تاریخ ارسال : ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

درمان تنبلی چشم در چه سنی امکان پذیر است؟

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی (ره) بابل ، دکتر روستائی متخصص و جراح چشم این مرکز اظهار کرد:  کاهش بینایی بدون وجود مشکلات ساختاری چشم تنبلی نامیده میشود که اغلب یکی از چشم ها و به ندرت هر دو چشم را درگیر میکند و حدود ۲ تا ۴ درصد شیوع دارد.

۱

وی گفت : تکامل مسیر بینایی در مغز تا ۹ سالگی ادامه پیدا میکند و مستلزم ایجاد یک تصویر شفاف از محیط بر روی شبکیه چشم است. هر عاملی که مانع ایجاد این تصویر شفاف شود مانند انحراف چشم، عیب انکساری و وجود مانع در محیط شفاف چشم منجر به تنبلی چشم میشود.

دکتر روستایی مهمترین علایم و نشانه های تنبلی چشم را کاهش دید برشمرد و گفت : علامت دیگر آن  فقدان توانایی فرآیند تطابق جهت دید نزدیک است.

این متخصص چشم ادامه داد: اگر کودک دچار انحراف یکی از چشم ها باشد و همواره با چشم دیگر نگاه کند ممکن است تنبلی چشم ایجاد شود و در کودکانی که دارای عیب انکساری می‌باشند در صورتی که اختلاف قابل توجه بین شماره دو چشم وجود داشته باشد منجر به ایجاد تنبلی میشود.

دکتر روستایی همچنین یادآور شد : عوامل دیگر مثل آب مروارید مادرزادی، افتادگی پلک و کدورت قرنیه نیز ممکن است منجر به تنبلی چشم شوند که اگر یکطرفه باشند تنبلی شدیدتری ایجاد میکنند.

وی بهترین زمان برای ارزیابی دید کودکان را در ۳ سالگی عنوان کرد و گفت:  معمولا در این سن کودک همکاری کافی برای معاینه دارد.

متخصص چشم بیمارستان آیت ا… روحانی (ره) بابل اظهار داشت : درمان شامل اصلاح کامل عیب انکساری با عینک و تحریک چشم تنبل به دیدن از طریق بستن چشم سالم چند ساعت در روز می‌باشد.

وی هشدار داد : درمان باید در اسرع وقت شروع شود و هر چه سن شروع درمان پایینتر باشد نتیجه آن بهتر خواهد بود .

دکتر روستایی در پایان گفت : درمان در سنین بالاتر از ۱۰ سال نتیجه چندانی در بر نخواهد داشت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23166

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.