نفع ۱۸ درصدی توسعه‌گران را ضمانت می‌کند که مدتی قبل ایرج رهبر ریاست محور سراسری انبوه‌سازان در اظهار کرد و گو با روزنامه «تجارت» اعلام نمود که دولت عنوان نموده که نفع ۱۸ درصد سازندگان در بافت کهنه را ضمانت می‌کند. اما بعید به نظر می‌رسد که دولتمردان بتوانند این سامانه را در ایران پیاده کنند، زیرا این مساله در اوائل اجرای طرح مسکن مهر هم عنوان شده بود به‌طوری که قرار بود ضمانت فروشی به انبوه‌سازان داده گردد، که این امر اجرایی نشد.     اگر دولت درخصوص فروش واحد‌های مسکونی به توسعه گران ضمانت دهد، سرمایه گذاران در ساخت و ساز بافت‌های کهنه رغبت و تمایلی از خود نشان خواهند داد، اما درخصوص مسکونی بودن بافت‌های کهنه لازم به ذکر هست که به سبب اینکه قدرت خرید مردم درآن منطقه های کافی نیست، ساخت و ساز در بافت کهنه برای سازندگان توجیه اقتصادی ندارد، بنابراین باید تمهیداتی در بافت کهنه مدنظر داشته گردد تا نوسازی و بهسازی بافت کهنه عملیاتی گردد. به عبارتی باید تسهیلاتی با نفع پذیرفتنی به توسعه گر تخصیص گردد، علاوه بر این باید بین توسعه گر و ساکنان بافت کهنه در ساخت و ساز مشارکتی اعتماد و اطمینان ایجاد گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84931

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.