تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دام اروپایی امریکا برای دیپلماسی برجامی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد این آخرین باری است که تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران تعلیق می‌شوند.

به گزارش شلمچه نیوز،  ترامپ در ادامه این بیانیه از همکاری با دولت‌های کلیدی اروپایی برای تغییر برجام خبر داده و تأکید می‌کند که باید تا ۱۲۰ روز آینده (موعد تصمیم رئیس‌جمهور در مورد تمدید تعلیق تحریم‌ها) به نتیجه برسد.
گزارش روز گذشته فایننشال تایمز نشان می‌دهد امریکایی‌ها بر اساس مستندات و ظرفیت هایی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مهم‌تر از آن تیم مذاکره‌کننده کشورمان مشاهده کرده‌اند خواهان تحقق چهار شرط مهم طی دوره زمانی ۱۲۰روزه شده‌اند تا به واسطه تحقق این چهار شرط اهداف بر زمین مانده در مواجهه با ایران رنگ تحقق پیدا کند. فایننشال تایمز با طرح این ادعا که «مذاکرات فشرده موشکی و منطقه ای! با ایران در حال صورت‌پذیری است» از سنجش تمام جوانب شروط چهارگانه توسط امریکا سخن به میان می‌آورد.
فایننشال تایمز در گزارش مورد اشاره خود با طرح این مسئله که فشار اروپا بر ایران بعد از تعیین ضرب‌الاجل از سوی ترامپ افزایش خواهد یافت، ادعا می‌کند کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران توافق کرده‌اند «گفت‌وگویی فشرده و جدی» درباره برنامه موشکی و مسائل منطقه‌ای داشته باشند! موضوعی که البته با تکذیب سخنگوی وزارت خارجه کشورمان مواجه شد.  این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیش از سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به بروکسل در پنج شنبه گذشته (یک روز قبل از اعلام نظر نهایی دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای) مورد تردید جدی قرار گرفت و ابهامات فراوانی را به دنبال داشت. از جمله اینکه چرا سفر محمدجواد ظریف به اروپا دقیقاً یک روز قبل از اعلام نظر نهایی دونالد ترامپ صورت می‌گیرد در حالی که طی چند هفته گذشته هیچ برنامه مدون و مشخصی برای برگزاری این نشست رسانه‌ای نشده بود.
فایننشال تایمز همچنین تأکید کرده که «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان بعد از دیدار با محمدجواد ظریف، این موضوع را به رکس تیلرسون همتای امریکایی خود اطلاع داده است.
توسل به امریکا با تعهدات مالایطاق جدید
روزنامه جوان یک روز قبل از سفر محمدجواد ظریف به اروپا در مطلبی با عنوان «توسل به امریکا با تعهدات مالایطاق جدید» نوشت: «… هدف اصلی وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر متقاعد کردن امریکا با پادرمیانی اروپا برای حفظ برجام است، به همین دلیل است که ظریف در مسکو می‌گوید: «بعید می‌دانم ترامپ هنوز هم اطلاع داشته باشد چه می‌خواهد بکند.» این عبارت نشان می‌دهد که تصور تیم مذاکره‌کننده کشورمان آن است که می‌توان نظر و رأی دونالد ترامپ یک روز مانده به اعلام خروج امریکا از برجام را تغییر داد.»
همچنین پیش از این نیز تأکید شده بود که اصل برگزاری این نشست دارای ابهامات فراوان است و می‌تواند منجر به ارائه تعهدات جدیدی توسط ایران به اروپا و امریکا شود تا بلکه دولت امریکا از برجام خارج نشود و این کشور بار دیگر در مسیر حفظ لاشه برجام قدم بردارد.
به راستی اگر ادعای فایننشال تایمز با واقعیت همخوانی ندارد چرا باید محمدجواد ظریف به دیدار «اروپایی»‌هایی برود که منافع وسیع و مشترک (حداقل۲۰۰ ساله) با امریکا داشته‌اند و بر اساس متن برجام نفع گسترده اقتصادی- تجاری دارند و به‌رغم برگزاری ۱۰ جلسه از کمیسیون وزرای امور خارجه ایران و ۱+۵ نتوانسته‌اند کمترین مانعی جهت جلوگیری از نقض برجام توسط امریکا و تأمین منافع ایران ایجاد کنند و در مقابل خواهان تکرار برجام در حوزه موشکی، تروریسم و حقوق بشر با ایران هستند.
