تاریخ ارسال : ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

در مورد «آن»، پرفروش ترین فیلم مهیب تاریخ سینما

روزنامه شهروند – پولاد امین: فیلم «آن» ، تازه ترین فیلم اندرس موچیتی با بازی بازیگرانی چون جیدن لیبرهر، فین ولفهارد، بیل اسکارشگورد، سوفیا لیلیز و کرک اسودو هست که فیلمنامه اش را کری فوکوناگا طبق رمانی به همین اسم نوشته استیون کینگ به رشته تحریر درآورده هست. گفته می شود که ایده نوشتن رمان آن در سال ١٩٧٨ به ذهن کینگ خطور کرد و کار نوشتن آن سه سال بعد آغاز گردید.   این بیم های شما می باشند که می کُشندتان!     آن رمانی یک هزاروصدو سی وهشت صفحه ای هست و از این منظر یکی از طولانی ترین کتاب های داستانی مهیب تاریخ محسوب می شود. کینگ یک بار بیان کرد که اگر بخواهد این رمان را در قالب مجموعه ای تلویزیونی درست کند، فیلمنامه ای ٣٢ ساعته برای آن خواهد درج کرد. این رمان به دو بخش تقسیم شده؛ نخست ظهور پنی وایز در اواخر دهه ۵٠ میلادی و پس از آن برگشت او در اواسط دهه ٨٠ و رو در رو شدن دو مرتبه اش با شخصیت های کلیدی کتاب.
داستان آن که یکی از خوب ترین اقدامات کینگ هست، البته قبل از این در سال ۱۹۹۰ نیز دستمایه خلق مینی سریالی بحث انگیز- که با واکنش های ضد و نقیضی همراه شد- قرار گرفته بود. با توجه به این که رخدادهای کتاب در یک بازه بیست وهفت ساله به واقع شدن می پیوندد، بخش اول مینی سریال ذکر شده به دوران کودکی و بخش دوم به دوران بزرگسالی اختصاص پیدا کرده بود. در نسخه تازه و سینمایی، اما خبری از بخش دوم نیست و موچیتی بخش بزرگسالی را به قسمت دوم فیلم موکول کرده هست. جالب اینجاست که نسخه تازه IT به شکلی دقیق ٢٧ سال پس از آن مینی سریال اکران شده هست.
داستان فیلم
داستان آن سینمایی در زمستان سال ۱۹۸۸ در شهر دری می گذرد. در آغاز داستان پسربچه ای به اسم جرجی را شاهد هستیم که به برادر خود بیلی اصرار می کند که برای بازی در زیر باران به وی بپیوندد، اما بیلی که بیمار هست و از لکنت زبان نیز رنج می برد، قبول نمی کند و جرجی تنهایی بیرون می رود. دلقک خود را پنی وایز معرفی می کند. جرجی که از ملاقات با دلقک هراسان شده، قصد دارد از آن مکان برود، ولی پنی وایز به جرجی هجوم و دستش را قطع می کند و پس از آن وی را با خود به درون فاضلاب می برد.  این بیم های شما می باشند که می کُشندتان!
اعضای این گروه به شکل تعجب آوری مورد هجوم و تهدید پنی وایز قرار می گیرند و دچار وحشت می گردند. بن که درحال انجام یک پروژه برای درس تاریخ هست هنگام مطالعه متوجه می شود قبل تر نیز گم شدن سریالی بچه ها در این شهر پیشینه داشته هست. تحقیقات بعدی آنان مشخص می نماید که پنی وایز موجودی اهریمنی هست که هر ۲۷ سال یک بار از خواب برمی خیزد و در طول حضور یک ساله اش بچه ها را شکار و از بیم آنان تغذیه می کند تا بتواند به حیات خود دنبال کند.    بیلی تصمیم می گیرد با بچه ها وارد خانه ای گردند که به نظر محل زندگی پنی وایز هست، اما کارها آن طور که بیلی حدس کرده جلو نمی رود و تجربه ای مهیب برای اعضای باشگاه بازندگان هنگام مواجهه با پنی وایز رقم می خورد. به هرحال پس از رخدادهایی گروه دو مرتبه شکل گرفته و با پنی وایز روبه رو می گردند. پنی وایز که لحظه های آخر حضور خودش بر زمین را می گذراند، در درگیری با بچه ها شکست می خورد و به خواب ۲۷ ساله خود فرو می رود و باشگاه بازندگان نیز از محل فرار می کنند.
