تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

دخترهای بازداشتی آزاد اما منتقدان روحانی حبس گردند/ نظر یک فعال اصلاح طلب در مورد نقش چپ ها در آشوب تهران

سرویس سیاست مشرق ««وبلاگ مشرق» خوانشی همه روزه در لابه لای خبر ها و مطالب رسانه های کشور هست. ۷:۳۰ ۷:۳۰ روزانه با بسته مخصوص خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

نظر یک فعال اصلاح طلب در مورد نقش چپ ها در آشوب تهران

محمد سلامتی، فعال اصلاح طلب و دبیر کل سازمان منحله مجاهدین، دیروز در قسمتی از گفت و گو خود با روزنامه آرمان امروز و در جواب به این سوال که ««برخی، اصلاحات را مقصر کمپین های اخیر و تا حدودی اعتراضات روزهای گذشته می دانند. آیا رویه متناقض پشتیبانی از دولت و ایجاد کمپین های اعتراضی بر علیه دولت منتج به صدمه اعتماد مردم نسبت به اصلاحات نمی شود؟» گفته هست:

« آیا رویه متناقض پشتیبانی از دولت و ایجاد کمپین های اعتراضی بر علیه دولت منتج به صدمه اعتماد مردم نسبت به اصلاحات نمی شود؟»«من نشنیده ام که اصلاح طلبان حرکتی انجام داده باشند که دستاویزی برای اعتراضات شده باشد. اگر از سوی دیگران هم اقدامی صورت گرفته باشد، به عقیده من حرکات نسنجیده ای که به نام اصلاح طلبان انجام می شود، تاثیری بر ارزش اصلاح طلبان ندارد. چون در حالی که اصلاح طلبان بر طبق قانون برای مردم حق اعتراض مسالمت آمیز قائلند، در همان حال از آقای روحانی پشتیبانی جدی می کنند.»[۱]

*»[۱]*اینکه آقای سلامتی نشنیده هست که اصلاح طلبان دستاویز اعتراض های اخیر را فراهم کرده باشند مساله ایست که خبر ها موجود آنرا تأیید نمی کند…

«عباس عبدی» از فعالین اصلاح طلب جدیدا طی یادداشتی در شماره سه شنبه گذشته روزنامه اعتماد (مورخ ۲۵ دیماه ۹۶) به اصلاح طلبانی که از اغتشاشات پشتیبانی کرده اند اشاره می کند و می نویسد: «بخشی از کسانی که خود را وابسته به اصلاحات معرفی می کنند و به جای نقد چنین رویدادی، موضع دنباله روی با آن گرفتند به خاطر بیم از همین هزینه ها (هزینه عدم همراهی) بود که خود را تابع و همسو با فضای سایبری کردند.»

در کنار این مقولات؛ وبلاگ مشرق طی سالیان گذشته کراراً تصریح کرد که سیاه نمایی های اصلاح طلبان از اقتصاد کشور دست آخر نه تنها مردم را عاصی خواهد کرد و کار را به «فتنه اقتصادی» می کشاند لکن اصلاح طلبان را نیز مبدل به «بانیان اغتشاش» ضمن اینکه جدیدا گزارشی منتشر گردیده هست که نشان می دهد اصلاح طلبان جزء اولین کسانی بوده اند که نه تنها از مردم خواسته اند برای خواسته های خود به خیابان بیایند لکن کراراً در این مورد گفت وگو کرده و همزمان از سیاه نمایی بر علیه اقتصاد کشور نیز غافل نبوده اند.

[۲]مسئله پشتیبانی اصلاح طلبان از اعتراض اقتصادی مردم و پشتیبانی همزمان آنان از آقای روحانی که در کلام سلامتی مورد اشاره قرار گرفته، علاوه بر این دچار یک تناقض فلسفی هست.[۲]

چه طور محتمل هست جریانی سیاسی که خود را حمایت کننده شماره یک ریاست جمهور روحانی معرفی می کند، خود را فدایی و دستبوس دولت نامیده و تمام قیام و قعود آقای روحانی در ایام دولت یازدهم را به احسن وجه توجیه کرده هست؛ اما اکنون در کنار اعتراضات اقتصادی قرار داشته باشد و هیچ جوابی هم درمورد مسیولیت خود در «وضع موجود» نداشته باشد.

