تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خطری که خودکفایی گندم را تهدید می کند/ پشتیبانی از تولید داخل از سخن تا عمل

خطری که خودکفایی گندم را تهدید می کند/ پشتیبانی از تولید داخل از سخن تا عملبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بر طبق قانون دولت موظف سالانه پیش از شروع سال زراعی جدید نرخ تضمینی فرآورده ها کشاورزی را اعلام نماید اما با گذشت چند ماه از سال زراعی جدید و وعده های چندباره برای اعلام این نرخ، دولت همچنان نرخ خرید تضمینی جدید برای این محصول استراتژیک را اعلام نکرده هست و این مبحث نگرانی هایی را برای کشاورزان به وجود آورده هست.

خودکفایی در تولید گندم که از سیاست های کشور برای تامین امنیت غذایی محسوب می شود از ارزش خاصی بهره مند هست و عدم اعلام نرخ تضمینی جدید توان دارد خودکفایی این محصول استراتژیک را با چالش بنیادی روبه رو کند و خودکفایی که برای آن زحمات بسیاری کشیده شده به سادگی از بین خواهد رفت.

علی محمد شاعری ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در این باره گفت: متاسفانه بر طبق دستورالعملی که برای خرید تضمینی گندم اعلام کردند، قیمت‌ها به طور علی الحساب محاسبه می‌شود و بعد از تصویب نرخ تضمینی توسط دولت نرخ پایانی محاسبه شده و به کشاورزان پول آن پرداخت می‌شود.

ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح نمود: وزارت جهادکشاورزی افزایش نرخ ۱۰ درصدی را به شورای اقتصاد پیشنهاد نموده که با مخالفت این شورا رو به رو شده که این سیاست باعث ضربه تولید داخل خواهد گردید و تولید گندم کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد و احتمال اینکه از خودکفایی خارج شویم فراوان می باشد.

وی با بیان اینکه شورای اقتصاد به دستاویز نداشتن ارزش با افزایش نرخ خرید تضمینی مخالفت نموده هست، گفت: این تصمیم شورای اقتصاد مبنای درستی ندارد و از وزارت جهادکشاورزی انتظار می رود بر روی پیشنهاد افزایش ۱۰درصدی نرخ تضمینی پافشاری و از حق کشاورزان دفاع نماید.

گفتنی هست با توجه به اینکه سال جدید از سوی مقام معظم رهبری سال پشتیبانی از کالای ایرانی نامگذاری شده هست توقع از دولت این هست که هر چه فوری تر نرخ تضمینی گندم را اعلام نماید تا خیال کشاورزان آسوده شده و از سویی خودکفایی گندم نیز به خطر نیفتد و ارز قابل ملاحظه ای که از عدم واردات و علاوه بر این صادرات این محصول توان دارد عاید کشور شود از بین نرود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94784

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.