تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دانشگاه ها ضروری هست قسمتی از بودجه خود را از مسیر پژوهش تأمین کنند

دانشگاه‌ها ضروری هست قسمتی از بودجه خود را از مسیر پژوهش تأمین کنند به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه ریاست کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران که صبح امروز (دوشنبه، ۲۹ آبان) در مکان کتابخانه این دانشگاه برگزار گردید، بیان کرد: انتخاب شایسته حجت الاسلام والمسلمین جعفریان را بعنوان ریاست کتابخانه دانشگاه تهران تبریک می‌گویم و امیدوارم بتوانند در این وظیفه دستاوردهای بزرگی برای دانشگاه تهران برخوردار باشند.

لاریجانی تبیین کرد: دانشگاه تهران یکی از دانشگاه‌های درجه یک کشور هست و همواره این گلایه وجود دارد که سامانه دیوانی کشور اتصالی به بخش‌های دانشگاهی از نظر پژوهشی ندارد.

وی بیان کرد: ما در اداره کشور پولی را به دستگاه‌های اعمالی می‌سپاریم و با دانشگاه‌ها نیز همین کار را می‌کنیم. در این وقت نه دستگاه‌های اعمالی احساس احتیاج می‌کنند که به دانشگاه مراجعه کنند و نه دانشگاه‌ها لزومی می‌بینند که به دستگاه‌های اعمالی مراجعه کنند.

لاریجانی بیان کرد: در طی این سال‌ها روش‌های متفاوتی به منظور حل این مشکلات طراحی گردید که خیلی نتیجه‌بخش نبوده‌اند و بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها طی سال‌های سابق زیاد شدن پیدا کرده ولی آیا مشکلات کشور حل شد؟

ریاست مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: این امکان وجود دارد که با زیاد شدن ظرفیت پژوهش‌ها بسیاری از مشکلات کشور حل گردد.

وی افزود: بنده ایده‌ای را عرضه داده‌ام و از دوستان خواسته‌ام که بر روی آن کار کنند، ما سال کنونی هم می‌توانیم این کار را در دولت و مجلس سامان دهیم یعنی ما ضروری هست به گونه‌ای رابطه بودجه دانشگاه‌ها و تشویق‌هایی که در بحث تولیدی داریم را به هم متصل کنیم به نوعی که ما می‌توانیم به قسمت تولید کشور بگوییم که اگر شما بودجه‌ای را برای تحقیق در دانشگاه‌ها تعلق دادید ما آن را جزو مالیات حساب می‌کنیم، پس ضروری هست که انگیزه‌هایی به بخش‌های تولیدی کشور تزریق گردد تا به طرف دانشگاه‌ها بیایند.

ریاست مجلس شورای اسلامی تبیین کرد: دانشگاه ضروری هست بپذیرد که قسمتی از بودجه خود را از طریق پژوهش تأمین می‌کند و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان نیز بودجه خود را از مراجع درونی تأمین می‌کنند و ضروری هست که داعیه ضروری به دانشگاه تزریق گردد. بعنوان نمونه این مسئله به دانشگاه‌ها ابلاغ گردد که اگر شما قسمتی از بودجه خود را از طریق خودتان تأمین کردید ما در ازاء آن تسهیلاتی را به شما عرضه خواهیم داد.

وی دنبال کرد: دانشگاه‌ها ضروری هست بپذیرند که قسمتی از بودجه خود را ضروری هست از مسیر پژوهش تأمین کنند، معتبرترین دانشگاه‌های جهان هم از مسیر نفت و از قبیل آن اداره نمی‌شوند و بودجه خود را خودشان از مسیر پژوهش تأمین می‌کنند.

وی دنبال کرد: از این نظر اگر پژوهش های صورت می‌گیرد ما قطعاً استقبال می‌کنیم از اینکه در این قسمت دانشگاه‌ها بانی گردد و کمیته‌هایی از اساتید تشکیل گردد روی مرکز سنجش و وزارت علوم هم ضروری هست کار گردد تا فرمول عاقلانه‌ای که بشود شرطها انتخاب‌های کیفی در دانشگاه‌ها شاهد باشیم را آماده کند.

ریاست مجلس بیان کرد: از اینکه دانشگاه تهران هیأت امناء شده هست خوشحالم ولی خیلی باری در این ندیدم، صحیح هست که ابزارها و اختیاری را برای هیأت‌های امنا قائل گردید ولی اینها در وزارتخانه‌ها بصورت متمرکز انجام می‌شود و در واقع قوه ابتکار دانشگاه‌ها را از بین می‌برد بنابراین ضروری هست از ظرفیت دانشگاه‌های هیأت امنایی بکارگیری گردد.

لاریجانی اضافه کرد: ضروری هست که به دانشگاه‌ها اختیاراتی داده گردد تا بتوانند اشخاصی با استعداد را مخصوصا در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب کنند و ما نمی‌خواهیم که شیوه کنکور آسیب‌زا باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75296

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.