کاراکتر کلیدی فیلم
««پنی وایز» شخصیت کلیدی فیلم در واقع موجودی باستانی هست که از سیاره ای ناشناخته آمده و میلیون ها سال پیش به زمین دست یافته هست. به گفته خودش، اسم حقیقی اش رابرت گری هست و بزرگترین دشمنش ترتل اسم دارد. جالب این که ترتل ازجمله کاراکترهای با اهمیت دیگر رمان معروف کینگ، برج تاریک هست. پنی وایز یا همان آن جزء شخصیت های دوست داشتنی کینگ هست و در رمان های دیگر این نویسنده ازجمله Tommyknockers و فراموشی هم حاضر است. البته این مبحث تنها مختص پنی وایز نیست و تقریبا تمامی کتاب های کینگ در یک دنیا اتفاق می افتند. پنی وایز ازجمله مشهورترین بدمن های سینما و ادبیات وحشت هست که به سبب بازی متمایز تیم کوری مورد توجه زیادی از نوجوانان دهه ٩٠ جای گرفت. گفته می شود، کینگ برای خلق این کاراکتر از جان وین گیسی الهام گرفته هست. گیسی ملقب به پوگو دلقک از بدنام ترین قاتل های سریالی آمریکاست.  این بیم های شما می باشند که می کُشندتان!
  او قبل از اعدام ١۴ سال را در زندان سپری کرد و در سال ١٩٩۴ حکمش اجرا گردید. باید اظهار کرد که در هر دو نسخه مینی سریال و فیلم سینمایی، پنی وایز زیادتر یک دلقک قاتل با عده ای قدرت فرازمینی هست، اما در رمان، او قدرت های بسیار بیشتری دارد. علاوه بر این در برخی بخش های رمان، داستان از دید او روایت می شود. در نسخه قدیمی، پنی وایز دلقکی مهیب و میانسال بود و در فیلم تازه این شخصیت صورتی کودکانه و چشمانی بزرگ دارد تا در ظاهر بتواند راحت تر کودکان را به خود جذب نماید.
دورخیزهای چندباره
این فیلم تاحالا سه بار برای ساخت دورخیز کرده، اما به نتیجه نرسیده بود. اول بار در سال ۲۰۰۹ بود که ورایتی گزارش داد برادرهای وارنر برای اقتباس و نوشتن فیلمنامه بزرگی از روی رمان آن، نوشته استیون کینگ با دیوید کاجگانیک وارد مذاکره گردیدند و روی لی نیز به عنوان تهیه کننده پروژه انتخاب شده هست. آن روزها کاجگانیک در ملاقاتش با برادرهای وارنر اظهار کرد که از این بابت خرسند هست و برنامه های خوبی نیز برای کار دارد. اما هنگامی فیلمنامه در سال ۲۰۱۰ تکمیل گردید، برادرهای وارنر چندان از کار راضی نبودند و برای همین پروژه برای مدتی لغو گردید تا چاره بهتری برای حل مشکل پیدا شود. بار دوم در سال ٢٠١٢ بود که گفت وگو هایی در مورد آغاز پروژه آن در رسانه ها درج گردید. در روز هفتم ژوئن همان سال هالیوود ریپورتر افشا کرد که کری فوکوناگا کارگردان سریال تمجید شده کارآگاه حقیقی به عنوان بازنویس فیلمنامه و کارگردان به پروژه پیوسته هست. فوکوناگا فکرهای متمایز و زیادی در مورد پروژه داشت.    او که خودش را به صندلی کارگردانی نزدیک می دید حتی به فاز انتخاب لوکیشن و بازیگران نیز رسید. همه چیز آماده بود و قرار گردید تا پس از فاز پیش تولید در تابستان ۲۰۱۶ فیلمبرداری آغاز شود. اما کارها آن طور که فوکوناگا فکر می کرد پیش نرفت و در ۲۵ مه ۲۰۱۵ فوکوناگا از کارگردانی فیلم انصراف داد و در اظهار کرد وگویی سبب این جدایی را کاهش بودجه فیلم عنوان نمود. چنین گردید که فرصت به موچیتی رسید تا سکاندار این پروژه شود.
