تاریخ ارسال : ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۳۵ 3 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

در خواست جمعی از کشاورزان بابلی از آیت الله آملی لاریجانی؛ کلبه های ما را بر سر ما خراب نکنید

 ما کشاورزان محروم و تهی دست قربانی بی عدالتی ها هستیم پس با قربانیان مدارا فرمائید. کلبه های با خون دل برپا شده را بر سر فرزندانمان خراب نکنید.

به گزارش شلمچه نیوز از بابل، طرح برخورد با تغییر کاربری کشاورزی قانونی است که می تواند برای جلوگیری از تخریب کشاورزی مانع بزرگی باشد اما این طرح برای افراد کم درآمد معضل بزرگی شده است. به عنوان مثال خیلی از کشاورزان برای مسکن فرزندان خود مجبورند بخشی از زمین های کشاورزی را به این امر اختصاص دهند و یا اینکه عده زیادی هم قبلا مبادرت به ساخت نمودند که متأسفانه مجبورند این بناها را تخریب کنند و سوال اینجاست که پس کجا مسکن خود را تهیه کنند؟ مهاجرت به شهرها و خانه های استیجاری آپارتمان نشینی رو آورند؟ و این نیز خود باعث نابودی کشاورزی خواهد بود!

جمعی از کشاورزان بندپی غربی بابل با نوشتن نامه  از حضرت آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه خواستند تا در این باره آنها را یاری نمایند.

متن این نامه را در زیر می خوانید:

 

بسمه تعالی

محضر شریف حضرت آیت اله حاجی صادق لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه

با سلام و تحیات الهی

موضوع: ما کشاورزان محروم و تهی دست قربانی بی عدالتی ها هستیم پس با قربانیان مدارا فرمائید.کلبه های با خون دل برپا شده را بر سر فرزندانمان خراب نکنید

احتراما همانطوریکه مستحضرید یکی از وظایف بنیانی و خطیر قوه قضائیه که در اصل ۱۵۶ قانون اساسی آمده دفاع از حقوق عامه و گسترش عدالت می باشد.بیگمان تائید می فرمائید و اضعان قانون اساسی بر اساس نص صریح اسلام و قران و سیره معصومین (ع) این رسالت مهم را بر دوش قوه قضائیه گذاشته اند که احیانا از ناحیه اشخاص حقوقی و حقیقی و یا هر سازمان و نهادی بویژه از طرف دولت ظلم و ستمی به مردم روا گردد و یا مجریان قانون بخصوص دولت توجه لازم به قوانین برای محقق ساختن اهداف نظام تصریح شده در قانون اساسی را ندارند ، قوه قضائیه باید جهت استیفای حقوق عامه و اجرای عدالت پا به میدان بگذارد و مسامحه کاران و خاطیان را متنبه نماید.از این رو قوه قضائیه ملجا و پناه مردم بویژه اقشار مستضعف و مستمندان قلمداد می گردد به سخن دیگر قوه قضائیه پشتوانه مستحکمی برای اجرای عدالت اجتماعی در همه ابعاد می باشد که از دیدگاه همه اندیشمندان و متفکران عدالت عامل اصلی دوام و قوام هر جامعه ای محسوب می آید.لذا همه ما باور داریم قوه قضائیه در قانون اساسی جایگاه والایی دارد و میتواند با عملکرد مطلوب دلهای توده مردم را به نظام حاکم امیدوار و خشنود سازد.با التفات به مطالب فوق الذکر استحضار دارند اخیرا برای تخریب منازل فرزندان ما در حریم شهر و روستا حکمی از ناحیه دادگستری محترم بابل صادر و تصمیم دارند حکم مورد اشاره را بدون کم و کاست بر ما پا برهنگان و محروم مطلق از هر گونه امکانات و توجهات بخصوص در امر  تهیه مسکن پیاده نمایند!

