تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خداحافظی با آدیداس و میکاسا

شهروند: وزارت ورزش فدراسیون‌ها را مجاب کرده تا حد امکان از برندهای بیگانه استفاده نکرده و ضمن عدم تمدید قرارداد با این شرکت‌ها از کالاهای ایرانی بهره ببرند. این اتفاق در راستای نامگذاری ‌سال ٩٧ به اسم «حمایت از کالای ایرانی» توسط رهبر معظم انقلاب رخ داده و دولت در حوزه ورزش نیز اقداماتی برای عملی‌شدن این شعار انجام می‌دهد. محمدرضا داورزنی جدیدا در مصاحبه‌ای بیان کرد: «تاکید وزارت ورزش و جوانان پشتیبانی از کالای ایرانی در عرصه ورزش هست. در کشور ما فرآورده ها ورزشی با کیفیتی و با نرمال بالا تولید می‌شود که می‌توانیم با بهره‌گیری از آنان در تحقق شعار ‌سال نقش‌آفرینی کنیم. بعضی از فدراسیون‌ها با برندهای بیگانه قراردادهایی دارند که زین پس ملزم می باشند که چنین قراردادهایی را تمدید نکنند و از کالای ورزشی ایرانی استفاده نمایند.» » این اتفاق البته تا حدی در شرایط فعلی امکان‌پذیر هست؛ چون در بعضی از رشته‌ها فدراسیون‌های جهانی ملزوماتی دارند و حتی بعضی از ابزارآلات رشته‌های ورزشی در داخل تولید نمی‌شود. معاون وزیر ورزش در این ارتباط نیز می‌افزاید: «بعضی فدراسیون‌های جهانی برای مسابقات متفاوت ملزم به استفاده تیم‌ها و ورزشکاران از برندهای خاصی می باشند که فدراسیون‌های ملی نیز موظف به اجرای این تعهدها می باشند اما در استفاده از کالای بیگانه در رقابت‌های داخلی الزامی وجود ندارد. در ادامه به ارزیابی چالش‌های پیش‌ رو و تحولات احتمالی در سیاست فدراسیون‌ها برای پشتیبانی از کالای ایرانی پرداختیم.

فوتبال؛ چالش بزرگ پیش‌روی تیم‌ملی و سرخابی‌ها

شاید یکی از چالش‌های کلیدی در استفاده فدراسیون‌های ورزشی از تولیدات داخلی ذی ربط به فوتبال باشد. یکی از حاشیه‌های کلیدی حول تیم‌ملی در سال‌های موخر همین بحث انتخاب اسپانسر مناسب برای تهیه البسه ملی‌پوشان بوده و حتی در آستانه جام‌جهانی هم ادامه دارد. هیچ‌وقت با توجه به حساسیت کی‌روش فدراسیون به استفاده از البسه تولید داخل در سال‌های موخر فکر نکرده و بعید هست زین پس هم‌چنین رخدادی رخ دهد. البته در سایر زمینه‌ها فدراسیون فوتبال می‌تواند از شعار پشتیبانی از کالای ایرانی پشتیبانی نماید، چون در آستانه جام‌جهانی مشخص شده که تیم‌ملی با پیراهن‌های آدیداس در این رخداد بزرگ به میدان خواهد رفت. هر ٢ تیم در سال‌های موخر از برندهای بیگانه برای تهیه البسه خود استفاده کرده‌اند و باید دید قراردادشان چه زمانی به اتمام می‌رسد تا درصورت اهتمام وزارت ورزش با برندهای داخلی قرارداد امضا نمایند. البته همین اکنون هم بعضی از تیم‌های لیگ پیروزی از برندهای داخلی برای تهیه البسه خود استفاده می‌کنند و به ‌نظر می‌رسد از تصمیم خود هم راضی می باشند. باید دید در فصل آتی لیگ برتر فوتبال ایران کدام باشگاه‌ها برای تحقق شعار ‌سال رو به تولیدهای داخلی می‌آورند و کدام‌یک همچنان از خارج از کشور پیراهن خود را تهیه می‌کنند.

اسکی؛ امکانات داخلی موجود نیست

یکی از رشته‌هایی که در تهیه امکانات خود از داخل کشور با مشکلات بسیاری روبه‌روست، اسکی به حساب می‌آید. سیدعبدی افتخاری، ریاست فدراسیون اسکی در مورد چگونگی پشتیبانی این فدراسیون از تولیدات داخلی به «شهروند» می‌گوید: «تا جایی که با استانداردهای جهانی مغایر نباشد، از کالای ایرانی پشتیبانی خواهیم کرد. با این ‌حال متاسفانه در بخش امکانات اسکی و حتی کفش اصلا در داخل تولیدی نداریم و مجبوریم از برندهای بیگانه بهره ببریم. امید دارم به ‌زودی به خودکفایی داخلی در راستای امکانات اسکی برسیم.»

