تاریخ ارسال : ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۲۱:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خطر نابینایی در اثر مصرف قطره‌های چشمی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از فارس، حیدر امینی در آستانه برگزاری بیست و ششمین کنگره سالیانه چشم‌پزشکی ایران، به مصرف مداوم استروئیدها (کورتون‌ها) اشاره کرد و افزود: مصرف طولانی کورتون از هر راه خوراکی، تزریقی ، پوستی و استنشاقی و به خصوص قطره‌های چشمی که معمولا برای آلرژی و حساسیت چشمی تجویز می‌گردد ممکن است باعث بروز بیماری آب سیاه شود و این داروها می‌بایست با احتیاط و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند.
 امینی ادامه داد: مصرف زیاد قطره‌های چشمی محتوی کورتون بدون تجویز پزشک، می‌تواند منجر به بروز آب سیاه و نابینایی غیرقابل برگشت شود.
وی از آب سیاه به عنوان اولین علت شایع نابینایی غیرقابل برگشت و دومین علت نابینایی در دنیا نام برد و افزود: در ایران نیز حدود ۸۵۰ هزار نفر مبتلا به این بیماری هستند که۶۵۰ هزار نفر آنها از بیماری خود آگاهی ندارند.
به گفته مسئول انجمن گلوکوم ایران، در مطالعات انجام شده در ایران حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به آب سیاه از بیماری خودآگاهی نداشته و تنها در معاینه چشم پزشکی تشخیص داده شده‌اند.
وی تصریح کرد: هیچ محدوده سنی از این بیماری مصون نیست ولی شیوع بیماری با افزایش سن بیشتر می‌شود و از این رو معاینات دوره‌ای چشم پزشکی بخصوص در سنین بالا اهمیت خاصی پیدا می‌کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=29486

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.