تاریخ ارسال : ۰۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟

روزنامه خراسان – شهریار پوری: قسمت سوم از مجموعه سیاره میمون ها با کیفیت مطلوب در دسترس قرار گرفته و اکنون می شود در مورد مجموعه سیاره میمون ها گفت وگو کرد. در دو قسمت قبل نگاه کردیم که با یک جهش ژنی و رشد شدید ضریب هوشی، میمون ها به قدرت های زیادی دست پیدا نمودند. علاوه بر استفاده از اسلحه، بعضی از میمون های بشدت انسان نما می توانند درست مثل انسان ها فکر کنند، برنامه ریزی کنند و حتی گفت وگو کنند. در تازه ترین نسخه از سیاره میمون ها که دوباره هم «مت ریوز» کارگردانی کرده، «سزار» رهبر میمون ها لازم هست دسته و خانواده خود را از دست انسان ها در میان جنگل مخفی کند، اما با خیانت چند میمون از اطرافیان نزدیک سزار، مکان آن ها لو می رود و کل دسته اسیر انسان ها می شوند.
تماشاگران به دنباله های تابستان سال کنونی مثل «دزدان دریایی کارائیب»، «مومیایی» و «دگرگون شوندگان» اقبال خوبی نشان ندادند اما فیلم «جنگ برای سیاره میمون ها» فروش خوبی داشت و در میان منتقدان نیز با ستایش های زیادی روبه رو گردید. « «جنگ برای سیاره میمون ها» گرچه سومین فیلمی هست که از مجموعه تازه نمایش داده شده اما فیلم های زیادی در مورد سیاره میمون ها قبل از این روی پرده رفته اند. تا الان سیاره میمون ها در زیادی از مدیوم های رسانه ای مثل سینما، تلویزیون، بازی های رایانه ای، ادبیات و کتاب های کمیک حضور داشته اند.  اولین فیلم از این مجموعه در سال ۱۹۶۸ نمایش داده گردید و تا الان ۹فیلم سینمایی با حضور این موجودات شبه انسانی ساخته شده هست. پیشنهاد می کنیم قبل از تماشای «جنگ برای سیاره میمون ها» ادامه مطلب را بخوانید و به فیلم های قدیمی تر هم نگاهی بیندازید. در این لیست پنج فیلم برتر از این مجموعه را از آخر به اول لیست کرده ایم: 
5-در زیرِ سیاره میمون ها/۱۹۷۰
  خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟
  در این لیست پنج فیلم برتر از این مجموعه را از آخر به اول لیست کرده ایم:  دومین فیلم از مجموعه سیاره میمون هاست. فیلم اول گرچه با فروش بالایی روبه رو گردید اما برپایه برنامه ریزی های تهیه کنندگان، نسخه دوم یعنی «در زیر سیاره میمون ها» با بودجه ای برابر با نصف بودجه فیلم اول ساخته گردید. به همین علت از «تد پست» که در آن زمان از عوامل کهنه کار تلویزیون بود خواسته گردید پشت دوربین قرار بگیرد و فیلم دوم را بسازد. کارگردان به خوبی توانست از پس ساخت چنین فیلمی برآید بخصوص اینکه داستان از نسخه اول فانتزی بیشتری داشت و اشارات اجتماعی آن هم افزایش یافته بود. فیلم در مورد فضانوردی هست که روی سیاره میمون ها فرود می آید تا از ساخت یک بمب از طریق انسان های جهش یافته جلوگیری کند.
نظر منتقدان به فیلم در زمان خود یا زیاد مثبت یا اکثر از اندازه منفی بود. با این وجود در زیر سیاره میمون ها به سبب کیفیت بالای عکسی آن یا روایت آخرالزمانی اش در تاریخ پایدار گردید. 
4-فرار از سیاره میمون ها/ ۱۹۷۱
  خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟
   در حالی که در انتهاء قسمت قبلی این طور به نظر می رسید که سیاره میمون ها ادامه ای نخواهد داشت، اما اصرار تهیه کننده سبب شد حضور میمون های هوشمند روی پرده سینما همچنان پابرجا باشد. تماشای چند آدم با لباس های میمون، آن هم در کنار انسان های دیگر برای همان ۴۰ سال پیش هم چندان خوشایند نبود اما پیشرو بودن فیلم در عرضه مفاهیمی چون خوش رفتاری با حیوانات قابل توجه هست. 
3-ظهور سیاره میمون ها/ ۲۰۱۱
  خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟   برای علاقه مندان سینما، واگذار کردن پروژه دشواری مثل سیاره میمون ها به یک انگلیسی کمترشناخته شده مثل «روپرت وایات» انتخابی اشتباه به نظر می رسید. اما تلاش های این کارگردان بهمراه فیلم نامه خوب «ریک جافا» و «آماندا سیلور» سبب شد سیاره میمون ها پس از دهه ها جان تازه ای بگیرد و فیلمی ساخته گردد که با اشاره به بعضی نکات نسخه های اورجینال تر، هم علاقه مندان سال های دور میمون ها را متقاعد نگه دارد هم جدیدترها از آن لذت ببرند.    فیلم مورد توجه منتقدان جای گرفت و تماشاگران هم به آن روی خوش نمایش دادند. جلوه های مخصوص فیلم و هنرنمایی «اندی سرکیس» در نقش «سزار» زیاد مورد توجه بود. شرکت معروف وِتا دیجیتال به سبب طراحی های حیرت انگیز و میمون های بشدت نزدیک به حقیقت خود، نامزد دریافت پاداش اسکار گردید و در کنار همه این ها آقای کارگردان برای مشی خوبش با حیوانات از «پِتا» که یک مجموعه پشتیبانی از حیوانات هست پاداش دریافت نمود! 