بدمینتون؛ مذاکره با تولیدکنندگان داخلی

»رشته‌های راکتی ازجمله بدمینتون هم با توجه به تولیدنشدن بعضی از امکانات ملزم به استفاده از برندهای بیگانه می باشند. با این ‌حال محمدرضا پوریا، ریاست فدراسیون بدمینتون در این‌باره می‌گوید: «از سال‌های گذشته تمام کوشش خود را کرده‌ایم که از امکانات و لوازمی استفاده نماییم که توسط تولیدکنندگان داخلی تهیه گردیده باشند اما بعضی از لوازم رشته بدمینتون در خارج از کشور تولید می‌شد و ما به اجبار ملزم به تهیه آن بودیم. کوشش می‌کنیم تا در مورد کالاهایی مثل راکت و توپ نیز با تولیدکنندگان داخلی وارد مذاکره شویم. »

بسکتبال؛ برند پوشاک تغییر می‌کند

»در بسکتبال شرایط متمایز هست و فدراسیون با یک برند چینی برای تهیه البسه خود در سال‌های موخر قرارداد داشته و در مسابقات موخر هم از آن استفاده می‌کند. به ‌نظر می‌رسد در راستای سیاست‌های ابلاغ‌شده از سوی وزارتخانه فدراسیون بسکتبال باید به فکر تغییر برند و عقد قرارداد با یک شرکت داخلی باشد. علی توفیق، دبیر فدراسیون بسکتبال در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «قرارداد البسه تیم‌های ملی ذی ربط به گذشته هست و در‌ سال جدید در این‌باره تجدید نظر خواهد گردید. در ارتباط با ابزارهایی مثل توپ و سبد اگر تولیدات داخلی استانداردهای لازم را دارا باشند، مطمئنا از کالای ایرانی استفاده می‌کنیم. امید دارم در آینده تولیدات داخلی به سطحی برسند که تمامی استانداردها را دارا باشند.»

کشتی؛ صددرصد ایرانی

»در روزهای موخر و در راستای تحقق شعار پشتیبانی از کالای ایرانی، فدراسیون کشتی اعلام نمود: «در چهار ‌سال گذشته با پشتیبانی از کالای ایرانی، البسه ملی‌پوشان را از تولیدکنندگان داخل کشور تهیه کرده‌ایم. فدراسیون کشتی با توجه به پیشنهادات برندهای معتبر بیگانه برای تهیه البسه ملی‌پوشان با نگاه مخصوص و پشتیبانی از کالاهای تولید ایران، از البسه و پوشاک ایرانی(دوبنده و گرمکن) برای تیم‌های ملی خود در ورزش ملی کشور در اردوها و مسابقات استفاده نمود هست. علاوه بر این فدراسیون کشتی در مسابقات ورزشی و تجهیز خانه‌های کشتی نیز از تشک‌های ساخت ایران استفاده نمود هست.»

تیراندازی؛‌ فشنگ نداریم!

»حتی پیش از این‌که بحث پشتیبانی از کالای ایرانی به ‌صورت رسمی مطرح گردد، ملی‌پوشان تیراندازی ایران برای تمرین های خود مشکل کم بودن فشنگ و مهمات داشتند. به‌نظر می‌رسد با توجه به این‌که فدراسیون‌ها می خواهند از کالای ایرانی پشتیبانی کنند، برای پشتیبانی از ملی‌پوشان تیراندازی هم تمهیداتی درنظر گرفته گردد. البته دیروز خبر رسید در نشست هیأت‌رئیسه این فدراسیون قطعی شده به منظور پشتیبانی از کالا و تولیدات داخلی، بسته حمایتی این فدراسیون دربردارنده یک قبضه اسلحه تولید کارشناسان ایرانی، یک دستگاه پرتابل پرت بشقابک تولید متخصص ها داخلی و سیبل‌کش‌های طراحی‌شده مهندسین کشورمان به طور رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. ریاست فدراسیون تیراندازی در این نشست با اشاره به شعار‌ سال ٩٧ و با اهتمام بر این‌که همه وظیفه داریم از تولیدکنندگان داخلی پشتیبانی کنیم، اظهار کرد: «برای آن‌که اقتصاد جامعه رونق گیرد و مشکل بیکاری حل گردد، باید به تولیدکنندگان داخلی اعتماد نماییم و با معیت در راه بهبود کیفیت و بالا بردن دانش تیراندازی گام برداریم.»

دوومیدانی؛ فرصتی برای معرفی تولیدات داخلی

»رشته دوومیدانی که در بازی‌های آسیایی و المپیک از گستردگی بالایی بهره مند هست و موفقیت در ماده‌های متفاوت آن می‌تواند برای کشورمان انعکاس خوبی داشته باشد؛ برنامه‌هایی برای پشتیبانی از کالای ایرانی دارد. مجید کیهانی، ریاست فدراسیون دوومیدانی در این ارتباط می‌گوید: «ما در حوزه ورزش با کالاها و البسه ورزشی سروکار داریم که قسمتی از آن در داخل تولید می‌شود. میادین ورزشی مجال مهمی برای معرفی تولیدات داخلی می باشند. ورزشکاران ما وقتی با لوازمی که تولید داخلی کشورمان هست، روی سکو بروند؛ در حقیقت کار بزرگی انجام می‌دهند.»

