تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

در حاشیه پیشنهاد رفع حصر و محاکمه احمدی نژاد؛ از پزشکیان تا زاکانی!

از جماعتی که ادعای اسلام و اصول داشتند و برجام و فرجامش را پذیرفتند بعید نیست که همه اتفاقات ۸۸ را هم به گردن بگیرد (کما اینکه بخشی از آن را گرفته) و آهنگرزاده را تحویل دهند! و آن دو خرده پا را هم رفع حصر کنند...مسعود پزشکیان: محاکمه ی احمدی نژاد و رفع حصر مطالبه ی ملی است.

شلمچه نیوز- حامد حجت؛ معمولا نمیشود از اینگونه اظهارنظرها راحت گذشت؛ هم”من قال” و هم “ما قال” در این اظهارنظر پزشکیان مهم است؛ بالاخره آقای پزشکیان گرچه به اسم اصلاح طلبان در گردونه سیاست بازی می کند اما پس از اتمام ریاستش بر وزارت بهداشت در دولت خاتمی (دولت هشتم) مانند بسیاری دیگر از هم مسلکان سیاسی خود نه کنار رفت و نه کنار گذاشته شد؛ بلکه در وزارت بهداشت دولتهای نهم و دهم به فضل وزیر بهداشت در سایه، نقش آفرین موثری بود؛ امثال پزشکیان حلقه های وصل احزاب و جریانات هستند! مثلا پزشکیان اصلاح طلب و زاکانی اصولگرا اگرچه به ظاهر دو قطب سیاسی هستند اما هردو از نقش یکدیگر در وزات بهداشت خبر داشته و دارند اما هر دو ترجیح می دهند چیزی درباره دیگری نگویند.

اما درباره “ما قال”؛ پزشکیان و غیر او یک کانال برای ارائه مطلب هستند؛ تجربه نشان داده بهترین تریبون ها برای بیان اراده و خبرهای برخی حلقه های قدرت برخی نمایندگان مجلس هستند! بنابراین اتاق فرمان جایی دیگر است و خیلی نباید این حوالی! دنبال منشا صدور حکم گشت! البته این حلقه ها هیچگاه پاسخگوی عملکرد برعکس خود در قبال رهبری نبوده اند؛ بالاخره احمدی نژاد منع شده اما این حلقه ها بر حذف کامل احمدی نژاد پافشاری می کنند…

یک تئوری جالبی از جوزف اورتون متفکر آمریکایی هست بنام “پنجره اورتون” که میشه مطالبه محاکمه احمدی نژاد رو در این قالب تحلیل کرد.

اورتون معتقد بود صرف نظر از این‌که یک فکرانباره، یک سیاستمدار یا یک قانون گذار تا چه حد قدرت متقاعد کردن مردم را برای دفاع از یک سیاست خاص یا یک طرح را داشته باشد، به هر حال مجبور است در یک محدوده خاص دست به عمل و تصمیم گیری بزند. به گفته اورتون در صورتی که یک طرح و یا یک ایده سیاسی و یا اقتصادی خارج از «پنجره اورتون» (‌پنجره‌ای که راه حل‌های قابل قبول جامعه در چارچوب آن قرار می‌گیرد) قرار گیرد هر چقدر هم که تبلیغات حول و حوش آن ترتیب داده شود باز نتیجه دلخواه به دست نخواهد آمد. پس چه باید کرد؟ اورتون می‌گوید باید این پنجره را تغییر مکان داد تا خواست طراحان و مدیران سیاسی (و یا اقتصادی) در داخل این پنجره قرار گیرد. در حقیقت پنجره اورتون ناممکن ها را به ممکن و مقبول تبدیل می کند.

سلسله مراتبی که اورتون برای تغییر فکر جامعه و جابجایی پنجره افکار عمومی پیشنهاد می‌کند به قرار زیر است:
۱) طرح غیرقابل تصور است Unthinkable
پس از مدتی:
۲) طرح افراطی به نظر می‌رسد Radical
پس از مدتی:
۳) طرح قابل قبول به نظر می‌رسد Acceptable
پس از مدتی:
۴) طرح معقول و بدیهی به نظر می‌رسد Sensible
پس از مدتی:
۵) طرح محبوب و پرطرفدار می‌شود Popular
و بالاخره پس از مدتی:
۶) به یک سیاست تبدیل می‌شود Policy

حالا باتوجه به همین تئوری؛ پروژه “محاکمه احمدی نژاد” را تحلیل کنید؛ واقعیت این است که بحث محاکمه ایشان آنگونه که پزشکیان می گوید مطالبه ملی نیست بلکه مطالبه الیگارشی یا کارگزاران ناکارآمد است که از سرمایه گذاری سیاسی خود در آینده و تضمین هایی که داده اند نگرانند اما با توجه به اینکه احمدی نژاد عقبه ای در قدرت ندارد بعید نیست که محاکمه وی گستره بیشتری پیدا کند!

مدتهاست این موضوع در عرصه سیاسی، حقوقی و رسانه ای کشور مطرح است و شاهد بودیم این جریان توانست برای نخستین بار طرح سوال از رییس جمهور را با احمدی نژاد پیاده کند!

از جماعتی که ادعای اسلام و اصول داشتند و برجام و فرجامش را پذیرفتند بعید نیست که همه اتفاقات ۸۸ را هم به گردن بگیرد (کما اینکه بخشی از آن را گرفته) و آهنگرزاده را تحویل دهند! و آن دو خرده پا را هم رفع حصر کنند…فقط باید تاسف خورد به حال آن مدعی ترها! که چشم بر ظلم بزرگ جناب استوانه بستند… امروز هیچ کس مطالبه محاکمه استوانه را ندارد، احمدی نژاد تمام شدنی نیست اما می خواهند تمامش کنند!

دولت بهار


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=26600

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.