- شلمچه نیوز - http://www.shalamchenews.com -

خواب خرگوشی متولیان فرهنگ همچنان ادامه دارد؛ خانم دی‌جی برای مهمانی‌های مختلط فقط با یک تلفن!

شمچه نیوز-  مهدی ارجمند؛ برگه را که به دستم می‌دهد اولش فکر می‌کنم برگه تبلیغاتی یک فروشگاه، آموزشگاه یا رستوران یا مرکز خرید است اما وقتی به دقت مطالعه می‌کنم در عین ناباوری چشمم به کلماتی روی این برگه تبلیغاتی می‌افتد که باورکردنش برایم بسیار سخت است: «دی‌جی خانم، «بارمن» آقا و خانم خدمه مجرب، گروه موسیقی شاد، نورپردازی و اجرای مراسم شاد. برگزاری مراسم‌های خود را به ما بسپارید.»
دوباره برگه را زیر و رو می‌کنم شاید اشتباهی رخ داده باشد. شاید اشتباه در تایپ باشد اما نه واقعیت دارد. تبلیغ بارمن و دی‌جی خانم و آگهی برای برگزاری مراسم بسیار شاد همراه با استفاده از انواع موسیقی‌های غربی با ریتمی تند مخصوص مراسم شاد. به همین راحتی.
دقت که می‌کنم متوجه می‌شوم که جوانک کم سن و سال این برگه‌ها را در یکی از میادین اصلی شهر بین بسیاری از رهگذران و عابران پیاده توزیع می‌کند.
موضوعی که صد‌البته غیر‌‌قانونی و به طور حتم خلاف شرع و عرف است اما به راحتی برای انجام دادنش تبلیغ می‌شود.
ذهنم را که مرور می‌کنم یاد برگه‌هایی از این دست می‌افتم که روی در و دیوار شهر نیز به چشم می‌خورد با شماره تلفن‌هایی که پررنگ و با خط درشت چاپ شده است.
دقیقاً نمی‌دانم چه تعداد از شهروندان با این گروه‌ها تماس می‌گیرند و اصلاً این گروه‌های صد‌درصد زیرزمینی که حالا به راحتی آب خوردن و در روز روشن برای انجام کارهایشان تبلیغ می‌کنند چقدر مشتری دارند اما خوب می‌دانم که نباید وضعشان بد باشد، این را می‌شود از تبلیغاتشان فهمید و اینکه در تبلیغات از سیستم و وسایلی نام برده‌اند که حسابی گران قیمت است.دی‌جی خانم با یک تلفن
«دی‌جی» خانم، باور کردنش خیلی سخت است، «بارمن» آقا و خانم و خدمه برای پذیرایی و نظافت آن هم برای مهمانی‌های مختلط.
فرقی هم نمی‌کند عروسی باشد یا نامزدی، جشن تولد باشد یا پارتی، فقط بهانه‌ای باید باشد تا همه دورهم جمع شوند، آن وقت مجلس گرم کن این جمع سرخوش می‌شود یک دی‌جی خانم.
دیدن این برگه‌ها و شنیدن صحبت‌هایی در خصوص فعالیت این گروه‌ها باعث می‌شود تا درباره فعالیت آنها تحقیقات بیشتری داشته باشم. حالا در این گزارش تصمیم گرفته‌ام درباره فعالیت این گروه‌ها به راحتی آب خوردن و به اصطلاح در روز روشن بپردازم. اینکه چگونه ممکن است یک گروه که فعالیتش بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران غیر‌قانونی است و عرف و شرع هم آن را تأیید نمی‌کند به این راحتی برای انجام این کار خلاف قانون و خلاف شرع خود تبلیغ می‌کند.
هرچه می‌خواهم به خودم بقبولانم که اینطور هم که من فکر می‌کنم نیست و من دارم قضیه را بزرگش می‌کنم باورکردنش برایم سخت است، کما اینکه با شکل دیگری از تبلیغات این گروه‌ها در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایت‌های اینترنتی روبه‌رو می‌شوم.
تبلیغات گروه‌های برگزار‌کننده موسیقی‌های شاد و مجالس مختلط در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بسیار پررنگ‌تر است و شدت بیشتری به خود گرفته است.
برای بررسی نحوه فعالیت این گروه‌ها سعی می‌کنم به عنوان کسی که می‌خواهد مراسم برگزار کند با آنها تماس بگیرم شاید بتوانم اطلاعات جدیدتری برای تکمیل گزارشم پیدا کنم.دی‌جی خانم و دی‌جی آقا با هم
در لابه‌لای انبوه تبلیغات این گروه‌ها بالاخره با یکی از شماره تلفن‌ها تماس می‌گیرم. دختر خانم جوانی از پشت خط جوابم را می‌دهد. با ناز و عشوه حرف می‌زند و کلماتش را کشدار ادا می‌کند. معلوم می‌شود روی روانشناسی جذب مشتری خیلی کار کرده‌اند. هر طور هست سعی می‌کند متقاعدم کند تا برای مراسم از گروه آنها دعوت کنم.
دخترک به حرف زدن با شیوه طنازی‌اش ادامه می‌دهد: گروه ما یک گروه فوق‌العاده حرفه‌ای است. هرجا برنامه اجرا کرده‌ایم همه راضی بوده‌اند. یک گروه شش نفره هستیم دوتا دی‌جی خانم و یک دی‌جی آقا. به همراه دو نفر بارمن و یک نوازنده چیره‌دست که هر آهنگی را بخواهید زنده برایتان اجرا می‌کنند.
او می‌گوید: فرقی هم نمی‌کند تهران باشید یا کرج یا اصلاً شهرهای نزدیک تهران بعضی از گروه‌ها برای مسافت پول اضافی می‌گیرند اما گروه ما به خاطر رضایت مشتریانش بابت مسافت مبلغی را دریافت نمی‌کند.
وقتی از او درباره قیمت اجرای برنامه سؤال می‌کنم با حالتی خونسرد می‌گوید: ما خدمات خوب می‌دهیم قیمت خوب هم می‌گیریم. برای مراسم شما با توجه به توضیحاتی که داده‌اید حدود ۷ میلیون تومان.
می‌خواهم با تعجب بپرسم ۷ میلیون تومان؟ که بلافاصله می‌گوید: بعضی از گروه‌ها برای هر ساعت اضافه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌گیرند اما گروه ما این مبلغ اضافه را هم حذف کرده است و چون ما می‌خواهیم شما مشتری دائم ما باشید و برای بقیه مراسم‌ها و مجالس هم خدمت شما باشیم برای همین این آفرها را هم در نظر می‌گیریم.
او ادامه می‌دهد: البته گروه‌هایی هم هستند که با قیمت یک میلیون تومان یا حداکثر ۳ میلیون تومان هم برای شما کار را انجام می‌دهند اما باید قبول کنید که تفاوت کار ما با آنها زمین تا آسمان است.
دوباره به حرف‌های دخترک فکر می‌کنم به گروهی که دارد و به برنامه هایی که اجرا می‌کنند، به قیمت اجرای برنامه و به ۷ میلیون تومان؟ دخترک هنوز می‌خواهد ادامه بدهد اما بهانه‌ای می‌آورم و با او خداحافظی می‌کنم.