متفکر بزرگ جهان تشیع : مستحضرید که طبق اصل سوم قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم ، همه امکانات خود را برای امور زیر بکار گیرد. در بند ۱۲ همین اصل آمده پی ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های مسکن و تغذیه و کار و بهداشت و تعمیم بیمه و … حال با عنایت به اصل ذکر شده ، آیا دولت جمهوری اسلامی به این اصل عمل نموده و وظایفش را در قبال آحاد جامعه بویزه محرومان این کشور انجام داده است؟

حضرت آیت اله املی  لاریجانی : جنابعالی بسیار نیک می دانید روز و روزگاری عموم کشاورزان شمال بخصوص مازندران به زمین کشاورزی خود عشق می ورزیدند و با اینکه اکثر کشاورزان رنجدیده از ناکارآمدی و ضعفهای مدیران مصیبت ها و جفاهای فراوانی دیده اند لیکن از درآمد حداقل آن قانع و همیشه از حرص و آز دوری جسته اند.سبب آن مقدس بودن امر کشاورزی در دین اسلام و پاک بودن رزق و روزی آن می باشد.بیگمان آن اندیشمند بزرگ جهان اسلام بر علل استحاله کشتن دیدگاههای کارگزران نظام بخصوص مدیران دولتی راجع به تولید و جهاد و تلاش مقدس در امر توسعه و ترقی کشور واقفند.هنگامیکه نگاه مغایر با اسلام عزیز و سیره معصومین (ع) در خصوص تولید بمفهوم عام کلمه و امر مقدس کشاورزی در جامعه رنگ بیشتری گرفت و دلالی و مشاغل کاذب برای نیل افزون تر به پول رونق یافت سقوط و نزول تولید کنندگان و کشاورزان آغاز شده که در این اثناء بسیاری از کشاورزان و زارعان بعلت بی مهری کارگزاران و متولیان امر چاره را در این دیدند که زمین های خود را تحویل زمین خواران بنمایند تا از درد و رنج بی انتها رهایی یابند! اما ما کشاورزان جزء و دور افتاده و دارای زمین متوسط سه الی پنج هزار متر مربع بر سر میثاق با زمین کشاورزی ماندیم و با کمک متولیان امر در بخور نمیر اکتفا نموده ایم !

ریاست محترم قوه قضائیه : ما کشاورزان نه زمین خوار و ساحل و دریا  خواریم و نه جنگل و مراتع و به فرموده مقام معظم رهبری نه کوه خواریم.اصولا هر آنچه در دهه های اخیر بر سر مناطق شمالی امده و طبیعت زیبا و پر برکت آن را دگرگون ساخته و پیامد آن بسیار ناگوار و خسارات آن شاید جبران ناپذیر باشد ، می توان ادعا نمود این کوتاهی ها به مماشات و ناکارآمدی مدیران اجرایی بر میگردد.ما برای صیانت و حفاظت از زمینهای کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری آن مجاهدتهای بسیار نموده ایم و هرگز راضی به این امر نبوده ایم.یک عدد بلوک و یا آجر در آن عرصه پاک مشاهده گردد تا چه رسد به اینکه در آن خانه ای احداث بشود.بهمین رو برای صیانت از آن به همه نهادهای دولتی و شهری و روستایی مرتبط امر جهت حل مشکل مسکن فرزندانمان رجوع نموده ایم که مع الاسف در امر واگذاری زمین داخل محدوده و نیز تسهیلات دیگر هیچ کمکی به ما ننموده اند و تنهایی را در این روزگار وانفسا احساس کرده ایم.

حضرت آیت اله : کشاورز و کارگری که یک وجب خاک در محدوده شهر و روستایی ندارد و روزگارش را با بخور نمیر سپری میکند و نیز هنگامیکه  کارگزاران نظام  و نهادهای شهری به حداقل مستدعیات  پاسخگو نیستند و به اصول قانون اساسی بویژه اصل سوم در امر مهیا گشتن تسهیلات برای تهیه زمین موجه و ساخت مسکن باور ندارند ما به چه کسی و نهاد و مرجعی پناه بیاوریم.آیا دست روی دست می گذاشتیم و فرزندان خود را با زن و بچه های کوچک راهی خیابانها میکردیم و خدای نخواسته به جمع کارتون خوابها اضافه می نمودیم بهتر بود و یا بر هر نحوی بفکر سرپناه ؟

