تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خطر شهرنشینی بر روی تندرستی اشخاص

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  معصومی  عضو هیات برد تندرستی در بلاهای
وزارت بهداشت  با اشاره به پدیده شهرنشینی که طی قرن‌ها زندگی بشر، رو به تکامل رفته هست، اظهار کرد: معماری، شهرسازی، عمران، خیابان‌کشی، شریان‌های حیاتی و امنیت من جمله مواردی هست که در تامین تندرستی انسان‌ها، در کنار زندگی کردن باهم نقش ایفا می‌کنند. این درحالیست که متاسفانه برآیند آنچه تاحالا در طول این قرن‌ها در این حوزه‌ها اتفاق افتاده، آسیب‌ها و حوادث ناگواری بوده که گریبانگیر نسل انسان‌ها شده هست.

وی با بیان اینکه بر طبق بررسی‌های انجام شده، آمار و اعداد به شکلی فواید زندگی شهرنشینی را زیر سؤال می‌برند، اضافه کرد: طبق آمار نحوه شهرسازی، خیابان‌کشی، عمران شهرها ۴۱ درصد مصدومیت‌ها در معابر ترافیکی، ۳۳ درصد مصدومیت‌ها در منزل و ۱۰ درصد مصدومیت‌ها را در محل کار در پی دارد. از سویی در کشور ما هم حوادث ترافیکی با ۳۰.۳ ۶ ۷ ۷ درصد سه دلیل اول مصدوم شدن متاثر از حوادث شمرده می‌شوند.

معصومی با بیان اینکه از طرف دیگر ۷۰ درصد حوادثی که برای کودکان رخ می‌دهد در خانه‌های غیراصولی و غیر استاندار هست، اضافه کرد: بر این اساس تدوین استاندارهای روزآمد و مدرن برای طراحی و ساخت شهرها من جمله اقداماتی هست که مهندسان معماری شهرسازی و عمران انجام می‌دهند تا زندگی شهری خالی از هر گونه سانحه و عارضه متاثر از خطاهای انسانی باشد. در این زمینه سازماندهی‌ها و ساختارهای مختلفی نیز ایجاد شده که شاید بزرگ‌ترین آنان شهرداری‌ها و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و… وی با بیان اینکه در دنیا کارهای متعددی برای بهبود این شرایط شهرسازی انجام شده هست، اظهار کرد: بر همین اساس سازمان جهانی بهداشت به تشکیل ساختاری تحت عنوان جامعه ایمن یا Safe Community اقدام کرد و الگوی پیشگیری از حوادث در قالب جامعه‌ ایمن، اولین بار در سال ۱۹۸۸ میلادی از سوی دانشگاه کارولینسکای سوئد پیشنهاد گردید و به عنوان الگویی مناسب برای پیشگیری از حوادث در سطح یک شهرستان، مورد قبول سازمان جهانی بهداشت جای گرفت.

بیشتربخوانید : راهکارهایی برای کاهش اثرها آلودگی هوا +اینفوگرافیک

معصومی دنبال کرد: اغراض مخصوص این طرح دربردارنده کاهش واقع شدن آسیب‌ها، مرگ‌ومیر و معلولیت متاثر از حوادث، جلب پشتیبانی مسئولان سیاسی، جلب همکاری‌های سازمان‌های دولتی، غیردولتی و مردم در بالا بردن آگاهی مردم نسبت به حوادث و اصول امنیت، تألیف اطلاعات لازم و اولویت‌بندی طبق معیارهای موجود، طراحی و اعمال دخالت مبتنی بر ظواهر و اولویت‌های هر جامعه، پژوهش، پایش و نظارت و ارزشیابی هست.

وی علاوه بر این اظهار کرد: طرح اولیه جامعه ایمن در ایران نیز در سال ۱۳۷۵ تحت عنوان «پیشگیری از حوادث در سطح شهرستان» تدوین شده هست.

این طرح از سال ۱۳۷۶ در شهرهای کاشمر (خراسان رضوی)، لاهیجان (گیلان)، بوشهر (بوشهر)، شازند (مرکزی) و اسلامشهر (تهران) به طور آزمایشی اجرا گردید. در سال ۱۳۸۳ نیز برنامه جامعه ایمن در یک شهر از هر دانشگاه اجرا گردید. در سال ۱۳۸۴ این برنامه در دو شهر از هر دانشگاه اجرا گردید و در سال ۱۳۸۷ هم تعداد ۱۲۵ شهرستان مجری برنامه جامعه ایمن در کشور گردیدند. در عین حال یکی از افتخاراتمان در این حوزه این هست که ۲۲ منطقه شهرداری تهران و در نهایت کل شهر تهران به عنوان بزرگ‌ترین شهری که تا به حال عضو این جامعه جهانی شده، ثبت گردید. عضو هیات برد تندرستی در بلاهای
وزارت بهداشت با بیان اینکه ادامه‌دار بودن این همت و واگذاری آن به نهادهای مردمی حائز ارزش هست، اظهار کرد: مهم‌ترین اصل از بین این اصول همکاری و همکاری مردم در اجرا و ادامه‌دار بودن طرح جامعه ایمن هست که البته نیازمند فرهنگ‌سازی درست و تعلیم صحیح هست.

در کمال خوشبختی شهرداری‌های کشور در این چند سال ورود خوبی به این حوزه داشته‌اند و در عمل نهادهای مردمی در این حوزه را تشکیل داده‌اند، بخصوص شهرداری تهران، اما هرچند که این کارهای در زمینه بهبود شرایط و امنیت بالاتر انجام شده هست، اما هنوز هم مشکلاتی در حوزه تندرستی و شهرنشینی وجود دارد و مطمئنا برنامه‌ریزی‌های بیشتری برای رسیدن به هدف پایانی که داشتن جامعه خالی از عارضه و سانحه هست، لازم داریم.

مرجع: ایسنا


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88641

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.