تاریخ ارسال : ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خطیب نماز قربان: حکام آل سعود باید در دادگاه اسلامی محاکمه شوند

آیت الله سید احمدخاتمی: اگر آل سعود جنایتکار نیست کمیته حقیقت یاب تشکیل دهد تا حقیقت فاجعه منا مشخص شود.

فضای ایران در روز عرفه، فضای معنوی بودبه گزارش شلمچه نیوز،  آیت الله سید احمد خاتمی با اشاره به حضور چشمگیر مردم بویژه جوانان در مراسم دعای عرفه افزود: گاه چهره هایی در مراسم معنوی دعای عرفه مشاهده می شود که انسان باورش نمی شود، این امر نشان می دهد که اردوگاه دل جوانان ما خدا و معنویت است و به این نتیجه می رسیم که ایران پایگاه معنویت است.
خطیب نماز عید قربان با اشاره به در پیش بودن دهه ولایت گفت: از عید قربان تا عید غدیر دهه ولایت نامیده شده که این نامگذاری بسیار ارزشمند است و در این دهه در محافل و مجالس مختلف از شخصیت والای امیرالمومنین علی (ع) سخن گفته می شود.
وی با اشاره به دو عنصر تقریب و ولایت گفت: ایران اسلامی به فضل خدا هر دو عنصر را با قدرت به پیش می برد.
آیت الله خاتمی خاطر نشان کرد: عنصر تقریب به ما می گوید در مواجهه با دشمنانی هستیم که اسلام را نمی خواهند و خودشان بعد از انفجار برجهای دوقلوی تجارت جهانی بحث جنگهای صلیبی را مطرح کردند.
وی با تاکید بر جنایت حکام آل سعود در حادثه منا تصریح کرد: اگر کسی در هر چیزی تردید کند که در جنایت آل سعود و فاجعه منا حکام آل سعود نه متهم که جنایتکار خط مقدم و مقصر بودند، دوربین های آنان می دید که مسلمانان به زمین می افتند و می توانستند با رساندن اندکی آب حداقل جان نیمی از جان باختگان را نجات دهند اما حتی نگذاشتند امدادگران ایرانی به حادثه بیایند و خودشان هم کاری برای نجات زائران تشنه لب نکردند بنابراین باید در دادگاه اسلامی محاکمه شوند .
وی گفت: هیئتی از نخبگان جهان اسلام باید حرمین شریفین را اداره کنند و در این میان سازمان های جهانی در مواجهه با فاجعه منا امتحان ننگینی پس دادند و اگر یک هزارم فاجعه منا در اروپا رخ می داد فریاد آنها گوش فلک را کَر می کرد.
آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه وزارت خارجه باید این فاجعه را پیگیری کند افزود: این حق خانواده های داغدار مناست که پیگیری در این خصوص صورت گیرد و اگر ابهت مقام معظم رهبری خطاب به حکام آل سعود نبود حتی سعودی ها اجازه نمی دادند یک پیکر وارد کشور شود و این مدیریت ایشان، نشانه بارز یک دفاع رهبری از ملت خود است ،خداوند سایه این رهبر بزرگوار را تا انقلاب حضرت مهدی (عج) در کشور مستدام دارد.
وی با اشاره به توجیه مفتیان تکفیری برای سرپوش گذاشتن بر جنایات آل سعود گفت: از ۳۸ کشور اسلامی که در فاجعه منا جان باختند متاسفانه جز ایران هیچ کشوری فریاد برنیاورد و با انگیزه های دنیا پرستانه حق السکوت گرفتند تا در برابر جنایات حکام سعودی آرام بگیرند اما خون های ریخته شده گریبانشان را خواهد گرفت.
وی با تاکید بر تشکیل کمیته حقیقت یاب برای پیگیری فاجعه منا خطاب به آل سعود گفت: اگر جنایتکار نیستید کمیته حقیقت یاب تشکیل دهید تا حقیقت فاجعه منا مشخص شود که البته این نیز نشانه دیگری از جنایت آل سعود است.
آیت الله خاتمی در خطبه اول عید قربان با اشاره به ابعاد فضیلت ایثار و گذشت ،گفت: والاترین گذشت ها ، گذشت از جان و فرزند است و این والاترین ها را حضرت ابراهیم خلیل به تجلی گذاشت.
وی افزود: حضرت ابراهیم هزینه قطعه قطعه کردن بت ها را به جان خرید و برای خدا دست به این کار زد.
آیت الله خاتمی تصریح کرد : حضرت ابراهیم (ع) در ایام جوانی با شکستن بت ها، سخت ترین هزینه یعنی اعدام به شیوه سوزانده شدن در آتش را به جان خرید و هر چند فرشته ها در زمان به آتش افتادن خواستند تا به ایشان کمک کنند، اما فرمود که «خود را آماده این فداکاری کرده ام».
خطیب نماز عید قربان خاطرنشان کرد: در ایام پیری، پروردگار متعال، اسماعیل (ع) را به این پدر عنایت کرد، اما پس از گذشت ۱۰ سال که از سرزمین بابل به مکه (سرزمین وحی) آمد، فرمان الهی رسید که باید فرزند خود را به مسلخ ببری و ذبح کنی.
آیت الله خاتمی ادامه داد: امتحان حضرت ابراهیم(ع) تا همین جا بود، اما کارد نبرید و خداوند «بلاگردانی» را به جای اسماعیل(ع) از بهشت فرستاد.
وی اضافه کرد: هرچند از یک قوچ بهشتی به عنوان بلاگردان یاد شده اما آنچه در کلام الله مجید از آن به عنوان «ذبح عظیم» نام برده شده که بنا به گفته برخی فضلا حسین فاطمه (س) بوده است.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24995

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.