نقطه آغاز
در نهایت در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۵ اعلام گردید که اندرس موچیتی سازنده فیلم تمجید شده ماما به پروژه پیوسته هست. موچیتی کارگردانی آن را با این شرط قبول می کرد که بتواند فیلمنامه را عوض شدن داده و نگاه خاص خودش را به فیلم داشته باشد. استودیو شروط این کارگردان آرژانتینی را قبول کرد و در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ اعلام نمود که فیلم در ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ به صورت جهانی اکران خواهد گردید. چندی بعد در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵ موچیتی در اظهار کرد وگویی با ورایتی اظهار کرد که قصد دارد از تابستان آغاز به فیلمبرداری کند. تصمیم او برای فیلمبرداری در فصل تابستان به این سبب بود که زیادتر بازیگران کلیدی فیلم دانش آموز و نوجوان می باشند و برای این که بتوانند مدت بیشتری در روزانه کار کنند فیلمبرداری باید در این فصل انجام می گرفت. موچیتی علاوه بر این اظهار کرد که قرار هست دنیای شگفت انگیزی که کینگ آفریده را عوض شدن و آن را به روز و کاری کند که بیننده از کشف یک دنیای تازه لذت ببرد. او اظهار کرد: در فیلم ما هیچ خبری از مومیایی و گرگ نما ها یا موجودات کلیشه ای دیگر نیست.     موچیتی روی انتخاب بازیگران به ویژه نوجوانان فیلمش دقت و وسواس خاصی به خرج داد. در مجموع از بیشتر از ۳۰۰ نوجوان آزمایش بازیگری گرفته گردید تا گروه بازیگران فیلم شکل بگیرد. سرانجام این کارگردان در این زمینه چنان موفق شد که تهیه کننده فیلم دن لین را واداشت در مورد گروه بازیگری فیلم آن بگوید: ما به صورت واضح پویایی و مشارکت زیبایی که بین بازیگران نوجوانمان بود را نگاه کردیم. ساختن علاوه بر این فیلمی برای آنان یک چالش با اهمیت بود و آنان ثابت نموده بودند که هم لیاقت و هم قدرت این را دارند که از پس هر کار دشواری بربیایند. این که شما با جمعی از نوجوانان بااستعداد کار کنید، بسیار لذت بخش هست. چندین ماه صرف تمرین با بچه های کردیم و اکنون باید بگویم آن قدر ارتباطشان با یکدیگر خوب هست که موجب می شود وحشت نکنیم آن هم با این حال که قرار هست به مبارزه با یک دلقک مهیب خیلی بدذات برویم!
موفقیت  این بیم های شما می باشند که می کُشندتان!
چندین ماه صرف تمرین با بچه های کردیم و اکنون باید بگویم آن قدر ارتباطشان با یکدیگر خوب هست که موجب می شود وحشت نکنیم آن هم با این حال که قرار هست به مبارزه با یک دلقک مهیب خیلی بدذات برویم!به هر حال فیلمبرداری فیلم از تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ آغاز گردید و در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۶ خاتمه یافت. اولین نمایش فیلم در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در شهر لس آنجلس بود و پس از آن به صورت وسیع از تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ اکران گردید. درحال حاضر این فیلم با فروشی ۶۳۰٫۶ میلیون دلاری پرفروش ترین فیلم مهیب تاریخ سینماست.    علاوه بر این فیلم انتقادهای بسیار مثبتی از سوی منتقدان و تماشاگران دریافت نمود و در راستای های کارگردانی و شخصیت پردازی ستایش گردید. منتقدان فیلم آن را یکی از خوب ترین اقتباس های سینمایی کتاب های استیون کینگ و یکی از خوب ترین فیلم های مهیب تاریخ سینما می دانند.
انعکاس 
فیلم آن پس از اکران با استقبال بسیار خوبی از سوی منتقدان و هواداران سینما رو به رو شده هست. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سایت معتبر راتن تومیتوز ۸۵درصد منتقدان نظر مثبتی نسبت به فیلم داشته اند که توان دارد به معنای تمجید جهانی باشد. منتقدان راتین تومیتوز کارگردانی موچیتی و شخصیت پردازی را با اهمیت ترین عامل موفقیت فیلم می دانند. منتقدان متاکریتیک نیز به فیلم نمره ۷۰ از ۱۰۰ نمره محتمل را دادند؛ به این معناست که نظرات حول فیلم اغلب مثبت بوده هست. سینما اسکور نیز به فیلم درجه +B داد و دیدن آن را به تماشاگران سفارش کرد؛ البته برخی از منتقدان نیز چندان از فیلم راضی نبودند و آن را اثری کلیشه ای در ژانر مهیب دانستند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82581

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.