به نظر می آید استمرار حفظ و طولانی شدن زمان بازداشت آنان بویژه دانشجوهای و علی الخصوص دانشجوهای دختر بازداشتی مسائل و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت…

***

دخترهای بازداشتی آزاد اما منتقدان روحانی حبس گردند

جهان نیوز گزارش کرد: ۴۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه های به صورت مجزا ای به رییس جمهور و رییس قوه قضاییه، خواستار آزادی هر چه تندتر بازداشت شدگان اعتراض های اخیر بویژه دانشجوهای و دانشجوهای دختر بازداشتی گردیدند.

قاسم میرزایی نکو، از نمایندگان اصلاح طلب و عضو فراکسیون امید مجلس، متن نامه ذکر شده را به این توصیف قرائت کرده هست:

با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کشور بیشتر از همه موجب نگرانی دلسوزان و دغدغه داران شده و طبق گزارشهای عرضه شده در جلسه غیرعلنی روز هفده دی ماه امسال، اگر این مسائل مورد تجزیه، تحلیل و کالبدشکافی دقیق قرار نگیرد، مصالح و منفعت های ملی کشور دچار آسیب و زیان خواهد گردید، به منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه های ناخشنودی بازداشت های مکرر از سوی نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی، ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان *صد البته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر توان دارد امری مطلوب باشد اما این مساله نبایستی به نرخ نادیده گرفتن تضییع آبروی کشور، حقوق مردم، بیت المال و امنیت ایران اسلامی باشد. بر این اساس درخواست ها داریم نسبت به برطرف بازداشت دانشجوهای فرمان رسیدگی، اقدام و کمک عاجل را مبذول کنید.[۳]

*

کما اینکه رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیر خود با قمیّون در همین ارتباط فرمودند:

« برخی ها البتّه نام دانشجوها را می آورند؛ فرقی بین دانشجو و غیر دانشجو نیست؛ محیط دانشگاه ما بحمدالله یکی از خوب ترین و سالم ترین محیط ها هست. ما چند میلیون دانشجو امروز داریم که مشغول درس خواندن، مشغول تحقیق کردن، مشغول کار کردنند، دانشگاه های ما هیچ مشکلی نداشته هست؛ اکنون یک چند نفر هم محتمل هست آمده باشند در این ماجراها خودشان را گیر انداخته باشند؛ بیخودی پای دانشجوها را به میان نکشند. اگر کسی واقعاً مجرم بود، طلبه و دانشجو و معمّم و غیرمعمّم و باسواد و بی سواد فرقی نمیکند؛ منتها مسئولان مربوط تفاوت بگذارند بین آن کسی که همین گونه که عرض کردیم، به طور مثال فرض کنید که بر اثر یک هیجانی از فضای سایبری احساساتی میشود و یک کاری میکند یا یک صحبتی میزند، با آن کسی که مربوط با شبکه ی پادوهای آمریکایی و مربوط با منافقان هست؛ اینها با هم یکسان نیستند. اگر کسی واقعاً مجرم بود، طلبه و دانشجو و معمّم و غیرمعمّم و باسواد و بی سواد فرقی نمیکند؛ منتها مسئولان مربوط تفاوت بگذارند بین آن کسی که همین گونه که عرض کردیم، به طور مثال فرض کنید که بر اثر یک هیجانی از فضای سایبری احساساتی میشود و یک کاری میکند یا یک صحبتی میزند، با آن کسی که مربوط با شبکه ی پادوهای آمریکایی و مربوط با منافقان هست؛ اینها با هم یکسان نیستند.»[۴]

لازم به ذکر هست که نامه ذکر شده نمایندگان مجلس دهم که به احتمال زیاد کثیری از امضاکنندگان آن جزء اصلاح طلبان می باشند حول بازداشتی های فتنه اخیر، در حالیستکه فراکسیون امید اصلاح طلبان، چند پارسال اقدام به تقلّا برای تصویب قانون زندان برای منتقدان آقای روحانی محمدرضا عارف و علی مطهری نیز جزء امضاکنندگان طرح ذکر شده بوده اند.