اندیشمند بزرگ جهان تشیع : خداوند بزرگ را شاهد می گیریم در هنگام تهیه نقشه و اقدام اولیه برای احداث بنا در زمین بسیار محدود کشاورزی بازهم منتظر بودیم از مراجع ذیصلاح و مسئولین محترم دولتی تشریف بیاورند و فرزندان ما را به داشتن خانه امیدوار تا زمین کشاورزی حتی یک قطعه کوچک آن تغییر نیابد و این میراث گرانبها حفظ گردد.دریغ از نظارت و سرکشی مسئولی ! حضرتعالی بفرمائید با این همه نامهربانی ها و جفاها چه اقدامی شایسته ما بود ؟ از نظر ما الان هم دیر نیست و نیازی به نیروهای نظامی و دولتی جهت تخریب منازل بر سر خانوارهای تهی دست نخواهد بود البته اگر به قوانین بویژه اصول قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی  عنایتی بشود. در آن صورت با دست نحیف خودمان  و با اشتیاق فراوان  یک تکه پاره آجر در زمینهای زراعی نخواهد ماند. این تقاضا از سر استیصال و ناتوانی در بعد مادی مطرح می شود والا اگر کار و بار ما روبراه و فرزندان ما از شغل مناسبی برخوردار می بودند نه در زمین زراعی خانه ای احداث می شد و نه از پیشگاه دولت کمکی درخواست می کردیم!

عالم جلیل القدر : کاملا مستحضرید عموم کشاورزان بخصوص صاحبان زمین محدود در کشور غریب و مظلومند و جایگاه شان در بعد درآمد و امرار معاش جایگاه خوبی نیست و کمتر مسئولی دیده می شود از حقوق حقه شان دفاع بنماید و مع الاسف باید گفت کشورهایی که ادعای دینداری ندارند بهای بیشتری به کشاورزان می دهند از این حیث عموم کشاورزان در تغییر کاربری مقصر نیستند.از سوی دیگر غالب زمین خواران از کوه و دشت و جنگل و دریا به انحای گوناگون مصونیت داشته  و دارند و در همین چند دهه اخیر صدها هکتار از مراتع جنگل و کوه و دشت به ویلاهای گرانقیمت و تفرجگاههای ثروتمندان و اشخاص حقیقی و حقوقی مبدل گشته و در این تعدیها کسی دم بر نیاورد و آرامش کاملا برقرار می باشد. اگربه هر یک از صاحبان قصرها و ویلاها در قعر جنگل و کوه و ییلاقات و … بنگریم در اقصا نقاط کشور بخصوص در شهرهای بزرگ مالک چندین خانه و ویلا هستند و تائید می فرمائید اکثر قصرها و ویلاها در جنگلها و ییلاقات و زمینهای کشاورزی غیر قانونی بنا شده اند و از این بابت ما هم سخت نگرانیم که انفال و ثروتهای این مرز و بوم به شکلهای مختلف غارت و تخریب می گردد و اگر همینطور تداوم یابد حیات یک ملت را با خطرهای گوناگون مواجه می سازد.بی تردید تائید می فرمائید تخریب اجباری ما در قبال تخریب متمولان و ثروتمندان و اشخاص حقوقی و حقیقی قطره ای است در برابر دریا.تفاوت عمده دیگر ما در ملک شخصی خود کلبه ای بنا کردیم و آقایان در زمین بیت المال و انفال قصرها و ویلاها برپا نموده اند!

