تاریخ ارسال : ۰۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۵:۱۰ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

حادثه دلخراش تازه در مکه

به گزارش شلمچه نیوز و به نقل از خبرگزاری ها، طبق اعلام مسئولین حج کشورمان کشته و زخمی شدگان حادثه امروز صحرای منا، همگی از مردان هستند.

 

تعداد کشته شدگان حجاج ایرانی تا کنون به ۲۵ نفر رسیده است.

 

لازم به ذکر است که مسئولان عربستانی با مسدود کردن ۲ مسیر مردم را تحت فشار و زیر دست و پا قرار دادند.

 

*مسئولین اورژانس عربستان تعداد مجروحین این حادثه را  ۱۰۰۰ نفر اعلام کردند.

 

*امیرعبداللهیان، معاون ظریف از تشکیل ستاد ویژه پیگیری و رسیدگی فور به وضع حجاج ایرانی حادثه منا در وزارت امورخارجه خبر داد.

 

*خبرنگار العربیه گزارش داد که مجروحان این حادثه به چهار بیمارستان منتقل شدند.

 

*پایگاه خبری العاجل عربستان نیز خبر داده که خیابانی که این حادثه در آن رخ داده خیابان رابط میان چادرهای ایجاد شده برای حجاج بوده و گزارش برخی رسانه‌ها درباره اینکه این حادثه در مسیر رمی جمرات رخ داده را رد کرده است.

 

*روزنامه «الوطن»، عربستان گزارش داد که با افزایش شمار قربانیان، بیمارستان‌ها و هلال احمر عربستان به حالت آماده باش درآمده‌ و مجروحان به سه بیمارستان توزیع خواهند شد؛ وزارت بهداشت عربستان نیز به حالت هشدار درآمده و وضعیت قرمز اعلام کرده است.

 

*خبرگزاری فارس، تعداد کشته شدگان را ۳۵۰ و مجروحین را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

 

* خبرگزاری فارس: بیش از ۳۰ ایرانی ناپدید شده است.

 

* علاوه بر ۳۰ ناپدید شده ایرانی، ۴۰ نفر نیز تا کنون کشتته و زخمی شدند.

 

* دیروز نیز  کمیته امدادرسانی عربستان اعلام کرد که ۲۰۴ نفر از حجاج به دلیل خرابی درهای قطار در مکه مکرمه دچار حالت خفگی و بیهوشی شدند.

 

*امیرعبداللهیان مقامات عربستان سعودی را مسئول این حادثه دانست و تاکید کرد: آنان باید فوراً اقدامات موثری را برای مدیریت بحران موجود و تأمین امنیت کامل زوار به عمل آورند.

 

*سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت ضمن اعلام این که تعداد مجروحان بیش از ۱۵۰۰ نفر است، گفت: کسب هر گونه اطلاعات از هویت حادثه دیدگان ازدحام در مسیر رمی جمرات درمنا ادامه دارد.

 

*تا کنون بیشترین آمار مرگ حجاج در حوادث مشابه در مکه به حادثه کشته شدن ۱۴۲۶ نفر به دلیل ازحام جمعیت در سال ۱۹۹۰ باز می‌گردد.

 

 

*تلویزیون الاخباریه سعودی بر احتمال افزایش تعداد قربانیان تاکید کرد.

 

*اوحدی در مصاحبه با خبر ساعت ۱۴ شبکه یک: تا ۳۰ دقیقه دیگر اسامی قربانیان ایرانی اعلام خواهد شد. قربانیان ۱۵ یا بیش از ۱۵ نفر می باشد.

 

*پیش بهار خبرنگار واحد مرکزی خبر در مصاحبه با اخبار ساعت ۱۴ شبکه یک: در حال حرکت به سوی رمی جمرات بودیم که یک دفعه خیابان بسته شد و ازدحام جمعیت باعث بیهوش شدن حجاج از جمله خودم من شد که توسط یکی از هموطنانمان از صحنه خارج شدم.

 

*اوحدی: سعودی های به دلیل نامشخصی خیابان را بستند و جان صدها زائر را به خطر انداختند و مسئولین سعودی باید پاسخگو باشند.

 

*امیرعبداللهیان: مسئولین عربستان مسئول اصلی این حادثه است و نمی توانیم نسبت به این رفتار غیر مسئولانه آنها بی تفاوت باشیم.

 

*العالم:برخی از اخبار رسیده در مورد علل وقوع حادثه منا، علت این حادثه را فشار و ازدحام ناشی از هجوم حجاج برای سوار شدن به قطار مشاعر در ایستگاه منا اعلام کرده است. این در حالی است که برخی منابع نیز علت حادثه را ازدحام ناشی از تراکم حجاج در محل انجام رمی جمره دانسته اند.

در هر صورت، هر کدام از دو علت مذکور صحیح باشد، نشانه ناکارامدی و خطرناک بودن دو پروژۀ مهم سعودی ها در منطقه منا در سال های اخیر است؛ یکی قطار مشاعر که در دو سال اخیر با انتقادات فراوان مواجه بوده و دیگری، توسعه جمرات در ۴ طبقه که با همه تبلیغات سعودی ها و باوجود کاهش یک میلیونی شمار حجاج به بهانه های مختلف، همچنان نا امن و خطرناک به نظر می رسد.
*وزارت بهداشت سعودی وضعیت قرمز اعلام کرده و تمام بیمارستان‌های منا و مکه به حالت آماده باش شدید درآمده‌اند. این درحالی است که شمار کشته شدگانی که به سردخانه‌های بیمارستانها منتقل می‌شوند، هر لحظه در حال افزایش و سردخانه‌ها نیز در حال پر شدن است.
* ۴۱ نفر از حجاج ایرانی کشته شدند.
* آمار کل قربانیان این حادثه تا کنون ۴۰۰ نفر اعلام شد.
*آمار فوق توسط اوحدی رییس سازمان حج و زیارت اعلام شد.
*شیخ عدنان القطان رئیس بعثه حج بحرین در مکه اعلام کرد که هیچ یک از کشته شدگان منا، بحرینی نیست و همه حجاج بحرینی در سلامت هستند.
* ۳ نفر از ۳۰ ناپدید شده ایرانی از اعضای واحد مرکزی خبر می باشند.
* ۶۰ نفر از هموطنمان در این حادثه مجروح شدند.
در حال تکمیل…

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=1315

  • مهدی جابری ۱۳۹۴-۰۷-۰۲ - ۲۱:۱۹ - پاسخ دادن

    با سلام و تسلیت به ملت عزبز ایران
    نمی دانم خدا که از رگ گردن به ما نزدیکتر هست چرا در عبرستان دنبال خدا باشیم اگه بچه همسایه کرسنه بخوابه و ما در عبرستان بگویم الهی العفو العفو

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.