[۵]« اصلاح طلبان در یک موقعیت سیاسی تاریخی قرار دارند.[۵]

***

وضعیت ایران «ناپایدار و آفت زده» هست

عباس عبدی، فعال اصلاح طلب و از تئوریسین های جریان سیاسی خاص جدیدا در قسمتی از یک یادداشت در روزنامه اعتماد با اشاره به عدم اعلام پشتیبانی رسمی اصلاح طلبان از اغتشاشات اخیر نوشته هست:

« آنان باید نقش تاریخی خود را برای گذر از این وضعیت ناپایدار ایفا کنند و افکار عمومی جامعه را نسبت به راه حل های خود قبول کننده کنند. به نظر می آید که غالب آنان نیز متوجه مشکل جامعه می باشند، هرچند در اولویت مشکلات و راه حل ها محتمل هست تفاوت نظر باشد ولی بسط یک گفتمان گذر از تنگناهای موجود و اظهار کرد وگو حول آن وظیفه کلیدی هر نیروی سیاسی هست که در شرایط کنونی ظرفیت اصلاح طلبان برای تحقق این هدف زیادتر هست. این آخرین مجال برای نیروهای اصلاح طلب هست. این آخرین مجال برای نیروهای اصلاح طلب هست.»[۶]

**بر خلاف سخنان عبدی وضعیت نظام جمهوری اسلامی ایران اصلا و ابدا وضعیت ناپایداری نیست و آمار و مستندات نهادهای غربی نیز حتی نشان از استقرار و پویایی ایران اسلامی دارد.

چه اینکه به گواه بانک جهانی ایران دارای فقر مطلق نیست، به گواه صندوق بین المللی پول در رده هجدهم اقتصاد جهانی هستیم و به گواه بلومبرگ نیز ایران اتکای حیاتی به درآمدهای نفتی خود ندارد.

در همین حال، تحلیلگران ارشد آمریکا هم اهتمام دارند که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون از خلیج فارس تا دریای مدیترانه را در حالی مدیریت و فرماندهی هست.

مقام معظم رهبری نیز در موضع های خود کراراً و طبق واقعیت های موجود اهتمام دارند که نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام مستقر هست و نه تنها در وضعیت شعب ابی طالب نیست که در شرایط بدر و خیبر هست.

اصرار ستاد جریان سیاسی خاص بر سیاه نمایی از وضعیت کشور و «ناکارآمدنمایی از نظام» در تمام زمینه ها گرچه همان گونه که حدس می گردید به «فتنه اقتصادی» انجامید اما به نظر می آید این انتهاء کار نیست و چپ ها بعد از اغتشاشات اخیر، شکل بندی جدیدتری از ظرفیت سیاه نمایی های خود را به نمایش گذاشته اند…

شکل بندی تازه ای که به طور مثال در گفت وگو های عباس عبدی اینچنین آشکار گردیده هست که «اصولگرایان هم متوجه مشکلات جامعه شده اند» و «باید از این وضعیت ناپایدار گذر کنیم»!

این اصرار بر سیاه نمایی و نگفتن حقیقت ها و مثبتات روز کشور اگر مورد کاوش و تحلیل دقیق قرار نگیرد؛ یقینا آسیب ها و مضارّ بزرگی را علت خواهد گردید.

چه اینکه شخص آقای عبدی پیش از این یادداشت اهتمام کرده بود که اغتشاشات اخیر «پیش لرزه»

در کنار او، «محمدرضا تاجیک» دیگر تئوریسین اصلاح طلب نیز جدیدا گفته هست:

« این نهال بر زمینی روییده هست؛ این نهال در این زمین، امکان روییدن و تناورشدن داشته هست. این زمین با مختصات خود سرجای خود هست. اما مشکل این زمین چیست؟ این زمین، از یک جهت، آفت زده هست. به گفته روزنامه نویس “صور اسرافیل”، این زمین دچار انواع مریضی ها و آفت ها هست. به گفته روزنامه نویس “صور اسرافیل”، هیچ سبب منطقی، عقلی و تاریخی ای وجود ندارد که ما فرض کنیم که به انتهاء ناآرامی هایی از این دست آمدیم…هیچ سبب منطقی، عقلی و تاریخی ای وجود ندارد که ما فرض کنیم که به انتهاء ناآرامی هایی از این دست آمدیم.»[۷]

***

۱_http://www.armandaily.ir/fa/news/main/210379

2_mshrgh.ir/820944

3_http://www.jahannews.com/news/582652

4_http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=38675

5_http://fna.ir/2Z3OOD

6_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3692190

7_ mshrgh.ir/821378


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83598

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.