امنیت مراسم شما را تضمین می‌کنیم
با یکی دیگر از این شماره تلفن‌ها تماس می‌گیرم. این بار هم یک خانم است که از پشت خط جواب تلفنم را می‌دهد و شروع می‌کند به تعریف و تمجید از گروهشان و نحوه اجرای مراسم.
او اسم این کار را یک کار هنری گذاشته و دی‌جی‌ها را هم هنرمند می‌نامد تا به کارش حسابی کلاس بدهد.
وقتی صحبت از تجهیزات می‌شود، می‌گوید: ما مراسم را برای شما با دستگاه‌های حرفه‌ای انجام می‌دهیم. چهار قطعه نور شامل فلش، لیزر افکت، سیستم صدای دیناکور و… هم داریم که در مراسم استفاده می‌شود.
او در لابه‌لای صحبت‌های خود به موضوع جالبی اشاره می‌کند و صحبت‌هایی از تضمین امنیت محل برگزاری می‌شود. کنجکاو می‌شوم بدانم منظورش از تضمین امنیت مراسم چیست؟ که خودش ادامه می‌دهد: بالاخره شما هم می‌دانید که کار ما بی‌دردسر نیست. مراسم که برگزار شود امکان دارد گزارشی به پلیس داده شود و مأموران پلیس اجازه برگزاری مراسم را ندهند. برای همین ما نیروهای حرفه‌ای داریم که با استفاده از این نیروها مراقبت از سر کوچه تا دیوار در باغ را انجام می‌دهیم تا اگر خدای ناکرده اتفاقی رخ داد خیلی زود بتوانیم موضوع را جمع و جورش کنیم.
از صحبت‌های این دختر خانم نیز می‌توان فهمید که حسابی در کارشان حرفه‌ای هستند. مخصوصاً اینکه امنیت مراسم را هم تأمین می‌کنند.

