تاریخ ارسال : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خشکسالی؛ انتظار باران و آب پاکی روی دست کشاورزان اصفهان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، مدت‌ها است که مردم اصفهان چشم انتظار دوباره فعال شدن سد زاینده‌رود و جاری شدن آب در بستر رودخانه‌ زاینده‌رود هستند، اما در کمال تأسف این منطقه و یا شاید خوب تر بتوان گفت کشور با خشکسالی‌های شدید رو به رو شده است.

کاهش شدید میزان بارندگی‌ها علت خشکسالی در کشور و بویژه اصفهان شده است، به همین علت امید کشاورزان نا امید شده و بعضی از مسئولین عنوان می‌کنند که نمی‌توان سد زاینده‌رود را برای کشاورزان اصفهانی دوباره فعال شدن کرد.

سال کنونی شدیدترین خشکسالی را در ۵۰ سال گذشته داشتیم

معاون توسعه عمران، امور شهری و روستایی وزیر کشور در عزیمت دو روز موخر خود به اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: سال کنونی شدیدترین خشکسالی را در ۵۰ سال گذشته شاهد بودیم به همین سبب میزان آب پشت سد به گونه‌ای نیست که بتوان آب را رها نمود.

محمدعلی افشانی اضافه کرد: چون که قسمتی از آبی که پشت سد بوده برای پایه‌داری سد است و اگر آب سد به صورت کامل تخلیه گردد، سد به صورت کلی از بین خواهد رفت.

وی گفت: در نشست ها متعددی که شورای عالی آب برگزار کرده و نیز در جلسه مدیریت بحرانی که وزیر کشور تشکیل داد همه به این فکر افتادند که به نسبت از استفاده کم کنند و آب شرب، آب صنعت و کشاورزی به میزان مشخص استفاده گردد.

نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نشست ها مکرر پیگیر خشکسالی و جاری شدن آب زاینده‌رود بودند اما در کمال تأسف خشکسالی شدید فرصت هیچ نتیجه و اقدامی را تاحالا به نمایندگان اصفهان نداده است.

احداث کانال‌های کشاورزی با پشتیبانی ۱۵ درصدی کشاورزان

حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ افزودیم که مشترکان برق و چاه‌های روستایی از درصد عارضه ها معاف باشند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این برای احداث کانال‌های کشاورزی ۸۵ درصد دولت و ۱۵ درصد خود کشاورزان بپردازند که به صورت کارگری یا به هر شکلی که در وسع کشاورزان است این مقدار پرداخت می‌شود علاوه بر این توجه ویژه‌ای به قنوات انجام شده است.

مردم استان اصفهان در شهرهای متفاوت من جمله اصفهان، بویین میاندشت، کاشان، سجزی و دیگر نقاط استان دست به دعا برداشته و نماز باران اقامه کردند تا رحمت الهی مردم را از خشکسالی رهایی دهد.

فقط "10 درصد" از ظرفیت کلی سد زاینده‌رود دارای آب است

معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در گفت‌وگوی اوایل دی‌ماه خود با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با بیان اینکه ظرفیت فعلی سد زاینده‌رود نسبت به مدت همانند سال گذشته حدود ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، گفت: حدود ۱۰ درصد از ظرفیت کلی سد زاینده‌رود دارای آب است.

علی بصیرپور با اشاره به میزان ظرفیت سد زاینده‌رود اضافه کرد: ظرفیت مخزن سد زاینده‌رود در سال جاری ۱۴۴ میلیون مترمکعب است و این در حالی است که سال گذشته ظرفیت مخزن سد زاینده‌رود ۱۷۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین بلندمدت آب در سد زاینده رود ۶۳۳ میلیون مترمکعب بوده، تصریح نمود: میزان تحولات نسبت به سال گذشته منفی ۱۵ درصد و نسبت به دراز مدت منفی ۷۷ درصد بوده است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه ظرفیت فعلی سد زاینده‌رود نسبت به مدت همانند در سال گذشته حدود ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، گفت: حدود ۱۰ درصد از ظرفیت کلی سد زاینده‌رود دارای آب است.

وی با اشاره به میزان بارندگی‌ها گفته بود: بارندگی در شهرستان چلگرد در سال جاری ۷۳ میلی‌متر و در سال گذشته ۴۰۳ میلی‌متر بوده است.

بصیرپور با بیان اینکه میزان بارندگی شهرستان چلگرد در بلندمدت ۳۸۲ میلی‌متر است، افزود: تحولات بارندگی در این شهرستان نسبت به سال گذشته منفی ۸۳ درصد و نسبت به دراز مدت منفی ۸۲ درصد بوده است.

قبل تر نماینده های مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با وزیر نیرو داشتند قطعی کردند تا اواخر دی ماه نسبت به دوباره فعال شدن سد زاینده‌رود و تأمین حق‌آبه کشاورزان تصمیم‌گیری گردد اما حالا که به انتهاء دی ماه آمدیم معاون وزیر کشور با این خبر تمامی امید مردم اصفهان بویژه کشاورزان را نا امید کرده است.

خشکسالی پیامدهای زیادی برای شهرها و کلانشهرها دارد به گونه‌ای که شاید بتوان پیشرفت بیابان و افزایش آلودگی و ریزگردها را به خشکسالی منسوب کرد.

علاوه بر این خشکسالی‌ها در اصفهان و نرسیدن آب به تالاب بین المللی گاوخونی مشکلات منطقه‌ای را به وجود خواهد آورد که باید در این راستا فکری به حال خشکسالی اصفهان گردد چون که استمرار خشکسالی در این منطقه نه فقط برای اصفهان لکن برای تهران و شهر قم تهدید می باشد.

گزارش از فائزه صفری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84079

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.