تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خدمت رسانی به ۲۵۳۱ بیمارخاص/تعداد مریض ها دیالیزی افزایش یافت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، هومن قصری شامگاه سه شنبه در جلسه کمیته مریض ها خاص استان کردستان که درستاد دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار گردید، با اظهار اینکه ۱۵۸ هزار و ۱۹۶ مریض خاص در کشور شناسایی شده اند، اظهار کرد: ۱.۵ ۵ درصداز جمعیت مریض ها خاص کشور ذی ربط به استان کردستان هست.

وی هزینه معالجه مریض ها خاص را بالا اما رایگان قرائت کرد و اضافه کرد: تا انتهاء آذر ماه سال جاری بیشتر از چهار میلیارد و ۷۵۵ میلیون تخفیف فرانشیز به مریض ها خاص در استان کردستان اختصاص یافته هست.

معاون معالجه دانشگاه علوم پزشکی گفته بود: در معالجه مریضی های خاص بسیار زیادتر از دیگر مریضی ها نیازمند مراجع مالی پایدار هستیم و به همین سبب وزارت بهداشت به طور مستمر نگاهی مخصوص به این مریض ها داشته هست.

وی گفت: هرچند مریضی سرطان در تقسیم بندی مریضی ها در گروه خاص قرار نگرفته اما با اجرای طرح دگرگونی نظام تندرستی هزینه معالجه این مریض ها به طور چشمگیری کمتر شده هست.

قصری دنبال کرد: در همین مدت مریض ها سرطانی بیشتر از ۱۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون ریال تخفیف فرانشیر خدمات دارویی و درمانی را دریافت کرده اند.

وی نوید بازنمایی جایگاه ها غربالگری سرطان در شهرستان های استان را اعلام نمود و اظهار کرد: در بهمن ماه سال جاری جایگاه ها غربالگری سرطان تیپ یک در شهرستان های قروه و مریوان شروع به کار خواهد کرد.

معاون معالجه دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه معالجه مریض ها خاص نیازمند امکانات کافی، به روز و امکانات رفاهی هست ، اظهار کرد: تجهیزاتی دربردارنده ۱۲ دستگاه همودیالیز، ۵۸ تخت سه و یک شکن تشک دار و ۹۳ عدد ملزومات دیگر مثل ترالی های دوا و اورژانس و ویلچر در سال جاری خریداری و به واحد های درمانی مریض ها خاص در سطح استان تحویل شده هست.

قصری کوشش سازمان های مردم نهاد فعال در راستای مساعدت به مریض ها خاص را با ارزش شرح کرد و اظهار کرد: بانک اطلاعاتی جامع مریض ها خاص کردستان راه اندازی شده هست و تاحالا رقم یک میلیارد و ۸۹۴ میلیون ریال مجموعه مساعدت های سمن ها بوده هست که در این بانک به ثبت دست یافته هست.

۹ درصد مریض ها ام اس کشور می باشند دراستان کردستان شناسایی شده اند که از این تعداد ۵۰۷ بیماردریافت کننده دوا و تحت معالجه مستقیم اند .

۹ درصد مریض ها ام اس کشور می باشند دراستان کردستان شناسایی شده اند که از این تعداد ۵۰۷ بیماردریافت کننده دوا و تحت معالجه مستقیم اند .

وی تشخیص زود هنگام این مریضی را خوب ترین راه کنترل آن قرائت کرد و اظهار کرد: در شهرستان ها متخصصان نورولوژی مشغول به فعالیت می باشند و هشت دستگاه ام آر آی نیز فعال هست و با این شرایط احتیاج مریض ها ام اس شهرستان های استان به جایگاه ها درمانی استان های مجوار و یا سنندج کمتر از قبل شده هست.۴ درصد اعلام و آن را دلواپس کننده دانست و عنوان نمود: در حدود ۱۵ تا ۲۰ پارسال میزان شیوع ام اس در ایران ۲۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بود اما حالا با روند رشد بسیاری روبه رو هستیم و ایران در حال نزدیک شدن به بهای شیوع کشورهای با شیوع بالا هست .

قصری قیمت رشد مریضی ام اس در استان را ۱۴.۴۶ درصد و صفر درصد هست .

۲ درصد افزایش داشته هست.

قصری در مورد آمار مریض ها هموفیلی و تالاسمی اظهار کرد: تا انتهاء سه ماه سوم سال ۹۶ تعداد مریض ها هموفیلی ۱۳۵ مریض هموفیلی و ۱۱۸ مریض تالاسمی شناسایی شده اند که قیمت رشد این مریضی های به ترتیب  نسبت به سال گذشته ۵.

وی علاوه بر این از وجود ۱۰۸ مریض دیالیزی در سقز اطلاع داد و گفته بود: معالجه این مریض ها تحت نظر پزشک فوق تخصص و در شهرستان سقز صورت خواهد گرفت.

قصری در انتهاء یادآور گردید:  ۶۱ پرستار، ۱۳۰ دستگاه دیالیز و ۱۲۱ تخت فعال جهت خدمت رسانی به مریض ها دیالیزی تخصیص یافته هست .


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83633

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.