۱۵ میلیون تومان دستمزد گروه دی‌جی
برای تکمیل گزارشم با یکی دیگر از این گروه‌ها تماس می‌گیرم. این بار البته یک آقای جوان پاسخ تلفنم را می‌دهد.
او در توضیح کارهایش می‌گوید: کار ما حرفه‌ای است شک نکنید و مطمئن باشید که راضی می‌شوید.
بعد ادامه می‌دهد: ما یک منوی معمولی داریم و یک منوی ویژه. من توصیه‌ام به شما این است که در مراسمتان از منوی ویژه و مخصوص ما استفاده کنید.
او ادامه می‌دهد: منوی معمولی ما فقط دوتا دی‌جی و دوتا بارمن دارد. سیستم‌های ما البته حرفه‌ای است اما در این منو حداکثر سه ساعت برنامه اجرا می‌کنیم. برای شما در می‌آید یک چیزی حدود ۹ میلیون تومان.
او می‌افزاید: اما پیشنهاد من این است که از منوی ویژه استفاده کنید. در این منو چهارتا دی‌جی خانم با هم به همراه دو دی‌جی آقا با وسایل حسابی پیشرفته و استفاده از بارمن‌های حرفه‌ای که حسابی در کارشان وارد هستند داریم.
این مرد جوان در ادامه می‌گوید: برای بارمن هم اصلاً نگران نباشید فرقی نمی‌کند نوشیدنی شما چه باشد بارمن‌های ما حسابی حرفه‌ای هستند از آب معدنی گرفته تا… آنها کارشان را بلدند. شما اصلاً نگران نباشید کار را به ما بسپارید. ما متفاوت هستیم. همیشه در هر مجلس کارهای نو را رو می‌کنیم کارهایی که تا حالا کسی انجام نداده است.
وقتی حسابی در باره کارهایشان توضیح می‌دهد و گروهشان را معرفی می‌کند تازه نوبت به قیمت می‌رسد. اینجاست که باز دوباره تبلیغات کذایی‌اش درباره کار گروهشان شروع می‌شود. تبلیغاتش که تمام می‌شود خیلی خونسرد می‌گوید: این منو با این ویژگی‌هایی که گفتم برای شما در می‌آید ۱۵ میلیون تومان.
با شنیدن این رقم تعجبم دو‌چندان می‌شود. ۱۵ میلیون تومان ناقابل فقط برای یک شب آن هم فقط برای یک بخش از یک مراسم. با خودم فکر می‌کنم واقعاً افرادی پیدا می‌شوند که برای یک شب آن هم فقط برای یک بخش از مراسم عروسی خود ۱۵ میلیون تومان پول خرج کنند. این تعجبم زمانی بیشتر می‌شود که وقتی با این مرد جوان درباره تاریخ برگزاری مراسم صحبت می‌کنم آه بلندی می‌کشد و می‌گوید: ‌ای وای چقدر بد دقیقاً همان روز مجلس داریم. قبلاً رزرو شده است.
اینجاست که باور می‌کنم واقعاً آدم‌هایی هستند که فقط برای چند ساعت خوشگذرانی خود و دیگران و آن هم تنها برای بخشی از هزینه‌های مراسم عروسی خود ۱۵ میلیون تومان خرج می‌کنند.
همین صحبت کافی است تا بهانه‌ای بیاورم و از او خداحافظی کنم، برای همین بعد از کمی مقدمه‌چینی می‌گویم: حیف شد من خیلی دوست داشتم منوی ویژه شما را انتخاب کنم. حالا نمی‌شود کاری کرد؟ که خیلی جدی پاسخ می‌دهد: نه. گفتم که قبلاً رزرو شده است. پیش پرداخت هم داده‌اند. شما اگر می‌توانید مراسمتان را به تعویق بیندازید؟ پاسخش را می‌دهم و می‌گویم: نمی‌شود ما باغ رزرو کرده‌ایم. خلاصه بهانه‌ای می‌آورم و با او خداحافظی می‌کنم.

از وام ۳ میلیونی ازدواج تا قیمت ۱۵ میلیونی دی‌جی
دوست دارم به چند شماره تلفن دیگر هم زنگ بزنم شاید اطلاعات بیشتری به دست بیاورم اما فکر می‌کنم دیگر طاقت شنیدن این حرف‌ها را ندارم.
۱۵ میلیون تومان آن هم فقط برای چند ساعت. دی‌جی خانم، بارمن، مراسم مختلط… اصلاً باور کردنی نیست اما متأسفانه واقعیت دارد.
بله واقعیت دارد، درست زیرپوست همین شهر و در کنار گوش من و شما. واقعیت دارد بله واقعیت دارد. باید هم واقعیت داشته باشد وقتی شاهد خواب خرگوشی متولیان فرهنگ هستیم.
دی‌جی‌ها که حالا هر روز بر تعداد شان افزوده می‌شود روز به روز تبلیغاتشان را پررنگ‌تر و بی‌پرده‌تر اعلام می‌کنند بی‌هیچ ترس و واهمه‌ای و بی‌هیچ شرم و حیایی. آنها در معرفی خدمات خود از نوشیدنی‌های غیر‌مجاز هم حرف می‌زنند و چیزهایی شبیه این! باورتان می‌شود؟
دی‌جی‌ها حالا کم‌کم دارند تبدیل می‌شوند به گروه‌هایی که بعضی از مردم در سایه خواب خرگوشی متولیان فرهنگ حضور آنها را در مراسم عروسی و مجالس و مهمانی‌ها لازم و ضروری می‌دانند.
گروه‌هایی غیر‌مجاز و زیر‌زمینی که قیمت‌های کذایی هم برای کارهای خود دریافت می‌کنند. ۱۵‌میلیون تومان خیلی ناقابل. راستی آخرین خبرها از وام ازدواج را خوانده‌اید؟ کسی یادش هست وام ازدواج چقدر است؟… آیا کسی به فکر ازدواج میلیون‌ها جوان است که کارشان گیر همان وام ازدواج اندک است… به راستی معادله وام ۳ میلیونی ازدواج و دی‌جی۱۵‌میلیونی را چه کسی حل خواهد کرد؟!

جوان