تاریخ ارسال : ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خطرات راهبرد قدرت طلبانه ولیعهد جوان سعودی برای منطقه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان در مطلبی به ارزیابی رویکرد پرخطر عربستان سعودی در منطقه پرداخته و این سوال را مطرح نمود که به چه علت رویکرد جبهه گیری عربستان سعودی در منطقه تا این اندازه پرخطر است؟ "محمد بن سلمان"، ولیعهد سعودی رد کنندگان و منتقدان خود را از سر مسیر بر می دارد و به ایران هجوم می کند. به این ترتیب وی به اختلافات در منطقه دامن می زند.

چند روز پیش نخست وزیر لبنان به صورت زیاد ناگهانی در عربستان سعودی از طرف خود کناره گیری کرد. وی اتهاماتی را به حزب الله لبنان و ایران وارد کرد. حریری تمام این سخنان را در ریاض عربستان گفت.

  بلافاصله شایعه هایی انتشار یافته گردید مبنی بر اینکه نخست وزیر لبنان با دقت به ارتباطات تنگاتنگ تجاری در عربستان از طرف خاندان سلطنتی در این کشور وادار به کناره گیری شده هست. هدف عربستان محدود کردن نفوذ روزافزون تهران در لبنان هست.

ولیعهد جوان سعودی به عنوان نیروی محرک در پس تنش زایی های موخر در منطقه واقع هست. محمد بن سلمان در فعلی کوشش می کند با تمام ابراز جایگاه خود به عنوان پادشاه آینده سعودی را تضمین کند.

این روزنامه آلمانی در ادامه با استناد به سخنان "سباستین سونس" یک کارشناس مسائل خاورمیانه آلمانی درج کرد: رویکرد تجاوزکارانه و تندخویی طلبانه بن سلمان در بر گیرنده یک معنا استراتژیک هست و کم شدن نفوذ ایران، هدف کلیدی این شاهزاده  جوان هست. در عربستان سعودی بخصوص ناخشنودی در مورد ایالات متحده زیاد بالاست و این احساس وجود دارد که عربستان در مبارزه با نفوذ ایران در دنیا عرب تنها گذاشته شده هست.

برای این شاهزاده جوان این مسئله های مطرح هست که قدرت خود را ارائه دهد و این پرخطر هست. البته در خاندان آل سعود هیچ کس خواهان نبرد با ایران نیست؛ به چه علت که در این صورت تمام من جمله عربستان سعودی بازنده می باشند.

این روزنامه آلمانی در ادامه به نقش ایران در منطقه پرداخته و درج کرد: مقامات در تهران تمام اتهامات وارده به خود در مسئله های لبنان را رد می کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74634

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.