تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

درباره فیلم «هجوم»؛ کاپیتان تیم هنر و تجربه

روزنامه آسمان آبی: روزنامه آسمان آبی: جدیدترین ساخته شهرام مکری یک فیلم صفر و صدی است؛ مخاطبانش را یا شیفته و درگیر می کند یا می تاراند. فیلم قصه و خط روایی پیچیده ای دارد و سرشار از اشاره ها و ارجاع هایی هست که تماشاگر را به تأویل و تفسیر دعوت می کنند.   دلدادگان راه تفاوت        دلدادگان راه تفاوت  « «هجوم» به مفهومی حقیقی کلمه فیلمی متمایز هست.    متمایز با هرآن چه پیشینه و عقبه ای در سینمای ایران داشته و متمایز با آن چه به طور مرسوم از محدوده تفکر و تخیل فیلمساز ایرانی می گذرد. در سینمای فقیر ما که دایره ژانرها و لحن های روایی و حتی تجربه های فرمی اش چنین محدود هست، حضور مکری و اکران حمله توان دارد این پیام را بهمراه دارا باشد که فیلمساز میهنی هم توان دارد فیلم علمی خیالی یا فانتزی بسازد و به تجربه های سوررئال نزدیک گردد یا قصه اش را با قواعد رئالیسم جادویی پیش ببرد؛ حتی اگر زورش به فراهم آوردن بودجه میلیون دلاری و پروداکشن عظیم نرسد.  کاپیتان تیم هنر و تجربه  فیلم های کوتاه مکری، زیادتر از همه جوان های فیلم کوتاه ساز همان سال ها دیده گردید، مورد توجه جای گرفت، پاداش گرفت و در مورد اش مطالب مثبت به چاپ رسید. فیلم کوتاهی که زیادتر از بسیاری آثار بلند سینمایی در فستیوال های خارجی به نمایش درآمد و در دورانی که منتقدان خیلی در مورد فیلم های کوتاه مطلب نمی درج کردند، مورد نقد و ارزیابی سینمایی نویسان جای گرفت. انتقادهایی که کلیدواژه غالبا شان «خلاقیت» و «استعداد فیلمسازی» مکری بود.  دلدادگان راه تفاوت
  به این ترتیب مکری پیش از این که فیلم بلند سینمایی بسازد، چهره ای معروف و مطرح بود. این همان دورانی بود که او کنار ساخت فیلم کوتاه، یکی از چهره های پرکار تولید تیزرهای تبلیغاتی بود. در واقعیت مکری در همان اوایل فعالیت فیلمسازی اش با مقوله تبلیغات و بازاریابی آشنا گردید. هر چند که برای ساخت نخستین فیلم بلند سینمایی اش، کش و قوس های بسیاری را متحمل شد. فیلمنامه «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» مدتها به دفترهای تولید فیلم پیشنهاد می گردید و به یاد ندارم که چه طور نسخه ای از آن هم سر از تحریریه روزنامه «بانی فیلم» درآورد. این همان سالهایی بود که ما همان طور در صفحات مان خبر ها موفقیت های بین المللی فیلم های کوتاه مکری را بازتاب می دادیم.
فیلمنامه «اشکان، انگشتر متبرک و …» مکری بار دیگر بازگشت سر کار تامین، تولید و کارگردانی تیزرهای تبلیغاتی و کنارش به ساخت دومین فیلم سینمایی اش تفکر کرد تا این که در اوایل دهه ۹۰، توانست «ماهی و گربه» را بسازد. « درخشش در جشنواره ونیز و چند فستیوال دیگر با ستایش هایی از خلاقیت و قدرت فیلمسازی ایرانی همراه گردید که چه در قصه گویی و چه در فضاسازی و فرم بصری دنبال عرضه ایده ای جدید و متمایز بود.
کار پرزحمت او بعنوان کارگردان و چالش بزرگش برای گرفتن فیلمی با زمانی بالای دو ساعت در یک پلان، اکثر از هر چیز دیگر مورد توجه و تاکید جای گرفت. «   دلدادگان راه تفاوت 
   این که در فرمی همانند (گرفتن کل فیلم در یک پلان طولانی) فیلم روسی «کشتی نوح» به دستاوردی به مراتب خیره کننده تر دست یافته بود هم زیاد ارزش نداشت.شهرام مکری در راه افتادن گروه سینمایی هنر و تجربه نقش موثری ایفا کرد…» هم عضو شورای سیاست گذاری اش گردید و هم دو فیلم بلندش «اشکان، انگشتر متبرک،.  » و «ماهی و گربه» در هنر و تجربه به نمایش درآمدند و این آخری ستاره درخشان این گروه گردید. (  همه آن چه در مورد جذب بیننده خاص و فیلم بین خسته از فضای پرتکرار سینمای جریان کلیدی گفته شده در مورد «ماهی و گربه» مصداق یافت که تاکنون هم پرفروش ترین فیلم هنرو تجربه هست.)
«
)«ماهی و گربه» یک تنه زیادتر از مجموع فروش بسیاری از فیلم های هنر و تجربه توانست تماشاگر جذب سالن های سینما کند و اکنون «هجوم» از راه دست یافته که بازخوردهای ایامی اول اکران و انبوه تماشاگرانی که به تماشایش شتافته اند، خبر از موفقیتی دیگر می دهد. در تیم جوان هنر و تجربه، شهرام مکری کاپیتان بی چون و چرایی هست.  


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79355

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.