والیبال؛ الزام FIVB در مورد توپ و تور

»والیبال در سال‌های موخر از یک برند داخلی برای تهیه البسه تمامی تیم‌های ملی در رده‌های سنی متفاوت استفاده نمود و حتی در میادین بین‌المللی هم از پوشاک این برند استفاده می‌کند. با این وجود در راستای وسیله مورد استفاده در والیبال کار فدراسیون برای بومی‌سازی سخت می باشد. توپ، تور، میله و سایر ابزارهای برپایی یک مسابقه اکثرا نمونه‌های داخلی ندارند. به طور مثال مارک توپ‌ها باید میکاسا باشد و کاری از دست فدراسیون برنمی‌آید که باید دید چه تصمیمی در این ‌خصوص گرفته می‌شود. محمود افشاردوست که به‌تازگی از سمت دبیرکلی فدراسیون والیبال کنار رفته، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «در بحث پوشاک چند سالی هست که از برند داخلی استفاده می‌کنیم اما در راستای توپ و تور برای مسابقات بین‌المللی الزاماتی از سوی فدراسیون جهانی وجود دارد تا از برندهای طرف قرارداد با FIVB استفاده گردد. با این وجود در مسابقات داخلی می‌توان از تور و میله‌های ایرانی استفاده نمود.»

هندبال؛ حساسیت روی البسه

»هندبال هم مثل خیلی از فدراسیون‌های دیگر برای تهیه امکانات این رشته وادار هست که به علت نداشتن نمونه داخلی از فرآورده ها بیگانه استفاده نماید. محمدرضا رجبی، دبیر فدراسیون هندبال در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «متاسفانه تجهیزاتی مثل توپ، کفش و حتی چسب‌هایی که بازیکنان به دست خود می‌زنند، اصلا در داخل کشور تولید نمی‌شود و مجبوریم از شرکت‌های بیگانه خریداری کنیم. البته فدراسیون اهتمام می‌کند در مسابقات داخلی تا جایی که می‌تواند از کالای ایرانی پشتیبانی نماید اما بعضی از مورد ها دیگر از دست ما خارج هست.» » در بخش البسه نیز هندبالیست‌ها‌ سال گذشته از یک برند بیگانه استفاده می‌کردند. دبیر فدراسیون دراین‌باره هم توضیح داد: «سعی می‌کنیم قرارداد جدید ما با یک شرکت داخلی باشد. امید داریم شرکت‌های داخلی بتوانند خواسته‌های ما را برآورده کنند.»

ورزش‌های همه گیر؛‌ ٧٠‌درصد با امکانات ایرانی

»فدراسیون ورزش‌های همه گیر که ۵٧ رشته ورزشی را برای عموم در برمی‌گیرد و زیادتر با مردم در ارتباط هست تا ورزشکاران؛ در پی بومی‌سازی امکانات خود بوده و هست. علی مجدآرا، ریاست فدراسیون ورزش‌های همه گیر در ارتباط با پشتیبانی فدراسیون‌های ورزشی از کالای ایرانی می‌گوید: «تاکنون بالغ بر ٠‌٧درصد از نیازهای تجهیزاتی ورزش‌های همه گیر با استفاده از این روش بومی‌سازی و تولید گردیده و همزمان با اجرایی‌شدن طرح‌های دگرگونی در ورزش همه گیر، این فدراسیون درصدد هست تا کلیه وسایل و امکانات مورد احتیاج را با پشتیبانی از کالای ایرانی از طریق تولید ایرانی در دسترس همگان قرار دهد. در بعضی رشته‌های ورزش همه گیر مشابه پینت‌بال که ورزشی وارداتی شمرده می‌شود؛ ارکان کلیدی آن مثل جنگ افزار بکارگیری شده درحال‌ حاضر استعداد تولید داخلی را نداشته اما امکان بهره‌مندی از مهمات داخلی وجود دارد.»

ورزش‌های رزمی؛ تمام ایرانی

»محمود رشیدی،‌ ریاست فدراسیون ورزش‌های رزمی در گفت‌وگویی که دیروز داشته،‌ اعلام نموده این فدراسیون تمام نیازهای تیم‌های خود را با تولیدکنندگان ایرانی تأمین می‌کند: «فدراسیون ورزش‌های رزمی با پیروی از منویات مقام معظم رهبری، در سال‌جاری با دقت و قاطعیت، تمام نیازهای تیم‌های رزمی خود را با عقد قرارداد با تولیدکنندگان ایرانی، خریداری و تأمین می‌‌کند و در تمام نشست ها و برنامه‌ها نیز به تمامی رشته‌های رزمی این مبحث یادآوری و اهتمام خواهد گردید. سازمان‌ها و نهادهای ورزشی، وسایل متعددی از قبیل کفش، گرمکن و سایر امکانات ورزشی احتیاج دارند و با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند نیازهای خود را از داخل و توسط تولیدکنندگان ایرانی تأمین کنند.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95566

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.