اگر اروپایی‌‌ها اراده‌ای برای انجام صحیح برجام داشتند تعهدات ده‌گانه خود در متن برجام که از قضا می‌توانست بسیاری از مشکلات ایران در حوزه بانکی، سرمایه‌گذاری، تجاری و نفتی را مرتفع می‌کرد، اجرایی می‌کردند؛ اقدامی که در هیچ سطحی رعایت نشده و باعث شده کشور همچنان در تبادلات مالی- بانکی و تجاری خود دچار مشکلات گسترده‌ای باشد.
ولع مذاکره، نمایش ترامپ و لاشه برجام
بر اساس مستنداتی می‌توان اثبات کرد که تعیین ضرب‌الاجل ۱۲۰روزه توسط دونالد ترامپ و گماردن چهار شرط برای ایران و اروپا، ناشی از توهم یا عملیات روانی نیست بلکه بر اساس محاسبه دقیق امریکایی‌ها از رفتار اروپا و تیم مذاکره کننده کشورمان طی حداقل پنج سال اخیر بوده است، بدین معنا که ایالات متحده امریکا اطمینان دارد با اعمال فشار و تهدید بیانی- بیانیه‌ای حداقل نیمی از اهداف خود در زمینه شروط چهارگانه را محقق خواهد کرد.
روزنامه جوان یک روز پس از بیانیه دونالد ترامپ و تعیین ضرب الاجل ۱۲۰روزه در مطلبی با عنوان «ولع مذاکره، نمایش ترامپ و لاشه برجام» نوشت: «پرسش اصلی این است که چرا دولت ترامپ همچنان به تکرار شروط اخیر علاقه دارد، آیا اصرار مستمر امریکا به دلیل دریافت پالس‌هایی از داخل ایران است که امریکایی‌ها را همچنان امیدوار نگه داشته تا با برگ «تهدید به خروج امریکا از برجام» ایران را وادار به پذیرش شروط جدید- ولو در حد امضای یک تفاهمنامه محرمانه – کند؟ کدام رویکرد، جهت‌گیری یا مواضع اتخاذ شده در داخل کشور، امریکا را تا این حد امیدوار کرده که تعهدات جدیدی را برای ایران تثبیت کند.»
نباید فراموش کرد که عوامل مهمی مانند «احساس رضایت از برجام» و «ابراز این اظهار در تریبون‌های داخلی و بین‌المللی» توسط مسئولان اجرایی کشور یکی از دلایل مهمی است که امریکا را در مسیر طرح این شروط و پافشاری بر خواسته‌های غیرمنطبق با متن برجام قرار داده است؛ رفتاری که مشابه آن نیز متأسفانه طی دو روز اخیر تکرار می‌شود و امریکایی‌ها را نسبت به نتیجه بخش بودن شروط چهارگانه امیدوارتر می‌کند.
نقش مخرب اروپا سانسور می‌شود
اعتماد ایران به کشورهای اروپا و اتحادیه اروپا در حالی با تعیین شروط چهارگانه و ضرب الاجل ۱۲۰روزه گسترده‌تر شده که رویکرد اروپا در مواجهه با ایران در دوران پسا برجام، حمایت از امریکا و تشدید محدودیت‌های بین‌المللی علیه ایران بوده است. اروپایی‌ها در دوران پسا برجام رویکرد ایران‌ستیزی خود را ارتقا داده‌اند که از آن جمله می‌توان به تلاش آنها برای پیشبرد پروژه ایران هراسی اشاره کرد. این کشورها با متهم کردن ایران به همکاری در حمله موشکی یمنی‌ها به فرودگاه ریاض و درخواست رسمی جهت رسیدگی شورای امنیت به مسئله ایران از یکسو ایران را به عنوان ناقض صلح و امنیت بین‌الملل معرفی کردند و از سوی دیگر جهت ایجاد یک فرایند حقوقی ضدایرانی در عرصه بین‌المللی گام برداشتند.
آنچه در این میان مهم می‌نماید این مسئله است که پیش‌بینی می‌شود روابط وزارت خارجه با کشورهای اروپایی طی ۱۲۰روز آینده گستره بیشتری به خود گرفته با این هدف که طرف ایرانی ملزم به پذیرش شروطی شود که ترامپ در ضرب‌الاجل ۱۲۰روزه خواهان تحقق آن شده است.
منبع؛ روزنامه جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83691

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.