2-طلوع سیاره میمون ها/ ۲۰۱۴
  خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟ « شرکت معروف وِتا دیجیتال به سبب طراحی های حیرت انگیز و میمون های بشدت نزدیک به حقیقت خود، نامزد دریافت پاداش اسکار گردید و در کنار همه این ها آقای کارگردان برای مشی خوبش با حیوانات از «پِتا» که یک مجموعه پشتیبانی از حیوانات هست پاداش دریافت نمود!  «مت ریوز» که پیشینه ساخت فیلم های هیجان انگیزی مثل «مزرعه شبدر» و «بگذار وارد شوم» را در کارنامه دارد، برای ساخت «طلوع سیاره میمون ها» انتخاب گردید و با مساعدت جلوه های مخصوص حیرت انگیز و علاوه بر این فیلم نامه ای پر قدرت، توانست فیلمی بسازد که نه تنها یکی از خوب ترین فیلم های تابستان همان سال بود لکن در میان لیست بهترین های ۲۰۱۴ منتقدان جایی برای خود دست وپا کرد. درگیری در این فیلم زیادتر از آن که میان انسان ها و میمون ها باشد میان دو گروه از خود میمون هاست.  «  «کوبا» سرکردگی یک گروه یاغی را بر عهده می گیرد تا بر سلطه آدم بر سیاره انتهاء دهد. « «سزار» رهبر میمون ها، اما با این روش قبول کننده نیست و کوشش می کند سایه جنگ را از قلمروی میمون ها دور کند. « « «طلوع سیاره میمون ها» کوشش می کند توسیع و شیوع تسلیحاتی کشورها را مورد انتقاد قرار دهد و برای چنین پیام جذابی از یک اکشن-تریلر فراموش نشدنی بهره می گیرد. 
1-سیاره میمون ها/ ۱۹۶۸
  خوب ترین میمون های هوشمند کدام اند؟   فیلم داستان فضانوردی هست که بهمراه خدمه خود به سیاره ای ناشناخته قدم می گذارد که از طریق میمون های هوشمند اداره می شود و انسان های بازمانده از منهدم کردن کره زمین روی آن زندگی می کنند. « «سیاره میمون ها» بسیار زود به یکی از کلاسیک های ژانر علمی-تخیلی مبدل گردید، فیلم چنین نتیجه هایی را مدیون جلوه های مخصوص مدرن «جان چمبرز» و موسیقی به یادماندنی «جری گلداسمیت» هست. نگاه فیلم به موضوعاتی چون جنگ سرد و پیشرفت های دلهره آور تسلیحاتی کشورهایی چون آمریکا توانسته بعنوان یکی از ارزشمند ترین فیلم های تاریخ سینما قد علم کند.
این فیلم را نبینید!
««تیم برتون» برای زیادی از علاقه مندان سینما نمادی از نوآوری و تجربه های تازه هست اما جدی ترین طرفداران او نیز هنگامی اسم «سیاره میمون ها» به میان می آید از ادامه بحث طفره می روند! بازسازی سیاره میمون ها از طریق تیم برتون در سال ۲۰۰۱ و با بازی ناخوشایند «مارک والبرگ»، یکی از ناموفق ترین دنباله های تاریخ سینماست. فیلم برای داستان بی منطق و انتهاء اشتباهش بشدت مورد انتقاد جای گرفت. باوجود فروش نسبتاً خوب «سیاره میمون ها» نتیجه فیلم چنان بد بود که از آن زمان هر وقت از تیم برتون برای ساخت دنباله یا بازسازی یک شاهکار قدیمی سوال می شود جواب می دهد که ترجیح می دهد خود را از پنجره به بیرون پرت کند!
می توانید نگاهی هم به این ها دارا باشید:
« باوجود فروش نسبتاً خوب «سیاره میمون ها» نتیجه فیلم چنان بد بود که از آن زمان هر وقت از تیم برتون برای ساخت دنباله یا بازسازی یک شاهکار قدیمی سوال می شود جواب می دهد که ترجیح می دهد خود را از پنجره به بیرون پرت کند!«فتح سیاره میمون ها» (۱۹۷۲) و «نبرد برای سیاره میمون ها» (۱۹۷۳) هر دو از نظر اقبال مخاطب های و منتقدان مثل هم می باشند. می توانید پس از تماشای آخرین فیلم مجموعه یعنی «جنگ برای سیاره میمون ها» این دو فیلم را هم نگاه کنید. اگر علاقه تان به سیاره میمون ها شکل تندرو به خود پیدا کرده و به همین نسخه های سینمایی رضایت نمی دهید پیشنهاد می کنیم که نسخه تلویزیونی «سیاره میمون ها» که در سال ۱۹۷۴ از طریق شبکه CBS ساخته شده را نگاه کنید و در ادامه مجموعه کارتون ۱۳ بخشی «بازگشت به سیاره میمون ها» را در برنامه قرار دهید. برای ادامه هم می توانید بازی های رایانه ای و حتی کتاب های «سیاره میمون ها» را آزمون کنید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81136

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.