حضرت آیت اله آملی لاریجانی : ما همان پابرهنگانی هستیم که امام خمینی (ره) فرموده اند اگر اینان در همه صحنه های انقلاب حضور نمی یافتند مقامات جمهوری اسلامی یا در حبس بودند و یا در تبعید! در حال حاضر هم با تبعیت از مقام معظم رهبری با انقلاب هستیم و خواهیم بود.ما محرومان جامعه به انقلاب و سرزمین مان عشق می ورزیم.با اینکه با ارزش ترین کار و تلاش برای سرافرازی کشور از ناحیه مستضعفان و تهی دستان انجام می پذیرد لیکن همواره در امرار و معاش مشکل داشته و دارند با این حال توقع چندانی از نظام ابراز نمی نمایند!بر هر انسان منصفی مبرهن است سیر تکاملی انقلاب اسلامی با همراهی عاشقانه محرومان و تهی دستان جامعه امکان پذیر بوده و هست ولی برخی اتفاقات و عملکردها مدیران کشور بویژه مماشات و همراهی با متعدیان بیت المال و انفال و اخیرا فیشهای حقوقی نجومی و فشار مضاعف بر فقرا و بی پناهان ، نشان می دهد اقشار تهی دست و فی الواقع همراهان انقلاب نعوذ و بالله مشمول تاریخ مصرف گشته اند!جسارتا داریم به این نتیجه می رسیم آرامش و آسایش و طیب خاطر برای ثروتمندان و زیاده خواهان متعدی به بیت المال و صاحبان و بلا ها و قصرها من جمله گیرندگان حقوق و مزایای دهها میلیونی است و آوارگی و انواع بلا و مصیب و اضطراب و غم و اندوه برای پا برهنگان!

ریاست ارجمند قوه قضائیه : حضرتعالی بیشتر از هر کسی واقفید مستضعفان یعنی همان همراهان حقیقی و واقعی انقلاب اسلامی و پیروان راستین ولایت فقیه افزون بر هر قشری به قوانین و مقررات مقیدند و این انقیاد از ایمان و اعتقاد و قناعت نشات می گیرد و بیشک برای اجرای منویات نظام و ارکان آن من جمله جنابعالی بمنظور صیانت و حفاظت از سرمایه های ملی در قلمرو طبیعت و زمینهای کشاورزی پر انگیزه و راسخ ترند و از ژرفای دل و ایمان خویش خواستاریم حریم جنگل و کوه و دشت و دریا و ساحل از هر تعدی و تجاوز پاک و همه چیز به شکل نخست برگردد و همه چیز زیبا جلوه نماید.اما حاجی آقا : اجرای قوانین بر فقرا و ضعفا مقدم و موخر دارد!

همانطوریکه در سطرهای فوقانی عرض شد ما از باب ناتوانی و تهی دستی و از بی پناهی و نیز از بی توجهی متولیان امر بخصوص مجریان قانون اساسی بویژه اصل سوم قانون اساسی کلبه ای برای فرزندانمان بر پا نموده ایم و اگر بدون تمهیدات لازم این کلبه ها بر سر صاحبانشان خراب شود بسیاری آواره خیابانها خواهند شد و شاید دق بکنند!

حضرت آیت اله: ما نه دریا و زمین خواریم  ونه جنگل و کوه خوار!

ما همان بینوایانی هستیم که بواسطه انواع بی عدالتیها دارند به مذبح می روند.پس ترحم بر اینان عین توصیه قرآن و اسلام و منادی عدالت در تاریخ بشریت یعنی علی (ع) می باشد.

 

یا غیاث المستغیثین

جمعی از کشاورزان خشرودپی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=21907

برچسب ها:
, , , ,


 • ابراهیمی ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ - ۰۱:۲۰ - پاسخ دادن

  نامه رازیادآب وتاب دادید اگرساده تر بودبهتربود و خداکنه آیت الله لاریجانی هم بخوانند تا مشکلتان حل شود

 • کشاورز ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ - ۰۱:۳۰ - پاسخ دادن

  اداره راه بابل چنان برخوردمیکنه که انگار ماقاتلیم من مجبوربودم زمین کشاورزی لب جاده را خانه درست کنم ولی دارن خراب میکنن

 • بیژنی ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ - ۰۹:۴۸ - پاسخ دادن

  نماینده های مجلس کجاین چرابه انها نامه نمیدهید؟

 • دیدگاه شما

  معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.